Skip to content

JAROŠKA SLAVÍ Mystery Cache

Hidden : 4/12/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



ANEB MATURITA PO 150 LETECH


Pro někoho mlhavá vzpomínka, pro jiného pravidelná noční můra, která mu nedává pokoj ani v důchodovém věku. Ať už vaše maturita dopadla jakkoli, nyní máte možnost složit reparát na Jarošce - na nejstarším českém gymnáziu na Moravě, které v roce 2017 slaví kulaté 150. narozeniny. A pokud s takzvanou zkouškou dospělosti nemáte žádnou zkušenost, nabízíme vám jedinečnou příležitost vyzkoušet si ji na vlastní kůži.

Co naše geomaturita obnáší? Vyberete si pět libovolných předmětů z nabízených jedenácti. Protože se nacházíme na matematickém gymnáziu, zkouška z matematiky bude povinná. Pokud jste se právě vyděsili a hodláte zavřít listing, nedělejte to. Pro ty z vás, kteří nemají kalkulačku v hlavě, máme příjemnou alternativu. Vždyť kdo by neměl rád tělocvik? Zvolíte si tedy matematiku, nebo tělocvik a ostatní čtyři předměty už budou skutečně libovolné. Začít můžete klidně z pohodlí svého domova. Jakmile budete dostatečně připraveni, dostavte se k pamětní desce u hlavního vchodu do budovy gymnázia na třídě Kapitána Jaroše 14, kam vás vedou úvodní souřadnice. Vezměte do ruky svůj chytrý mobil, tablet či jakékoli zařízení, pomocí kterého se připojíte na wi-fi s názvem GC73QAK (kód kešky), a vaše maturita může začít!


Podrobné pokyny pro úspěšné složení maturitní zkoušky:
  1. Zkouška z matematiky nebo z tělesné výchovy je povinná. Oba předměty mají tři dílčí úkoly, jejichž výstupem jsou tři čísla. Výsledky z matematiky jsou stejné jako čísla, která naleznete v terénu v rámci plnění úkolu z tělesné výchovy. Můžete tedy výsledky z matematiky a tělocviku kombinovat, případně ověřovat.
  2. Heslem pro připojení k wi-fi s názvem GC73QAK jsou výše zmíněná tři čísla psaná za sebou bez mezer ve stejném pořadí jako úkoly.
  3. Po přihlášení k wi-fi si otevřete webovou stránku s adresou 1.8.6.7 (rok založení gymnázia proložený tečkami). Zobrazí se vám formulář, do kterého můžete zadat své odpovědi z volitelných předmětů. (Jestliže máte aktivní mobilní data a váš přístroj se bude snažit na uvedenou adresu dostat přes mobilního operátora, formulář se vám nezobrazí. V tom případě si prosím data vypněte.)
  4. Pokud si chcete své všeobecné vzdělání oprášit opravdu důkladně, můžete maturovat klidně ze všech předmětů. Vaše maturita bude úspěšná, pokud odpovíte správně alespoň u 4 volitelných předmětů.
  5. Své odpovědi zadávejte do formuláře VELKÝMI PÍSMENY s diakritikou či bez diakritiky.
  6. V případě zadání chybné odpovědi se lze opravit nebo vyplnit odpověď u jiného volitelného předmětu.
  7. Po zdárném složení maturitní zkoušky obdržíte informace, kde hledat knihu absolventů, do níž můžete zapsat své jméno.

Edit 10. 12. 2020: Kulaté dřevěné odměny z limitované edice JAROŠKA SLAVÍ pro premianty, kteří odmaturují ze všech předmětů, již bohužel došly.
Edit 1. 10. 2022: K příležitosti oslav 155. výročí jsme obnovili kulatou odměnu pro premianty.


Potřebné pomůcky: zařízení schopné připojit se na wi-fi a zobrazovat webové stránky
Povolené pomůcky: psací a rýsovací potřeby, kalkulačka, logaritmické pravítko, siloměr, vozembouch, matematické, fyzikální a chemické tabulky, atlas národností a menšin, atlas hub, vysavač, slovník spisovného jazyka ruského, Kliebrichův sterochtonní redoskop verze V004 s přesností 2400 m/s, rodokmen vládnoucí dynastie Piastovců, sada olejových barev 24 ks.



