Skip to content

Znojemské kostely Multi-cache

Hidden : 5/10/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Znojemské kostely




Příjměte pozvání k vycházce za dominantami města Znojma. Čeká na Vás celkem jedenáct více i méně známých kostelů ve Znojmě a přilehlém Hradišti. Některé v minulosti měly či ještě stále mají svoji vlastní tradičku. Cílem této multiny je představit Vám všechny pohromadě. Řazení jednotlivých zastavení v listingu je čistě náhodné a nechám jen na Vašem uvážení, v jakém pořadí kostely navštívíte.



Zastavení první Dominikánský kostel Nalezení svatého Kříže
N 48° 51.371 E 016° 03.042


Je neoddělitelně spjat s dominikánským řádem a jeho klášterem ve Znojmě. Založen byl pravděpodobně v roce 1230 spolu s klášterem podle legend svatým Hyacintem. Tento kostel měl bohatou historii jako poutní místo, protože vlastnil větší úlomek ze Svatého Kříže. Poutníci přicházeli nejen z blízkého Rakouska, ale i z Maďarska.

Roku 1555 zničil kostel i s klášterem velký požár. Za oběť padla i knihovna a klášterní archiv a ztratil se i cenný ostatek Sv. Kříže. Zbytky kláštera byly provizorně opraveny a pro bohoslužby byla dočasně upravena kapitulní síň, kde se konávala i česká kázání. Opravy se vlekly až roku 1580, kdy se do věci vložil císař Rudolf II. velkou donací na opravu střechy.

V 18. století se rozmohla úcta ke zdejšímu milostnému mariánskému obrazu.
V roce 1951 byl klášter obsazen vojskem pohraniční stráže, které zde po odstěhování a vystěhování obyvatel zřídilo svá kasárna.
Pro Svatý rok Božího milosrdenství 2015 v kostele byla zřízena Svatá brána.

Nepočítejte nápis nad vchodem do kostela!
Souřadnice Vás dovedou před vstupní dveře do bývalého kláštera. Nad vchodem jistě nepřehlédnete mohutný erb a pod ním dva řádky textu. Zajímá Vás celkový počet písmen na prvním řádku, který si poznačte jako F.



Zastavení druhé Chrám svatého Hippolyta
N 48° 51.504 E 016° 02.091


Samotné Hradiště sv. Hypolita bylo důležitým centrem Velkomoravské říše a tak zde vznikla jedna z nejstarších církevních staveb na území dnešní ČR. Měla to být rotunda s minimálně jednou apsidou a okolním pohřebištěm. Část jejích základů i přilehlého pohřebiště byla objevena při archeologickém výzkumu vedeném Bohuslavem Klímou v roce 1998. Tato původní rotunda měla sloužit ještě znojemským přemyslovským knížatům v 11. století.

Někdy během 12. či 13. století byl na místě rotundy postaven pozdně románský kostel, který byl v roce 1240 českým králem Václavem I. darován Křížovníkům s červenou hvězdou. Ti zde zřídili klášter a proboštství (13. století). Velkou přestavbou kostel prošel po třicetileté válce a svoji dnešní barokněklasicistickou podobu získal v 18. století.
Kostel zdobí působivá nástropní freska Nalezení sv. kříže od barokního malíře F. A. Maulbertsche.

Souřadnice Vás přivedou před vstupní dveře do kláštera křížovníků. Celkový počet hladkých hlav železných šroubů ve dveřích Vám dá hodnotu B.


Zastavení třetí Děkanský chrám sv. Mikuláše
N 48° 51.273 E 016° 02.763


Kostel byl původně zamýšlen jako bazilika, plány byly v průběhu stavby změněny. V současné podobě se jedná o trojlodní halový kostel s protáhlým presbytářem o třech polích a polygonálním závěru. Trojlodí i presbytář jsou zaklenuty síťovou žebrovou klenbou ovlivněnou činností Petra Parléře. Presbytář je zaklenut na válcovité přípory, trojlodí na čtyři páry štíhlých sloupů bez hlavic. Věž kostela byla dostavěná až v letech 1845–1850 v novogotickém slohu.

