Skip to content

Jakość wody... zostawia ślad (V) Cache In Trash Out® Event

This cache has been archived.

Murazor: Zamykamy.
Zapraszamy na prezentację części wyników analiz danych zebranych podczas spotkań z serii "Jakość Wody", która nastąpi w trakcie Geocaching Symposium 14-go kwietnia przyszłego roku: https://coord.info/GC78WRJ

Oczywiście miło będzie Was widzieć na kolejnych naukowych spotkaniach CITO. Wszystkim uczestnikom składam podziękowania i przekazuję wyrazy uznania od Bryana z Geocaching HQ.

More
Hidden : Saturday, October 21, 2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:






Zapraszamy


na piąte spotkanie CITO związane z badaniami


~ ~ ~ ~ „Jakość Wody” ~ ~ ~ ~




Trochę teorii:

Zagadnienia związane z jakością wód powierzchniowych są przedmiotem wielu interdyscyplinarnych badań. W pracach badawczych związanych z tym problemem uczestniczą miedzy innymi fizycy, chemicy, biolodzy, ekolodzy, inżynierowie środowiska, architekci krajobrazu, czy informatycy. Jeden z naukowych projektów badawczych dotyczących problematyki jakości wody w zbiornikach retencyjnych prowadzony jest w Instytucie Inżynierii i Gospodarki Wodnej Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej.

Zbiorniki retencyjne to akweny powstałe w wyniku przegrodzenia koryta rzeki zaporą. Pełnią one wiele funkcji, wśród których wyliczyć można: zaopatrzenie w wodę (pitną i przemysłową), ochronę przeciw powodziom i suszom, energetykę wodną, gospodarkę rybacką czy rekreację. Realizacja wszystkich tych celów musi brać pod uwagę jakość wody w akwenie. Dlatego tez prowadzony jest zarówno monitoring rozmaitych parametrów w terenie, jak i skomplikowane symulacje komputerowe mające wspomóc zainteresowane strony w efektywnym utrzymaniu wysokiej jakości wody.

Czego potrzeba, by prowadzić takie badania? Danych! Danych nigdy dość… I właśnie w zbieraniu danych możemy pomóc! Tym razem zajmiemy się historią jastanu jakościowego wody pozostawioną w osadach. Terenem naszych badań będzie zachodnia część Zbiornika Dobczyckiego. Na zbiorniku tym znajduje się główne ujęcie wody pitnej dla Krakowa. Teren jest więc chroniony i normalnie obowiązuje tam zakaz wstępu, my jednak dysponować będziemy pozwoleniem na przeprowadzenie tam badań dotyczących stanu ekologicznego tego akwenu. W ten sposób pomożemy naszemu środowisku!


Warto tu dodać, że dane zebrane w ciągu trzech pierwszych edycji "Jakości Wody" zostały wykorzystane w opublikowanych już opracowaniach naukowych, zaś dane zeszłoroczne są w trakcie obróbki. Od wykonania pomiarów i pobrania próbek do ich pełnego wykorzystania upływają zwykle 2-3 lata.



Sprawy organizacyjne:

Spotykamy się w sobotę, 21-go października 2017 o godzinie 10:00 w pobliżu waypointu "Miejsce zbiórki" (przy przepompowni Droginia). Na początek nastąpi krótkie wprowadzenie podane przez przedstawicieli WIŚ PK, którzy objaśnią, co i jak mamy obserwować, jak zbierać próbki itp. Potrwa to około 20 minut. Później wyruszymy w teren. Zakończymy prawdopodobnie około godziny 13-tej.

Należy mieć ze sobą:
  1. Odbiornik GPS z mapą okolicy;
  2. Coś do pisania;
  3. Chlebak lub inną torbę na próbki;
  4. Niedużą łopatkę: saperkę lub szpadelek;
  5. Wysokie buty - gumiaki, (mogą też być wodery);
  6. Prowiant, napoje (niewyskokowe!).
Inne uwagi:
  • Celem eventu jest zebranie i przekazanie danych potrzebnych naukowcom. Jeśli wiec ktoś będzie musiał "urwać się" ze spotkania przed jego zakończeniem, może przekazać zebrane przez siebie dane i próbki innemu uczestnikowi, który na koniec eventu dostarczy je do punktu zbiorczego. Pobranie próbek lub przeprowadzenie innych wyznaczonych badań jest warunkiem koniecznym zaliczenia uczestnictwa w tym CITO.
  • Dojazd uczestników we własnym zakresie i na własny koszt.
  • Przy logach "will attend" bardzo proszę podać szacowaną liczbę uczestników "podpietą" pod dany log.
  • Lepiej się nie spóźnić: po zakończeniu spotkania wstępnego, gdy zadania już będą rozdzielone, dołączenie się będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.
  • Na spotkaniu dostępne będą PWG limitowane do jednej lub dwóch (w zależności od liczby uczestników) sztuk na uczestnika.
  • Wejście na tereny zbiornika, choć uzgodnione z odpowiednimi czynnikami zarządzającymi, odbywa się na własne ryzyko uczestników spotkania! Proszę mieć na uwadze trudność terenu 4, a także atrybuty "miejsce niebezpieczne", "wymaga brodzenia" i "niezalecane dla dzieci". Politechnika i jej jednostki zapewniaja wsparcie naukowe, ale nie są w sensie prawnym organizatorami (czy współorganizatorami) spotkania.
  • W miarę zbliżania się terminu wydarzenia kolejne informacje, waypointy etc. będą dodawane do listingu i publikowane w ogłoszeniach. Proszę o zwracanie bacznej uwagi na napływające informacje.
  • W razie niekorzystnych warunków hydrometeorologicznych uniemożliwiających przeprowadzenie badań (np. deszcz lub zbyt wysoki stan wody w zbiorniku) spotkanie może zostać przesunięte na późniejszy termin.

Zespół organizacyjny: Murazor, Lady Murazor, monikejro, buciorM, malkryl.






Uwaga: To spotkanie jest - jak widać - bardzo nietypowe.
Niestandardowe spotkania typu CITO, takie jak to,
weryfikowane są dodatkowo przez Geocaching HQ.

Additional Hints (No hints available.)