Skip to content

Orlice v Orlove Multi-cache

Hidden : 1/22/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá multikeš věnovaná soše orlice


!!! POZOR!!! Dne 4.11.2018 proveden upgrade keše i listingu na verzi 1.2 a s tím spojená opětovná změna uložení keše a výpočtu finálních souřadnic.

!!! POZOR!!! Kvůli zničení keše provedena dne 8.11.2022 opětovná změna jejího uložení a změna výpočtu finálních souřadnic.

Tato multikeš je věnována soše orlice, která se nachází na úvodních souřadnicích v parčíku naproti nemocnici v Orlové-Lutyni. A proč je to právě orlice? Jsme přece v Orlové. Vznik Orlové a původ jejího názvu je spojován s pověstí z období vlády těšínského knížete Měška na začátku 13. století. Když lovil v temných hvozdech svého panství, usadil se se svojí manželkou Ludmilou a osobní družinou k polednímu odpočinku. V tu chvíli z blízkého křoví vzlétl obrovitý orel, nesoucí hostii, kterou upustil právě nad hlavami překvapeného knížecího páru. Kněžna Ludmila následkem úleku na tomto místě předčasně porodila syna Kazimíra, pozdějšího majitele Těšínského panství. Šťastný otec, který v této události viděl Boží znamení, dal v tomto místě postavit dřevěnou kapli a později pojmenoval u kaple vznikající osadu podle původce celé události názvem Orlová. Z pověsti se orel dostal jako erbovní orlice v roce 1970 i do znaku města. Poslední podoba znaku pochází z roku 1996.

 

Znak města Orlová

 

Inspirace k soše je tedy jasná. Pískovcovou sochu orlice v parčíku zhotovil akademický sochař Oto Cienciala (1931 – 2010), rodák z Horní Suché, na počátku 80. let 20. století a byla do parčíku umístěna pravděpodobně kolem roku 1987. Stojí na betonovém podstavci zhruba stejně vysokém jako samotná socha. Její oficiální název, pod kterým je evidována v materiálech města, je „Pískovcová skulptura orlice“. V listopadu 2017 byly socha a podstavec restaurovány, na podstavci přibyl název města a socha je v noci nově osvětlena.

 

Socha orlice v parčíku (leden 2017)

 

Socha v parčíku není jediným zobrazením orlice ve městě. Asi nejstarší dochované zobrazení se nachází nad bočním vchodem katolického kostela Narození Panny Marie v Orlové-Městě a také uvnitř na fresce v presbytáři, kde je zachycen motiv právě z citované pověsti, byť orel s hostií je na fresce velmi nezřetelný. Obojí zobrazení pochází z počátku 20. století z doby novogotické přestavby kostela.

 

Orlice nad bočním vchodem do kostela

 

Orel s hostií (vpravo nahoře, viz šipka) na fresce v presbytáři

 

Naopak zatím nejmladší ztvárnění můžete spatřit v dlažbě na Starém náměstí pod kostelem v Orlové-Městě. Vychází z městského znaku a bylo vytvořeno ze žulových kostek při rekonstrukci náměstí v r. 2004.

Reliéf orlice na Starém náměstí

.

V Orlové bývala ještě jedna socha orlice, byť s pověstí o Orlové neměla nic společného. Šlo totiž o symbol Slezska. Nacházela se na Pomníku padlým za Těšínsko na zdejším městském hřbitově a připomínala české oběti Sedmidenní války s Polskem v lednu 1919 a po této válce následujícího tzv. plebiscitního období během Československo-polského sporu o Těšínsko. Pomník byl vybudován v r. 1928. Sousoší se slezskou orlicí zhotovil z bohaneckého pískovce sochař Ferdinand Malina z Orlové a architektonickou část stavitel, architekt a bývalý italský legionář Čeněk Volný z Doubravy. Stavební dozor prováděli autoři projektu Stránský, Šlégl a Žalud. Pomník bohužel neměl dlouhého trvání. Po Mnichovské dohodě v době polského záboru Orlové od října 1938 do srpna 1939 byl pomník Poláky ze msty poničen, zejména bylo zničeno sousoší se slezskou orlicí. Zničené sousoší se po skončení druhé světové války již nepodařilo obnovit. V současnosti se již delší dobu uvažuje o obnovení pomníku včetně orlice v jeho původní podobě, ale zatím je to jen ve fázi proklamací.

Původní podoba pomníku s orlicí na hřbitově

.

Když budete mít štěstí, při svých toulkách možná ještě nějakou další orlici objevíte :-).

.

Ale zpět k „naší“ soše v parčíku. Tradiční keš poblíž sochy jsme nemohli založit kvůli možné kolizi s jinou keší a hlavně proto, že v jejím okolí není vhodná skrýš pro velikost small a parčík je velmi frekventovaný, takže by zde keš asi dlouho nevydržela. Proto jsme ji pojali jako jednoduchou multikeš. Socha nemá nějaké výrazné znaky a stavět celou multinu jen na tom, jestli se dívá doprava, nebo doleva, nám připadalo nedostatečné. V okolí sochy se však kousek od sebe nacházejí tři vodoznačkové tabulky s čísly. Když se postavíte na chodník čelem k soše, před sochou přímo u chodníku je první modrobíle pruhovaný sloupek sdružený s betonovým sloupkem. Na něm je ze strany od sochy modrá tabulka s označením 3x Š a pod ním se nachází dvoumístné číslo, které si poznačte jako A. Vpravo od sochy na trávníku uvidíte na modrobíle pruhovaném sloupku červenou tabulku s označením H+Š a pod ním dvoumístné číslo, které si poznačte jako B. Třetí tabulka (opět červené barvy) se nachází na modrobíle pruhovaném sloupku vlevo od sochy už v parčíku nahoře kousek od schůdků. Je označená jako H80 a pod tímto označením se na tabulce nachází třetí číslo, které si poznačte jako C. Kontrolní součet všech tří čísel je 76. A nyní můžete přistoupit k výpočtu finálních souřadnic:

 

N 49° 52.(B * C) - 19

E 018° 26.(8 * A) - 2

 

V okolí finálních souřadnic je terén hodně členitý. Asi nejlepší přístupová cesta od východu pod obloukem, kde se dá sejít do strže, a přes stružku nahoru. Na místě hledejte velký jehličnan. Pro lepší vytahování krabičky je na ní drátěné poutko.

Za nepořádek v okolí keše nemůžeme, domorodci si z místa bohužel dělají příležitostnou skládku, jako ze všech takových míst po celém městě. Kdo navštívil i naši keš Jen tak pro radost, ví, o čem mluvíme. Pro první tři nálezce je v ní drobná odměna. Součástí keše jsou tužka a modré ořezávátko, ty prosím z keše nebrat!

CWG v keši jsou na výměnu, proto prosím měňte férově kus za kus.

 

Zaparkovat můžete zdarma třeba u Billy či u Lidlu.

 

Zdroje informací:

Městský úřad Orlová

Cichá Irena: Orlová v proměnách času (Vydavatelství Regio, Bystřice, 2010)

Internet

Additional Hints (Decrypt)

cbq fgebzrz cbq beyvpv :-), argnung mn mbonx! ivpxb mcrg an xrf wra ibyar cbybmvg, armngynpbing

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)