Skip to content

Brezina-sakralni stavby Multi-cache

This cache has been archived.

berisz: Ze zdravotnich důvodů končim s touto hrou.

More
Hidden : 11/24/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Březina-kostel, zvonice a boží muka

 

Popis kešky

Tato multicache, jejíž délka je pro pěší po jednotlivých stage od jedničky po osmičku a zpět na výchozí parkoviště ideální stopou cca 6,5km, Vás přivede do okolí obce Březina, která se nachází v jižní části Drahanské vrchoviny. Tvoří ji dvě bývalé samostatné obce - Březina a Proseč. Rozprostírá se na zvlněné lesnaté vrchovině severovýchodně od Brna v přímé vzdušné vzdálenosti 14,5 km, jihovýchodně od Blanska 13 km a její nadmořská výška je 420 - 430 m n. m.

 

 

 

Obecní kapličky a zvonice

 

Obě vesnice, jak Březina, tak Proseč, měly své kaple, které se nazývaly "zvonice". V Březině stála kaplička před domem č. 9 (dnes Březina 18) a v roce 1912 byla zbourána. Aby se mohlo dále zvonit, byla na střeše budovy obecní kanceláře postavena dřevěná zvonice, do které byl zvon zavěšen. Za druhé světové války došlo vládním nařízením z 26. listopadu 1941 k rekvizicím zvonů - kvůli získání barevných kovů pro válečné účely. Z Březiny i Proseče byla zvony odvezeny 9. dubna 1942. Po druhé světové válce se našly v Norimberku a byly vráceny.


 Na návsi  v Proseči stávala až do roku 1891 obyčejná zvonice, vedle ní stála až do roku 1921 obecní šatlava. V roce 1891 zámožný soukromník Pavel Malota (*1829), rodem z Tovačova, mající zde své příbuzné, nechal svým nákladem zvonici opravit a přebudovat na kapli s oltářem Panny Marie Lurdské. Farní kronika informuje: Dne 12. srpna 1894 byla posvěcena P. Dominikem Kocmanem, rodákem prosečským. Kázání měl světitel. Uvnitř byl oltář se soškou Panny Marie, se kterou chodily družičky na pouť do Sloupu. Do té doby se u kapličky konávaly májové a jiné pobožnosti. Zajímavé je, že Malota zemřel 5. dubna 1917 ve věku 88 let úplně zchudlý a opuštěný.


 Od roku 1936 se začíná plánovat rozšíření cesty, úprava návsi a postavení nové obecní zvonice  Obecní rada požádala místní občany o příspěvek k financování těchto úpravy a to dne 29. srpna 1936. Dle následného návrhu financování z roku 1937 se mezi občany vybralo 340 Kč, pozořický velkostatek darovat „jednou pro vždy“ částku ve výši 100 Kč, stát přispěl celkovou částkou 4.690 Kč (z toho dva tisíce korun věnovala ministerstvo sociální péče „ku zmírnění nezaměstnanosti vzniklé hospodářskou krizí po 1. světové válce“). Úpravy začaly až v roce 1940, tedy již v období Protektorátu Čechy a Morava. Starosta Jaroslav Pokladník oslovit Okresní výbor v Brně-venkově s žádostí o poskytnutí peněžitého příspěvku na prováděcí náklady a to ve výši 15.000 protektorátních korun. Podstatně vyšší cena, než odhadovaná cena z roku 1937, byla zapříčiněna právě zavedením nové měny, kdy byla původní česká měna silně podhodnocena a ceny tak vzrostly.


 Smutný konec potkal obecní kapličku dne 24. dubna 1976. V tento den totiž byla kaplička zdemolována a stavební materiál z ní byl převezen k obecnímu rybníku. V lednu 1976 byla slavnostně otevřena nová prodejna Jednoty. Na jejím místě stál dříve dům č. 22 (dnes Březina 122) pana Josefa Orálka, který dům prodal obci. A právě před tímto domem stála obecní kaplička. Pravděpodobně se nehodila do nové socialistické výstavby a tak byla zdemolována. Zvon byl demontován a byl uložen na obecním  úřadě. Váží 78 kg. Na plášti jsou dva reliéfy - sv. Florián a sv. Jan a Pavel. Dále nápis: Liborius Martinu in Brinn 1774. 

 

 

Filiální kostel Panny Marie

 

Po zbourání kaple bylo přislíbeno postavit novou a v ní umístit starobylý zvon. Po roce 1980 byl farní úřad ochoten postavit novou zvonici v parku vedle obecního úřadu. Přišel listopad 1989 a bylo vysloveno přání postavit větší kapli s možností sloužit v ní mši svatou. Přání se začalo plnit. Základní kámen posvětil svatý Otec Jan Pavel II. při své návštěvě na Velehradě 22. dubna 1990. Plán kaple vypracoval ing. Arch. Müller z Brna. Stavbu jsme zahájili 1. června 1993. 

