Skip to content

Vodopády Satiny EarthCache

Hidden : 9/14/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Satinské vodopády můžeme nazvat pravým pokladem Beskyd. Jsou tak blízko a přece o nich málokdo ví. Místo je ukryto v 15 metrů hluboké skalní soutěsce horského potoka Satiny, ve vesnici Malenovice. Charakter prostředí ostře kontrastuje s běžnými okolními lesy. Návštěvník této rokle se během chvíle ocitá v místě, kde je znatelně nižší teplota a skrze listí mohutných buků prosvítají paprsky slunce. Hra stínů, vodní zrcadla a zvuk tekoucí vody působí velmi příjemně. Zejména v letních horkých měsících nabízí rokle příjemný chládek, na podzim je zde ráj pro fotografy.



Přírodní památka Vodopády Satiny představuje unikátní část toku říčky Satiny v Lysohorské hornatině. Jedná se o cca 1 km dlouhý úsek, který má místy charakter soutěsky o hloubce až 15 m, s několika vodopády, peřejemi, přehrádkami a dalšími zajímavými tvary. Nachází se v masivu Lysé hory v údolím zářezu Satiny v nadmořské výšce 495 až 570 m.n.m. Horní tok Satiny představuje jeden z nejdelších a nejnázornějších příkladů skalních koryt v české části Karpat.

Od 30.11.2006 bylo místo vyhlášeno přírodní památkou Správou CHKO Beskydy o celkové rozloze 8,7601 ha. Vzhledem k dostatečnému zabezpečení vlastního předmětu ochrany navazujícím lesním porostem v území přírodní památky nebylo vymezeno ochranné pásmo. Od roku 2011 vede k vodopádům naučná stezka Lysá hora, která toto místo znovu zpřístupnila chodníkem a lávkami, jak tomu již bylo v minulosti (viz historická fotografie).



Flóra
Podél skalnatého koryta Satiny se díky špatně přístupnému terénu uchovaly lesní porosty s poměrně přirozenou dřevinnou skladbou. Jedná se o jedlové bučiny s příměsí smrku ztepilého (Picea abies), vtroušeným javorem klenem (Acer pseudoplatanus), ojediněle i jilmem horským (Ulmus glabra), lípou srdčitou (Tilia cordata) a dubem zimním (Quercus petraea) a druhově bohatší suťové lesy s výskytem např. měsíčnice vytrvalé (Lunaria rediviva). Buk lesní (Fagus sylvatica) jako hlavní původní dřevinu Moravskoslezských Beskyd doprovází hojně zastoupená jedle bělokorá (Abies alba), která zde má mimořádnou vitalitu a bohatě se přirozeně obnovuje. V současnosti hojný smrk ztepilý se přirozeně vyskytoval v nižším zastoupení. Zejména v bezprostřední blízkosti toku a na skalnatých místech hojně rostou původní lesní keře jako rybíz alpský (Ribes alpinum), srstka angrešt (Ribes uva-crispa), zimolez černý (Lonicera nigra) a růže převislá (Rosa pendulina). Z dalších rostlinných druhů je nápadná především udatna lesní (Aruncus vulgaris).

Fauna
Podrobný zoologický průzkum byl doposud zaměřen na faunu vodních bezobratlých živočichů. Vyplynula z něj poměrně vysoká početnost a druhová pestrost původních populací, což svědčí nejen o pestrých geomorfologických podmínkách a výjimečné zachovalosti vlastního koryta Satiny, ale také o čistotě vody v potoce. Nejvzácnějšími zjištěnými druhy jsou typičtí zástupci horské fauny, chrostíci Plectrocnemia brevis, Wormaldia copiosa a Rhyacophila philopotamoides. U prvně jmenovaného druhu se jednalo o třetí nález v ČR, u Wormaldia copiosa o první nález pro Moravu a Slezsko a u druhu Rhyacophila philopotamoides byl tento druh nalezením dospělce potvrzen pro Českou republiku.

Geologie
Geologický podklad je budován horninami slezského příkrovu vnějšího flyšového pásma. V dolní části toku převažují méně odolné tmavě šedé až černé jílovce lhoteckého souvrství s četnými projevy vrásnění v přirozených odkryvech. Horní část sledovaného úseku Satiny je založená v masivních odolných ostravických pískovcích godulského souvrství, na které se vážou úseky toku, jež mají místy charakter soutěsky o hloubce cca 15 m s několika vodopády. V úseku vodního toku o délce asi 1 km se nachází neobvyklá koncentrace geologických a geomorfologických jevů, které jsou jinde sledovatelné na mnohem větších územích. Ojedinělá je rovněž interakce spadlých kmenů s korytem, což je jev, který se normálně nachází u zcela přirozených úseků koryt s úplnou absencí lidských zásahů. Zajímavé je například vytváření až 1,5 m vysokých „vodopádů“ zapříčiněných ležícími kmeny. Vlastní soutěska má délku asi 100 m a je tvořena rozvolněnými bloky hrubě lavicovitých pískovců zčásti pokrytých sutěmi, v místě s vodopádem je asi 7 m vysoká a 4 m široká. Čelo vodopádu je tvořeno skalním prahem s výškou skoku vody do 2 m. O něco výše se nachází asi 10 m vysoká kaskáda s přítokem zleva. Během zvýšeného průtoku při povodních v červenci 1997 došlo k odkrytí celého profilu říčky Satiny nad i pod soutěskou.

V území přírodní památky Vodopády Satiny se v říčním korytě nacházejí zvláštní útvary nazývané jako obří hrnce. Jedná se o mísovité skalní prohlubně vymleté vířivým pohybem unášeného materiálu říčkou Satinou v méně odolných částech jílovců. Ke vzniku vodních turbulencí a různě velkých vírů v Satině dochází díky jejímu značnému sklonu. Celý proces vzniku obřích hrnců se odborně nazývá jako evorzně erozní činnost.

K uznání logu je třeba zaslat do zpráv správné odpovědi na tyto otázky:
a) Jak vznikly tyto vodopády?
b) Z jaké horniny je převážně tvořená celá oblast?
c) V jakém období vznikly Beskydy, a jak?
d) Co je to flyšové pásmo, a jak vzniká?
e) Nepovinný: Fotografie vás a vodopádů

Pozor!! Na kamenné útvary prosím nelezte, neničte je a nevyhazujte zde odpadky.


Pokud něco nebude sedět, určitě se ozvu. Jestliže neobdržím odpovědi do 24 hodin po vašem zalogování, log smažu.

Additional Hints (No hints available.)