MATEMATIKA


Zkoušející: Jiří Herman
(vyučující matematiky v matematických třídách, od roku 1997 ředitel gymnázia)

Vážení studenti, srdečně vás vítám a jsem velice rád, že jste si pro svou maturitu vybrali právě naše gymnázium. Jako matematika mě rovněž těší, že jste se rozhodli pro zkoušku z matematiky. Požádal jsem jednoho ze svých mladších kolegů, který je členem vaší komunity, aby pro vás připravil tři příklady ze života, kterým budete rozumět a které vám budou blízké. Věřím, že vám nebudou činit velké obtíže a že zúročíte své mnohaleté studijní úsilí. Rád bych vám popřál hodně štěstí, pevné nervy a úspěšné zakončení vašeho studia.

Geoples

Při přípravě již tradičního eventu s názvem Geocaching ples Brno řešili pořadatelé otázku, jak usadit kačery ke stolům. Vymysleli jisté pravidlo, které jednoznačně přiřadí každého kačera s číslem v nicku k určitému stolu. Vaším úkolem je vybrat ze čtyř nabízených čísel takové, které může mít Jarošák, jestliže sedí u stolu s číslem osm.

27 – 36 – 101 – 233

Pyramida

Vášnivý sběratel CWG Kolečkožrout007 se rozhodl, že si ze svých pokladů postaví pyramidu. Každé patro pyramidy je tvořeno n x n kolečky a nižší patro má vždy o jedno kolečko v řadě víc než patro bezprostředně nad ním – nejvyšší patro je tvořeno jedním kolečkem, pod ním jsou 2 x 2 kolečka, dále devět atd. Kolik úplných pater mohla jeho pyramida mít nejvýše, jestliže má Kolečkožrout007 přesně jeden milion CWG?


Vlak

Skupinka osmi kačerů se vydala na event Tour de pub MMDCCCIX. Cestovali vlakem a vyhlídli si volné kupé pro osm lidí. Kolika způsoby se mohli do kupé usadit, když víme: jeden kačer, říkejme mu třeba Synuleť, má podmínku, že musí sedět u dveří, kdyby náhodou potřeboval rychle vyběhnout. Druhý kačer jménem madein chce sedět u okna, aby prý mohl kontrolovat svůj revír. A nakonec Ublink potřebuje ze zdravotních důvodů sedět po směru jízdy. Zbylých pět nedělá problémy a jsou ochotni sedět kdekoli.



TĚLESNÁ VÝCHOVA


Zkoušející: Jana Hlaváčová-Galíková
(orientační běžkyně, jednou druhá a dvakrát třetí na světových šampionátech; 1981 absolventka gymnázia)

Nástup! Studenti, na můj povel pozor! Vyrovnat! K hlášení hleď! Pohov.
Počítání je sice bohulibá činnost, ale mě těší, že jste dali před „tělocvikem mozku“ přednost cvičení tělesnému. Čeká vás krátký orientační běh v okolí školy, který se dá při dobré fyzické kondici s přehledem zvládnout třeba během volné vyučovací hodiny. Níže vidíte mapu, na které jsou vyznačeny tři kontrolní stanoviště ležící na ulicích pojmenovaných po absolventech našeho gymnázia. V terénu jednotlivé kontroly poznáte podle bílé šipky v modrém poli. Vaším úkolem je projít kontroly v předepsaném pořadí:

  1. Kladivova
  2. Muchova
  3. Fišova
Na každém ze tří stanovišť naleznete jedno číslo. Zatímco někteří vaši kolegové právě tato tři čísla složitě počítají, vám stačí vzít mapu do ruky a nohy na ramena!




