Skip to content

Kemp ORION - Instalacek Mystery Cache

Hidden : 8/18/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

KEMP ORION





Kemp se nachází v Hvožďanech, bezprostředně na pravém břehu romantické řeky Lužnice 3 km po proudu od krásného historického města Bechyně. Osada „Kemp Orion“ leží na turistické cestě červené barvy a dále kolem vede cyklotrasa č. 1093.
Dříve se kemp jmenoval Instaláček. Nyní je pojmenován podle názvu dětských táborů, které spolek pořádá – ORION. A tomuto souhvězdí se keška věnuje.



A teď pár slov k souhvězdí ORION



Jedno z nejkrásnějších a nejvýraznějších souhvězdí na celé obloze. Výrazné sedmihvězdí nelze na zimní obloze přehlédnout. Orion je na obloze zobrazován jako lovec bránící se útoku Býka. V jedné ruce drží štít a v druhé kyj. Podle legendy byl usmrcen Štírem. Souhvězdí leží na okraji mléčné dráhy a je nevyčerpatelnou studnicí zajímavých objektů i pro pozorovatele vybavené menšími amatérskými dalekohledy. Hlavní atrakcí souhvězdí je jeden z nejhezčích objektů na celé obloze – Velká mlhovina v Orionu.

Betelgeuze - jde o oranžovočervenou veleobří hvězdu spektrálního zařazení M2, tvořící Orionovo pravé rameno. Jelikož je na pozemské obloze jasnější 1. hvězdné velikosti, všimnete si oranžového odstínu hvězdy bez problémů již prostýma očima. Vzdálenost Betelgeuze odhadujeme na přibližně 430 světelných roků. Jde o skutečnou nefalšovanou superstar. Průměr tohoto obřího plynového supermonstra odhadujeme na 1,5 miliardy kilometrů, má tedy asi tisíckrát větší průměr než naše Slunce. Pokud bychom ji umístili do středu naší sluneční soustavy, sahal by její okraj až někde k oběžné dráze Jupitera, možná i největší planeta naší sluneční soustavy by se ocitla pod jejím povrchem. Vnější vrstva atmosféry, takzvaná chromosféra, se však rozprostírá do ještě mnohem větší vzdálenosti, v naší sluneční soustavě by sahala až někam k dráze planety Saturn. Takto obří hvězdy jsou však v Galaxii vyjímečné. Betelgeuze svou velikostí dominuje spolu s hvězdou Antares ze souhvězdí Štíra prostoru v okruhu 1000 světelných roků od Země. Při takovémto rozměru a odhadované hmotnosti přibližně 15-ti násobku našeho Slunce je zřejmé, že vnější vrstvy hvězdy musí být velice řídké. Hustota je nižší než 1 tisícina hustoty vzduchu při mořské hladině! Hvězda si ani nedokáže udržet kulový tvar, je dosti nesymetrická a velkou část hmoty ztrácí silným hvězdným větrem. Nevyhnutelná budoucnost hvězdy nese jméno Supernova, kdy se tak stane zatím nevíme ( každopádně stane se tak v astronomicky krátké době ) a nevíme ani, jestli se jako lidstvo konce této nevšední hvězdy vůbec dožijeme. Pozůstatkem kdysi grandiózního veleobra bude pravděpodobně miniaturní neutronová hvězda.

