Skip to content

Prochazka Adamovskymi strojirnami Multi-cache

Hidden : 7/29/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte u keše ,,Procházka Adamovskými strojírnami“.smajlík


V Adamově existuje nebo existovalo už docela velké množství keší, které byli věnované všem možným zajímavým místům v Adamově, jak těm známým tak i těm prakticky neznámým. Přesto se najde v Adamově ,,věc“ která nikdy žádnou vlastní keš neměla, a přitom je to věc která při vyslovení slova ,,Adamov“ spoustu lidí napadne jako vůbec první. Ano, řeč je o Adamovských strojírnách, neboli Adastu. Ať už vás napadá pohled na zchátralé továrny, vzpomínka na dobu kdy do těchto továren denně dojíždělo i několik tisíc lidí nebo cokoliv jiného. Určitě si myslím že je Geocaching dobrá příležitost podívat se na tovární budovy trochu důkladněji a připomenout si jejich zašlou slávu. smajlík

Historie

Průmyslová tradice v okolí Adamova je mapována již v době halštatské, kterou dokazuje archeologický nález kovářské železářské dílny nedaleko Býčí skály. Další archeologické nálezy mapují dobu největší éry rozkvětu Velkomoravské říše v 8. a 9. století. Zprvu se zde rozvíjela těžba železné rudy, která byla zpracovávána v místních vysokých pecích. V jedné době se zde zpracovávala i litina. Existují důkazy, že zde kolem roku 1804 vznikly první lité medaile na Moravě. Dále se zde také zpracovávala měď.

 

V letech 1836 - 1848 se začal v Adamově nezvykle rozvíjet průmysl, což vedlo v roce 1849 k vybudování železniční tratě Brno - Česká Třebová. Od roku 1870 se zde začaly vyrábět parní stroje, kotle, důlní zařízení, vodovodní zařízení a také zařízení pro mlékárny, cukrovary, lihovary, pivovary atd. V roce 1877 se tímto Adamovské železárny přeměnily na strojírenský závod. A v roce 1880 byl celý závod pronajat na 25 let firmě Märky - Bromovský - Schulz z Prahy (jedním z jejích majitelů byl podnikatel a politik Josef Bromovský). Další změna znamenala další výrobky jako např. zařízení pro výrobu střelného prachu nebo pušky pro císařskou armádu. Také se zde roku 1889 vyrobil tzv. Marcusův automobil, poháněný čtyřdobým zážehovým motorem, který se pyšní jako první zkonstruovaný automobil v tehdejším Rakousku-Uhersku. Dalším unikátem, který byl v Adamově vyroben, je první lokomotiva pro Československo, která vznikla v roce 1924, či parní nákladní automobil Adamov-Garrett, námořní jeřáb pro zatížení 240 tun a maximálního zdvihu 64 metrů, který sloužil k vyzvedáváním potopených ponorek. Ze závodu také vycházelo zařízení pro první československou továrnu na výrobu penicilínu.

Marcusův automobil

Za první republiky

 

Po průmyslové krizi způsobené první světovou válkou v Adamově zaniká veškerý železářský průmysl i s drobným průmyslem. V roce 1928 zde Česká zbrojovka znovu obnovuje strojírenskou výrobu, kterou posléze přebraly Škodovy závody. Vyráběly se zde např. pušky vz. 24. Za druhé světové války zde byla nasazena zbrojní výroba a podnik zařazen do Reichswerke Hermann Göring. V té době v závodě pracovalo přes 8 tisíc zaměstnanců. Ke konci války dochází ke zničení výrobních budov závodů a poté díky bývalým zaměstnancům dochází k opravě a opětovnému rozběhnutí výroby. V roce 1945 dochází ke znárodnění firmy. A v roce 1947 k přejmenování na Adamovské strojírny (Adast).

