Skip to content

Festung Pressburg Multi-cache

Hidden : 2/25/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bratislava – Presporok – Pozsony – Pressburg.

Krasavica na Dunaji, ci mesto tolerancie. Za svoju dlhu a zlozitu historiu si zasluzila uz mnozstvo pomenovani ci privlastkov. Ja sa chcem venovat jednemu menej znamemu. Mozno az neznamemu. Pojmu viazucemu sa k zaveru druhej svetovej vojny, k roku 1944. Pomenovaniu ktore dostala od samotneho diktatora, fuhrera, tyrana, skratka Adolfa Hitlera. Festung Pressburg!

Dalo by sa povedat, ze druha svetova vojna poznacila tvar Bratislavy este davno pred svojim vypukutim. Hovorim teraz predovsetkym o dvoch momentoch historie. Tym prvym bola jej fortifikacia – predovsetkym vystavba tazkych opevneni, dodnes zachovanych po celej Petrzalke, ale aj lahkych opevneni tiahnucich sa popri rieke Morave od Devinskej Novej Vsi na sever. Aj ked sa vystavba tisicov tychto objektov po celej Ceskosslovenskej republike datuje do obdobia medzi rokmi 1935 az 1938, v Bratislave sa zacalo uz v roku 1934. System domyselneho opevnenia, istiaci mesto pred utokom zo zapadu vsak nebol vyuzity. Pricinou je druhy historicky moment, ktory znacne poznacil predvojnovy Presporok. Ide ako inak o Mnichovsku zradu, alebo ak chcete – Mnichovsku dohodu. Na zaklade tejto totiz CSR musela pod hrozbou vojny odstupit niektore svoje uzemia Nemecku. Mimo ine i celu Petrzalku na juhu a Devín za západe nevynímajúc.

Zo dna na den zrazu zostala stara Engerau na niekolko rokov mimo svojho statu. Slovenski vojaci museli dat celom vzad a s nemeckymi spievajucimi okupantmi v chrbe opustit pravy breh Dunaja. Za mostom sa otocili a hlavne kanonov pomalovanych napismi ,,republiku si nedame“ , namierit na teraz uz nepriatelske uzemie.

Ako je uz dnes zname k ziadnemu nepriatelstvu sprvu neprislo. Mnichovska zrada bola dokonalou ranou do obrany statu. Bratislava sa obsadenim Petrzalky dostala na dostrel a vznik Slovenskeho statu ako dalsi ustrachany krok menovanej vlady, bol len logickym vyustenim celej situacie. Teraz uz hlavne mesto noveho statu, malo mat na dlsi cas od nesvarov vojny pokoj.

A vskutku. Vojnove nepokoje starobyly Pressburg obchadzali az do juna 1944. Vtedy sa dostalo do vojnovej situacie, ktora trvala az do aprila 1945. Prave v juni roku 1944 boli pocas bombardovania spojencami znicene niektore casti mesta. Pri bombardovani rafinerie Apollo zahynulo niekolko stoviek zamestnancov. Poskodene boli i budovy Slovenskeho muzea, pricom zhoreli niektore nenahraditelne zbierky.

Po vypuknuti Slovenskeho narodneho povstania v auguste roku 1944, prebehla bleskova okupacia uzemia. Jej hlavnym ucelom bolo potlacenie povstania, co sa fasistom v priebehu jesene podarilo. Na jesen toho isteho roku, ked uz bolo viac nez jasne, ze situacia na fronte sa znacne meni v neprospech Hitlera, tento vyhlasil Bratislavu za ,,Festung Pressburg“ – teda mesto ktore nesmie za ziadnu cenu padnut. Jej obrancovia mali do poslednej kvapky krvi odolavat sovietskej armade.

Zacalo sa teda s budovanim nepreniknutelnej obrany. Ta spocivala predovsetkym v kopani zakopov. Na severe sa osem metrov siroke a tri metre hlboke protitankove zakopy v lieviku tiahli od Lamaca az po svahy Devinskej Kobyly. Najvacsmi sa vsak prekopavali vychodne casti mesta, odkial sa predpokladal hlavny utok Sovietov.

Po meste bolo taktiez rozostavane pomerne velke mnozstvo betonovych objektov – gulometnych palebnych postov (typu Ringstand a Kugelstand), protileteckych krytov, stien so strielnami pre kanon, betonovych zatarasov ciest, ci pozorovatelni s dobrym vyhladom.

Nemci zakopali svoje delostrelectvo na vyvyseniny nad mesto, kam im nasledne obyvatelstvo mesta dlhe tyzdne vozilo municiu. Taktiez kopanie zakopov bolo vykonavane predovsetkym rukami bratislavskych ziakov a studentov, ci vseobecne obyvatelov mesta. Pracou na opevneni a najma dobrou placou za nu, sa Nemci casto snazili u obyvatelstva predist povstaleckym naladam. Zaujimavostou pri Festung Pressburg je, ze studenti boli na prace na nej povolavany este aj po prechode frontu. Pevnost sa teda paradoxne dobudovavala i davno po o slobodeni.

Festung Pressburg v pernamencii..

Prve dunenie kanonov sa na predmestiach Pressburgu ozvalo druheho aprila 1945. Trojpasmova obrana mesta dostavala zabrat hned z niekolkych smerov. Hlavny uder bol vedeny smerom z Race a kombinovany bol spoza Dunaja. I preto mestom otriasla tretieho aprila mohutna explozia, znamenajuca jedine – ustupujuci Nemci vyhodili do vzduchu jediny most cez Dunaj. Mozno i preto Rusi celkom neobvykle pre boje na Slovensku, vyuzili v bojoch o Bratislavu svoju Dunajsku vojnovu flotilu a na brehoch mesta vylodili namornu pechotu.

