Skip to content

Saveljev Multi-cache

Hidden : 5/16/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dvoukilometrová procházka věnovaná památce Hrdiny SSSR nadporučíka A. F. Saveljeva, který na Dobříši těsně po konci druhé světové války zemřel. / V létě 2023 upraveno po odhalení nových historických informací.

Mám rád historii a fascinuje mě, jak se velké dějinné události skládají ze střípků životů úplně obyčejných lidí. Příběh mladého kluka, který si vysloužil nejvyšší vojenské vyznamenání své země a nakonec beze slávy zemřel dva tisíce kilometrů od svého rodiště, je toho dobrým příkladem.

Kdo byl Saveljev?

Alexandr Fjodorovič Saveljev se narodil 15. června 1921 v ruské obci Rešeticha nedaleko Nižného Novgorodu. Vychodil osm tříd základní školy a stal se zámečníkem. V roce 1941 ale Sovětský svaz napadli Němci a Saveljev byl povolán do zbraně. Prošel pěchotním učilištěm a od července 1943 bojoval na frontě. Údajů o začátcích jeho bojového nasazení není mnoho. Dostupné prameny uvádějí, že byl v boji zraněn, ale nespecifikují, jak. Každopádně je ale známo, že v červenci 1944 už měl hodnost poručíka, velel rotě 745. střeleckého pluku a vyznamenal se při osvobozování Ukrajiny.

Nekvalitní fotografie, na níž je Saveljev zachycen, má do portrétů uhrančivých hrdinů z válečných filmů daleko. Ale o to opravdovější hrdinství se za ní skrývá: 23. července 1944 Saveljevova rota obsadila takřka beze ztrát nepřátelské pozice v boji u města Javorov.  O dva dny později Saveljev se svými muži překročil řeku Dněstr, obsadili její druhý břeh a odrazili pět německých protiútoků. Další dva dny poté, 27. července 1944, zlikvidoval Saveljev sedm německých kulometných hnízd.

O vojenských úspěších mladého velitele vypovídají i jeho řády.  Saveljev obdržel kromě jiného i Řád Vlastenecké války 1. a 2. stupně, dvakrát byl dekorován Řádem rudé hvězdy. 24. března 1945 Nejvyšší Sovět rozhodl, že za osobní hrdinství a příkladné plnění bojových úkolů obdrží Saveljev i Řád Lenina a především nejvyšší sovětské vojenské vyznamenání, Zlatou hvězdu Hrdiny SSSR. Ironií osudu ale Saveljev tato vysoká vyznamenání už nestihl přijmout osobně. V posledních válečných týdnech totiž se svými muži bojoval (už jako nadporučík) na území Československa – a na samém konci války zemřel na Dobříši.

Jeho smrt byla obklopena několika otazníky: Před dobříšským zámkem donedávna stál Saveljevův pomník, na němž bylo uvedeno, že Saveljev „zde padl“ – myšleno snad v boji s německou posádkou zámku. Oproti tomu ale někteří pamětníci uváděli, že Saveljev byl v boji těžce raněn několik dní předtím, na Dobříš dorazil už ve vážném stavu a nakonec zde svým zraněním podlehl. Jiní dokonce říkali, že jeho smrt byla zcela nehrdinská nehoda. Zdroje se rozcházely i v uvádění přesného data jeho smrti. Nejčastěji se udávalo, že Saveljev zemřel 9. května 1945, lze najít ale i údaj 20. května.

V roce 2023, tedy šest let po založení této kešky, došlo k významnému posunu: Historici zjistili, že Saveljev sice na Dobříši zemřel, ale nikoliv v boji - údajně zahynul při banální nehodě. Více informací je v článku, který přikládám z portálu irozhlas.cz (odkaz na celý článek je zde):

,Potřebovali hrdiny.‘ Dobříš přesune památník rudoarmějce, nezemřel při bojích, ale po pádu z auta

Pamětní deska padlého rudoarmějce v Dobříši bude nově místo u zámku na místním hřbitově. Vedení města totiž zjistilo, že voják nepadl při hrdinském osvobozování Dobříše za druhé světové války. Ukázalo se, že jeho smrt v 70. letech minulého století zneužili k propagandě tehdejší komunisté. Radnice tak památník na čestném místě u vchodu do zámku dále nechce.

„Místní komunisté tenkrát potřebovali hrob hrdiny, kterému by se mohli klanět. Problém byl v tom, že první sovětští vojáci, respektive rudoarmějci, dorazili na tancích v okamžiku, kdy už tu minimálně hodinu žádný německý ozbrojený voják nebyl. Žádný tak nepadl,“ popisuje historik Jan Michl.

