Skip to content

Festung Pressburg - Front v Devinskej Multi-Cache

Hidden : 4/20/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


DEVINSKA NOVA VES

Mestska cast hlavneho mesta Bratislavy, leziaca na jej severozpadnom cipe. Nenapadne ucupena pod masivom Devinskej Kobyly skryva nespocet tajov. V historii mesta ba i Slovanstva zohrala neraz dolezitu ulohu. Ved ako dokladaju archeologicke prieskumy, nachadza sa na mieste byvaleho centra tzv. Samovej rise. Siahla a komplikovana historia Devinskej, alebo ak chcete Chorvatskej Novej Vsi, by naplnila hned niekolko listingov.

Tentokrat sa ale na moju milovanu sidliskovu dedinku pozrieme iba vramci jedneho obdobia. Toho temnejsieho a menej slavneho. Zabrdneme do casov medzi rokmi 1939 – 1945, do dni kedy vsade naokolo zurila druha svetova vojna.

Napriek tomu, ze pocas uvedenych rokov Bratislavu ako i Devinsku Novu Ves priame boje obchadzali, uplne bez kontaktu s vojnou nezostali. Ako uz zrejme viete z mojich predoslych kesiek v meste :) , po bitke pri Stalingrade 2.2.1943 muselo nemecke velenie zacat realne zvazovat svoje ustupove moznosti. Pri tejto prilezitosti bolo rozhodnute ze Bratislava nesmie padnut za ziadnu cenu. Hitler ju vyhlasil za tzv. ,,Festung Pressburg“ a zacalo sa s opevnovanim.

Vyznamny skrt cez rozpocet vsak Nemcom spravila porazka v bojoch o Budapest. Rusi mali volnu cestu na Vieden po pravom brehu Dunaja a navyse znemoznili tento smer pouzit Hitlerovym vojskam na ustup. Risske vojska teda chtiac-nechtiac museli ustupovat Lamacskym koridorom a teda predovsetkym prekrocit rieku Moravu na uzemi Devinskej Novej Vsi.

Strucnym zhrnutim deja sme sa teda dostali az k samotnej keske. Ta teda rozhodne nebude zadarmo. Jej ulohou je priblizit vam dej na uzemi na sever od hradu Devin v casoch pred, pocas ale i po prechode frontovej linie. Verim, ze vam prinesie kopec zaujimavych informacii, vacsinu z ktorych by ste tazko dohladavali.

THEBENA - HRANICA RISE (N 48° 10.992 E 016° 58.709)

Suradnice Vas privedu na nevstedne, na Slovensku za vojnovych cias unikatne miesto. Ako je vseobecne zname, vojnovy Slovensky stat bol na zaklade Mnichovskej zrady resp. nasledujucej Viedenskej arbitraze okresany o niektore svoje uzemia. Toto sa bezprostredne dotklo i obce Devin, nedaleko ktorej sa nachadzaju suradnice prveho stage-u.

Devin pripadol Nemeckej risi, predovsetkym pre svoju mimoriadne strategicku polohu. Neslo ani tak o symboliku v sulade s pradavnymi hranicami Rimskej rise, ako skor o racionalny fakt – kto kontroluje vodne toky, ma vyhodu na svojej strane. Devin s hradnym bralom a sutokom Moravy a Dunaja tak bol pre Nemcov jasnou volbou.

Hranica tohto miniuzemia rise bola oznacena pohranicnymi kamenmi hlavne na Devinskej Kobyle. V miestach kde su suradnice, stala colnica s rampou (dalsia sa nachadzala na ceste do Karlovej Vsi, pri ostrove Sihot, vid. waypointy). Colnica bola len v smere na Devin. Takisto po okolitych lesoch hliadkovali iba nemecke hliadky. Slovac tak nejak nepocitovala za potrebne strazit svojich vlastnych obyvatelov na ich vlastnom uzemi...

Je na case poobzerat sa po prvej konstante nevyhnutnej pre dosiahnutie finalu kesky. V bezprostrednej blizkosti suradnic sa nachadza iba jedna tabula. Konstanta ,,A“ je pocet riadkov, v ktorych sa nachadza napis na nej.