ČESKÝ JAZYK


Zkoušející: Milan Kundera
(prozaik, dramatik a esejista; 1948 absolvent gymnázia)

„Už to tak je. Žák pomlouvá profesory, chodí za školu, nevalně se učí (z lenosti i z programu) a po létech si dojatě libuje, na jaké škole to studoval. Když jsem byl v septimě, napsal jsem do jakéhosi časopisu příspěvek (bojovně stylizovaný a pseudonymem opatrně podepsaný) o nesmyslnosti latiny a řečtiny na středních školách.“

Když jsem v roce 1948 maturoval, byla už Jaroška babička, slavila kulatou osmdesátku. A když jí bylo rovných sto, věnoval jsem jí stať s výmluvným názvem Staromódní škola, ze které jsem vám zde odcitoval první řádky. Škola to byla sice staromódní, ale jsem rád, že jsem na ní studoval…

Ale dost nostalgie, teď budete maturovat vy. Sepsal jsem stručnou historii gymnázia od jeho založení až dodnes. Akorát ta moje čeština už není to, co bývala, přece jen už je nějaký ten pátek mým každodenním jazykem francouzština. Možná tam proto najdete pár chyb. Možná jich tam najdete dokonce 10. Zahrajte si na učitele, vezměte do ruky červenou a každé chybné slovo si zatrhněte. Pak si z těch označených slov vypište první písmena – to bude tajenka, kterou hledáte. Pokud ta písmenka budou dávat nějaký smysl, máte ode mě jedničku. A navíc to bude důkaz, že to s tou mojí češtinou ve skutečnosti nebude tak špatné…

1867 V budově na dnešní Rooseveltově ulici byl zahájen první školní rok tehdejšího „C. K. Slovanského gymnasia“. Ředitelem se stal klasický filolog Karel Wittek a do čtyř tříd nižšího gymnázia bylo zapsáno 154 žáků.
 
1881 Název školy byl změněn na „C. K. Vyšší gymnasium české v Brně“.
 
1884 Byla otevřena nová budova na Stromořadní ulici (dnešní třída Kapitána Jaroše).
 
1908 Po čtyřiceti letech od založení gymnázia maturují první dvě dívky.
 
1914–1918 Budova byla zabrána pro vojenskou nemocnici a značná část profesorú i žáků vyšších tříd byla povolána do vojenské služby (postupně 337 žáků; v VIII. třídě zbyl jediný žák). Během války padl jeden profesor a 50 žáků v rakouské armádě a 4 žáci v legiích. Na podzim roku 1918 proběhla školní slavnost osvobození a do ústavu přišly první profesorky jako učitelky tělocviku dívek.
 
1925 V budově je zavedeno elektrycké osvětlení místo dřívějšího plynového.
 
1937 K budově bylo přistavěno třetí poschodí a taktéš byl zaveden místní rozhlas.
 
1938 Počet žáků dosáhl čísla 1129.
 
1941–1945 Nastala silná germanizace české studentské mládeže, přísné stanovy rušili dějepis a bránili, aby se jako vyučovací jazyk používala čeština. Jedná se o jedno z nejtěžších období ekzistence gymnázia.
 
1942 Budovu zabrala rota pro letecké zprávy. Vyučovalo se v reálném gymnáziu v Králově Poli, a to pouze čtyřikrát týdně. Místo přijímacích zkoušek byly zavedeny několikadenní přijímací tábory pouze pro chlapce.
 
1945 Němečtí vojáci zabraly i školu v Králově Poli a žáci dostávali pouze domácí úkoly. Zbytek profesorů, kteří ještě nebyli povoláni na nucené práce, je poslán kopat zákopy v okolí Brna. Septimáni byli odvedeni k technické nouzové službě a oktaváni byli posláni na práce do tzv. Velkoněmecké říše. V koncentračním táboře zahynul ředitel Josef Kudela, dva profesoři byli zastřeleni v Kounicových kolejích a další zahynul při náletu. Rovněš z řad absolventů je známo 54 obětí.
 
1948 Únorovým komunistickým převratem začala násilná převýchova v duchu marxismu-leninismu.
 
1952 Gymnázium bylo „dáno do klidu“, což byl pouze zastírací manévr pro faktické rušení školy, místo níž v budově vznikla „Druhá jedenáctiletá střední škola na třídě Kapitána Jaroše“ a o 10 let později základní devítiletá škola s matematickým zaměřením.
 
