Skip to content

Ceske slovni hadanky - presunky Mystery Cache

Hidden : 11/16/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Všimli jste si, jak je čeština výrazově bohatý jazyk? Jak je bohatá na slova, slovní spojení i věty, které obsahují stejná nebo podobná písmena, ale mají zcela jiný význam?

Přesunky

Shluk lidí acetum necítil, i když z něj zábal mám.
Zranil mě jehličnan, část nohy bolí mě.
Vinen je výrobce vozíků v Děčíně.  
Jaká je hodnota náhrady za úraz, počítám.
V práci mluvím o nouzovém volání,
po večerech třu Müllera na fotce.
Skvělý herec! Vás zajímá zadání?
Pět čísel je skryto v této hádance.

Keš hledejte na souřadnicích N 50° 0(A + 5).(B+5)(C+3)(D+7) E 014° (E+1)(F-7).(G-2)(H+2)(I+6)', kde ABCD získáte vyřešením první přesunky a EFGHI vyřešením druhé přesunky.

Za cenné rady a kontrolu děkuji Ing. Jaromíru Kvíčalovi, šéfredaktoru čtrnáctideníku Křížovka a hádanka.

České slovní hádanky

Text převzat ze stránek Svazu českých hádankářů a křížovkářů

Čeština je bohatá na slova, slovní spojení i věty, které obsahují stejná nebo podobná písmena, ale mají zcela jiný význam. Dnes existuje mnoho desítek nejrůznějších druhů českých slovních hádanek. Od písmene P jich existuje dokonce hned 27 - Pádovka, Pádovka + záhadný nápis, Permutovka, Pochybovka, Polovsuvka, Pořadovka, Posunka , Pravěkovka, Pronikačka, Protivka, Prvkovka, Přechodníček , Přesmyčka, Přesmyčka slabiková, Přesunka, Přesunka slabiková, Převlečka, Přídavka, Přídavněnka, Přípojka, Příslovka, Přísuvka, Přísvojka, Pyramidka, Pyramidka slabiková, Pyramidka slabiková zrcadlová, Pyramidka zrcadlová.

Na www stránkách Svazu českých hádankářů a křížovkářů jsou postupně od roku 2014 vyvěšované články nazvané Začínáme s hádankami, které jsou zveřejňované v časopise Křížovka a hádanka a které jsou určitým návodem na řešení českých slovních hádanek.

Touto sérií bych vás ráda s některými seznámila. Řešení všech hádanek obsahuje číslo, aritmetický výraz, číslice,... to pak stačí dosadit do finálního vzorce.

GC6WG34 Ceske slovni hadanky - zamenky
GC6W51P Ceske slovni hadanky - vypustky
GC6WPPG Ceske slovni hadanky - sloucenky a shodovky
GC6WW2W Ceske slovni hadanky - casovacky
GC6WW5D Ceske slovni hadanky - odsuvky
GC6WYQ5 Ceske slovni hadanky - carkovky a hackovky
GC6X2TY Ceske slovni hadanky - presunky
GC6X6CR Ceske slovni hadanky - prisuvky
GC6XRMY Ceske slovni hadanky - skryvacky
GC6XTPA Ceske slovni hadanky - presmycky
GC6XCR6 Ceske slovni hadanky - vsuvky
GC6Y1NE Ceske slovni hadanky - vylucky a pridavky


Přesunka

Hádanka, v níž jádro vzniká tak, že se jedno písmeno náznaku přemístí (přesune) na místo jiné, se nazývá přesunka. Například z náznaku chvála můžeme přesunutím písmene „ch“ vytvořit hned dvě jádra – valach a valcha. Také z náznaku sluky můžeme s využitím druhové operace přesunky získat dvě různá jádra lusky a sulky (dvoukolové vozíky užívané při klusáckých dostizích). Lusky nám vyšly po přesunutí písmene „s“; k sulkám jsme se mohli dobrat přesunutím písmene „l“ nebo písmene „u“. Z uvedeného příkladu je zřejmé, že když se mění pořadí dvou sousedních písmen, je lhostejné, které písmeno přesouváme a které zůstává „na místě“; výsledek je vždy týž.
základní tvorbu:krysa – ryska; fráter – rafter; hromada – Rom hádá; srub Táni – rub stání; ukradla ta ruka dláta.
násobné tvorba nebo sdružovací tvorba: cihla Norky, tastr, chám – Chilan o kryt strach má; třtina, lura (starý hudební nástroj), tisky – tři naturalistky; jede Holub (herec nebo cestovatel), rady, Máša – jedlé houby ráda máš.

