Skip to content

Waldertova Mystery Cache

Hidden : 11/6/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Proč zrovna tohle téma pro kešku? Je to jednoduché. Když jsme se v roce 2005 stěhovali do nově postaveného bytového domu v Drahovicích a objevila se něm cedule s názvem ulice „Waldertova“, zajímalo nás, proč zrovna tento název.


Původně jsme si mysleli, že je to název odvozený od výrazu „na waldertce“ – místu tady v Drahovicích, o kterém řada starších karlovaráků mluvila. Mysleli jsme si, jestli tu náhodou nebyla pila, čemuž by název mohl odpovídat. Waldert v Drahovicích mimo jiné opravdu pilu vlastnil, ale zda zrovna stávala na tomto místě, to opravdu nevíme. Až později, když jsme šli po drahovickém hřbitově a viděli tam náhrobek se jménem Josef Waldert a pod ním dovětek „městský stavitel“, nám to všechno došlo a bylo jasno. Pak už jen stačilo prohledat internet, abychom s velkým překvapením zjistili, že zrovna moc ucelených informací o tomto významném člověku ke zjištění není. Nakonec jsme pár těch informačních střípků posbírali a výsledek naší práce bychom vám všem rádi představili. Přeci jenom – jedná se o osobu, která se zasloužila o podobu Karlových Varů více než kdokoli jiný a podle našeho názoru si pozornost určitě zaslouží.

 

 

Josef Waldert (*30.8.1848 Horní Slavkov  + 18.9.1927 Karlovy Vary)

Významný stavitel a průmyslník, mimo jiné majitel cihelny ve Staré Roli, pily, truhlárny a kovárny v Drahovicích a od roku 1892-1920 i majitel vápenky u Perštejna, který na přelomu 19. a 20. století rozhodujícím způsobem spoluvytvářel tvář Karlových Varů. Lze dokonce s určitou mírou nadsázky konstatovat, že jako stavitel vybudoval v letech 1870-1910 téměř celé Karlovy Vary. O vzdělání a případném studiu nejsou bohužel žádné zprávy. Waldertovy stavby využívají většinou prvků historizujících slohů, nejvíce byla preferována klasická italská neorenesance, jinde bylo uplatňováno neobarokní tvarosloví. V letech 1880-1881 postavil podle plánů F. Fellnera a H. Helmera koncertní sál zvaný později Blanenský pavilon v Městských sadech a v roce 1884 navazující litinovou kolonádu. Roku 1893 postavil kostel Panny Marie v Březové u Karlových Varů v neogotickém rouchu s neorománskými prvky. V roce 1894 postavil podle plánů stavebního rady Wurma vojenský lázeňský dům Bílý kříž (č.k.202) v neorenesančním stylu. Řada staveb, většinou honosných vil, se nachází v karlovarské čtvrti Westend. Jmenujme například honosný Savoy-Westend Hotel (1897, č.k.198), vilu Carlton (1895), vilu Waldert (1896, dnes Kleopatra, spolu s architektem A. Bayerem) nebo vilu Margareta (č.k.123). Savoy-Westend Hotel vlastnil Josef Waldert až do roku 1914. V roce 1908 zakoupil zámek a panství Verušičky, kde žil až do roku 1918. V letech 1900-1901 postavil spolu s architektem R. Příhodou vilu Hohenburg (dnes sanatorium Vyšehrad, č.k.205). Waldert je rovněž autorem projektu lázeňského domu Zlatý kříž (1909, č.k.243) ve Svahové ulici. Dále v Karlových Varech realizoval stavby Josefheim a Port Artur v dnešní Foersterově ulici na Čertově ostrově, dům Kairó a Scotland na Vítězné ulici, dům Bregenz, dům Coburg v Mariánskolázeňské ulici či dům Anglická královna (č.k.82) na Staré Louce. V letech 1912-1913 postavil na Staré Louce Esplanade (č.k.70, dnešní Jesenius) podle plánů vídeňského architekta Hanse Prutschera. Je zřejmé, že Waldertova stavební firma často realizovala projekty jiných architektů, stejně jako v případě rozhledny s restaurací na vrcholu Doubské hory – Aberg (1905, č.k.166). Waldert působil rovněž v Lokti – v roce 1911 je autorem architektonické koncepce domu č.p. 136 v ulici T.G.Masaryka (dnešní pivovar Florián), plány byly posléze ještě přepracovány místním stavitelem Friedrichem Dörflerem a tak byla stavba realizována až v roce 1912.