RUSI VO VAPENKE (N 48° 11.564 E 016° 58.576)

Nachadzate sa na mimoriadne vyznamnom mieste z pohladu vojny. Vo svahu nad vami mozete vidiet velky dvojposchodovy lom. V nom kedysi fungovala mimoriadne kvalitna Mittelmanova vapenka, ale aj rusky zajatecky tabor.

V case kedy uz bolo nad slnko jasnejsie, ze Nemci budu musiet ustupovat spat do domoviny, zacali aktivne budovat ustupove kanaly. Devinska Nova Ves v tomto smere mala posluzit ako mimoriadne strategicky uzol. K uniku za rieku Moravu mali sluzit uz existujuce zeleznicne Marchegske mosty, ale aj cestny most – dnes znamy ako cyklomost Slobody. V case kedy sa uvazovalo o jeho vyuziti vsak na jeho mieste neexistovalo suvisle premostenie a na prepravu na druhy breh sluzila iba kompa.

Pre nemecke ucely bolo nevyhnutne tento prastary most pamatajuci este casy Marie Terezie, obnovit. Na jeho vystavbu preto doviezli ruskych zajatcov, ktorych ubytovali prave vo vapenke. Prave tym je venovany i nedaleky pamatnik pri ktorom budete patrat po dalsej konstante. V jeho bezprostrednej blizkosti, blizsie k Devinu, sa totiz nachadza betonovy monolit stareho gulometneho hniezda. Na co v sucastnosti toto hniezdo sluzi?

B = 6, ak sluzi ako kvetinac
B = 4, ak sluzi ako pamatnik
B = 5, ak sluzi ako stojan na bicykle

Suradnice na ktorych sa budete nachadzat su vyznamne este z jedneho hladiska. Po ustupe Nemcov za rieku Moravu si Rusi za cielom posunu frontu dalej na zapad, prave tu vybudovali jeden z troch pontonovych mostov.

OHLODANA SKALA (N 48° 12.103 E 016° 58.262)

Nachadzate sa v miestach, kde mimo ine stal po oslobodeni Devinskej Novej Vsi druhy z troch ruskych pontonovych mostov. Pocas vojny by ste tu nasli predovsetkym bitunok a staru cestu, ktora teraz prechadza priamo popred rodinne domy. Od vysokeho brala nad vami potom pokracovala ponad vinohrady az na Devin.

Pre Nemcov bolo mimoriadne dolezite tuto cestu zrenovovat. Spevnili ju, vyvysili vysoko nad uroven okoliteho terenu a najma maximalne vyrovnali jej smer. Ucelom bol totiz co najjednoduchsi a najrychlejsi presun materialu a techniky. Na prace na ceste medzi Devinom a Devinskou, ktoru vo vtedajsej podobe vyuzivame az dodnes, pouzili material z lomu Skala nad vasimi hlavami. Este pred vojnou totiz tento vrch spadal az k Morave. Az nasi drahi okupanti Skalu vystrielali do sucasnej kolmej podoby.

Mimo ine v jej dolnej casti vyrazili dva dlhe tunely. Tieto mali sluzit ako sklad materialu a municie. V prvom plane mali byt taktiez spolu prepojene, avsak k tomuto nikdy neprislo. Tieto tunely dodnes ukryvaju aj jednu kesku. Ta je uz zial na dobro pochovana, kedze medzicasom boli ich vchody zahrnute hlinou a stavebnym odpadom z nedalekeho parkoviska.

Pocas vojny tunely mnohokrat posluzili obyvatelom Devinskej Novej Vsi ako efektivne protiletecke kryty. K bombardovaniu sa ale este vratime neskor. Vas by mala zaujimat predovsetkym dalsia konstanta. Tu dostanete, ak z nedalekej tabule vycitate, kolko kilemetrov je odtialtvo vzdielany najblizsi rakusky zamok. ,,C = ? km“ .