20.léta dvacátého století.  Od roku 1950 se zde začínají vyrábět polygrafické stroje. Těžké strojírenství, zejména železniční a silniční mosty, parní a pontonové elektrické jeřáby byly postupně z výrobního programu ADASTu vypuštěny a byly nahrazeny přísně tajnou zbrojní výrobou. V 50. letech 20. století byla podniková výroba doplněna o výrobu čerpací a měrné techniky a tiskařských strojů. Velké úspěchy se dostavily v šedesátých letech, kdy se vývojem řady tiskařských strojů Romayor dostává k prodejnosti na trzích v USA, Kanadě, Sovětském svazu či Japonsku. Roku 1961 byla převedena do Adamovských strojíren výroba pražské společnosti HEFA, a to včetně externích montáží. Poté byla větší část sortimentu inovována. V následujících letech si značka ADAST v komoditě benzinových a naftových stojanů vybudovala dominantní postavení na trhu tehdejšího RVHP. Výrobky představovaly v té době kompletní sortiment vybavení potřebné pro čerpání, měření, filtraci, registraci, výdej a rozvod kapalných paliv a lehkých topných olejů. Největší podíl měla však výroba výdejních stojanů.

V závodě také existovala závodní autobusová doprava mezi tzv. Bílou labutí a Samarou. Jednalo se o kyvadlovou linku, s autobusem jezdícím jednou do hodiny jedním směrem (později se intervaly prodlužovaly). Autobus jezdil od Bílé labutě na Samaru - zastávky Bílá labuť, Provoz 20, Provoz 40, VK, Provoz 50, nářaďovna, Provoz 10 a Samara). V posledních letech se jednalo o autobus bílé barvy s modrými, zelenými a fialovými pruhy, s reklamou na boku na VZO OS KOVO. Po jejím zrušení převzala zastávku Samaru městská autobusová linka, která sem zajížděla do roku 2002, kdy byla taktéž zrušena.

Po Sametové revoluci

 

Po roce 1989 donutila silná konkurence výrobky Adamovských strojíren inovovat, zejména z pohledu ekologie a využití elektroniky. Rozvoj sítí čerpacích stanic dopomohl firmě k rozvoji a vývoji nových čerpacích stojanů.

Po Sametové revoluci vznikla privatizací státního podniku Adamovské strojírny Adamov dne 27. dubna 1992 akciová společnost Adamovské strojírny a.s. se sídlem v Adamově. Dne 10. září 1998 proběhla změna názvu společnosti Adamovské strojírny a.s. na ADAMOVSKÉ STROJÍRNY a.s. Kvůli nepříznivým ekonomickým podmínkám se firma potácela stále blíže u bankrotu, proto byl dne 8. března 2003 byl na majetek dlužníka ADAMOVSKÉ STROJÍRNY a.s. usnesením Krajského soudu v Brně prohlášen konkurs. Dne 1. února 2003 došlo k prodeji konkurzní podstaty úpadce ADAMOVSKÉ STROJÍRNY a.s. společnosti BOARDBRIGHT MANAGEMENT, a.s. se základním kapitálem 2 000 000 Kč vlastněné finanční skupinou Penta za kupní cenu 85 000 000 Kč. Dne 12. února 2003 došlo ke změně názvu společnosti BOARDBRIGHT MANAGEMENT, a.s. na ADAST a.s. Dne 27. února 2008 prodala finanční skupina Penta společnost ADAST a.s. společnosti J 23 a.s. Dne 19. března 2009 rozhodl akcionář J 23 a.s. o zrušení společnosti ADAST a.s. a v květnu roku 2009 zastavil Adast výrobu a firma vstoupila do likvidace. Dne 17. června 2009 byl na majetek dlužníka ADAST a.s. usnesením Krajského soudu v Brně prohlášen konkurs. Insolvenční řízení není možno ukončit z důvodu neukončených incidenčních sporů.

…to však neznamená že by dnes budovy už jen chátrali a ani název ADAST ještě definitivně neupadl do historie…

Současnost

V roce 1993 došlo ke vzniku ADAST-SYSTEMS jako dceřiné společnosti tehdejších Adamovských strojíren a.s. Roku 2003 se změnil vlastník společnosti a ta od této chvíle nesla název ADAMOV - SYSTEMS, Tímto taktéž společnost vypustila ze svého loga znak Adamovských strojíren, které používala. O pět let později se společnost vrátila ke "staronovému" názvu Adast Systems. Společnost je zaměřena na vývoj, výrobu a dodávky technologií a zařízení pro čerpání, měření a výdej kapalných a plynných paliv. Další neméně významnou součástí výrobního programu je příslušenství čerpacích stanic, jako jsou kompresory a vysavače.

