Skip to content

Imbolc Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Saturday, February 4, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

 

 

Většina lidí dnes ani netuší, jak staré základy mají některé svátky, které slavíme do dnešních dní. Když se Evropou šířilo křesťanství, bylo investováno mnoho sil do potlačení lidových oslav a do vymícení původních bohů, mýtů a démonů a s nimi spojených pověr a rituálů. Nejrychleji se křesťanům podařilo zlikvidovat pohanská božstva – s tím ostatním už to tak snadné nebylo, a tak se mnoho z pověr, démonologie a svátků původních pohanů uchovalo až do dnešních dní.

 

Na kalendáři jsou dnes sice číslice 2017 a kosti dávných druidů se obrátily v prach, nicméně jejich tradice stále žijí a naopak se zdá, že mají současným lidem čím dál tím více co říci. Blíží se začátek února a s ním i první letošní velký keltský svátek - Oimelc neboli 

Imbolc - svátek světla

Na nový rok o slepičí krok, na Hromnice o hodinu více... se říká o světlu Slunce, které je na Nový rok v našich zeměpisných šířkách o čtyři minuty déle nad obzorem, než v den zimního slunovratu. Na svátek Hromnice, který připadá na 2. února trvá den již podstatně déle. Katolický svátek "Uvedení Páně do chrámu" nebo dříve "Očišťování Panny Marie" má ovšem, jako skoro všechny křesťanské svátky, svůj pohanský původ - Imbolc, Imbolg, Oimelec, Candelmas nebo také svátek Brigity, který se slaví 1. nebo také 2. února.

Podle druidské tradice je v tyto dny nebe otevřené a spirituální světlo, které proudí do našeho světa nás očišťuje a připravuje na nový cyklus života, na nový rok Matky Země. Imbolc je svátek přechodu mezi počatým světlem (Zimní slunovrat) a prvními příznaky vracejícího se života v reálném světě - narozeném na začátku jara. Tento čas je tedy možno využít k přerodu z jednoho stavu do druhého - to znamená i k iniciacím, k zasvěcení, k očistě od všeho toho, co již nepotřebujeme, nebo úplně přízemně - ke změně zaměstnání. Je zajímavé, že v dřívějších dobách mohl knecht změnit svého hospodáře právě a pouze v období tohoto svátku. Také úklid domu, vykuřování a vnášení slámové figury Brigity - která představovala ženský aspekt nebo životadárnou trojjedinou Bohyni - do domu byly zvyky a rituály, konané v této době.

 

V této době jsou ovce mnohdy březí, případně už kojí novorozeňata - k tomuto se váže překlad názvu Oimelc jako oi = ovce a melc = mléko. I Matka Země je v této době těhotná - život přírody se ještě neprojevil, je dosud schován v jejím lůně. Obrazně by se dalo říci, že spirituální světlo v této době přichází k dítěti jara v lůně Země a vdechuje mu duši. Sbírání mléka, smetany a másla byly další zvyky, které Imbolc na venkově dříve provázely. To zase poukazuje na bílou barvu (světla nebo sněhu) a na žluté světlo Slunce, barvy, zasvěcené tomuto svátku. Znovuzrozená Bohyně v jejím bílém aspektu přichází touto dobou mezi nás a proměňuje zasněženou krajinu v rašící louky.

Symboly: svíce, stužky, slaměné panenky,

Barvy: bílá, stříbrná

Byliny: víceméně všechny, které se vám v tomto období podaří sehnat, a pokud mají květy, tak by měly být světlé - sněženky, bledule

Kameny: heliotrop, ametyst, měsíční kameny pro probouzení úrodnosti a citů

Co se slaví: Ačkoli je ještě tuhá zima, pomalu se vrací slunce a den se prodlužuje. Božstva jsou ještě mladá a rok teprve začíná, mladá bohyně v podobě nevěsty čeká na ženicha. Keltové v tento den také přivolávají slunce a oslavují jeho blížící se návrat.

Jak se slaví: Zejména děti a mladí lidé oblékají slaměné panenky do šatů nevěsty a vystavují je v domě. Lidé zapalují svíce, aby přivolali slunce co nejblíže.

