Skip to content

140 let SDH Ledenice Multi-cache

Hidden : 8/18/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o krátkou multinu, která vznikla k oslavě 140. výročí sboru dobrovolných hasičů v Ledenicích (1877-2017). Sérii zastávek můžete absolvovat na kole, koloběžce, pěšky nebo s kočárkem.

Důrazně však doporučuji zanechat Vaše geovozidla na níže vyznačených parkovištích.


HISTORIE - SOUČASNOST

Když v roce 1868 zničil zuřivý požár půlku Ledenic, vydal obecní výbor nařízení, podle něhož mělo být městečko přes noc hlídáno 7 muži. Na hašení ohně se v 19. století podíleli všichni lidé přinášející vodu v nádobách, které spolu s žebříkem visely na určeném místě.
      K založení vlastního hasičského sboru došlo ale až o devět let později a nejvíce se o to zasloužil osmnáctiletý Stanislav Zátka, rodák z Velešína a tehdejší výpomocný učitel v Ledenicích. „Nelituje času, nedbaje svého namáhání a odporu, který obyčejně proti nové věci povstane, obcházel sousedy, by vyzvěděl, jestli možno na dostatečný počet členů spoléhati. Ujistiv se tímto způsobem, že hasičů nebude se nedostávati, svolal všeobecnou schůzi do školní budovy“. Psalo se 4. května 1877, když byl v Ledenicích 31 občany založen Sbor dobrovolných hasičů. Na první valné hromadě konané tento den došlo k volbě funkcionářů a prvním velitelem se stal poštmistr Jan Leitnant, pozdější obecní tajemník.
      Na potřebné vybavení získal sbor od obce 220 zlatých a 40 zlatých daroval samotný císař František Josef I. Hasiči se záhy po svém ustanovení stali spolkem s nejpočetnější členskou základnou. Těžko všem bylo na podzim roku 1878, když se zakladatel a podvelitel Stanislav Zátka stěhoval do Jindřichova Hradce. O tom, že to byl člověk nesmírně oblíbený a šikovný, svědčí zápis v kronice: „Jak milován byl od svých spoluhasičů zřejmo z toho, že vyprovodili ho daleko za městečko. Odchod tak výborné síly pociťován ve sboru velice“.
      V roce 1882 si sbor zakoupil první čtyřkolovou stříkačku za 654 zlatých a 20 krejcarů, která měla sací rouru a 40 metrů dlouhou hadici. V roce 1894 obec pořídila druhou za 580 zlatých. Obě byly často v permanenci, vždyť do roku 1900 zasahovali ledeničtí hasiči u třicítky požárů a několika větších či menších povodní, které jsou dnes pro Ledenice mnohem větším nebezpečím než oheň.
      Na konci 19. století působil ve sboru Václav Makovec, významná osobnost ledenické hasičské historie. Makovec byl původním povoláním učitel, ale věnoval se také kulturnímu zázemí v obci (byl např. knihovníkem) a především se angažoval ve sboru dobrovolných hasičů. Byl jeho jednatelem, pokladníkem i zakladatelem hasičské pamětní knihy. O kvalitě záznamů a precizním vedení kroniky svědčí i řada ocenění včetně diplomu z Jubilejní zemské výstavy v Praze z roku 1891. Již 27. prosince 1893 byl Václav Makovec „za mnohé zásluhy o zdar a rozkvět spolku hasičského“ jmenován jeho prvním čestným členem. Roku 1895 po rezignaci Hynka Sládka byl jednohlasně přijat novým velitelem a rok nato se stal i starostou celé hasičské župy „Trocnov“ sdružující 11 okolních obcí. Ve sboru působil do roku 1903.
      Sbor dobrovolných hasičů nejenže pomáhal při likvidaci živelných katastrof, ale byl velice činný také na kulturním poli. Vedle tanečních zábav pořádal divadelní představení a veřejná cvičení. Samozřejmě neopomínal okázale oslavit každé výročí svého založení a účastnil se všech oslav pořádaných v obci (např. 1879 – stříbrná svatba císaře nebo 1898 – 100 let od narození Palackého). Od roku 1902 se může chlubit krásným praporem.
      Po skutečně honosné oslavě 50. výročí založení sboru v roce 1927 se roku 1929 konala další menší sláva. Pokládal se totiž základní kámen k budoucí hasičské zbrojnici. Do této doby využívaly hasiči nevelké prostory na radnici. V tomtéž roce byla také zakoupena první motorová stříkačka. V roce 1930 bylo nové hospodářské skladiště hasičské (jak se tehdy říkalo) za přítomnosti mnoha hasičů z okolí předáno do užívání a zároveň se začíná stavět druhé menší v místní části Hrad. V této době měl sbor již 162 členů a velitelem byl už dvacátou sezónu Adolf Kadleček.
      Ve třicátých letech získali ledeničtí hasiči první automobil značky Praga, po druhé světové válce přibyly další tři stroje. Později, v letech 1956 – 1981, používal sbor Tatru 805, kterou nahradila Avia DVS 12, nyní sloužící ve Zborově. Cisternu CAS 32 na podvozku T 138 pořízenou roku 1978 nahradil v roce 1987 CAS Trambus. V roce 1988 bylo ještě pořízeno vozidlo CAS32 Tatra 815 a to je nyní nahrazeno cisternou CAS 30/9000/540 S3VH TATRA 815-7 6x6 FORCE. V současné době slouží od konce roku 2008 ještě zásahové vozidlo Renault Medium Midlum 280.
      Z novější doby nelze opomenout radikální přestavbu staré nevyhovující požární zbrojnice započatou v roce 1986 a dokončenou po dvou letech. Hasiči tak získali kvalitní prostory pro svou činnost, v budově vznikla i hojně využívaná klubovna. Další rozsáhlá rekonstrukce by pak měla být hotova do konce roku 2018.