1969 Otevřen první ročník obnoveného gymnázia s experimentálním vyučováním matematiky a posléze i fyziky.
 
1979 Vinou energetické krize byl začátek roku poznamenán uhelnýmy prázdninami trvajícími tři týdny.
 
1989 Průčelí budovy bylo zapsáno do státního seznamu kulturních památek české republiky.
 
1999 Slavnostní otevření odloučeného pracoviště nižšího gymnázia na ulici Příční.
 
2004–2008 Budova na třídě Kapitána Jaroše prošla rekonstrukcí, přibyla přístavba, půdní vestavba a sportovní hala.
 
2017 Oslavy 150. výročí založení školy.



DĚJEPIS


Zkoušející: Karel Absolon
(zoolog, geograf, historik, antropolog, paleontolog, speleolog; 1897 absolvent gymnázia)

Dobrý den, kolego. Přichystal jsem si pro vás takovou pěknou praktickou otázku ze života. Víte, já si moc nepotrpím na biflování nějakých letopočtů, raději vám dám malou hádanku. Kdysi jsem našemu gymnáziu věnoval jeden vzácný exemplář. Jistě máte představu o oborech, kterým jsem se jako vědec za svého života věnoval, a nebude pro vás příliš obtížné domyslet si, čím se dodnes pyšní sbírky na třídě Kapitána Jaroše. Našemu gymnáziu jsem věnoval:

A)  stoličku, na které seděla Božena, když ji Oldřich žádal o ruku
B)  stoličku císaře Nerona
C)  stoličku mamuta
D)  porodní stoličku Marie Terezie, která porodila 16 dětí



ZEMĚPIS


Zkoušející: Bohumil Kladivo
(geodet a astronom; 1907 absolvent gymnázia)

Geosféra, geometr, geologie, geoid, geografie, geofon, geodézie… Tak rád si listuji slovníkem cizích slov. A tak rád mám všechno, co začíná předponou geo! Geoda, geocentrický, geocaching… Geocaching? Co je to?? Jak je možné, že to neznám??? Já, geodet tělem i duší?!

No jistě, slovník z roku 1993, to už jsem byl 50 let po smrti. Určitě bych to měl také rád, kdybych věděl, co to ten geocaching je. A také mám rád mapy. Nedávno se mi dostala do rukou jakási žertovná plná písmen. Vyzkoušíme si vaši geoorientaci. Vaším úkolem bude zjistit, jak se jmenuje vyznačená vodní plocha. Vězte, že to je malebný rybníček lemovaný malým lesíkem a poli, do něhož se vlévá bezvýznamný bezejmenný přítok. Ale to jméno rybníka, to není zdaleka bezvýznamné.




BIOLOGIE


Zkoušející: Josef Pulkrábek
(zvěrolékař, mikrobiolog a patolog; 1906 absolvent gymnázia)

Na co se budeme dneska ptát, vážení, máte radši zvířátka, nebo kytičky? Já mám radši zvířátka, a tak se budeme ptát na zvířátka. A když chcete maturovat na matematickém gymnáziu, měli byste s těmi zvířátky umět i počítat:

[(kuňka žlutobřichá + člověk + kur domácí) – (korálovec žlutý × slunéčko sedmitečné) + (krab palmový – kůň Převalského – plejtvák myšok) × sklípkan největší] / jeřáb kanadský




FYZIKA


Zkoušející: Antonín Vašíček
(fyzik a univerzitní profesor; 1935–1948 profesor gymnázia)

Pěkný den vám přeji, přichystal jsem si pro vás takovou pěknou úlohu o tom, jak rychlosoustružník Ivan Bykov zvýšil řeznou rychlost při obrábění litiny o 1690 m/min, a zkrátil tak dobu obrábění jedné součástky o 350 %. Ovšem byl jsem mladšími kolegy taktně upozorněn, že tyto úlohy z dob mého profesorování na Masarykově univerzitě již nejsou v módě. Pokusím se vám tedy zadat úlohu z oblasti, která je údajně populární v tom vašem jednadvacátém století:

