Skip to content

Linecke predmesti Multi-cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 7/27/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato multina vás provede Lineckým (někdy též Krumlovským) předměstím. Je to poměrně klidná část města a tak doufám, že se vám tu bude líbit.


Pokuď při ciferaci vyjde 2 ciferné číslo, tak ciferujte znova až na 1 ciferné (př.: 1234: 1+2+3+4=10= 1+0=1)

Na úvodních souřadnicích nic nehledejte, je zde Justiční palác.

Něco málo k předměstí:

V období 1904—1921 bylo Linecké předměstí osadou obce České Budějovice, předtím i potom městskou čtvrtí. Vznikalo pozvolna od 18. století podél staré a rušné obchodní silnice z Podunají do Čech a od města je oddělovalo koryto Malše a velký Rožnovský, pozdějším jménem Krumlovský, rybník (dnešní park u letního kina) při soutoku obou řek. Z jihu je od Rožnova oddělen vlečkou do papíren, z části i železniční tratí.

Stage 1

Park Háječek

Roku 1802 byl rybník vypuštěn a vysušen. V období 1822—1828 bylo jižním směrem vybudováno těleso tratě, po němž vedla koněspřežní železnice. Východní polovina rybníka byla zastavěna (synagoga a Justiční palác), západní polovina byla postupně osázena stromy. Krumlovské aleje byly oblíbeným místem poledního odpočinku zaměstnanců Hardtmuthovy tužkárny. V roce 1925 byl zřízen tzv. Výbor pro Háječek, který v parku vybudoval dětské hřiště se sousoším dětí hrajících si s kozlem, které stojí u vchodu do letního kina dodnes, malou zoologickou zahradu, verandu pro loutkové hry (Kopeckého chata - na obrázku "pod" synagogou) a hudební pavilon, kde se pořádaly pravidelné promenádní koncerty. 

park

V roce 1937 byla na soutoku řek na okraji parku postavena hvězdárna, po pardubické je druhá nejstarší u nás. Ve 30. letech byla kolem ní vybudována menší botanická zahrada podle plánů F. Jiráska z botanické zahrady v Brně. V parku roste 52 druhů dřevin, převažuje lípa (27 %), olše lepkavá (12 %), javor mléč (11 %), bříza bělokorá (8 %) a dub letní (5 %), mohutností vynikají 2 platany javorolisté, vzácnější druhy jsou soustředěny na ploše bývalé botanické zahrady u hvězdárny: korkovník amurský, jedlovec kanadský, jeřáb prostřední, břestovec jižní, 2 jinany dvoulaločné borovice limba.

Kolem hvězdárny je plot s informacemi a obrázky jak objevů (spousta planetek je pojmenována po významných lidech či dokonce samotných Budějovicích). Najdeme zde i tabuli věnovanou havranu polnímu. Kolik párů havranů bylo v roce 1984 na sadech? To je hodnota A

Stage 2

Lamezanovu vilu postavil 1900 J. Hauptvogel pro hraběte O. Lamezan-Salins. V roce 1906 byla k východnímu průčelí vily přistavěna ocelová konstrukce zimní zahrady podle návrhu I. Gridla. Hrázděné štíty vytvářející členitou siluetu stavby, přiznané cihelné zdivo a krbový komín vysunutý z hmoty objektu zřetelně prozrazují silnou inspiraci architekturou anglických venkovských sídel 2. pol. 19. století. Střešní krytina je, stejně jako cihelná vazba výplní fasád, glazovaná.

vila

Lamezan-Salins Olivier pocházel z katolické rodiny Lamezan-Salinsů usazené původně v Lotrinsku, 1890 vstoupil do vojenských služeb, kde rychle postupoval v hodnostech. V srpnu 1899 se oženil s Mathildou Hardtmuth (1864—1947) a stal se tak spolumajitelem rodinné obchodní společnosti Koh-i-noor Hardtmuth (Hardmuthova vila stojí vedle, dnes je to dům dětí a mládeže)

V období 1907—1918 jako městský radní v Českých Budějovicích byl pověřen řízením městské plynárny a jmenován intendantem městského divadla. Od roku 1916 byl na válečné frontě, po návratu spáchal, zřejmě z osobních důvodů, sebevraždu. 

Pokud se postavíte ke vchodu do vily čelem, zhruba 4 metry od vás po vaší pravici stojí sloup pouličního osvětlení s číslem ve formátu CB*****. Jaká číslice se zde opakuje? To je hodnota B

Stage 3

Zborovský pomník, který stál na nádvoří Žižkových kasáren a zpodobňoval československého vojáka vytesaného v nadživotní velikosti z rozměrných kvádrů. Vytvořil ho sochař Otto Birma (* 1892) za architektonické spolupráce K. Chocholy. V roce 1939 ji Češi rozebrali a díly ukryli před nacisty.V červenci roku 1945 vyrostla v kasárnách znovu, bohužel v polovině 60. let minulého století opět zmizela. Tentokrát na dlouhých padesát let. Zásluhou Jihočechů - členů Klubu vojenské historie Čeští lvi - stojí nově zrekonstruovaná u řeky Malše. Bohužel nebyl nalezen původní podstavec (je vidět zde na fotce) a tak byl nahrazen obyčejným kamenným kvádrem. V nejbližší době by na něj měla být připevněna cedule s informacemi o pomníku.

pomnik

Na přední části pomníku pod vojákovo nohou je vytesán letopočet, ve kterém byl pomník odhalen. Ciferace letopočtu je hodnota C.