BOJ O JANTAROVY MOST (N 48° 12.669 E 016° 58.112)

Nachadzate sa pri cyklomoste Slobody, velmi vyznamnom mieste oslobodzovacich bojov. Je to len jeden z jeho nazvov, ten najnovsi. Sklonuju sa i nazvy po Marii Terezii, vyznamnej panovnicke zasluzilej o rozvoj mesta Bratislavy, ci menej znamy Jantarovy most, nakolko prave cezen a pomedzi dve hradiska nad Devinskou kedysi viedla Jantarova cesta. Pri tychto historickych medznikoch pride Devinskonovovestanovi pomenovanie po Chuckovi Norrisovi naozaj ako dyka do srdca.

Ako som uz spomenul skor, Nemci si velmi dobre uvedomovali, ze obnovit premostenie na tomto historickom mieste bude z hladiska ich neskorsieho ustupu viac ako strategicke. Za tymto ucelom vyuzili uvedenych Ruskych zajatcov, vaznenych v Mittelmanovej vapenke.

Ked 4. aprila 1945 padla Bratislava, hladaciky Sovietov zakonite padli na Devinsku Novu Ves. Tu sa totiz vsemozne snazila o ustup Nemecka armada. Na tento ucel vyuzivala najma zeleznicne Marchegske mosty a novovystavany cestny most – dnes cyklomost Slobody. Na spomalenie postupu Rusov, sa Nemecke obranne jednotky zakopali pred zeleznicnym nasypom, v poliach pred Devinskou Novou Vsou vid. mapka, ktoru som pre vas vyhotovil.

Ani siet zakopov, okopov, delostreleckych postaveni a gulometnych hniezd pred Devinskou Novou Vsou vsak nemohla zastavit postupujucu Cervenu armadu. Ta totiz neprisla podla ocakavani od Lamaca, ale prekrocila Karpaty, obsadila Stupavu a k Devinskej sa blizila od severu. Prva bola takto oslobodena lokalita kolonia pri zeleznicnej stanici a situacia sa pre Nemcov uz len zhorsovala. Rusi totiz medzicasom postupili po pravom brehu Dunaja, dobyli Hainburg a prechodom cez Dunaj sa snazili zovriet risske vojska do kliesti.

Devinska Nova Ves teda bola oslobodena vojskami druheho ukrajinskeho frontu az 6. aprila 1945. Nemci predtym vyhodili do vzduchu prvy zeleznicny viadukt v obci – dnes cezen vedie do Devinskej hlavna cesta z Bratislavy (pri Tescu). Nasledne taktiez podminovali a znicli trat kazdych 100 metrov.

Pocas bitky o most pri ktorom momentalne stojite sa risske vojsko pokusilo i o jeho likvidaciu. Rusi vsak odhalili a eliminovali sabotera z radov Nemcov. Napriek tomu, ze sa o most stale bojovalo, ustupujuce vojska ho ostrelovali delami z praveho brehu rieky Moravy. Podarilo sa im takto vytvorit velmi bizardnu situaciu, kedy odpalili most na Rakuskej ale i na Slovenskej strane a v strede zostali skupinky vojakov oboch armad. Takisto v dosledku vybuchov mnohi popadali do rieky a vsemozne sa takto Nemci spolocne s Rusmi snazili zachranit na plavajucich latach.

Ak by ste nahodou potrebovali konstantu ,,D“, vedzte ze je napisana na jednej z tabuliek na smerovniku. Konkretne vyjadruje pocet kilometrov na bajny hrad Pajstun.

ZBOMBARDOVANA OBEC (N 48° 13.011 E 016° 58.464)

Prichadzate na zdanlivo nicim vyznamne miesto v utrobach Devinskej. Napriek tomu, ze front ho nevelmi zasiahol, vytrpeli si toho miestni obyvatelia za vojny hodne. Blizkost vlakovej stanice s 23 kolajami z nej robilo jeden z top cielov pre bombardovanie spojeneckych vojsk.

Mikulas roku 1944 bol jednym z tych dni, ktore sa do obecnych kronik zapisali ciernym pismom. Na prelety spojeneckych letiek boli obyvatelia relativne zvyknuti a poslusne vzdy nasledovali varovania niektorej z piatich protileteckych hliadok umiestnenych v obci. Tentokrat sa ale americke a britske lietadla po prelete stocili, znizili letovu vysku a spustili kobercovy nalet. V priebehu piatich minut Devinsku zasypalo 350 bomb. Tieto sposobili obrovske skody na majetku obcanov, pricom 14 pripravili o zivot a dalsich 34 o zdravie.