 

Z levé strany: CAS32 Tatra 815, Tatra 815-7 a Renault Medium Midlum

Z levé strany: CAS32 Tatra 815, Renault Medium Midlum a Tatra 815-7

Krátkou dobu během podzimu 2017 měla jednotka SDH Ledenice k dispozici všechny tři zásahová vozidla.

STAGE-1 (N 48° 55.902' E 14° 37.199')

 

Souřadnice STAGE-1 vás zavedou před hasičkou zbrojnici. Na výše uvedené fotce si můžete prohlédnout nově vystavěné hasičské a hospodářské skladiště (okolo 1930). Při pohledu na dnešní stav jsou partná pouze vrata a kamenný sokl. V následujících letech se díky zásadním stavebním úpravám objekt změnil do dnešní podoby. Další rozsáhlá rekonstrukce by pak měla být hotova do konce roku 2018. Na zadní straně značky zákaz zastavení si opíšeme hodnotu A (3A4/00).

STAGE-2 (N 48° 56.027' E 14° 37.192')

Při pohledu na střechu blízké základní školy spatříme rotační sirénu, která se nachází také na objektu hasičské zbrojnice.

Na území České republiky se pro varování obyvatelstva při hrozící nebo nastalé mimořádné události používá pouze jediný varovný signál „Všeobecná výstraha“. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund (2 minuty 20 sekund) a může zaznít až 3 × za sebou v cca tříminutových intervalech. U elektronických (tzv. „mluvících“) sirén je varovný tón doplněn o hlasovou informaci, která upřesňuje charakter ohrožení (nebezpečí zátopové vlny, chemická havárie, radiační havárie) a je doplněna o výzvu ke sledování vysílání Českého rozhlasu a České televize. Na zadní straně dodatkové značky si opíšeme hodnoty B, C, D (03B/C4C079D).

Zpravidla každou první středu v měsíci, ve 12:00 hodin, slýcháme tzv. „Zkušební tón“. Tento signál provází pravidelnou akustickou zkoušku sirén. Jedná se o nepřerušovaný tón sirény trvající 140 vteřin. V případě elektronických sirén je následně vysílána verbální informace „zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén, právě proběhla zkouška sirén, zkouška sirén.“

Dále se můžeme setkat se signálem, který není ani varovný ani zkušební. Slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Nazýváme jej „Požární poplach“ a je vyhlašován rotační sirénou přerušovaným signálem (25 sekund trvalý tón, 10 sekund přerušení, 25 sekund trvalý tón) po dobu jedné minuty anebo v případě elektronické sirény napodobením tónu trubky „HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ“ také po dobu jedné minuty.

STAGE-3 (N 48° 55.947' E 14° 37.586')

Nyní se nacházíme před dnes již nevyužívaným hasičským skladištěm. Zpočátku se před skladištěm nacházela nádržka zvaná "Zadní louže". Jeho výstavbu se podařilo zrealizovat v roce 1931 v místní části Hrad. Zástavba městečka totiž v této době byla soustředěna pouze na náměstí, částečně okolo hlavních silnic a právě na Hradě a v tzv. dolejším konci. Domy Na Oborách, u sportovního areálu, za Parčákem, podél Mysletínské nebo v lokalitě Na Zahradách tehdy ještě vůbec neexistovaly. Proto byla hradská lokalita zvolena jako nejvhodnější místo. Souhlas k výstavbě druhého skladiště vydalo obecní zastupitelstvo 12. září 1931, pozemek daroval František Duda, člen sboru, který byl následně určen správcem skladiště. Stavělo se opět podle plánů Františka Staška (tato firma v Ledenicích prováděla i přestavbu školy nebo radnice a stavební úpravy mnoha rodinných domů). Celková cena byla 9 000 Kč, z toho 4 000 Kč věnoval ledenický děkan a senátor F. J. Kroiher, zbytek poskytla půjčkou místní kampelička. Do schráně byla umístěna stará ruční stříkačka, 150 metrů hadic s navijákem a dva střešní žebříky. V roce 1936 přibyly nové přilby a hadice. Hradské skladiště, i když už dlouho neslouží svému účelu, si dodnes uchovalo původní podobu z doby výstavby a představuje svým způsobem mimořádnou památku z dějin hasičství, které postupně mizí. Ze štítku si opíšeme hodnotu E (ČSN  EN E0-5).

STAGE-4 (N 48° 55.880' E 14° 37.524')

Nyní se nacházíme u místa, odkud probíhalo cvičení v dálkové dopravě vody. Cvičení spočívalo v nasátí vody z rybníka do přenosné požární stříkačky a dále dopravy vody k zemědělským objektům na kopci, kolem kterých jste zřejmě procházeli. S touto dopravou vody se můžeme setkat při požárech v terénu, do kterého se nemohou dostat automobilové cisterny. Naposledy se členové místní zásahové jednotky s touto dopravou setkali při požáru lesa a přilehlé louky dne 22.7.2017 v Jílovicích u Borovan. Zde si spočítáme počet válců na svodidlech směrem k rybníku a máme poslední hodnotu F.

Dosaďte do vzorečku

N 48°55.BDC

E 014°37.AEF

 a můžete si vyrazit pro finálku ;-)

Sbor dobrovolných hasičů je nejstarším dosud fungujícím spolkem v Ledenicích a rokem svého založení (1877) se řadí také mezi nejstarší vesnické hasičské sbory v celé republice.

Zdroj:

http://hasiciledenice.cz/

http://www.hzscr.cz/

Poděkování: Mgr. Vladislav Šesták, PhDr. Jiří Cukr

 

Přeji příjemný lov ;-)

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

wnxb ulqenag , morts yvared

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)