Skip to content

Kacerska osvetova Mystery Cache

Hidden : 10/24/2017
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Najít kešku a pak na webu zalogovat její nález umí většina kačerů. Ale začátečníci často tápou, k čemu jsou ty další typy logů a kdy je použít? Zapomněl jsem do kešky virtuálně vložit TB - musí tam ten log pak zůstat? Neznalí owneři sypající po údržbě stále dokola WN... Pár informací ohledně logování keší tak, jak je léta předávám známým i neznámým začínajícím kačerům. Třeba si to TADY některý z nich přečte. :)


Kačeři často nevědí, že ...

1) ... když keš nenajdou, je správné napsat log typu DNF (Did Not Find).

Proč? Protože to může znamenat, že tam keš skutečně není. A jak jinak se to má owner dozvědět než od kačerů?

DNF in map

Nemusíte se bát, že byste majitele kešky hnali zbytečně na místo. My owneři si tyto logy čteme a vyhodnotíme si to sami. Navíc obvykle čekáme ještě aspoň na jedno DNF, než se na místo případně vydáme.

DNF napište i v případě, že jste se do hledání ani pořádně nemohli pustit, protože např. na blízké lavičce seděl mudla. I to je pro nás důležitá zpětná vazba a při opakovaných hlášeních třeba dojdeme k závěru, že keš radši přesuneme na klidnější místo.

Výhodou napsaného DNF je, že tato keš se vám na mapě bude následně zobrazovat jako modrý zamračený smajlík - takže poznáte, že už jste se o ni pokoušeli a můžete se na ni při příští výpravě soustředit.

Zachytil jsem párkrát u začátečníků pověru, že za DNF se odečítají body. Není to pravda. "Bodů" máte vždy tolik, kolik máte Found It (FI) logů a libovolné množství DNFek s tím nic neudělá.

2) ... keš se neobnovuje bez předem získaného souhlasu ownera.

Možná jste si už všimli, že na keši, která je asi ztracená a na které je série DNF logů, se náhle objevil FI log s textem např. "Cache jsem obnovil, nosím s sebou stále PETku s logbookem". Na takto svévolně obnovenou keš pohlížejí pravidla jako na tzv. throwdown - motivací kačera, který ji na místo uložil není pomoc ownerovi, ale aby neodešel bez bodu. Toto chování je často důvodem, proč se vyskytuje víc krabiček na jednom místě. Owner má právo log samozvaného obnovitele smazat a měl by krabičku co nejdříve odstranit.

3) ... když má keš problémy, je potřeba vložit log Needs Maintenance.

Když je keška rozbitá nebo logbook plný, často to do logu poznamenáte, že? To je hezké. Jenže mnohdy mají owneři (zvláště ti, co mají na keších hodně návštěv) v e-mailové schránce nastaven filtr, které FI logy rovnou maže. Neměli by to dělat, každý owner souhlasil při zakládání keše s tím, že bude číst všechny logy (opravdu všechny!). Nicméně lze je pochopit - kdo by dokola četl stovky "TFTC". Pokud tedy zprávu o problému s keší napíšete do nálezového logu, nejspíš se k nim nedostane. Proto neváhejte informaci o potížích napsat do samostatného logu typu Needs Maintenance (NM) nebo u nového typu logování klikněte na "Report a problem" a vyberte jednu z variant nejlépe popisující problém s keší.

Kromě výše zmíněného tento log ovlivňuje tzv. Health score kešky a pokud toto score klesne dost nízko, systém vygeneruje zvláštní e-mail upozorňující ownera, že s jeho keší není vše v pořádku.

NM

No a nakonec je důležitý i fakt, že po vašem NM přibude kešce v atributech červený křížek (v seznamech se místo něj objeví červený klíč červený klíč) a kolegové kačeři tak mohou být varováni, že s keší asi něco je. I vy takové varování oceníte, ne?

4) ... se nemusí stydět zalogovat NA (Needs Archived), pokud owner nereaguje na hlášené závady.

Pokud je keš v nezpůsobilém stavu, ownerovi to již bylo hlášeno pomocí NM a delší dobu nereaguje, je na místě napsat NA. Za mořem dospěli ke shodě, že tato doba je 30 dní. Můžete být hodnější a poskytnout mu delší čas, jestli chcete, nicméně pokud už keška má červený křížek, je zbytečné logovat další NM, které by bylo nejspíš opět ignorováno, a je na čase vložit NA.

Keš v žádném případě nejde automaticky do archivu - pouze se následně do věci vloží reviewer. Pouze NA logy totiž reviewerům naskakují ve frontě a upozorní je na problematické keše. A pozor, to i pokud by owner tento váš log smazal. Reviewer ho stejně uvidí.

NA log

Ownerovi obvykle dá nějaký časový limit, minimálně měsíc, na reakci. A tím se skutečně myslí pouhá reakce, nikoliv uvedení keše do pořádku. Bere se v úvahu, že owner např. může ležet doma se zlomenou nohou a pokud dá tuto skutečnost reviewerovi vědět, ten mu zcela jistě počká.

Mimochodem, nelogujte opakovaně NA, když se zdánlivě nic neděje. Někteří revieweři procházejí frontu třeba jen jednou za měsíc.