V interiéru se nachází několik cenných památek. Na stěnách presbytáře se dochovaly zbytky gotických fresek s pašijovými náměty a legendou o sv. Achátiovi. V kněžišti stál zřejmě gotický deskový oltář z doby kolem 1440–1450, který je nyní ve sbírkách Rakouské galerie. Dnešní oltář je z roku 1754 (J. I. Daisinger), z jehož dílny pocházejí i další tři oltářní obrazy (sv. Rodina, Nanebevzetí Panny Marie, sv. Šebestián). V kněžišti se dále nachází pozdně gotické pastoforium s původními mřížemi z konce 15. století, gotická socha Bičovaného Krista z doby kolem roku 1425, gotický reliéf Oplakávání (po roce 1500) a Madona zv. Chlebová (kolem r. 1500). V interiéru se dále nachází kamenná gotická křtitelnice a vrcholně barokní kazatelna ve tvaru zeměkoule (dílo Josefa Winterhaldera st.).

Souřadnice Vás dovedou ke kryptě kostela. V chodbičce před sebou spatříte ceduli s informacemi. Zaměřte se na předposlední odstavec a zjistíte, že "V prostorách krypty je dnes také umístěno E náhrobních kamenů z kostela..."


Zastavení čtvrté Kostel svatého Antonína Paduánského
N 48° 51.483 E 016° 02.292


Malý barokní kostelík byl postaven nad údolím gránického potoka směrem ke vnitřnímu městu Znojmu v roce 1622, kostel nechal postavit tehdejší probošt kostela svatého Hypolita a rádce císaře Leopolda I. Tomáš ze Šlesinu. Vysvěcení kostela proběhlo následující rok pod patronátem nového pražského arcibiskupa Arnošta Vojtěcha z Harrachu. Později v tomtéž století byla postavena i drobná kaple svatého Eliáše a také byla upravena cesta z nezalesněného gránického údolí do podoby cesty křížové, z kostelíku se tak stal poutní kostel.

Souřadnice Vás dovedou k pamětní desce, na které najdete jména padlých v I. světové válce. Celkový počet jmen na pamětní desce si poznačte jako C. Pozor, počet řádků se nerovná počtu jmen!


Zastavení páté Kostel svatého Rostislava
N 48° 51.325 E 016° 03.517


Chrám byl postaven po rozvoji města za hranicemi hradeb na dnešním náměstí Otmara Chlupa, postaven byl mezi lety 1910 a 1911. Jeho autorem byl vídeňský architekt Ludwig Faigl, původně byl určen pro německé evangelíky – luterány. Po vyhnání Němců ze Znojma byl chrám darován Církvi československé a posléze byl darován v roce 1995 pravoslavné církvi. Tato církev nechala chrám rekonstruovat a nechala jej zasvětit svatému Rostislavovi.

Souřadnice Vás dovedou před vchodové dveře. Tady Vás bude zajímat celkový počet všech hladkých hlav železných šroubů ve dveřích. Šrouby v dřevěných futrech/zárubních nepočítejte! Výsledek si poznačte jako I.


Zastavení šesté Kostel svatého Jana Křtitele
N 48° 51.225 E 016° 03.016


Kostel při bývalém klášteře kapucínů ve Znojmě. Klášter byl založen v červnu roku 1628 za přítomnosti císaře Ferdinanda II. Kostel byl založen v roce 1628, v tu dobu začal být spolu s klášterem budován jako typický jednoduchý jednolodní půdorys s chudou výzdobou. Klášter ke kostelu těsně přiléhá, později v areálu kláštera vznikla i barokní klášterní zahrada a také ovocný sad. Součástí klášterní zdi je i kaplička, ve které je znázorněn výjev z hory Olivetské, tato byla postavena v roce 1754. Kapucínskému řádu prostory kláštera a kostela patřily a byly jimi obývány až do roku 1950, kdy byl klášter obsazen armádou.

Souřadnice Vás přivedou před sousoší Olivetské hory. Na sousoší spatříte čtyři postavy a anděla, který stojí na podstavci. Na tomto podstavci najdete celkem G dětských hlaviček. Počítejte opravdu pozorně.