Rusi mali uz pred zacatim ofenzivy v meste nasadenu malu skupinu rozviedcikov. Ta informovala prostrednictvom rozviedky velitelstvo o rozmiestneni obrannej posadky. Obdobne informacie dodavali sovietskej armade uz predtym i partizani posobiaci v malokarpatskych lesoch.

V noci na tretieho aprila sa cervenej armade podarilo z Vrakune prekrocit Maly Dunaj a prelomit tak tvrdy odpor Nemcov. Po odpaleni mosta muselo byt uz vsetkym zrejme, ze Festung Pressburg jednoducho padne.

Oslabenej a demoralizovanej obrane realne hrozilo obklucenie, kedze bolo coraz jasnejsie, ze ak Rusi prekonaju Karpaty, dostanu ich do ,,kotla“ , v ktorom budu bud zajati, alebo padnu. Daleko rozhodujucejsie nez sila cervenej armady pri rychlom dobyti mesta, bol velitel Pevnosti Bratislava plukovnik von Ohlen. Ten totiz namiesto doslovneho plnenia rozkazu fuhrera o braneni do poslednej kvapky, este pred stvrtym aprilom zavelil na ustup. Rusom teda v meste vzdorovali prevazne jednotky vyclenene na krytie ustupu. Plukovnik za tento svoj rozkaz neskor utrpel rozsudok smrti. Podarilo sa mu vsak prezit a napokon sa dozil slusnych 81 rokov.

Vdaka jeho rozkazu sa tak Bratislava vyhla najtvrdsim stretom a ako jedno z mala hlavnych miest nebola v centre vyraznejsie poskodena.

Cervena armada teda zavitala do ulic nasho hlavneho mesta a jej hrozostrasna povest, ktora ju predbiehala, sa napokon nenaplnila. Traduje sa ze Rusi boli divoki najma prve tri dni a nasledne sa ukludnili. V tej dobe prislo i k nejakym znasilnenia, no obchody udajne rabovali prevazne Slovaci. Pomerne pokojne spravanie Rusov mozno pripisovat rozkazom vydanym pred ich vstupom na Ceskoslovenske uzemie. Tie prikazovali spravat sa k obyvatelstvu ako k obyvatelom spojeneckej krajiny, teda uplne inak ako napriklad na madarskom fronte. Napriklad znasilnenie u nas malo byt hrdelnym trestom. Jeden takyto bol mimochodom exemplarne v 1945 roku vykonany na vychodnom Slovensku.

Front sa posunul dalej a v Bratislave zostalo len niekolko Ruskych vojakov. Ti sa sustredili na pochovavanie mrtvych, odminovanie mesta a chytanie Nemcov. Tych sa udajne aj po oslobodeni v kanaloch, pivniciach a budach okolitych vinic ukryvalo na pat tisic...

Ku keske...

Verim, ze vas nevycerpal siahodlhy listing a prepracovali ste sa az sem. Prvym cielom tejto krabky bolo oboznamit vas s malo znamou historiou vojnoveho Presporku. Tym druhym je ukazat vam posledne kusky Festung Pressburg priamo v terene. Mnohe z nich uz svoju kesku maju a tak sa zamerame aspon na tych par utajenych, v tichosti a hanbe ucupenych medzi domami nasho mesta. Pojde o vyssie spomenute steny so strielnami pre kanon, ktorych sa v meste niekolko zachovalo. Vsetky su ruskeho povodu a zrejme ich Nemci pri budovani opevnenia mesta preniesli z Molotovovej linie. To potvrdzuje i poskodenie strielne jedneho z nich, pricom zvysok monolitu je bez sramov.

Nuze, nech sa paci, navstivte ich a pomocou par otazok skuste rozlusknut i final multinky:

1. Mierova kolónia, chodník smerom na Trnávku. Ktore z nasledujucich tvrdeni je pravdive?
- Ak cast objektu zasahuje do zahrady, potom sa A = 4
- Ak je objektu venovana pamatna tabula, potom sa A = 3
- Ak je objekt bez viditelnych poskodeni, potom sa A = 5

2. Jazero Kuchajda, prevrateny kryt. Aka kombinacia farieb prevlada na vandalmi znicenej a prevratenej stene so strielnou?
- Ak je to fialovo - modra, potom sa B = 2
- Ak je to zlto - cervena, potom sa B = 3
- Ak je to hnedo - cierna, potom sa B = 5

3. Lokalita Zátišie. Co by v pripade vojny branilo v pouziti tejto strielne?
- Ak je to vysoky kamenny mur, potom sa C = 4
- Ak je to rozpadnuty rodinny dom, potom sa C = 2
- Ak je to stary plechovy plot, potom sa C = 0

Hotovo? Tak potom pre vas nebude najmensi problem doplnit nasledujuci jednoduchy vzorec:

N 48° 10.AA6
E 017° 08.BC2

A toto uz je naozaj koniec priatelia. Dufam ze vam tato keska da aspon tolko radosti a mozno i trosku napatia pri objavovani, ako dala mne ked som ju tvoril. A ak je len jedna z tisica za den tak mea culpa, ale snaha bola, prisaham! Tesim sa na vase logy a ak mate vedomosti o dalsich objektoch suvisiacich s jednou ci druhou vojnou, just let me know please!

Additional Hints (Decrypt)

[DE]: Qre Zntarg [RU]: магнит

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)