Skip to content

Cesty do Spišskej Belej Multi-cache

Hidden : 8/30/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Táto keša bola založená pod úmyslom, ukázať ľudom významné miesta pri vstupoch do Spišskej Belej.


Uchovávajte kešu v dobrom stave a dbajte na jej krytie. Na tom mieste je veľmi rušno, tak počkajte na správny moment odlovu.. ;)

Odporúčanie: Ideálny čas odlovu finálnej keše je ku večeru, no nie je podmienkou :) Uvidíte sami.

Tabaková továreň

tabakovaTovaren

Organizované pestovanie a predaj tabaku sa v Rakúsko-Uhorsku datuje už od roku 1670. Preto- že výroba a predaj tabakových výrobkov prinášali veľmi vysoké zisky, bol r. 1867 uzákonený v Uhorsku tabakový monopol ako štátny podnik. Štát budoval postupne tabakové továrne – v r. 1851 v Bratislave, v r. 1870 v Košiciach a v Banskej Štiavnici, r. 1872 v Smolníku a r. 1898 v Spišskej Belej. Zásluhou intervencií Samuela Webera v Budapešti sa táto fabrika vybudovala v Spišskej Belej na Zimnej ulici č. 34. Vyrábali sa v nej cigary ručným spôsobom. Pretože vo svete rástol dopyt po cigarách, bolo nutné postaviť novú, väčšiu továreň. V rokoch 1905-1913 bola vybudovaná na tú dobu pekná moderná továreň na dnešnej Továrenskej ulici. Pozostávala z trojpodlažnej výrobnej budovy, dvoch skladov, dielní, vodárne, kotolne a elektrárne na parný pohon. Skompletizovaný závod s výrobou 20 miliónov cigariet s filtrom denne bol v tej dobe najmodernejším závodom v ČSSR. V máji 1992 skončil svoju existenciu Slovenský tabakový priemysel ako národný podnik. Stal sa z neho Slovak International Tabak (SIT) a. s. Bratislava. Následne podnik odkúpil nemecký investor. V závode v Spišskej Belej nastalo obdobie mohutného rozvoja, modernizácie technológie a infraštruktúry. Nový anglický vlastník v roku 2004 výrobu cigariet v Spišskej Belej definitívne ukončil a závod odpredal talianskej firme na iný druh priemyselnej výroby.

Lekvárka

lekvarka

Atypickým objektom tejto časti mesta je objekt bývalej „Lekvárky“ (foto č. 387) situovaný v strede Letnej ulice, neďaleko od hlavnej priečnej komunikácie. Objekt, ktorý je reprezentantom industriálnej architektúry na území mesta vznikol prestavbou a dostavbou starších stavieb (v 19. – 20. stor.). V jeho dvorovej časti je situovaný novoveký plechový/halový objekt (sklad), vyhodnotený ako rušivý (pozri výkres č. 4, foto č. 388) svojím hmotovo - priestorovým a architektonickým riešením.

Liehovareň

liehovaren

Prvá neoficiálna zmienka o výrobe spišskej borovičky je už z roku 1778, kde sa uvádza, že z plodov borievky vraj ako prvý pálil borovičku Šebastián Laur zo Spišskej Belej. Faktom je, že až v r. 1875 bola založená továreň na výrobu likérov Kleinberger a syn, ktorá získala aj licenciu na výrovu borovičky. V r. 1888 bola založená borovičkáreň Adolf Gabriel. V r. 1914 vznikla borovičkáreň Gréb&Vaverčák. Do tejto skupiny podnikov sa zaraďoval aj Hospodársky liehovar zalo- žený roku 1902 (je to budova na druhej strane cesty označovaná tiež ako tzv. „palenčáreň“). Menšiu prevádzku na výrobu borovičky mali aj H. Gretzmacherová a F. Šilon, ktorá pôsobila od roku 1923. V roku 1901 v Spišskej Belej vzniklo Hospodárske družstvo zamerané na výrobu liehu. Účelom hospodárskeho družstevného liehovaru bolo vytvoriť jednu pálenicu a v nej spracovávať hospodárske produkty členov – zemiaky, jačmeň, žito a ovos na lieh. Popri aktivitách v Hospodárskom liehovare, Kleinbergerovci samozrejme nezanedbávali výrobu likérov. Svedčí o tom aj rôznosť etikiet. Výrobu pripravovali zamestnanci, no finálnu časť výrobného procesu dokončoval sám majiteľ – Aladár Kleinberger, ktorý takto uchovával výrobné tajomstvo vlastných likérových špecialít. Takže známa Spišská borovička má svoj pôvod práve v Spišskej Belej.

Ako na úspech ? 

Na vyznačených miestach hľadajte QR kódy, v ktorých sú priradené čísla k písmenám. V každej indícii sú 2 čísla. Tie následne vložíte do finálnej GPS súradnice.

Skontrolujte výsledok na GeoChecker.com.

N49 11.ABC E020 28.DEF

Additional Hints (No hints available.)