Skip to content

Zlato Neporazitelne Armady Mystery Cache

Hidden : 3/11/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

K této keši mně inspirovala knížka Poklady na dně moří, kterou jsem četl už hodně dávno. Při jedné z procházek jsem narazil na zajímavé místo, trochu zapracovala fantazie a už byl nápad na tuhle keš. Snad se vám procházka bude líbit.

Zlato Neporazitelné Armady




30.května 1588 vyplula ze Španělska tehdy nejsilnější námořní velmoci její Neporazitelná Armada. Tato námořní flotila čítající 130 lodí o výtlaku 57 868 tun s 2431 děly a 41 000 muži byla vyslána zničit anglické námořnictvo a zajistit bezpečí výsadkových lodí Alessandra Farnese vévody z Parmy při invazi do Anglie. Celé flotile velel Alonso Pérez de Guzmán el Bueno vévoda de Medina Sidonia, který tento post získal po smrti Álvaroa de Bazán především díky svému šlechtickému titulu.
Proti němu na anglické straně stál Charles Howard Lord Admilarity mezi jehož podřízenými byli zkušení námořníci Frobisher, Drake a Hawkins. Angličanům se poměrně v krátké době podařilo vyzbrojit 191 převážně obchodních lodí o celkové tonáži 31 985 tun s 17 472 členy posádky. Navíc se k Angličanům přidalo asi 60 menších holandských lodí. Jak už z výše uvedených údajů vyplývá, Španělé měli mohutné lodě s velkou palebnou silou, zatímco Angličané větší množství menších a obratnějších lodí s děly o větším dostřelu.
Koncem července 1588 došlo k prvnímu kontaktu mezi oběma flotilami. Angličané se neodvážili přímo zaútočit na seskupené loďstvo španělské Armady, takže napadali jen lodě, které se vzdálil od hlavního svazu. Španělské loďstvo skoro beze ztrát dorazilo do přístavu v Calais, kde měli doplnit zásoby a spojit se s invazní flotilou vévody z Parmy. Ten však ještě nebyl připraven a stále byl s většinou výsadkových lodí v Dunkerque. Angličané využili špatného počasí a v noci poslali do přístavu několik zápalných lodí. To vyvolalo ve španělském loďstvu zmatek a jednotlivé lodě opouštěli přístav na volné moře kde už na ně čekalo anglické loďstvo. Několik lidí se podařilo potopit, velké množství poškodit a hlavně zahnat Španěle na východ až za přístav Dunkerque. Španělské flotile nezbylo nic jiného, než se vydat na sever a obeplout Anglii, Skotsko a Irsko. Tam v severských vodách dokonaly dílo zkázy bouře, které poškozené lodě rozbíjeli o pobřeží Skotska a Irska. Domů do Španělska se vrátilo jen 64 lodí s 10 000 muži, kteří byli ve velmi zuboženém stavu.



Jedna z galeon, která se domů nevrátila, je 50m dlouhá Duque de Florencia, s 52 děly jejíž posádku tvořilo 386 námořníků a 100 vojáků. Lodi velel kapitán don Periera. Jeho koráb vezl kromě munice a zásob potravin také žold pro námořníky celé flotily i pro vojáky armády vévody z Parmy. Celkem 30 miliónů zlatých escudos.
Kapitánovi Perirovi se podařilo úspěšně uniknout anglickým lodím, provést svou loď bouřlivými vodami Severního moře i kolem zrádných útesů Skotska, avšak před další cestou potřeboval opravit svůj pošramocený koráb a především se zásobit čerstvou vodou, masem a zeleninou. Vybral si k tomu zátoku Tobermory na ostrově Mull. Tento ostrov patřil skotskému klanu MacLeanů, jejichž vůdce Lachlan MacLean zrovna vedl boje s pevninskými klany MacDonaldů a MacIanů. Kapitán Pereira se dohodl s Lachlanem na dodávce potravin a materiálu na opravu lodě, výměnou za zapůjčení stovky španělských vojáků, s kterými Lachlan ihned vyrazil vyřídit si účty se sousedními klany. Jako záruku dohody si obě strany vyměnili rukojmí. Dva španělské důstojníky za dva MacLeany, z nichž jeden byl Lachlanův syn Donald Glas. Když po několika měsících byla Duque de Florencia opravená a zásobená na cestu chtěl Pereira okamžitě vyplout. Lachlan však požadoval další náhradu ve zlatě za dodané potraviny, protože se už doslechl o pokladu, jež skrývá ve svých útrobách Pereirova galeona. Když Pereira viděl, že dohoda se skotským náčelníkem není možná, rozhodl se obětovat své dva důstojníky, zvedl kotvy a vyplul se svou lodí na cestu domů. Podcenil však Lachlanova syna Donalda, který využil zmatku při vyplouvání, dostal se do prachárny a vyhodil loď do povětří. Během několika minut klesla Duque de Flarencia do 25m hloubky. Zachránili se jen tři námořníci. Lachlan MacLean se stal majitelem miliónového pokladu na dně zátoky, Bohužel MacLeanové pro něž i křesací mušketa byla něčím mimořádně vzácným neměli prostředky pro potápění do 25m hloubky. Zpráva o pokladu v zátoce Tobermory se časem rozšířila, ale všechny případné zájemce odháněli bojovní MacLeanové, kteří si na břehu zátoky v místech kde se loď potopila postavili zeď a vyhrožovali, že budou střílet na každého kdo o poklad projeví zájem. Teprve v roce 1661 získal od krále Karla I. povolení k hledání vraku Archibald Campbell. kterému se podařilo vylovit jedno dělo a několik drobností, ale do samotného vraku se mu nepodařilo proniknout. Během dalších let bylo několik dalších pokusů o nalezení zlata z Duque de Florencia, ale kromě dalšího děla se nepodařilo nic vylovit. Měnící se tok říčky, které ústí do zátoky Tobermory dokázal pohřbít vrak pod nánosy bahna, takže se ho do dnešní doby nepodařilo objevit.
(čerpáno z knihy Poklady na dně moří od Aleksandra Grobickiho)


Zvu vás na virtuální procházku po mořském dně. Navštívíte vrak amerického torpédoborce Fletcher (tedy jen zbytek jeho dělové věže), narazíte na část německé ponorky, vyšplháte do strážního koše staré fregaty a nakonec možná objevíte ostrov s pokladem. Celá trasa by měla zabrat maximálně hodinu, pokud bude pěkné počasí, budou i nějaké ty výhledy do okolí. Terén není moc náročný, záleží na tom, jestli půjdete za šipkou, nebo využijete nějakou tu cestičku. Šplhání do strážního koše snad zvládne každý, je to opravdu maximálně na 3,5 hvězdy.



Luštění možná na první pohled vypadá složitě, ale je to jen o tom správném nápadu. Ověření souřadnic není potřeba, protože správné řešení je naprosto jednoznačné. Cestou narazíte na nějaká čísla, která se vám později můžou hodit, takže si je určitě poznamenejte. Nejlepší období pro procházku po mořském dně je jaro a podzim. V létě se rozbují mořské řasy a vraky se pak špatně hledají, v zimě asi moc výhledů nebude, pokud se vám nepodaří vyrazit za nějakého slunečného dne.

Additional Hints (Decrypt)

ŠVSEN: xnyxhynpxh arcbgerohwrgr, svkn išr ilerší 1.fg šgígrx 2.fg crevfxbc 3.fg iepuby fgržar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)