Zastavení sedmé „První kostel“
N 48° 51.561 E 016° 02.016


Kostel č. I ve Znojmě-Hradišti je kamenný jednolodní kostelík, vybudovaný na zdejším velkomoravském výšinném hradišti někdy v 9. století. V době svého vzniku patřil mezi první křesťanské stavby na Moravě, Slovensku a v Čechách. Mnohé další zajímavosti zjistíte na místě z infocedule.

Rozhodně si ji důkladně prostudujte. V odstavci o archeologických nálezech se mimo jiné dočtete: „Jeden z hrobů navíc ve zvláštní orientaci S-J a ve vzdálenosti pouhých A cm.“


Zastavení osmé Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava
N 48° 50.487 E 016° 03.420


Kostel byl vystavěn v 13. století, při husitských válkách v roce 1425 byl kostel značné poškozen a tak byl v 15. století kostel opravován a přestavěn. Kněžiště bylo zvýšeno a byly postaveny věže v průčelí. V 17. století byl kostel znovu přestavován a opět bylo přebudováno průčelí kostela a boční lodě kostela.

Souřadnice Vás přivedly před kříž a pamětní desku. Zcela na konci textu na pamětní desce naleznete letopočet, proveďte jeho ciferaci a výsledek si poznačte jako J.


Zastavení deváté Jezuitský kostel svatého Michala
N 48° 51.500 E 016° 02.813


Měl být postaven již kolem 12. století a měl nahradit pohanské rituální kultiště. Kostel velmi utrpěl během obléhání města Husity, kdy byl kostel téměř úplně zničen. Později bylo kněžiště zastřešeno složitou hvězdicovou klenbou, v roce 1624 byl kostel předán do správy Jezuitskému řádu, jež nechal kostel přestavěn na nynější barokní podobu a zavedl v přilehlých budovách výuku v tzv. jezuitské koleji. Ke kostelu náležela kostelní věž, jež se dvakrát zřítila - poprvé v roce 1581 a podruhé v roce 1642. V roce 1852 byla věž postavena nově a byla tak postavena odděleně od kostela.

Souřadnice Vás dovedou nedaleko od vchodu, kde naleznete vstup na městské hradby. Napravo od vstupu jistě nepřehlédnete malou cedulku s textem „Severní prostup městským opevněním“ a pod tímto textem výraznou číslovku, kterou si poznačte jako D.


Zastavení desáté Chrám Nanebevzetí Panny Marie
N 48° 51.397 E 016° 02.724


Na předpolí znojemského hradu byl v 1. polovině 13. století českým králem Přemyslem Otakarem I. založen klášter menších bratříminoritů (dnes budova Jihomoravského muzea). V jejich sousedství se pak ve druhé polovině 13. století usadila ženská větev řádu - klarisky (dnes budovy Obchodní akademie). Prostor mezi mužským a ženským klášterem vyplnil společný konventní chrám Nanebevzetí Panny Marie a podle něj se pro celý rozlehlý areál vžilo označení „Klášter Panny Marie“.
Původní raně gotický kostelík byl na přelomu 13. a 14. století přebudován a doplněn o oratoř klarisek. Loď byla lehce širší než presbytář a značně dlouhá, neboť předstupovala stejně jako oratoř jeptišek do prostoru dnešní ulice Přemyslovců. Lze předpokládat sedm obdélných klenebních polí hlavní lodě a tři pole presbytáře. Ke kostelu přiléhala na jihovýchodní straně oratoř klarisek, jež vyrůstala s hlavní lodí. Tato loď, vyhrazená výhradně ženskému řádu, byla obdélného půdorysu a nižší než hlavní loď. Na severovýchodě byla zaklenuta dvěma křížovými žebrovými poli, klenby dalších čtyř obdélných polí byly zúženy a jejich žebra vyrůstala ze štíhlých svazkových přípor. Dvě třetiny lodě zaujímala hluboká tribuna pro jeptišky, která byla podklenuta zřejmě dvoulodně celkem deseti křížovými poli. Prostor pod tribunou propojovaly nízké lomené arkády s lodí minoritů. Dokončení oratoře lze klást až do poloviny 14. století, kdy došlo i k vyvýšení lodě minoritů. K další stavební úpravě došlo po požáru roku 1494. Tehdy byly prolomeny dvě lomené arkády ve střední zdi mezi lodí minoritů a klarisek, na něž navazovala křížová chodba ženského kláštera. V této době byla rovněž postavena kruchta v hlavní lodi, z níž se dochovaly fragmenty patek polopilířů. V letech 1653 - 1654 byly vystavěny dvě nové věže v západním průčelí: jedna patřící minoritům se zvonem, zasvěceným Panně Marii a sv. Antonínovi Paduánskému, druhá věž patřila klariskám se zvony sv. Františka a sv. Kláry.
Císař Josef II. oba kláštery v 80. letech 18. století zrušil. Klášterní chrám byl brzy nato odsvěcen a roku 1840 zbořen, dnes o jeho velkoleposti svědčí zbytky vysokých zdí a klenebních opěráků.