Rudoarmějci ale v Dobříši zůstali až do srpna 1945. „Lovili ryby granáty, hodně pili, neovládali dopravní předpisy a prostředky, takže jich tu hodně zahynulo. Vybrali si tak hned toho, který zahynul jako první – když se tu stavěly ubikace, tak z nějakého důvodu vypadl v serpentině u zámku z náklaďáku, ve kterém se vozilo dřevo,“ vysvětluje historik.

Toho komunisté v 70. letech využili a vojáka označili za hrdinu, který padl při osvobozování města. Zemřel ale někdy v období mezi 12. a 20. květnem. „Bylo jasné, že nemohl padnout v boji, takže se kolem toho hodně mlžilo a na pomník se napsalo, že padl v květnu,“ dodává historik.

Vedení města se nyní rozhodlo pomník s nápisem „Zde padl v květnu 1945 v boji proti fašismu hrdina Sovětského svazu nadporučík A. F. Saveljev“ přesunout. „Rozhodli jsme se na základě toho, jak se nyní snažíme na historii dívat objektivně i toho, co říkají historici, tedy že i v České republice máme spoustu pomníků, které vlastně nemají žádné historické opodstatnění. Na základě toho jsme se rozhodli, že zkusíme pomník přestěhovat tam, kam patří. Deska patří na hřbitov, nepatří na místo, kde někdo vypadl z náklaďáku,“ říká starosta Pavel Svoboda (ODS). Spojení „padl v boji proti fašismu“ pak na desce výhledově nahradí sousloví „tragicky zahynul“. 

Souhlas s přemístěním desky dostalo město už koncem června od ministerstva obrany. Historik Eduard Stehlík připomíná, že umisťování podobných desek v obcích bylo ve své době standardem. „Celá řada vojáků Rudé armády, kteří přišli o život na území Československa v období po skončení bojů, byla zpětně vydávána za bojovníky, kteří padli právě v době bojů. Tomu odpovídá i umístění pamětních desek na centrálních místech v obcích a městech a vytváření legend k jejich příběhu,“ uzavírá Stehlík. Podobných desek připomínajících rudoarmějce, kteří zahynuli až po skončení války, jsou v Česku stovky. 

Na základě těchto nových skutečností jsem musel upravit trasu multiny i listing kešky - tímto se všem omlouvám za dlouhé čtení :-) Ještě dodám, že Dobříš není jediným místem, kde má Saveljev svůj pomník. V jeho rodné obci je po něm pojmenována ulice a stojí zde jeho busta, byť oproti realitě poněkud idealizovaná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak na kešku?

Nenáročná multikeš vás provede po Saveljevových dobříšských stopách. Nečekejte (skoro) žádné záludnosti a směle se vydejte na cestu!

Stage 1:  N 49° 47.209 E 14° 09.809
Vidíte pomník, připomínající příjezd Rudé armády na Dobříš. Spočítejte na něm řádky textu, psané azbukou, a dostanete hodnotu A.

Stage 2: N 49° 46.992 E 14° 10.957
Saveljevův pomník, který původně stál před dobříšským zámkem, sem byl přesunut po odhalení nových skutečností o Saveljevově smrti. Saveljevovo rodiště na něm není uvedeno jako Rešeticha, ale jako:
a) Rešetik B = 1
b) Rešetino B = 5
c) Rješetich B = 9

...a hned vedle je Stage 3: N 49° 46.993 E 14° 10.954
Stojíte před společným hrobem sovětských a československých vojáků a partyzánů. Právě zde je Saveljev pohřben. Z kolika slov se skládá velký nápis pod českým lvem? Jde o hodnotu C.

Bez ohledu na ideologii a propagandu si myslím, že všichni, kdo jsou zde pochováni, si alespoň symbolickou vzpomínku zaslouží. A teď už zbývá jen dopočítat souřadnice a finálka je vaše. Příjemnou zábavu!

Vzorec: N 49° 46.(B+C)(C)(A) E 014° 11.(A-3)(C+2)(C+B)

EN:

A. F. Savelyev was a recipient of the „Hero of the Soviet Union“ award. He died after the end of WWII here in Dobříš.
Stage 1: Count the lines written in cyrilics on the monument to get the A value.
Stage 2: How is the Savelyev‘s hometown spelled on the monument?
a) Rešetik B = 1
b) Rešetino B = 5
c) Rješetich B = 9
Stage 3: Savelyev’s grave. C is the number of words right below the Czech lion.
Final: N 49° 46.(B+C)(C)(A) E 014° 11.(A-3)(C+2)(C+B)

Additional Hints (Decrypt)

Aácbirqn:PM: Oeru, xberal, pvuyn. / RA: Onax, ebbgf, oevpx.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)