Cielom bola predovsetkym zeleznicna infrastruktura doleziteho uzla, no na pocudovanie boli znicene iba dva pary kolajnic. Zeleznicnej budove sa nestalo absolutne nic.

Nachadzate sa pred jednym z obecnych domov. Prave ten stojaci na zakrute skryval jedno male tajomstvo. Obyvatelia v nom si totiz vykopali dlhy protiletecky tunel, ktory ustil az v studni domu o ulicu vyssie. Napriek tomu, ze pocas spominaneho naletu dopadli bomby i do jeho bezprostrednej blizkosti, ukrytym obyvatelom sa nic nestalo. Dovodom je zrejme prave inteligentne prepojenie tunelu so studnou, cim sa eliminovala tlakova vlna a kryt bez problemov vyzdrzal.

Vo vasej bezprostrednej blizkosti je v malej ohradke stary kriz. Su na nom vyobrazene dva roky. Konstantu ,,E“ dostanete, ak od vacsieho odcitate mensi a vysledok vydelite dvojkou.

PRENASLEDOVANIE NEMCOV (N 48° 13.404 E 016° 57.680)

Potom ako sovieti 6.4.1945 zatlacili Nemcov za rieku Moravu, mohli sa pustit do ich prenasledovania. Postavili tri pontonove mosty a zaroven sa pustili do opravy dnesneho mostu Slobody. Kde stali prve dva pontonove mosty uz viete, vedzte preto, ze tieto suradnice vam ukazuju na miesto, kde bol umiestneny posledny z nich.

Nemci napriek tomu, ze uz boli z nasej krajiny vytlaceni, neustale zneprijemnovali cervenej armade zivot a to predovsetkym neustalymi naletmi. Existuje realne podozrenie, ze i po prechode frontu zostala na zapadnom svahu Devinskej Kobyly dobre ukryta nemecka hliadka. Bolo totiz viac nez podozrive, ze letectvo zacalo pontonove mosty bombardovat vzdy presne az v momente ked ich cervenoarmijci vybudovali resp. opravili. Niet preto divu, ze kym Devinsku Novu Ves opustil i posledny sovietsky vojak, uplynulo od oslobodenia neuveritelnych 14 dni.

Po okupantoch zostali len zle spomienky, kvanta nevybuchnutej municie, ale tiez obrovske mnozsto vojenskej techniky, ktoru nedokazali preniest za rieku Moravu. Pamatnici dodnes spominaju na stovky kanonov bezducho vytrcajucich z poli do nebies.

Pred vami sa nachadza posledna konstanta, tentokrat ukryta na blizkom cyklistickom smerovniku. ,,F“ najdete v objati krajin europskej unie. Modry podklad by vam mal pomoct k lepsej lokalizacii.

Aj na vas uz caka len jedna zastavka. Je cas doplnit konstanty do vzorca a prejst posledne stovky metrov. Dostanete sa k jednemu z obrovskeho mnozstva tzv. ropikov – teda malych pevnosti, ktore Ceskoslovenska vlada dala vybudovat este pred vypuknutim druhej svetovej vojny. Sluzit mali na obranu vlasti, avsak vzhladom na vyvoj dejin k tomu nikdy neprislo. Tento ropik je podla mna jednym z najmalebnejsie umiestnenych. Zial nedaleko uz svieti jeden final a tak sa od vypocitanych suradnic budete musiet vybrat este 146 metrov pod azimutom 161 stupnov.

N 48° (D-A) . (ExB)+D

E 016° (D+C)xC . (DxF)+D

Nuze, dakujem za pozornost tym z vas co si kesku poctivo prejdu. Bodohonici nech nebrutuju, final posielam na poziadanie :)

Na zaver patri este jedno velke podakovanie historikovi a archivarovi, panovi Klackovi. Dakujem za podnentne tri hodiny, pocas ktorych som sa dozvedel o svojej obci viac nez za cely dovtedajsi zivot!

Additional Hints (Decrypt)

[SK]: xnmql fcenial bjare ol zny nfcba wrqah iynfgavg... :)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)