Skip to content

Nowe Miasto Lubawskie Virtual Cache

Hidden : 8/24/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu nowomiejskiego. Położone jest między Garbem Lubawskim, a Pojezierzem Iławskim, nad rzeką Drwęcą.

Nowe Miasto Lubawskie założone zostało na planie zbliżonym do kwadratu, z dużym kwadratowym rynkiem pośrodku. Z rogów rynku wytyczono po dwie prostopadłe ulice, które wydzielały osiem podstawowych bloków zabudowy. W XIV wieku miasto zostało otoczone murami obronnymi z trzema bramami (Lubawska, Brodnicka, Bratiańska). Wokół dawnej przestrzeni średniowiecznego miasta lokacyjnego, poza dwiema basztami bramnymi, zachowały się fragmenty muru liniowego i prostokątnych baszt łupinowych.

Nowomiejski Rynek

W mieście znajduje się kilka wspaniałych zabytków, z czego najciekawszym jest Kościół św. Tomasza Apostoła.To jeden z najpiękniejszych kościołów w warmińsko - mazurskiem i najbardziej cennych pod względem historycznym i architektonicznym. Zbudowany został w pierwszej połowie XIV wieku. We wnętrzu zachowały się unikalne ścienne malowidła z okresu średniowiecza i baroku. Ze średniowiecznych malowideł na uwagę zasługują malowidła na ścianach prezbiterium w nawie głównej, pod chórem muzycznym. Malowidła XVII-wieczne możemy zobaczyć na stropie w prezbiterium i ścianach nawy głównej. Jedna ze scen przedstawia oblężenie Nowego Miasta przez Szwedów w 1628 roku. W kościele zachowała się płyta nagrobna rycerza krzyżackiego Kunona von Liebensteina (zmarłego 1391) i renesansowy nagrobek Mikołaja Działyńskiego (zmarłego 1604). W kościele znajduje się też kilka bardzo cennych rzeźb: - figura Madonny Tronującej z Dzieciątkiem z 1390 roku - figura Matki Boskiej Łąkowskiej z 1402 roku - rzeźba grupowa przedstawiająca jedną ze stacji Drogi Krzyżowej - Dźwiganie Krzyża z XV wieku.

Bazylika Św. Tomasza Apostoła

Innymi, ciekawymi z historycznego punktu widzenia atrakcjami miasta są dwie średniowieczne baszty: brodnicka i lubawska. Widoczne w obu basztach przejścia dla pieszych zostały przebite dopiero w latach 20. XX wieku. Przez Bramę Brodnicką prowadził niegdyś wyjazd z miasta na teren dawnego zamku (całkowicie zniszczonego w XVII wieku) i dalej w kierunku południowym do mostu na Drwęcy. W XIX wieku wewnątrz Baszty Brodnickiej mieściło się archiwum miejskie, a obecnie, od roku 195, funkcjonuje Muzeum Ziemi Lubawskiej, nazywane też Muzeum Ziemi Nowomiejskiej.

Baszta Brodnicka

Baszta Lubawska

W centrum nowomiejskiego rynku natrafimy jeszcze na kolejną atrakcję: dawny kościół ewangielicki. Zbudowano go w latach 1824-1827 na miejscu średniowiecznego ratusza, który spłonął w 1806 roku. Nowy budynek świątyni oddano do użytku w grudniu 1912 roku. W 1958 roku z powodu braku wiernych obiekt przekazano gminie miejskiej. Ołtarz główny z krucyfiksem przeniesiony został do kościoła w Ząbrowie koło Iławy, organy wywieziono w nieznanym kierunku jeszcze w 1945 r., a ławki przekazano do kościoła w Iławie. Zachował się jeden z trzech dzwonów - dzwon zegarowy, który w latach 70. XX wieku został odrestaurowany. Obecnie w budynku kościoła mieści się kino, odbywają się tu także spektakle teatralne.

Dawny Kościół Ewangelicki

ZADANIA:Udaj się w miejsce, podane we współrzędnych kesza. Tam zrób sobie zdjęcie (lub swojego GPSa) i dodaj do logu. Logi bez zdjęcia będą usuwane.

Flag Counter

Kesz ten jest dedykowany mojemu drugiemu Synowi, Igorowi.

Virtual Reward - 2017/2018:. This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)