Skip to content

Farni letterbox Letterbox Hybrid

Hidden : 4/10/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte na nenáročném letterboxu.

Abyste se dozvěděli, kde na vás čeká keš, nabízíme vám dvě různé možnosti.
Buď krátká procházka z úvodních souřadnic nebo určeni budovy z popisu v listingu. Záleží jen na vás, kterou cestu k pokladu si zvolíte.
Schránka slouží jako TB hotel a je bezpečně uložena. Není ale dostupná 24 hodin denně, proto se před odlovem podívejte na otevíraci dobu na konci listingu.

 

Pokud jste si zvolili první možnost, můžeme vyrazit:
Na úvodních souřadnicích stojíte na Mírovém náměstí. Stoupněte si tak, abyste měli radnici za zády. Vydejte se vpravo ulicí začínající na písmeno K. První křižovatku projdete rovně a na druhé křižovtce zatočíte doleva okolo banky dolů z kopečka a půjdete ulicí začínající rovněž na písmeno K přibližně do dvou třetin. Na pravé straně vidíte "šmoulí" barvou natřený dům, který sloužil jako fara a je zároveň vašim cílem. Naproti ní stojí kostel sv. Anny. Tyto stavby jsou nejstaršími a nejvýznamnějšími historickými památkami města.

 

Kostel sv. Anny měl svou keš, ale už je v archivu. Protože je to ale vzácná stavba, nedá nám to a uvedeme sem alespoň pár informací z netu.
KOSTEL SV. ANNY
Nejstarší sakrálni stavba v Jablonci nad Nisou, kostel sv. Anny, který dala postavit Marie Polyxena hraběnka Desfours v letech 1685 až 1687, stojí na místě původního drevěného kostelíka. Původně se jednalo o raně barokní jednolodní kostel, k němuž byla roku 1706 přistavěna hranolová věž s cibulovou střechou. V průběhu dalších let byl objekt mnohokrát opravován a přestavován. Celkem devětkrát proběhly v letech 1747 až 1890 větší opravy. Sakristie pochází až z roku 1842, stejně jako většina mobiliáře. Polygonálně zakončený přesbytář je od lodi oddělen širokým půlkruhovým obloukem, loď samotná je ale plochostropá. Roku 1890 byla změněna původní barokní fasáda na členitou novorenesanční, čímž kostel získal podobu, která zůstala zachována až do současnosti. V roce 2004 došlo k jednáním se zástupci církve, jejichž výsledkem byl převod kostela do majetku města. Hned další rok zahájilo město celkovou rekonstrukci této jedinečné jablonecké památky. Opravený kostel byl předán veřejnosti v Den památek v září 2006 a nyní slouží k pořádání různých kulturních akcí. Před kostelem je umístěn smírčí kříž z roku 1666, přemístěný od jabloneckého pivovaru.
Kostel je přístupný po domluvě v turistickém informačním centru, ktere je naproti.

DŮM SCHEYBALOVÝCH
Bývalá fara čp. 1 v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny neopominutelnou dominantu v původním centru obce. Manželé Scheybalovi zakoupili objekt bývalé fary v polovině šedesátých let minulého století a postupně ho přeměnili na pozoruhodné místo, kde se spojoval archiv a knihovna soukromého badatele s ateliérem kreslíře a ilustrátora. Po smrti manželů Scheybalových se stal tento objekt majetkem města a v roce 2012 byla dokončena jeho rekonstrukce na víceúčelové kulturní centrum Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, které slouží obyvatelům a návštěvníkům Jablonce nad Nisou. Nachází se zde turistické informační centrum, Památník manželů Jany a Josefa V. Scheybalových a Městská galerie MY.

Jana a Josef V. Scheybalovi patří k nejvýznamnějším osobnostem Jablonce nad Nisou, jejichž význam překračuje hranice města i Libereckého kraje. Věnovali se národopisu, lidové kultuře, památkové péči, místopisu a regionální historii. Pokračovali v rodinné sběratelské tradici a dokázali vytvořit pozoruhodné umělecké sbírky a obsáhlou knihovnu. Josef V. Scheybal byl výborným kreslířem a talentovaným ilustrátorem. Díky Josefu V. Scheybalovi a jeho manželce má Liberecký kraj obsáhlý vědecký a umělecký dokument zachycující jeho památky lidového umění, krajinu i přírodu.
Památník byl zpřístupněn koncem května roku 2013 a je věnován životu a dílu místních významných národopisců. Jeho jednotlivé části jsou rozčleněny tak, aby vystihovaly prostředí a dobu, ve které oba žili a tvořili. Podkrovní prostor nás provede stylizovaným vybavením interiéru bývalé fary a pracovním prostředím manželů Scheybalových. Na malém prostoru vedle sebe uvidíte měšťanský i lidový nábytek, imitaci půdního archivu, ateliér s pracovnou. Část expozice ukazuje i jejich významnou činnost v oblasti památkové péče s pracovními skicáři a poznámkami. Největší prostor je věnovaný knihovně, která byla nedílnou součástí každého pracovního i obytného prostoru. Celou expozici provázejí kresby J. V. Scheybala. Jedná se o kresby lidové architektury, jednotlivých stavebních detailů a krajinomalby převážně z našeho regionu.
Město Jablonec nad Nisou získalo v roce 2009 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových budovu fary do svého vlastnictví. Zrekonstruovaný objekt nabízí pestrou škálu programů pro návštěvníky města i pro zájemce z řad místních obyvatel. Konají se zde přednášky, vzdělávací a osvětové programy.
Budova fary poskytuje výstavní prostory pro činnost Městské galerie MY, která zde návštěvníkům ukazuje krajinářské motivy - především krajinu Jizerských hor.
V přízemí historické budovy návštěvníci naleznou plně funkční turistické informační centrum, které nabízí kompletní servis o turistické nabídce města a oblasti Jizerských hor. Návštěvníci zde dostanou informace z oboru kultury a turistiky, nakoupit mohou regionální literaturu a upomínkové předměty.
V okolí domu je postupně kultivována farní zahrada, která se stává novým odpočinkovým místem pro obyvatele i návštěvníky města.