Dodnes přetrvalo: Známé přísloví na Hromnice o hodinu více koresponduje s přivoláváním slunce Kelty. V některých krajích se také háže do vody nebo pálí slaměná panenka Morany, zimy, a tím se přivolává jaro - podobný zvyk jako strojení nevěst.

Kolem 2. února slavili Keltové pohanský svátek Imbolc, který je tradičně spojován se začátkem roku a návratem světla. Symbolizuje čas nových začátků, naděje a víry v lepší budoucnost. Keltové věřili, že vše, co v tento čas vymyslíme, nám bude přinášet plody po celý rok.

I naši Slovanští předkové měli podobný svátek (Hromnice), jenž ohlašoval příchod boha hromu a blesku Peruna, který měl lidem pomoci svrhnout vládu zimy. Později si však tento svátek přisvojila katolická církev a dnes jsou Hromnice oslavovány především jako Očištění Panny Marie.

*Tradice ohňů *

Při přípravě oslavy svátku Imbolc není zapotřebí věnovat speciální pozornost výzdobě domu či bytu, stačí, když do interiéru umístíte nějaké bílé květiny symbolizující toto roční období a oranžové svíčky se skořicovou nebo rozmarýnovou vůní. Nesmíte však zapomenout na hořící oheň, podle tradice bývaly po západu slunce rozžaty ohně, které zpravidla hořely až do rána. Ačkoli v minulosti se zapalovaly u vchodu domu velké ohně, vy je můžete klidně nahradit svíčkami anebo se zahřát plameny v krbu. Hořící ohně měly zajišťovat bezpečí, věřilo se, že poskytují ochranu před úderem blesku i krupobitím. V tento den se také nechávaly vyhasnout kovářské výhně, které mohly opětovně rituálně zapalovat pouze panny.

Co dobrého jedli a pili

Součástí starodávných zvyků a obyčejů se staly také slavnostní hostiny. Protože je tento svátek obecně spojován s laktací, na stole nechyběly mléčné výrobky, hlavně jídla z kyselé smetany, pekly se speciální koláče a pečivo zdobené symboly. Na stole nesměla chybět ani kořeněná vína a jídla s rozinkami, které symbolizují slunce. Při oslavách se scházeli lidé ze širokého okolí, užívali si dobrého jídla, pití i tance a radovali se z blížícího konce zimy.

Kalendář vycházející z tradic keltských druidů obsahuje čtyři velké svátky nazvané Samhain, Oimelc, Beltane a Lughnasadh. Jejich data nejsou přesně určena; metody výpočtu se totiž pramen od pramene liší. Data uvedených čtyř svátků se podle současného evropského kalendáře ztotožňují s 1. listopadem, 1. únorem, 1. květnem a 1. srpnem, přičemž oslavy začínají večerem předchozího dne. Někdy se také svátky slaví o nejbližší neděli následující po daném datu. Má se za to, že takto své svátky slavili i naši předkové - prostě bezprostředně "po termínu" vyčkali na nejbližší volný den, který se k oslavě nejvíce hodil.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zvu vás na společné setkání od 19:00 do 20:00 při oficiálním plnění svazujících pravidel. Poté bude následovat volná zábava oslav tohoto svátku do ranních hodin druhého dne. Logbook bude na místě do 8:00.

Kdy: 4.2.2017 v 19:00

Do kdy: 5.2.2017, 8:00

Kde: Úvodní souřadnice, křížek pod lázněmi

Co sebou: Svíci, lucernu, louč. Výbavu na přečkání noci. Dobrou náladu.

Místo nabízí dobré podmínky pro stanování, tak i spaní pod hvězdami. 

Ohniště na opékání, vaření čaje, či jiných pochutin.

Ps: Samhain odhalil slabiny, teď to bude pohodová jízda.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Myslete už dnes na zítřek a přihlaste se na tyto akce:

 
 

GREAT MORAVIA 2017


 


GPS MAZE EUROPE - Czech Republic

 

Additional Hints (No hints available.)