Zdroje:

Průvodce architekturou Karlovy Vary, Lubomír Zeman, 2012.

Radniční listy – ročník 2011, číslo 7

www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz

 

Bílý kříž: 

Westend Savoy Hotel: 

Vila Carlton:

Vila Waldert:

Vila Margareta:

Hohenburg:

Esplanade: 

Aberg:

 

Keš:

Na výchozích souřadnicích samozřejmě keška není. Je zde ale začátek ulice Waldertova v místě křižovatky s ulicí Stará Kysibelská. Někteří z vás se sem ale možná přesto budou chtít vydat se podívat na WPT1. Na drahovickém hřbitově se nachází rodinný hrob Josefa Walderta na WPT2. Pokud by se někdo z vás chtěl podívat na toto pietní místo, je potřeba počítat s otevírací dobou hřbitova. A pokud by bylo náhodou na hřbitově (ještě nebo už) zavřeno, můžete si ještě jednou přečíst pozorně listing. Proč? Stále netušíte? Dozvíte se záhy.

 

A teď, jak se dostat k finálním souřadnicím? Nabízíme na výběr jednu z následující 3 možností:

1. Pár metrů od výchozích souřadnic na WPT1 (N50°14,178 E012°53,604) po pravé straně ulice vyrůstá ze země kovová modrobílá tyč a na ní jsou celkem čtyři orientační tabulky označující vodovodní síť. Jedna je červená (A) a pod ní postupně tři modré (B),(C),(D). Z těchto tabulek vás bude vždy zajímat pouze číslo na posledním řádku, proveďte ciferaci tohoto čísla.

Finální souřadnice: N 50°1(A-B),(B+C-D)(C-A-B)(D-B)   E 012°5(C-A),(B+D)(A-D)(A+B).

 

2. Na drahovickém hřbitově na WPT2 (N50°13,860 E012°53,667) se nachází rodinný hrob Josefa Walderta. Na náhrobku naleznete i jméno Barbara Waldert a uvedené datum jejího úmrtí v upraveném tvaru A.B.CDEF.

Finální souřadnice: N 50°1(F),(A)(C-E)(D-A)  E 012°5(B),(A-C)(C+E)(D).

 

Otevírací doba drahovického hřbitova: Hlavní vstup: Letní období: 1.4. – 31.10. od 6:00 do 20:00 hodin. Zimní období: 1.11. – 31.3. od 7:00 do 17:00 hodin. Boční brána (N50°13,870 E012°53,720): otevřena denně od 9:00 do 17:00 hodin.

 

3. V listingu jsou u některých jmenovaných budov v závorkách uvedena čísla (č.k.???). Co s těmito čísly dále udělat? Asi není potřeba více napovídat, je to přece mysterka.

A=Bílý kříž, B=Savoy-Westend Hotel, C=Margareta, D=Hohenburg, E=Zlatý kříž, F=Anglická královna, G=Esplanade, H=Aberg.

Finální souřadnice: N 50°1(H-F),(D+F)(B-E)(G-C)  E 012°5(D-A),(C+F)(E-D)(B).

 

Každý si můžete vybrat, jakým způsobem se chcete dobrat finálních souřadnic. Ale pevně věříme, že se to nakonec všem podaří. Vlastní krabička je velikosti větší „small“ a přístup k ní doporučujeme ideálně od východu, můžete i z jihu, ale od severu to rozhodně nezkoušejte, chcete-li zůstat čistí. U finálky se chovejte tiše, v blízkém okolí může býti občas rušno. Finálka je odlovitelná celoročně, jen v zimě při větší sněhové pokrývce může být obtížněji dosažitelná.

S maskováním, prosím, zacházejte opatrně. Děkujeme.

Doporučená manipulace s keší: Krabička je součástí maskování. Celé vytáhnout ven, nepáčit ! Po otevření je pod víčkem ještě izolační vložka, prosíme vracejte ji zpět, neztraťte ji. Po zalogování krabičku pořádně uzavřít a vše vrátit zpět na místo.

Additional Hints (Decrypt)

Ir fgvah cbmhfgngxh wrqabub zvfgaíub iryvxnan.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)