Neopatrný kačer jménem Honibod Rychlonožka si u keše s názvem MegaTrail 0763 ve spěchu ani nepovšiml, že právě ulovil svou stotisící keš. Ve stejném okamžiku se však událo něco mnohem zásadnějšího. V onom dutém pařezu u šikmé borovice si právě dával dostaveníčko MravenecZ se svojí mravenčí princeznou Balu. Neopatrnou manipulací kačera Honiboda uvízla princezna Balu na jistém trackovatelném předmětu. Jeho konkrétní podobu bohužel neznáme, neboť zanedlouho jej tento netrpělivý kačer vytrousil, pravděpodobně někde mezi kešemi číslo 0982 a 1241. Princezna Balu se tak přesně ve 14.29 ocitla v mělké kapse, z níž se ze všech svých mravenčích sil snažila uprchnout. Naštěstí se jí to podařilo záhy, a sice ve 14.30 u následující keše, tedy o 161 metrů dále východním směrem. Při pádu z výšky 82 cm si bohužel poranila pravou prostřední nožku. Mezitím MravenecZ svolal lesní poplach. Na pomoc mu bez váhání přispěchala kamarádka včelka Mája, která okamžitě vyhodnotila nastalou situaci a zahájila potřebná opatření. Přesně ve 14.30 se dle jejích pokynů vydal MravenecZ vstříc své milé rychlostí 2 metry za minutu. Ve stejném čase začala i jeho princezna kulhat směrem k místu, odkud byla unesena, vzhledem ke svému zranění ovšem vyvinula průměrnou rychlost pouze 0,5 metru za minutu. V témže okamžiku se dala do pohybu i včelka Mája, která vyletěla od MravenceZ k princezně Balu a létala nepřetržitě mezi nimi rychlostí 20 km/hod. tak dlouho, dokud se oba milenci nesetkali. Mezitím koordinovala směr jejich pohybu a naváděla je na správnou cestu, pokud se z ní výrazněji odchýlili. Nutno dodat, že foukal severní vítr o rychlosti 4 m/s a v lese byla průměrná teplota 21 °C. Princezna šla do mírného kopce pod úhlem 5°. Po dlouhé a namáhavé cestě se zamilovaný pár konečně shledal přesně v 16.00 hodin téhož dne. Kolik kilometrů nalétala včelka Mája?




CHEMIE


Zkoušející: Antonín Sobol
(1942–1963 profesor chemie, matematiky a fyziky na gymnáziu)

Dobrý den, Uhlíku. Vy nejste Uhlík? Promiňte, asi jsem si vás spletl s jiným studentem. Naší školou už jich prošlo tolik, že se mi ta jména pletou. Kupříkladu Zlatuška se Stříbrným nebo Chromek a Ocelek, kdo si je má všechny pamatovat. I když na slečnu Nyklovou nelze zapomenout. Bohužel se dala dohromady se studentem Železným ze 4. A. Ale budiž jim to přáno, vždyť slitina železa a niklu, tzv. invar, je kvalitní materiál. Sice s nepatrnou příměsí uhlíku a chromu, ale zda jim u toho nějak asistovali právě naši studenti Uhlík a Chromek, to vám s jistotou nepovím. Každopádně v blízké budoucnosti očekáváme v primě studenta Invara. Zatím se k přijímacím zkouškám nedostavil, ale jistě není všem dnům našeho gymnázia konec.

Když už jsme u těch slitin, mohli bychom si dát otázku z tohoto oboru, co říkáte, Uhlíku? Zdalipak víte, co vznikne, dá-li se dohromady lutecium, síra, tellur, nikl a sodík? Jak zní název této látky, jež se chemickou cestou mění v plyny?