Dne 25. ledna 2016 navštívil tuto společnost prezident České republiky Miloš Zeman. Krátce se setkal s vedení společnosti a poté i se zaměstnanci. Jako dar zde prezident obdržel výdejní stojan čerpací stanice, který nahradil starší typ v garážích Pražského hradu. Ze strany prezidenta byla nabídnuta představitelům účast na jeho cestě do Jižní Ameriky.

Společnost Adast Systems sídlí v tzv. Novém provozu. Ale v celém bývalém areálu ADASTu dnes podniká mnohem více firem, např. TENZA cast, TEPAS CZ, STROJE SVOBODA, Lerch KOVO, EDEN Europe a spoustu dalších. V současnosti je celý bývalý areál využitý přibližně ze 40 %. A víc už se dozvíte na jednotlivých stageích. smajlík

Jak na keš…

 

Celá trasa má necelé 2 kilometry, pokud půjdeš přímo k finálce, neměla by ti zabrat déle než hodinu. smajlík První 4 stage se dají projet i autem, u stage 4 ale raději vystup a na další stage pokračuj pěšky. Nejsem si jistý jestli je tam zákaz vjezdu, možná že ani ne, ale tak jako tak vede cesta po cyklostezce a určitě uděláš lépe když necháš auto na parkovišti. smajlík Do waypointů dávám dvě parkoviště. Jak pro ty, kteří by si chtěli projít pěšky celou multinu i pro ty, kteří si ji z větší části projedou autem. smajlík

U každé stage jsem se snažil napsat nějaké informace o tom, co se na místě nachází. Bohužel se ale o některých budovách nedá na internetu najít příliš informací. Proto vás chci požádat, pokud by jste věděli nějaké další zajímavosti které v listingu nejsou, určitě je napište do logu a já je do listingu připíšu. Díky. smajlík

Stage 1 – Bílá labuť

N 49°17.834, E 16°39.701

Teď stojíš před budovou technicko-obchodního úseku, nazývaného Bílá labuť podle známého pražského obchodního domu. Ta zde byla vybudována roku 1963. Před tím se zde nacházeli dřevěné ubytovací prostory nazývané Barrandov. Podle toho co jsem zjistil, se zde snad měli nacházet kanceláře a skladovací prostory. Také zde byla konečná zastávka kyvadlové závodní autobusové linky. Jinak se o této budově nedá najít příliš informací. V dnešní době tuto budovu vlastní firma ADAST-SPECIAL, a propojenou budovu vpravo firma A&P Support. U té byl před pár lety zazděn vchod a okna v přízemí. 

Tebe zde zajímá číslo umístěné u vchodu nad číslem popisným. Číselné cedulky jsou zde umíštěny tři, tebe zajímá ta největší. Číslo je dvojciferné a napsané černým písmem a umístěné v černém čtverci. Je ve formátu A0. První číslici si tedy zapiš jako A.

Stage 2 - Galvanovna 

N 49°17.901, E 16°39.570

 

Stojíš před dnes již nevyužívaným vjezdem do areálu. Jak sis jistě všiml, nejbližší budova která se nachází ještě před bránou, je spojena s budovami ze Stage 1. Tato budova sama o sobě není příliš zajímavá. Přes zrcadlové sklo není vidět, pokud bys ale přelezl příkop tak se částečně nahlédnout dá. Od dubna 2018 jsou ale okna postupně zazdívána. (Případně si můžeš v okně alespoň upravit účes. smajlík ) Tuto budovu v současnosti vlastní firma TENZA cast, a.s, která chce budovu v budoucnu začít využívat a v roce 2018 zde má v plánu rekonstrukci budovy. Mohla by tak vypadat podobně jako například její budova u stage 5, kde ta má tato firma také letní bufet pro veřejnost.

Pila ve dvacátých letech minulého století.

Za bránou se již nacházejí zajímavější stavby. Do roku 1943 se na tomto místě nacházela pila. Po zmíněném roce se přestěhovala do Rájce, zde byla zrušena a na jejím místě započala výstavba továrních hal které zde stojí dodnes. Dnes zde můžeš vidět například jeden ze dvou komínů, které se v areálu nacházejí. Dále si můžeš všimnout pozůstatku, pravděpodobně portálového jeřábu.(?)  Haly a prostor před nimi se nedávno dočkali částečné rekonstrukce. Nachází se v nich galvanovna a výrobní prostory. Vlevo od hal u řeky se potom nachází železniční vlečka, která je od únoru 2014 znovu používána, byť ne ve své původní délce. Tato část areálu končí u vysoké budovy vedle fotbalového stadionu, dříve od tam pokračovala vlečka do tzv. Starého provozu.