1

ZAHRADA GETSEMANSKÁ
U domu Jany a Josefa V. Scheybalových je zahrada unikátní regionální památkou. Sousoší Agónie v Getsemanské zahradě a Loučení Krista s Pannou Marií je úplný název seskupení soch v zahradě bývalé fary v Kostelní ulici. Málokdo si v běžném denním shonu uvědomuje, že se jedná o významnou památku lidového kamenického umění v rámci regionu. Historie sousoší Sousoší bylo vytvořeno r. 1829 pravděpodobně Ignácem Martincem, kamenickým mistrem ze Sestroňovic u Frýdštejna, na základě objednávky Ferdinanda Hübnera a jeho syna, obchodníků s přízí z Rádla č. p. 67. Vzniklo na základě inspirace sousoším Getsemanské zahrady v poutním areálu v Jiřetíně pod Jedlovou v okrese Děčín. Bylo umístěno v Rádle a na Zelený čtvrtek a Velký pátek se k němu konalo procesí od rádelské kaple. Při mapování památek v našem regionu manžely Scheybalovými došlo r. 1962 k zapsání této památky do centrální evidence památek. Z téhož roku, z původního místa, pochází kresba kolorovaná akvarelem od J.V.Scheybala. V roce 1966 byl soubor plastik restaurován a zároveň převezen z Rádla do Jablonce nad Nisou na farní zahradu v Kostelní ulici, v které se nachází i dnes. Od této doby bylo sousoší několikrát restaurováno. Pojmenování Getsemanská zahrada (Getsemany) pochází z řečtiny a znamená v překladu olivový list. V Getsemanské zahradě stojí celkem 9 soch a to: socha Krista klečícího a modlicího se, loučícího se s matkou, sochy apoštolů - spící sv. Petr s mečem v ruce a sv. Jakub a sedící postava sv. Jana Evangelisty. Součástí sousoší je i sloup s andělem držícím kalich hořkosti a dvojice andělů na sloupech oplocení.
Ve večerních hodinách je Getsemanská zahrada spolu s Domem Jany a Josefa V. Scheybalových nasvícena, aby vynikla její ojedinělost a krása. Farní zahrada je zpřístupněna veřejnosti přes informační centrum.

 

1

Tak už víte, kam vyrazit pro poklad? Nebylo to vůbec těžké, že
Zato pro mne nebylo umístění keše na toto místo vůbec jednoduché. Nejprve jsem obsluhu seznámila s geocachingem a pak je musela pádnými důkazy o fungování v podobných objektech přesvědčit, že jim nic nehrozí a že jsme jen hraví blázni Po náročném postupném odsouhlasení o spuštění keše od personálu, přes vedoucí až pana ředitele byl nakonec projekt schválen. Měla jsem velkou radost. Doufám, že tento letterbox udělá radost i vám.
Protože se ale ukázalo, že je obsluha keše také hravá parta, dali si předtím, než vám vydají krabičku malou dobrovolnou podmínku. Pro navození dobré nálady si vymínili, že by byli rádi, kdyby jste při slušném vyžádání keše řekli hezký vtip či zazpívali krátkou písničku. Prý podle možností, schopností a nálady klidně i v cizím jazyce Tak směle do toho!

 

 

Jak je u letterboxu zvykem, je v keši tématické razítko, které tu zůstává a je možné ho využít k orazítkování vlastního letterboxového sešitku.
Jako bonus je na logbooku připevněna kopie TB na opsání kódu. Originál cestuje po geosvětě a oba mají za cíl dělat kačerům radost. Prosíme neodnášejte ho tak jako FTFkaři ;), ať potěší všechny nálezce. Děkujeme.

 

1

Otevírací doba:


Po - Pá 9.00 - 17.00 hod.
So 10.00 - 13.00 hod.
Ne 10.00 - 13.00 hod. (otevřeno pouze v červenci a srpnu)

 

Ve státní svátky bývá zavřeno, ale při příležitostí pořádání některých kulturních akcí je otevřeno.

 

1

Additional Hints (Decrypt)

Fgnpv b xrf fyhfar cbmnqng n cevcnqar evpv igvc pv mncrg cvfra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)