Skip to content

Sokol Milevsko (048) Mystery Cache

Hidden : 6/21/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Sokolská hra je prodloužena do 28.10.2018


Sokol Milevsko (048)



Od založení první sokolské jednoty (16. února 1862) si sokolské myšlenky hledaly cestu do Milevska více než 25 let. Až 16. října 1889, díky tesařskému mistru Františku Ješovi, byl Sokol v Milevsku založen.

Činnost Sokola se začala rychle rozvíjet. V červnu 1890 měla jednota již 90 členů a 19 dorostenců. Sokolové však tehdy neměli pro cvičení vlastní prostory, a tak se několikrát stěhovali z místa na místo. Tělocvičny našli v městském Pivovaře, v bývalé tkalcovně nebo v zahradním sále hotelu Jindřicha Vodňanského (dnešní Modrá hvězda). Přes všechna tato úskalí byl Sokol velice aktivní a jeho členové se do roku 1924 zúčastnili 6 sletů všesokolských, 33 okrskových a župních, vykonali sami 28 veřejných cvičení, přes 100 slavností a zábav a 45 výletů (kromě vycházek).

Od založení jednoty se do cvičení zapojili muži a dorostenci, později se přidalo i žactvo a ženy.

Nedostatkem vhodných prostor tehdy netrpěli jen sokolové, ale i ostatní milevské spolky, např. zpěvácký spolek či ochotnická jednota. Ti založili v roce 1893 „Družstvo pro postavení spolkového domu v Milevsku“ a začali shánět peníze. Vše ale znehodnotila 1. světová válka. Po ní se stavbou zabývali již pouze členové Sokola. Zakoupili pozemek za městem a na něm postavili nejprve sokolský domek, který měl odlehčit provozu vlastní sokolovny. Dne 16. listopadu 1923 byl položen základní kámen ke stavbě a již v červenci 1924 byla stavba sokolského domku za účinné podpory členstva i veřejnosti dokončena. V zimě 1924/1925 sokolové již cvičili ve svém, i když v malých místnostech. Sokolský domek slouží členům jednoty dodnes. Je v něm byt sokolníka a velká klubovna, využívaná při nejrůznějších akcích cvičitelů jednoty.

Současně byla vypsána soutěž na stavbu budovy sokolovny. Zvítězil návrh br. Františka Stupky a jemu byla také stavba v hodnotě více než 333 tisíc  Kč dne 4.srpna 1924 zadána. Členstvo na sebe vzalo pracovní povinnost v hodnotě 100 Kč, což by v dnešní době představovalo asi 5.000 Kč na každého člena. Dne 18. srpna 1924 byl položen základní kámen a do zimy byla budova pod střechou. Za rok od položení základního kamene dne 14. srpna 1925 byla stavba dokončena a ve dnech 15. a 16. srpna 1925 se nová sokolovna otvírala. To byla velmi významná událost pro Milevsko i široké okolí. O tom svědčí slavnosti, trvající celé dva dny, plné kulturních i sportovních zážitků, i přítomnost mnoha významných osobností.

Členové jednoty svou sokolovnu plně využívali ke cvičení i kulturnímu a společenskému vyžití. S výjimkou několika válečných let slouží tato více než devadesátiletá budova stále původnímu účelu. I když po dobu 42letého zákazu Sokola se v ní cvičení provozovala pod jinou hlavičkou.

V roce 1932 (100. výročí narození zakladatele Sokola Dr. Miroslava Tyrše) bylo náměstí před sokolovnou přejmenováno na Tyršovo náměstí.

Tělocvičná jednota Sokol Milevsko je se svými více než 600 členy, z nichž mládež čítá více než 50 %, největším spolkem v jihočeském Milevsku. Obliba Sokola i sportovní úspěchy jeho členů svědčí o výborné a kvalifikované práci pětapadesátičlenného kolektivu cvičitelů a trenérů.


Souřadnice keše:   N 49° 26.ABC E 14° 21.DEF

ABC zjistí kačer takto: na protějším chodníku před sokolovnou provede stoj na rukou nebo na hlavě, přečte si a zapamatuje číslo popisné sokolovny, poté co tento cvik ukončí, odečte od výsledku první a poslední číslici čísla popisného sokolského domku.

DEF zjistí kačer takto: k počtu dní od zadání stavby sokolovny do jejího otevření přičte cenu za stavbu (v tisících) a k tomu přičte desetkrát počet slov, která jsou kolem sokola vyobrazeného ve štítu sokolovny.

Pak se kačer promění v sokola a letí vyzvednout kešku.

Additional Hints (No hints available.)