Rigel je s jasností 0,1. magnitudy osmou nejjasnější hvězdou na obloze. Jde o modrobílého obra spektrálního zařazení B8 ve vzdálenosti okolo 800 světelných roků. Měření z družice Hipparcos kladou Rigel do vzdálenosti 773 světelných roků. Namodralý odstín hvězdy upoutá již při pohledu prostýma očima. Povrchová teplota činí přibližně 10 000 stupňů Celsia, hmotnost odhadujeme na asi 20-ti násobek našeho Slunce. Svítivost dosahuje řádově desítek tisíců násobku Slunce, průměr hvězdy pravděpodobně přesahuje 90 milionů kilometrů. Obří rozměry v kombinaci s poměrně vysokou povrchovou teplotou je činí snadno viditelnými i na velké vzdálenosti. Rigel není osamocenou stálicí, jde minimálně o trojhvězdný systém. V odstupu 9 úhlových vteřin můžete středně velkým amatérským dalekohledem spatřit průvodce 7. hvězdné velikosti ( 6,7. magnitudy ), kterého ve skutečnosti tvoří dvojice vzájemně si blízkých hvězd.

Bellatrix s jasností 1,6. magnitudy je třetí nejjasnější hvězdou souhvězdí. Jde o modrého obra spektrálního zařazení B2 ve vzdálenosti přibližně 240 světelných roků. Z výrazného sedmihvězdí tvořícího kostru Oriona je nám nejbližší stálicí. Patří k eruptivním proměnným hvězdám. Světelné změny však nejsou větší než několik setin magnitudy a prostýma očima tedy nezaznamenatelné. Odhadujeme, že Bellatrix má asi 6 krát větší průměr než naše Slunce a její hmotnost by mohla být osmi či devítinásobkem naší denní hvězdy. Povrchová teplota přesahuje 20 000 stupňů Celsia.

Saiph dosahuje na obloze 2,1. magnitudy. Jde o modrého obra spektrálního zařazení B0 ve vzdálenosti okolo 700 světelných roků. Odhadujeme, že hvězda má přibližně 11 krát větší průměr než naše Slunce.

Alnilam je prostřední hvězdou pásu nebeského lovce Oriona. Na obloze svítí jako stálice 1,7. magnitudy. Je modrou hvězdou obřích rozměrů, spektrálního zařazení B0. Její hmotnost činí několik desítek hmotností Slunce a během několika milionů let by měla dospět do stádia supernovy. Z povrchu stálice vane silný hvězdný vítr dosahující rychlosti okolo 2000 kilometrů za sekundu. Hvězdu obklopuje slabá mlhovina. Alnilam je od nás velmi daleko, odhady vzdálenosti mluví o 1300 světelných letech.

Východní hvězdou Orionova pásu je Alnitak. Dosahuje 1,7. magnitudy a je horkým modrým obrem spektrálního zařazení O9 ve vzdálenosti přibližně 800 světelných roků. Jde o dvojhvězdu, kterou můžete za dobrých podmínek rozlišit již nevelkým amatérským dalekohledem. Při pohledu ze Země se Alnitak jeví jako poměrně těsná dvojhvězda, ve skutečnosti jde však o širokou dvojici, kterou v prostoru dělí stovky astronomických jednotek, s oběžnou dobou pravděpodobně přesahující 1500 roků.

Mintaka je stálicí druhé hvězdné velikosti a západní z trojice hvězd tvořících Orionův pás. Tento modrý obr spektrálního zařazení O9 se nachází přibližně 900 světelných roků od Země. Pokud na Mintaku namíříte třeba i jen malý dalekohled či větší triedr, spatříte v odstupu 52 úhlových vteřin stálici 7. hvězdné velikosti, která patří do spektrální třídy B a s Mintakou pravděpodobně tvoří fyzický pár. Jelikož dvojici dělí v prostoru několik desetin světelného roku, musí být oběžná doba velice dlouhá.

Meissa je obří dvouhvězda spektrální třídy O8 se zdánlivou hvězdnou velikostí 3,54. Hmotnost hvězdy je asi 28krát větší než sluneční hmotnost a poloměr je oproti Slunci asi desetinásobný. Teplota vnější atmosféry je asi 35 000 K, což hvězdě dodává charakteristickou modrou záři.


Teď už stačí jen dosadit pár čísel do vzorečku a vydat se pro poklad...






Additional Hints (Decrypt)

sbgbuvag ivm. trbpurpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)