Stage 4

Další zastávkou je strážní domek koněspřežky. Od něho vedla trasa k. ž. dále do města přes Krumlovský rybník, původně po více než 400 m dlouhém mostu, který ve 30. letech 19. století nahradil zemní násep. Po Železném mostě vedla trať k. ž. do Biskupské ulice a dále Radniční ulicí do České ulice. Zde stála budova solního skladu (č. 66) a na rohu Piaristické ulice v Nisslově domě byla osobní pokladna, kanceláře a před ním nástupiště. Ve 30. letech byla k. ž. prodloužena k hostinci U Zelené ratolesti na Husově třídě.

Koněspřežka fungovala 40 let dokud nebyla nahrazena parními vlaky. Zajmavostí je, že kvůli zvětšujcímu se provozu musela být Mánesova ulice rozšířena, a aby nemusela být tato kulturní památka zbořena, byla přesunuta (obdobně jako kostel v Mostě, jen o menší vzdálenost).

dum

Dnes slouží budova jako pobočka muzea a je v ní stálá expozice koněspřežky, kterou doporučuji navštívit. Otevřeno je od května do září každý den (kromě pondělí) od 9 do 17 hodin. Vstupné je 30 Kč za dospělého a 15 Kč za dítě.

Před budovou stojí cedule s pár informacemi o dráze. Ciferace roku, kdy byli koně nahrazeni lokomotivami, vám dá hodnotu D.

Stage 5

Kostel sv. Jana Nepomuckého postavil Antonín Procházka (* 1873) v novorománském slohu podle projektu architekta Antona Möllera (1864—1927).

Dispozičně je řešen jako trojlodní plochostropá bazilika s příčnou lodí vloženou před chór s půlkruhovou apsidou na východní straně. Před západní vstupní průčelí je předsazena vysoká hranolová věž. Námětem malířské výzdoby apsidy chóru je patron kostela svatý Jan Nepomucký. Součástí hlavního oltáře je barokní obraz Apoteóza svatého Jana Nepomuckého od Franze Antona Maulbertsche (1724—1796), tvořící původně součást jednoho z oltářů v kostele svatého Mikuláše. V červenci 1916 byly dokončeny varhany se 44 rejstříky od varhanářské firmy Schiffer.

kostelzvony

Žádný ze čtyř původních zvonů z roku 1925 od firmy Perner a syn (na obrázku) nepřečkal konec druhé světové války, roku 1948 byl proto ulit v brněnské Manouškově zvonárně nový zvon svatý Jan Nepomucký. Zcela ojedinělou technickou zajímavostí je použití teplovzdušného podlahového vytápění. To se však používalo jen pár let kvůli vysokým nákladům spojených s provozem.

Nad hlavním vchodem je vyobrazen pastýř s ovcemi. Počet všech ovcí je hodnota E (E je sudé číslo).

Stage 6

Pivovar Samson

pivovar

Od samého založení města roku 1265 se v Českých Budějovicích vařilo pivo, občané města měli právo várečné. Vaření piva se rovněž postupně stávalo předmětem sporu mezi měšťany a radnicí. Roku 1495 došlo k dohodě, podle níž si měšťané ponechají právo vařit pivo z ječného sladu – červené - a město bude vařit pivo bílé – pšeničné. Radní tehdy vystavěli vlastní pivovar. Po pokračujících sporech komise císařovny Marie Terezie v roce 1751 oba pivovary převedla pod správu měšťanstva. Roku 1795 se uzavřely smlouvy o sloučení obou pivovarů a tento letopočet je uznáván rokem založení pivovaru. Se snahou chránit práva pivovarské firmy, správní rada roku 1894 pivovar pojmenovala: "Budějovičtí právovárečníci – Měšťanský pivovar Budějovice – založen v roce 1795"

Na obrázku si povšimněte nejbližší budovy (ta dlouhá vpravo). Dnes před ní stojí autobusová zastávka Samson. Mezi lavičkou a přístřeškem pro cestujcí je kámen s letopočtem. Druhá číslice letopočtu je hodnota F.

Finálka

Kešku najdete na souřadnicích:

48° 5(F-C).(D-A)(D-F)(E)

014° 2(A+B).(F-C-C)(B)(E+E)

 

Přeji mnoho úspěchů!

Zdroje:

Encyklopedie ČB (text i obrázky většiny stage)

Pomník bitvy u Zborova- iDnes

Pivovar- Wikipedie

Děkuji za jazykovou korekci Alici Zikešové.

Additional Hints (Decrypt)

preal xybobhprx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)