INFORMATIKA


Zkoušející: Jiří Zlatuška
(informatik, univerzitní profesor a politik; 1977 absolvent gymnázia)

Dobrý den. Řeč nul a jedniček nepotřebuje žádné sáhodlouhé komentáře, vše potřebné je zde:

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
  string zprava="STO PADESAT LET S JAROSKOU";
  int a=zprava[0],b=a,j;
  for(j=1;j<zprava.length();j++)
  if (zprava[j]<a and zprava[j]!=' ') a=zprava[j];
  else if (zprava[j]>b) b=zprava[j];
  cout << a+b;
  return 0;
}



VÝTVARNÁ VÝCHOVA


Zkoušející: Alfons Mucha
(malíř, grafik a návrhář; 1873–1877 student gymnázia)

Milý studente, vítám tě na půdě našeho gymnázia, kde jsem i já před půldruhým stoletím vstupoval na studia. Jak se od té doby mnohé změnilo! A kolik věhlasných jmen dnes nalezneme mezi těmi, kteří prošli branami našeho ústavu. Jedním z nich je i můj o mnoho let mladší kolega, který taktéž zasvětil svůj život umění malířskému. A právě na jeho dílo se tě nyní budu tázati. Nemusíš mít obavy, vždyť každé malé dítko důvěrně zná jeho zábavné příběhy s mravním ponaučením…

Nuže, ona kreslená figurka, jež je předmětem našeho zkoušení, se poprvé objevila roku 1927 v kresleném seriálu pro dospělé, avšak záhy autor své komiksy přepracoval a přiblížil srdci dětského čtenáře. Náš hrdina je zdatný řemeslník, jenž prožívá milostný románek s rozmarnou šestinohou krasavicí a samozřejmě i řadu odvážných dobrodružství. Kupříkladu se dává naverbovat do armády, aby bránil své rodné hmyzí sídliště, a dokonce se ocitá i ve vězení, kde je odsouzen k pětadvaceti ranám na zadeček. Už tušíš, milý studente, kdo že je oním statečným hrdinou, který se nebojí práce jakéhokoli druhu a vždy si ví rady?




HUDEBNÍ VÝCHOVA


Zkoušející: Jan Novák
(hudební skladatel; 1940 absolvent gymnázia)

Přísedící: Jiří Waldhans
(dirigent a hudební pedagog; 1942 absolvent gymnázia)

Novák: Pane kolego, máme tady dalšího studenta, co bychom se ho tak zeptali?
 
Waldhans: Snad aby nám něco zapěl, co vy na to, pane kolego?
 
Novák: To je dobrý nápad, pane kolego. Nebo nám může něco zahrát. Máte nějaký návrh?
 
Waldhans: Třeba nějakou vaši skladbu, pane kolego. Co třeba vaši kantátu Dido na Vergiliův text, kterou jste věnoval ke stému výročí založení gymnázia? Tu by měl znát každý student.
 
Novák: Skvělý nápad, pane kolego. A vy byste mohl dirigovat, stejně jako jste dirigoval její premiéru při oslavách před 50 lety.
 
Waldhans: Tak do toho, milý studente!
 
Novák: Mlčí a chvěje se. Co s ním uděláme, pane kolego?
 
Waldhans: Při vší úctě k vám, pane kolego, asi budeme muset zvolit nějakou nadčasovou skladbu.
 
Novák: Máte pravdu, pane kolego. Však on si moje skladby jistě dostuduje ve svém volném čase.
 
Waldhans: Mám tu jeden notový zápis z 13. století, to by mohlo být dostatečně nadčasové, viďte, pane kolego?
 
Novák: Výborně, pane kolego. Nu, studente, zde máte noty. Budete zpívat, nebo využijete některý z našich hudebních nástrojů?
 
Waldhans: On pořád mlčí, pane kolego.
 
Novák: Hmm, tak nám alespoň zarecitujte některou z deseti slok, studente. Nebo že jste to vy, stačí nám její název!




Děkujeme kolegům Romik64 a sturteam, kteří přispěli k hladkému průběhu vzniku kešky.
Podobnost použitých nicků v zadáních matematických úloh je čistě náhodná.

Nezapomeňte nám do svých logů napsat, z jakých předmětů jste maturovali!
Mnoho úspěchů při vaší životní zkoušce vám přeje jeden profesor, jedna absolventka, jedna studentka vyššího gymnázia, jeden student nižšího gymnázia a dva budoucí uchazeči o studium neboli...



Additional Hints (No hints available.)