5) ... po dodatečném vložení Travel Bugu je možné smazat vkládací log u keše

Každému se občas stane, že v rámci FI logu zapomene virtuálně vložit TB do keše. Pak vidíme obvykle u keše další Write Note (WN) s informací o vložení do keše. Nebo ještě častěji vidíme "protahuji TB" kvůli Visited logu. Je zbytečné tyto logy u keše ponechávat. Owneři je klidně můžou po sobě obratem smazat, Travel Bug to neovlivní (na jeho stránce logy zůstanou). Vyzkoušejte si to.

A zcela nejelegantnějším postupem při této skleróze je pouze editovat váš log a zvolit vložení nebo protažení Travel Bugu v něm!

6) ... pro dodatečné přidělení FP (favorite point) není třeba dalšího logu

přidělení FP

Obdobně jako u bodu 4) si občas se zpožděním vzpomenete, že jste kešce chtěli přidělit FP (modré srdíčko či mašličku). Editováním vašeho logu toto opravit nejde. Ušetřete si ale práci s tvořením dalšího logu, místo toho v listingu nahoře klikněte na šipečku vedle "Favorites" a v menu, které vyskočí, klikněte na "Add favorite".

Navíc tam můžete zjistit, jaké procento platících členů keši dalo FP nebo dokonce jejich seznam ("View Who Favorited")

Owneři často nevědí, že ...

1) ... je dobré vkládat logy typu Owner Maintenance (OM)

Kdykoliv uděláte údržbu keše, a za tu považujte i pouhou kontrolu keše v terénu nebo úpravu listingu, dejte vědět logem. A použijte určitě OM místo WN (Write Note).

Za prvé OM log (jako jediný) odstraní červený křížek, pokud ho keška měla. Za druhé významně zvyšuje Cache Health Score, o kterém jsme výše mluvili. Je to takový interní indikátor sloužící hlavně reviewerům, vy jako owneři ho neuvidíte. Nicméně každé jeho zvýšení je dobré, systém vám nebude posílat varovné e-maily ohledně špatného stavu keše resp. nebude upozorňovat reviewery.

OM log

Write Note si nechte na případy, když reagujete na log nějakého kačera nebo chcete cokoliv sdělit geoveřejnosti.

Na anglickém fóru řešili, jestli pouhá kontrola keše má být považována taky za údržbu. Výsledek - určitě. Při kontrole stejně kešku otevřete a zkontrolujete obsah, odeberete věci, co tam být nemají, a v každém případě při ukrytí zpět obnovíte maskování do správné podoby.

2) ... obrázek nahraný k listingu lze, poté, co je v textu umístěn, smazat. Seznam obrázků tak nebude "strašit" dole pod keší (pokud tedy po tom netoužíte).

Možná jste si toho už všimli - na geocaching.com se ve skutečnosti nic nemaže, pouze se archivuje (logy, keše i obrázky). Archivovaný obrázek je stále dostupný a tak, pokud máte na něj link, jej i po "smazání" můžete dál používat. Jinak řečeno: přestože ho smažete, v listingu vám zůstane.

Je tu samozřejmě malé riziko, že Groundspeak tyto "smazané" obrázky jednoho dne opravdu smaže. Ostatně za datové úložiště u Amazonu platí. Pokud máte obrázky zazálohovány, abyste je, pokud se toto někdy stane, mohli obnovit, nemáte v podstatě problém. Vy ostatní se tímto bodem neřiďte a nechejte obrázky pro jistotu pod listingem.

3) ... je dobré používat v listingu obrázky široké max. 670 pixelů.

Geocaching.com obrázky uchovává v původní velikosti a v té je i posílá do prohlížeče, tam je však stejně zmenší na šířku 670 px. Vlastní úpravou na tuto velikost potěšíte lovce v terénu, kteří stahují přes LTE nebo nedejbože EDGE. A ostatně i na PC doma se ta svižnost pozná - je poznat, jestli se do listingu natáhne několik obrázků o velikosti 3 MB (každý!) nebo 200 kB. Takže prosím nepoužívejte fotky tak, jak vám vylezou z foťáku/mobilu a před nahrátím na server zmenšujte!


Jak najít keš

V podstatě to souvisí s mou každodenní cestou do práce:

Nejdřív jedu po dálnici. Najedu u Otrokovic a jedu na sever do Hulína. Cestou si říkám, kdy asi bude na odpočívce, na kterou ukazují úvodní souřadnice, nějaký komerční ruch (pumpa, občerstvení atakdále). Asi až tato dálnice bude delší než současných skromných 20 km. :)

V Hulíně sjedu a jedu na východ do Holešova. Přes Třebětice, kterým v práci říkáme Svrčkov ;). Tu silnici za Třeběticemi by ale určitě mohli rozšířit a narovnat. No, netrvá to dlouho a konečně jsem v práci. Jak já jsem se těšil! :-D

A vy už máte souřadnice, ne? A vezměte si tužku, rozhodl jsem se tužkožrouta keškového nepodporovat a zkusit ho vyhladovět.

certitude
Ověřte si své řešení pomocí certitude.
First To Solve - žebříček prvních řešitelů tak, jak ho poskytuje Certitude, proto se neváhejte přihlásit:
  jsmith0001  
VZAL team 1 sliko
2   3

Additional Hints (Decrypt)

fvsen: eto; urk2qrp pnpur: h molgxh cnermh zrmv xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)