ROK S GEOCACHINGEM
Prosinec
Podle gregoriánského kalendáře dvanáctý měsíc v roce. Má 31 dní.
Název pravděpodobně pochází od slova „prosiněti“ (problesknout), což značí, že se jedná o měsíc, kdy slunce už jen občas prosvitne (probleskne) mezi mraky. Může ale být odvozen též od slova siný (modravý, šedivý), či od slova prase, jelikož tento měsíc je obvyklým časem zabijaček. Další možností původu je odvození od slova „prosit“ v souvislosti s vánočním koledováním.
21. prosince nebo 22. prosince je zimní slunovrat. Slunce stojí nad obratníkem Kozoroha. V tento den je na severní polokouli nejkratší den v roce. Noc je nejdelší.
V římském kalendáři byl prosinec desátým měsícem (proto se jmenuje v jiných jazycích december, podle decem = deset). V roce 153 př. n. l. byly přidány ještě další dva měsíce.
V církevním kalendáři, podle toho, na který den připadá Štědrý den, začíná poslední neděli vlistopadu nebo první neděli prosince advent.
Pokud je 29., 30. nebo 31. prosince pondělí, budou připočítány tyto dny k prvnímu týdnu příštího roku. V takovém případě končí poslední týden v roce společně s poslední nedělí v prosinci. Takový rok má vždy 52 kalendářních týdnů.
31. prosinec je 365. a poslední den v roce podle gregoriánského kalendáře (366. v přestupném roce).
Podle keltského kalendáře je dnes den měsíce břízy.
Svátek má dnes:
Silvestr
Pranostika: O Silvestru papeži snížek si již poleží.
Události 31. prosince v Česku:
1992 – Ve 24.00 zaniklo Československo (ČSFR), rozdělilo se na Českou republiku a Slovenskou republiku
2002 – Ve 24.00 přestaly existovat okresní úřady, jejichž pravomoc přešla od 1. ledna 2003 na obce s rozšířenou působností
2002 – ve 24.00 se přestává užívat název „rum“ pro destilát, vyráběný z brambor; od 1. 1. 2003 se smí prodávat už jen pod názvem tuzemák
O keši:
Tato keš je jednou z 366, které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem, kdo ve svém okolí mají odloveny všechny keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty, jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.
K samotné keši. Na úvodních souřadnicích se nachází most přes řeku Bečvu a na něm je třeba zjistit některé údaje, které vám umožní dostat se do cíle.
Budete potřebovat dvě čísla, která při dosazení do vzorce otevírají zámek. Vzorec je jednoduchý - ABC.
A = počet pilířů podpírajících most
BC = počet stojin, kterými drží zábradlí na mostě, pozor, most má zábradlí po obou stranách.
A to je vše.
Přeji příjemný odlov. Není třeba s odlovem čekat až vás nikdo neuvidí. O keši ví všichni v okolí. Výměna věcí 1:1. Opravdu tam není nic, co by si člověk měl vzít jen tak a nic nezanechat. Nezapomínejte, že je na keš vidět! CWG za CWG, drobnosti zase za drobnosti.