Povšimněte si, že i u přesunky platí dříve uvedené možnosti nazírání na písmeno „ch“. Můžeme s ním pracovat jako s jedním písmenem (chvála – valach, chvála – valcha) nebo jako se dvěma písmeny „c“ a „h“ (cihla Norky – Chilan o kry…); ve druhém případě je možné sdružení „c“ a „h“ do jednoho písmene „ch“ i proces opačný.

Následují přesunky k řešení, u nichž si procvičte rozpoznávání základní, násobné a sdružovací tvorby; zda jste hádanku správně vyřešili a podařilo se vám též správně určit způsob tvorby, zjistíte v řešení, kde jsou způsoby tvorby označeny zkratkami ZT, NT a ST:

Na knih více útočí
dravčí pařát v úbočí.

Nerozvité kvítky vidí
veliký pták blízko niky,
pohanění dirigenta
pohoršilo hudebníky.

Kosmatá paže zedníka
s maltou se tady potýká.
Vesnický domek cizince
líbí se naší mamince.

Chata je dům upravený,
starší domy vábí Rusy.
Slovan těšil cizí ženy
historkami, to se musí.

Řešení hádanek: ZT, spisů pár – supí spár; ST, poupátka, pelikán – potupa kapelníka; NT, chlupatá ruka – chalupa Turka; ST, srub, vila, baráky – Rus bavil Arabky.

Podání hádanky

SMĚRNICE PRO ČESKÉ SLOVNÍ HÁDANKY:
Podání hádanky je zpracování námětu do sdělovacího tvaru, v němž je námět utajen a předložen řešiteli. Nejčastěji je to souvislý text, zpravidla veršovaný; dalšími formami jsou nápis, kresba, obrazec nebo názorné předvedení. Utajení námětu se dociluje jeho obepsáním, nakreslením, znázorněním, vyčíslením, naznačením, nebo změnou pořadí či uspořádání prvků námětu apod.

Nejobvyklejší je podání textové, to je takové, které jsme dosud výhradně používali. Na stránkách časopisu Křížovka a hádanka se poměrně často můžete setkat i s podáním v kreslené podobě, zpravidla doplněné doprovodným textem, nebo s dalšími podobami.

Jsou-li hádanky předkládány k řešení bez předchozího výkladového textu nebo komentáře, musí se řešitel dozvědět, jakou hádanku má vlastně řešit. Standardní součástí podání hádanky je proto název druhu hádanky. Chceme-li řešitelům u těžších hádanek pomoci, můžeme kromě názvu hádanky uvést nějakou nápovědu; tou může být VYČÍSLENÍ hádanky nebo její části (náznaku či jádra), popřípadě údaj o použitém způsobu tvorby. Vyčíslením hádanky rozumíme uvedení počtu písmen jednotlivých slov námětu. S tím jste se již setkali v hintu, ale zpravidla se uvádí za nebo pod názvem hádanky a může být uvedeno mezi závorkami. Při vyčíslení se jednotlivé dílčí náznaky oddělují čárkou, u víceslovných výrazů se mezi čísly dělají mezery a mezi vyčíslení náznaku a jádra se vkládá pomlčka; pomlčku lze vypustit, jestliže je náznak zčásti nebo zcela spojen s jádrem. Pokud vyčíslujeme jen náznak nebo jen jádro, používáme pro ně zkratková označení N a J; (J: 3 3) tedy značí, že jádro se skládá ze dvou třípísmenných slov.


Příklad kreslené PŘESUNKY uveřejněné v časopise Křížovka a hádanka 2010/9, hádanka č. 90

kreslená přesunka


řešení: PLATAN, ŽELVA, SNÍTKA, PINTA - PLANTÁŽE VLASTNÍ KAPITÁN

Přidávám ještě jednu přesunku, kterou jsem nakonec u této keše nepoužila, protože se mi zdála až moc lehká:-)

PŘESUNKA (N: 4, 3)
Dveřní závěs vrže, běda,
podnos ze skla rozbil děda.
Děti vřeští, to už nedám,
číslo psychiatra hledám.

Additional Hints (Decrypt)

cbpgl cvfzra anmanxh n wnqen: 1. cerfhaxn: 3, 4, 4, 4, 5 - 6 3 4 7 2. cerfhaxn: 6 1 3, 3 5 - 5 3 3 4 3 svany: cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)