Choroš (Polyporus)
Rod choroš zahrnuje stopkovýtrusé houby s pevnou konzistencí plodnic rostoucí obvykle ze dřeva nebo jiných rostlinných zbytků. Plodnice jsou jednoleté, skládají ze z klobouku s rourkovitým hymenoforem, a třeně, který může být jak centrální, výstředný tak i postranní. Dužina je tuhá.
Asi nejčastějším druhem rostoucím v ČR je choroš šupinatý (Polyporus squamosus). Jedná se o škodlivou dřevokaznou houbu, která zapříčiňuje hnilobu dřeva. Plodnice vyrůstají na živých a později i mrtvých kmenech, větvích i pařezech buků, javorů a ořešáků, a to jednotlivě, střechovitě nad sebou nebo v trsech. Roste od nížin až po horské oblasti od května do října, ale staré plodnice mohou přetrvávat celoročně. Způsobuje bílou hnilobu dřevní hmoty, která může být černě ohraničena. Mladé a měkké plodnice jsou jedlé, staré se nesbírají kvůli tvrdosti. Hodí se především do polévek.
choroš šupinatý
Mezi další druhy chorošů patří například choroš brvitý (Polyporus ciliatus), choroš měnlivý (Polyporus varius), choroš oříš (Polyporus umbellatus), choroš plástvový (Polyporus arcularius), choroš smolonohý (Polyporus badius) nebo choroš štětičkatý (Polyporus tuberaster).
choroš brvitý choroš měnlivý
choroš oříš choroš plástvový
choroš smolonohý choroš štětičkatý
Ale v širším slova smyslu řadíme mezi choroše i různé troudnatce, což jsou houby z čeledi chorošovitých, ale nejsou to choroše jako takové. Jedná se o víceleté nejedlé dřevokazné houby.
Troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius)
Je rozšířen v celé Evropě, ve střední Evropě roste nejhojněji na bucích hlavně v horských lesích, ale taky i v nížinách na břízách, topolech, lípách, javorech, dubech a podobně. Ve Skandinávii a na vřesovištích a rašeliništích střední Evropy pak především na bříze a na jihu na topolu. Nálezy na jehličnanech jsou vzácné. Liší se od troudnatce pásovaného í šedavými až hnědavými póry a zrnitým jádrem uvnitř horní části plodnice.
troudnatec kopytovitý
Troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola)
Roste v Evropě, Severní Americe a v některých oblastech v Asie. Napadá všechny listnaté i jehličnaté stromy, především javor, jírovec, břízu, buk, borovici, smrk a podobně.
troudnatec pásovaný
A teď ke keši:
Keš na úvodních souřadnicích nehledejte, najdete ji po vyluštění tohoto jednoduchého úkolu :)
Přejeme bohatý úlovek!