Skip to content

Zapomenuty diplomat Mystery Cache

Hidden : 11/10/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

    Ing. Miroslav Plesinger-Božinov měl být v minulé době zapomenut, a bezmála tomu tak bylo. Ráda bych alespoň stručně přiblížila tuto osobnost, která má velké zásluhy na vzniku samostatného Československa.


    Miroslav Plesinger se narodil 8. června 1883 v Lobkovicích - nynější části Neratovic - v rodině tehdejšího starosty obce. Po absolvování reálky v Karlíně vystudoval obor stavebního inženýrství na České vysoké škole technické v Praze. Již během studia se zapojil do veřejného života, věnoval se politice. Pobýval na zkušené ve Švýcarsku, Německu a Itálii. Stal se členem odbojové organizace Maffie, vedené Edvardem Benešem.

     V roce 1915 byl vyslán s důležitým poselstvím Maffie k T. G. Masarykovi do Ženevy, jeho falešný pas zněl na jméno Božinov (vystupoval pod tímto jménem v odboji a v roce 1923 si nechal změnit příjmení na Plesinger-Božinov). Působil pak v zahraničí v rámci České národní rady. Pracoval v Ženevě jako osobní sekretář profesora T. G. Masaryka. Nadále zůstává ve Švýcarsku a po Masarykově odchodu do Londýna byl v roce 1916 jmenován oficiálním zástupcem České národní rady. Udržoval spojení s Edvardem Benešem v Paříži a T. G. Masarykem v Londýně. Po boku dr. Milána Rastislava Štefánika stál u počátků prvních kontaktů Československé národní rady s Itálií a podílel se na náboru českých zajatců do čs. legií.

     Po vzniku Československé republiky se v prosinci 1918 Plesinger-Božinov vrací do vlasti společně s prezidentem Masarykem. Byl jmenován prvním sekretářem československé delegace pro mírovou konferenci ve Versailles a nadále plnil ty nejdůležitější diplomatické úkoly československé vlády. Samostatná Československá republika ve svých začátcích potřebovala pro získání svého postavení vybudovat diplomatické vztahy se světem, a právě na tomto poli se významně uplatnil Ing. Miroslav Plesinger-Božinov. Vynikal diplomatickými schopnostmi a byl také skvěle jazykově vybaven. Pod jeho vedením bylo zřízeno československé vyslanectví v Haagu, později působil v Kodani a od roku 1928 opět v Haagu.

     Plesinger-Božinov se významně zapsal do historie i po stránce kulturní. Vedle politických úkolů se v Haagu zasloužil o získání souhlasu nizozemských úřadů při pátrání po ostatcích Jana Amose Komenského v bývalém valonském kostele v Naardenu. Tak mohl v roce 1929 antropolog prof. Jindřich Matiegka zahájit práce na výzkumu Komenského hrobu. Plesingerovou zásluhou byla v březnu 1930 podepsána s nizozemskou vládou smlouva o dědičném nájmu valonského kostelíka v Naardenu pro československý stát.

     V roce 1935 skončila kariéra Ing. Miroslava Plesingera-Božinova, byl předčasně penzionován. Po Mnichovu 1938 žil převážně v Paříži a pracoval pro prezidenta Beneše. V poválečných letech se mu již nepodařilo vstoupit do československé diplomacie, naopak za napomáhání k útěku svému kolegovi Karlu Erbanovi byl v roce 1953 odsouzen na 1 rok a 9 měsíců. S podlomeným zdravím pak žil v ústraní až do své smrti 17. ledna 1963. Byl pohřben do hrobu svých rodičů na hřbitově v Lobkovicích.

    Ing. Miroslav Plesinger-Božinov byl v roce 1992 rehabilitován, ale informace o tomto aktu nebyla příliš veřejně známa. Oficiálně byl význam tohoto lobkovického rodáka zveřejněn až badatelem pro místní historii dr. Miroslavem Pavlíkem v roce 2001. Teprve v roce 2007 byla u Plesingerova hrobu odhalena pamětní deska.

     Ve své vlasti se tento významný politik a diplomat za života vyznamenání nedočkal. Byl však odměněn několika vyznamenáními v cizině. U příležitosti stříbrné svatby královského páru byl československému velvyslanci, po necelých třech letech působení v Dánsku, propůjčen králem Christianem X. velkokříž řádu Dannebrog. Později získal také Velkokříž rumunské koruny, Řád italské koruny a komandérský kříž francouzské Čestné legie.



Jak na keš


    Keš Vás krátkou procházkou provede po místech spjatých s osobností významného diplomata, lobkovického rodáka. Vyžaduje i jednoduchou domácí přípravu, jde o údaje z běžně dostupných zdrojů (viz část „Zdroje“). Další indicie získáte pak v terénu.

Pozor - změna vzorce pro výpočet finálky a fotohintu - dne 28.5.2017 (odstraněn původní úkryt)

Indicie A
Odbojová organizace Maffie se významně podílela na vzniku samostatné Československé republiky. Její pětičlenné předsednictvo se ustanovilo v březnu 191A.
Indicie B
Původní Základní škola Neratovice, Školní 900 získala čestný oficiální název Základní škola Ing. M. Plesingera-Božinova. Ten jí byl udělen k 1.9.200B.



Stage 1 Základní škola Ing. M. Plesingera-Božinova
N 50° 15.255 E 014° 31.033

Škola před Vámi je velice hezky opravena, byla rozšířena o další prostory, také její sportoviště jsou pěkná. Upozorňuji na internetové stránky, věnované politikovi, po němž nese škola název, doporučuji si je přečíst.
Na čelní straně budovy jsou okna seskupena do dvojoken se svislýmí různobarevnými příčkami. Dvojoken je v každém patře osm. Indicie C je počet barev, použitých na příčkách.
Stage 2 Lobkovice
N 50° 15.164 E 014°31.947

Stojíte centru Lobkovic, zde prožíval Miroslav Plesinger své dětství. Tady v domku č. 17 se narodil, v protějším domku bydlili i jeho příbuzní, v lobkovickém kostelíku byl pokřtěný, slýchal zvony lobkovické zvonice. Na malém hřbitůvku u kostela je hrobka Františka Palackého. Ve vitrince u vchodu naleznete kontakt, pokud byste se chtěli za zamčenou branku podívat.
Informační tabule vedle zvonice se věnuje Františku Palackému a Lobkovicím. Získáte tady i indicii D, je rovna počtu obrázků na této informační tabuli.
Stage 3 Hřbitov
N 50° 15.083 E 014°31.770

Pokud přijdete v době, kdy je hřbitov otevřen, nevynechejte návštěvu hrobu Plesingerových, pro odlovení keše to ale není nutné. U vchodu na hřbitov získáte poslední indicii, vstupní brána je zdobena hroty. Jejich počet na obou křídlech brány je roven číslu EF.
Hrob
N 50° 15.079 E 014° 31.746

Zde naleznete hrob rodiny Plesingerových a pamětní desku, připomínající významného rodáka.

FINÁLKA
Finálku hledejte na souřadnicích
N 50° 1F.(C+D)(B+E-D)(A+F) E 014° 3E.(B-F)(C+F-E)(A-D)

Parkoviště
N 50° 15.195 E 014° 31.022

Dr. E. Beneše - parkování


Zdroje:
www.cs.wikipedia.org/wiki/
www.zs-mpb.cz/
www.mzv.cz
www.vets.cz/vpm

Additional Hints (Decrypt)

PM: Zabubfgebz; 7 z bq xenwr RA: Zber gerrf; 7 z sebz gur rqtr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)