Souřadnice Vás přivedly k soše nejblíže u vstupní brány. Na cedulce nalevo vedle sochy spočítejte všechna písmena v prvním řádku a poznačte si je jako hodnotu K.
Pokud by se stalo, že brána bude zamčená, nevadí, i tak byste měli být schopni první řádek přečíst. A kdyby přeci jen ne, nezoufejte.
Máme tu alternativu. V takovém případě udělejte čelem vzad a koukněte mírně vlevo. Na zdi pivovaru spatříte velké množství turistických ukazatelů. Součet vzdáleností "POD ŠOBESEM (lávka)", "ZNOJMO - LOUKA (klášter)", "SEALSFIELDŮV KÁMEN (vyhl.)" Vám dá hodnotu K.



Zastavení jedenácté Kostel svaté Alžběty
N 48° 51.114 E 016° 03.159


Kostel byl postaven po roce 1470 v době, kdy se mimo samotné městské hradby znojemské usadili františkáni. Kostel, jenž postavili byl zasvěcen sv. Bernardinovi a jeho gotické pozůstatky jsou stále patrny v kněžišti kostela. Areál byl mnichy opuštěn v roce 1534, v tuto dobu probíhaly nájezdy turků na město a františkánským mnichům bylo umožněno usídlit se v bývalém minoritském klášteře. Po této době byl kostel přestavěn na druhý měšťanský špitál a takto fungoval až do obléhání města Švédy. Po obléhání byl kostel opraven, přestavěn na barokní podobu a zasvěcen sv. Alžbětě.

Souřadnice Vás přivedou před vstupní dveře do kostela. Nad vstupními dveřmi je vyobrazen:
- lev H 21
- kříž H 24
- pták H 27
- Ježíš na kříži H 30



Finální souřadnice
A jste skoro v cíli, můžete se tedy pustit do výpočtu finálních souřadnic.

N 48° … (F*G*I*J)+(E*D*B)-(C*A*H)-(H+K-C)

E 016° 0… (A+B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+A)*(K-G)+( J)



Finální souřadnice Vás dovedou na krásné místo, odkud se Vám... no, dozvíte se, až tam dorazíte. Zcela jistě zde pořídíte spousty parádních fotek, k logu se je ovšem neobtěžujte nahrávat, všechny nemilosrdně smažu.
Keška je svojí velikostí někde na pomezí mikro a small.

Na výchozích souřadnicích kešku nehledejte, není tam ;)
Při logování se, prosím, pokuste vyhnout nápovědám o trase či uložení kešky, děkuji ;)
Stejně tak si dávejte pozor jaké fotky k logu nahrajete, ať příliš neprozradíte uložení kešky, děkuji ;)


Nezapomeňte navštívit i mé ostatní výtvory :)

Šumenské putování
Šumenský hvozd
Jen tak pro radost
Nepojmenovaná
Hypické louky
Cesta je cíl - Reverse Wherigo
Pevnostni muzeum / Museum of Fortifications
Znojemska pokladnice / Treasure chest
In omnia paratus
Petrovy skály
Lehké opevnění vzor 37, typ C
Antický chrám
Ječmeniště a hrádek Lampelberg
Znojemské kostely
1. Znojemský letterbox - Tajemné podzemí
Vyhlídky města Znojma - Adventure Lab Bonus
Filmové hlášky poprvé - Předrevoluční filmová tvorba I.
V Pekle



Additional Hints (Decrypt)

h mrzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)