Zde najdeš na sloupu dvojciferné číslo ve formátu B0. První číslici si tedy zapiš jako B. 

Stage 3 – Starý provoz 

N 49°18.122, E 16°39.092

 

Nacházíš se před budovou firmy Eden na Náměstí Práce. Na tomto místě dříve stávala Obchodní ulice a to až do 60.let minulého století, kdy byla kompletně zbourána aby uvolnila místo budovám Adamovských strojíren a právě též Náměstí práce, kde bylo vybudované autobusové nádraží. Stavěly zde autobusy rozvážející zaměstnance podniku po okolních obcích. Po skončení rozvozů byly novodobé autobusové zastávky připomínající čilý ruch, který v těchto místech dříve panoval, odstraněny. Před budovou Edenu až do roku 2012 stávala budova AM 5. V roce 2016 bylo náměstí zrevitalizováno do dnešní podoby s parčíkem a lavičkami.

Vznik továren v údolí při toku Svitavy se datuje k roku 1862, kdy došlo k velké přestavbě tamních železáren a k vybudování strojírny na výrobu hospodářských strojů. Od roku 1870 se zde začaly vyrábět parní stroje, kotle, důlní zařízení, vodovodní zařízení a také zařízení pro mlékárny, cukrovary, lihovary, pivovary atd. V roce 1877 se tímto adamovské železárny přeměnily na strojírenský závod.V roce 1880 byl celý závod pronajat na 25 let firmě Märky-Bromovský-Schulz z Prahy. Kolem roku 1885 navázal s adamovskými železárnami spolupráci vídeňský konstruktér Siegfried Marcus. O dva roky později místní podnik začal vyrábět Marcusovi motory, jejichž výroba byla přerušena v roce 1893. Roku 1889 zde byl vyroben podle Marcusova návrhu automobil, první se spalovacím motorem v Rakousku-Uhersku. 

Na sloupu veřejného osvětlení najdeš rozcestník který má 8 sloupečků nad sebou, kolik sloupečků má červenou barvu? Číslo si zapiš jako C. ( Úplně nahoře je nápis ,,Náměstí Práce")

Stage 4 – Bílý dům 

N 49°18.153, E 16°39.026

Další zastávka je hned vedle a to před budovou s krásným názvem Bílý dům.. Byla postavena v roce 1905 jako nová budova adamovských železáren. Původně se pravděpodobně jednalo o výrobní objekt, který byl brzy přestavěn na administrativní budovu. Cesta na Josefov v té době procházela mezi budovou a Křtinským potokem a hlavní vchod je tak umístěn z dnešního pohledu nelogicky v zadním traktu budovy při její pravé straně. Snad již v roce 1926 proběhlo zvýšení budovy o jedno podlaží.

Na konci druhé světové války při ústupu německých jednotek byla budova Němci zapálena a zcela vyhořela. Nové podlaží, které bylo v roce 1926 přistavěno, bylo ze dřeva, takže vzalo za své. Po ukončení bojů se přistoupilo k rekonstrukci celého závodu. I administrativní budova se dočkala obnovení. Pravděpodobně při těchto obnovovacích pracích bylo znovuvybudováno třetí podlaží, tentokrát z železobetonu. V druhé polovině 20. století, kdy vznikl samostatný podnik Adamovské strojírny, se administrativní budovy proměnila v ředitelství, díky čemuž si vysloužila přezdívku Bílý dům. Krčkem ve druhém podlaží byla budova propojena se sousedním objektem Svatá Anna. Tento průchod byl v roce 2017 zrušen. V 60. letech byla k budově přistavěna z její levé strany vstupní hala, která tak vytvořila nový reprezentativní vstup do budovy. 
Slavnostní odhalení Památníku československo-sovětského přátelství
Před budovou byl v roce 1975 odhalen památník Československo-sovětského přátelství. Na cca na dvoumetrovém podstavci z umělého kamene umístěna bronzová socha ženy, která v pravé ruce svírá žerď s praporem. Na konci žerdi je umístěna hvězda. V levé ruce drží kytici. V přední části podstavce byl umístěn znak Svazu československo-sovětského přátelství. Tato socialistická památka je od dubna 2017 šikovně maskována veršem z básně Stanislava Kostky Neumanna Vstupní modlitba, která byla uvedena v Knize lesů, vod a strání. smajlík Což považuji za zajímavost. Hvězda nad vlajkou totiž soše stále zůstává a nemůžu si pomoct, ale působí to na mě lehce komickým dojmem. smajlík Kousek od sochy je taktéž Základní kámen k budování památníku československo-sovětského přátelství, ten je dnes už o něco hůře čitelný. Ale zůstává zde a přečíst jde.

