Skip to content

Exkurze - parkovaci dum (2) Event Cache

This cache has been archived.

Zi.raficky: Měsíc se s měsícem pomalu sešel, tak šup do archivu.

More
Hidden : Thursday, March 9, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

POZOR - ZMĚNA TERMÍNU !
NOVÝ TERMÍN: 9.3.2017
-----------------------------------


Krátká exkurze do brněnské technické zajímavosti - automatického parkovacího domu.

PRO VELKÝ ZÁJEM POŘÁDÁME TENTO DRUHÝ TERMÍN.


Ve velkých městech, na letištích a podobně se budují samostatné parkovací domy, víceposchoďové garáže se stovkami parkovacích míst. Vozy se do vyšších pater dopravují po nájezdové rampě, někdy také výtahem. První vícepodlažní parkovací dům byl vybudován v roce 1918 pro Hotel La Salle v Chicagu (Illinois) v USA. Od té doby se jejich výstavba začala postupně rozšiřovat do celého světa. Samozřejmě v našich specifických podmínkách, kdy vzhledem k ekonomické situaci a socialistickému systému bylo do roku 1989 aut v ČSSR málo, začaly parkovací domy vznikat až v devadesátých letech. V současnosti jejich budování pokračuje zejména ve městech, kde už auta na ulicích prostě není kam dávat. Většina měst v ČR tuto otázku dlouho podceňovala, dnes jsou města, která se snaží zpoždění dohnat a mají alespoň nějakou koncepci (tam se řadí např. Brno), i města, kde se to zejména z důvodu nekompetentnosti úředníků nedaří a podle toho tam "systém" parkování vypadá (nejhrůznějším známým příkladem je Praha).

Klasické parkovací domy mají několik nadzemních či podzemních pater. Jsou značně rozlehlé a část prostoru zabírají rampy pro vjezd a výjezd. Parkování na vyznačených místech zajistí sami řidiči zaparkovaných vozidel. Relativní novinkou mezi parkovacími domy jsou plně automatizované systémy. No, podotýkám relativně. První takový částečně automatizovaný systém vznikl již roku 1905 v Paříži (Garage Rue de Ponthieu) díky architektu Augustu Perretovi. Spočíval ve výtahu na auta a dvou podzemních patrech garáží. Auto sjelo dolů výtahem a tam ho zaměstnanec zaparkoval na některé z volných míst. Byl to revoluční počin když uvážíme, že dalších cca 70 let se v této oblasti téměř nic nedělo. Až poté přišly pokusy v USA, úspěšnější však v Evropě a Asii. Nakonec to bylo zejména Japonsko, které díky minimálnímu prostoru a ohromné průmyslové revoluci spojené s raketovým nárůstem počtu automobilů přineslo do této oblasti výrazný posun - na konci dvadesátých let 20. století vyráběli japonci na 100.000 automatických parkovacích míst ročně (!!!) k pokrytí zmíněného rapidního růstu motorizace japonských domácností i firem.

Automatické parkovací systémy mají, stejně jako všechno, své výhody i nevýhody. Mezi výhody patří zejména menší nároky na plochu, neboť není třeba budovat nájezdové a výjezdové rampy. Na druhou stranu celá mechanická i elektrická část má své náklady. Není třeba ani sofistikovaná ventilace, neboť auta v parkovacím domě nejezdí vlastním pohonem, atd. Mezi nevýhody patří například prodlevy při zaparkování či přistavení vozu ve špičkách, neboť každý takový parkovací dům je limitován počtem vjezdů/výtahů. Složitost systému zároveň bývá zdrojem mnoha poruch.

Samozřejmě i u nás je řada těchto systémů pro jednotky vozidel (řádově do max. 20 aut) v různých, zejména kancelářských, budovách. Využívají se zejména v centrech měst, v Brně např. na ulici Rašínově, Novobranské atd. Jiné je to však s většími veřejnými systémy pro alespoň desítky aut. V České Republice vím jen o několika takových veřejně přístupných automatických parkovacích domech. V roce 2006 byl vybudován první a to v bezprostřední blízkosti železničního nádraží Ostrava-Svinov. Tento architektonicky zajímavý nadzemní parkovací dům typu RING pojme 105 vozidel. V roce 2011 byl vybudováno v areálu VŠB - TU Ostrava automatizované dopravní centrum vybavené automatickým parkovacím systémem TOWER, který má ve čtyřech podlažích umístěno 37 parkovacích míst. V roce 2013 byl vybudován sedmipodlažní parkovací dům stejného typu s kapacitou 149 aut ve Slaném. No a konečně 2.6.2014 byl otevřen sedmipodlažní parkovací dům s kapacitou 88 míst na ulici Kopečná v Brně. Původně se jmenoval "Parkovací dům Kopečná", později byl marketingově přejmenován na "PINKI PARK". Má 3 nezávislé parkovací věže (vjezdy/výtahy) a na střeše v úrovni Husovy ulice kavárnu s terasou. A právě do tohoto parkovacího domu, provozovaného firmou Brněnské komunikace, se zajdeme podívat na krátkou exkurzi.

CO vás čeká: Prohlídka parkovacího domu s technikem, který se stará o jeho provoz a tím pádem ho detailně zná. Z bezpečnostních důvodů (parkovací dům je v provozu 365x7x24 nonstop) není možné se pohybovat v patrech, takže exkurze proběhne pouze v přízemí. V průběhu se vyptáte na vše, co vás zajímá - otázky si klidně připravujte už předem. Pokud přijedete autem a obětujete 30 Kč, můžete si rovnou auto nechat automaticky zaparkovat!

Pro KOHO NENÍ akce určena: Místo srazu je dostupné vozíčkářům, prohlídka bohužel ne. Není také možné vzít na prohlídku s sebou psa (či jiné zvíře). U dětí pouze zvažte, zda je to vzhledem k věku zaujme - pro ty technicky orientované to naopak může být super zážitek.

KDY se akce koná: Ve čtvrtek 9.3.201¨7. Sraz je NAHOŘE v prostoru mezi Husovou ulicí a výtahem. Vlastní prohlídka pak proběhne o několik pater níže, vcházet do objektu budeme z ulice Kopečné. Oficiální čas eventu je 18:00-18:30, zde proběhne zalogování, prodej CWG a případně ukázky/výměny trackovatelných předmětů. V 18:30 odcházíte na prohlídku.

KOLIK lidí se může zúčastnit: Kapacita prohlídky je 15 lidí a budou 2 skupiny, které se prostřídají - tedy celkem 30 lidí. Pokud by 30 míst nestačilo, z minula víme, že 20 lidí na skupinu se přinejhorším vejde..

Co S SEBOU: Nic speciálního není třeba.

Exkurze je zdarma a o účasti rozhoduje pořadí přihlášení. Každopádně doporučuji přijít i několika náhradníkům, všichni přihlášení většinou nedorazí, takže je šance, že se dovnitř dostanete. A vy ostatní přijďte klidně taky, zajímavé je i pozorovat zvenku přes průhledné dveře, jak jsou auta parkována - nebo si aspoň v první půlhodince poklábosit.

CWG si prosím objednávejte s uvedením počtu kusů. Pokud je stihneme zařídit, necháme vyrobit jen tolik, kolik bude objednaných. Sběratele upozorňujeme, že CWG budou úplně stejná jako na první exkurzi.


Additional Hints (No hints available.)