 

V neděli 5. září 1993 za účasti generálního vikáře Jiřího Mikuláška byl vložen do zdiva základní kámen. Každý měl možnost poklepat kámen a zároveň něčím přispět do pokladničky. Za kámen do zdiva byl vložen pamětní list, několik mincí, pohlednice, obrázky a další. V neděli 21. srpna 1994 biskup brněnský posvětil starobylý zvon, který byl zároveň zavěšen do vrcholu střechy. Sešlo se velké množství lidu. Každý měl možnost zvon poklepat. V neděli 2. července ve 14 hodin jsme posvětili věžní kříž, do báně jsme vložili zápisy a dokumenty, a pozlacený kříž s bání jsme umístili na vrchol kaple. Světil místní děkan P. Tomáš Prnka. 

 

Historickým dnem byla neděle 17. září 1995, kdy biskup brněnský Mons. Vojtěch Cikrle posvětil oltář i kostel. V něm se stále uchovává Nejsvětější svátost. Celá slavnost trvala dvě hodiny. Hrála slovácká krojovaná hudba Dambořanka. Podle denního tisku se zúčastnilo na tři tisíce lidí (i já, v té době do Březiny jezdící za jednou dívkou, která se půl roku na to stala mou manželko, čili tou nejhodnější ženou na světě, jsem zde byl).   

 

Odborníci posuzují stavbu jako velmi zdařilou. Stala se duchovní dominantou celé vesnice. Půdorys kostela má tvar čtverce. Střechu tvoří čtverhranný jehlan. Architekt zvolil podobu stanu. Má nám připomínat Boží stánek, který provázel lid Starého Zákona do země zaslíbené. Stejně i nám má nový kostel pomáhat na cestě k věčné spáse. Pozemek, na kterém kostel stojí, má starobylý název: "Nad krbem". Nedaleko je studánka, kde vždy bylo dost pitné vody, a tam se říká : U krbu. Krb je známým pojmem pro domov. Nechť i náš kostel se stane domovem všech občanů i těch kdo budou přicházet.

 

Kostel je zasvěcen Panně Marii, Matce církve. Je to ojedinělý mariánský titul. Pokoncilní církev jej zařadila do misálu i do litanie loretánské. Motivem uměleckých vitráží je motiv ochranného pláště Panny Marie. Ze tří stran obepínají celý kostel a dodávají interiéru slavnostní zlatavé světlo. Tak bude Matka církve svým pláštěm chránit posvátné místo, celou obec a všechny návštěvníky. Některé části vitráží připomínají andělské perutě. Andělé provázejí Pannu Marii při mnoha příležitostech. V některých částech jsou vitráže téměř průhledné. Vnitřek kostela není tak pohledově izolován od svého okolního prostředí, ale opticky a duchovně může "vyzařovat" i navenek. Zajímavě je vytvořeno i věčné světlo. Tvoří jej barevný kotouč ve dvířkách svatostánku. Působí jako vycházející slunce.

 

                               

Umístění cache

K nalezení této krabičky budete muset navštívit celkem osm míst, kostel a sedm božích muk v katastru obce Březina. Pokud půjdete v pořadí stage 1-8, budete u stage 8 od finálních souřadnic keše vzdáleni cca 700m.

 

A nyní již k samotnému odlovu.

Úvodní souřadnice (stage 1) Vás ke kostelu, kde po levé straně od vstupu uvidíte dvě pamětní desky, z nichž ta pravá má jedno datum. Vás bude zajímat měsíc úmrtí a jeho číselnou podobu doplníte za písmeno B.

 

Souřadnice stage 2, kde je kříž věnovaný, jsou od výchozích souřadnic vidět a vy na mukách uvidíte datum ve tvaru 190C.

 

Souřadnice stage 3 Vás zavedou směrem na křižovatku cest ke dvěma chatovým osadám. Je zde kříž věnovaný občany Březiny. Počet slov (včetně spojek) vám dá číslici pro písmeno E.

 

Stage 4 jsou souřadnice božích muk, které stály vedle obecního úřadu, v r.2016 zbouraného.  Je zde křížek postavený Léta Páně 187H.

 

Stage 5 je situována do míst, kde do r.1972 stávala kaplička. Poslední slovo nápisu na mukách má A písmen.

 

Stage 6 je sice kousek od středu obce, ale pořád patří do jejího katastru (stejně jako jeskyně Výpustek, o které si všichni myslí, že patří pod Křtiny). Zde naleznete křížek, obejděte jej ze všech stran a celkový počet slov vám dá písmeno D.

 

Stage 7 je na jednom z největrnějších míst obce. Písmeno G vám dá datum obnovení, které je 2G/6 1945.

 

Poslední, osmá stage, je na křižovatce před školou. Celkem zde naleznete čtyři číslice. Druhá v pořadí vám dá písmeno F

Teď už zbývá jen nahradit písmena ve vzorci N 49°1A.BCD' E 16°4E.FGH´ za čísla a můžete vyrazit k finálním souřadnicím.

Additional Hints (Decrypt)

"fxnyaí xbfgry"

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)