A právě Základní kámen k vybudování Památníku československo-sovětského přátelství tě bude zajímat. Letopočet který na něm najdeš je ve formátu 197D. Poslední číslici letopočtu si tedy můžeš zapsat jako D.

Stage 5 – Nový provoz 

N 49°18.170, E 16°38.934

Tato část areálu začíná budovou VK, která v současné době asi nejvíce hyzdí Náměstí Práce. Původně stavba sloužila pro výrobu tlakových brzd systému Kunze-Knorr-Westighause. Později budova získala označení VK v rámci Provozu 40. Z několika stran byly k budově přistavěny další výrobní objekty. Kdy k přístavbám došlo, není zatím známo. V současné době budova patří ostravské společnosti Avalcom a z větší části je nevyužívána.

Výstavba budovy VK V další části areálu je tzv. Provoz 50. Sídlo má v těchto místech firma Adast Systems, které v roce 2016 navštívil i prezident Miloš Zeman. Dále by jste zde našli budovu slévárny Tenza. Tato firma si zde také otevřela letní bufet, takže se zde můžete občerstvit. smajlík Většinu budov dělí od cyklostezky zeď, případně plot, proto je těžké si je prohlédnout z větší blízky. V další části areálu se nachází budova, kterou by jste zde nejspíš nehledali. A to bývalý lovecký empírový zámeček. Zámecký park byl součástí Vranovsko-křtinského areálu, který zde byl budován od přelomu 18. a 19. století. V průběhu druhé poloviny 20. století obestoupily zámek výrobní budovy Adamovských strojíren.V roce 1959 byla budova zámku po rozhodnutí vedení závodu stavebně znehodnocena postavenou nástavbou a provedenou modernizací. (Více se můžete dozvědět i u naší keše GC5TC81 Zámek Adamov. smajlík)

Zde najdeš na garážích stejnou ceduli jako na Stage 1. Číslo na ní je tentokrát trojciferné, proveď jeho ciferaci (Sečti tedy všechny tři číslice aby jsi získal/a jednu.) a toto číslo si zapiš jako E.

Stage 6 –Provoz 10

N 49°18.439, E 16°38.447

Cestou k této stage projdeš kolem budovy Provozu 70 neboli ,,nářaďovny“, tato budova je od tebe ovšem oddělena zdí, navíc jsem o ní bohužel nenašel takřka žádné informace. Ale v současnosti ji vlastní firma Stroje Svoboda, která vlastní právě i Provoz 10. Samotná budova které je stage věnována tento areál uzavírá. Jedná se o nejvyšší budovu ve městě. Podle mých informací se v ní měla odehrávat vojenská výroba, mohli se zde tedy vyrábět například protitankové zbraně 9K11 Maljutka. Dále se zde prý vyráběly polygrafické stroje značky Romayor, které zaznamenali úspěch jak na trzích v USA tak i v Sovětském svazu.

Výhled z Provozu 10

Na zdi jsou umístěny ostnaté dráty chránící budovu před vandaly. Počet ostnatých drátů nad sebou ti dá číslo F.

Vzorec

 

Pokud jsi obešel všechny stage a máš všechna čísla správná tak už pouze stačí dosadit do tohoto vzorce:

N 49°18.(F)(A)(B+E) ,E 16°38.(A-D)(C-D)(E)


Závorky mezi sebou nenásob. Kontrolní součet všech šesti čísel je 25.smajlík

Věřím že se ti bude tato neobvyklá procházka líbit a přeji šťastný lov!smajlík

Additional Hints (Decrypt)

Xynfvpxr xengxr fybib, cyar mncnqnwvpv qb uvagh xnmqr qboer xrfr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)