Skip to content

Ceske slovni hadanky - zamenky Mystery Cache

Hidden : 11/3/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Všimli jste si, jak je čeština výrazově bohatý jazyk? Jak je bohatá na slova, slovní spojení i věty, které obsahují stejná nebo podobná písmena, ale mají zcela jiný význam?

Záměnky


Vesnicí se novina šíří:
"představený kláštera hýří!"
Opilý prý boural v káře,
nohy část má proto v sádře.
Neznáš číslo na Primu?
Řeknu jim tu novinu.

Kabel chrti rozkousali,
svátek byl tím zkažený.
Tlak nám stoupal, zlostný výraz,
dnes jsme se vším smíření.

13. 12. 2016 došlo k přesunu keše na klidnější místo a k úpravě finálního vzorce!

Keš hledejte na souřadnicích N 50° 06.(A+4)(B+4)C E 014° 21.(D-2)(E+9)F', kde ABC získáte vyřešením první záměnky a DEF vyřešením druhé záměnky.

Za cenné rady a kontrolu děkuji Ing. Jaromíru Kvíčalovi, šéfredaktoru čtrnáctideníku Křížovka a hádanka.

České slovní hádanky

Text převzat ze stránek Svazu českých hádankářů a křížovkářů.

Čeština je bohatá na slova, slovní spojení i věty, které obsahují stejná nebo podobná písmena, ale mají zcela jiný význam. Dnes existuje mnoho desítek nejrůznějších druhů českých slovních hádanek. Jenom od písmene Z jich existuje 11 - Záhadný nápis, Záhadný nápis středový, Zájmenovka, Záměnka, Záměnka slovní, Záměnka vsuvková, Záporka, Zdrobnělka, Zdvojenka, Znaménkovka, Zrůdka.
Na www stránkách Svazu českých hádankářů a křížovkářů jsou postupně od roku 2014 vyvěšované články nazvané Začínáme s hádankami, které jsou zveřejňované v časopise Křížovka a hádanka a které jsou určitým návodem na řešení českých slovních hádanek.

Touto sérií bych vás ráda s některými seznámila. Řešení všech hádanek obsahuje číslo, aritmetický výraz, číslice,... to pak stačí dosadit do finálního vzorce.

GC6WG34 Ceske slovni hadanky - zamenky
GC6W51P Ceske slovni hadanky - vypustky
GC6WPPG Ceske slovni hadanky - sloucenky a shodovky
GC6WW2W Ceske slovni hadanky - casovacky
GC6WW5D Ceske slovni hadanky - odsuvky
GC6WYQ5 Ceske slovni hadanky - carkovky a hackovky
GC6X2TY Ceske slovni hadanky - presunky
GC6X6CR Ceske slovni hadanky - prisuvky
GC6XRMY Ceske slovni hadanky - skryvacky
GC6XTPA Ceske slovni hadanky - presmycky
GC6XCR6 Ceske slovni hadanky - vsuvky
GC6Y1NE Ceske slovni hadanky - vylucky a pridavky


Záměnka

Jednou z mnoha českých hádanek je ZÁMĚNKA. V záměnce se vždy zamění jedno písmeno za písmeno jiné; např. pes – les, blok – mlok, tráva – kráva nebo již výše uvedené kráska – vráska. U krátkých výrazů lze nalézt celou řadu možných záměn; třeba slovo ROK lze změnit na bok, dok, kok, lok, mok, nok, sok, šok, tok, Vok, rak, rek, ryk, rod, rov apod. S přibývající délkou samozřejmě počet možností smysluplných záměn klesá, ale i tak může existovat více možností; např. slovo CHALUPA je možné změnit nejen na šalupa (rybářská plachetnice), ale také na chaluha (mořská řasa nebo pták), a třeba slovo PRANICE lze změnit na pramice, pravice, ale i žranice. Zkuste si vytvořit co nejdelší řadu záměnek počínaje třípísmennými výrazy začínajícími na stále stejné písmeno – zde je malá ukázka záměnek výrazů začínajících „š“: šči (rybí polévka) – oči, šarivari (vířivý pohyb cirkusových artistů; záměna je provedena v rámci téhož slova: šari – vari), šejkr šejka, škvára – škvíra, šeredné šeré dni. Vidíte, že to nemusí být jen jednotlivá slova, ale že se může jednat o sousloví nebo větu (výjimečně pak se může jednat pouze o jedno slovo – viz šarivari). Abychom si o hádankách mohli lépe povídat, musíme chtě nechtě zabrousit do hádankářské terminologie. Výše uvedená KRÁSKA – VRÁSKA představuje NÁMĚT hádanky, který se skládá z výchozího výrazu kráska, kterému se říká NÁZNAK, a z výsledného výrazu vráska, který má označení JÁDRO. Provedené změně (záměně písmene K za písmeno V) se říká DRUHOVÁ OPERACE; druhová proto, že ji má každý druh hádanky jinou. Pro všechny hádanky tudíž platí tento schematický vzorec:
NÁZNAK + provedená druhová operace = JÁDRO, a celé se to nazývá NÁMĚT.

Takto vypadá záměnka předložená k řešení:
Rýha tvář "zdobí",
miss se dost zlobí.

Řeší se text zvýrazněný tučnou kurzivou; ten se nahradí přiléhavými jinými výrazy (např. synonymy) tak, abychom získali náznak a jádro námětu. V tomto konkrétním případě: vráska - kráska.

A nyní si zkuste několik záměnek vyřešit sami:

5 5
Úřad dodal balík Otovi,
byly v něm však samé okovy.

6 2 4
Na sluníčku každou chvíli
třpytily se čočky brýlí.

5 5
Choré je mládě v Troji,
všichni se o ně bojí.

6 6
Duchovní nadávají
na pokles víry v kraji.

4 4
Na cíp lesa
mlha klesá.

Řešení: pošta - pouta; leskla se skla; stůně slůně; páteři láteří; pára padá.

Ti pozornější z vás si asi povšimli, že v jednom námětu, který jsme použili, nebylo změněno jedno písmeno, nýbrž dvě: šerEdnÉ šerÉ dnI. Za dobrý postřeh vás chválíme, ale vězte, že hádankáři přistupují k délce samohlásek většinou velmi benevolentně a považují délkou se lišící samohlásky (případně i souhlásky u slov přejatých z jiných jazyků) za stejná písmena, takže v uvedeném námětu se skutečně mění jediné písmeno, a to É na I. Ve všech uvedených námětech se prováděla vždy právě jedna záměna (právě jedna druhová operace). Pro takové náměty platí, že u nich byl použit princip (způsob) základní tvorby nebo zkráceně, že se jedná o ZÁKLADNÍ TVORBU. Náznakem v takovém případě nemusí být jen jedno slovo, může se jednat o sousloví nebo celou větu (např. kapradí v Háji – kapra dívKa jí); důležitá není délka ani povaha náznaku, ale skutečnost, že se v celém náznaku provede jen jediná druhová operace. Jestliže má náznak více než jedno slovo, pak můžeme provést druhovou operaci nejen jednou v celém náznaku, ale také vícekrát, a to v každém slově. Takový postup je uplatněn i u námětu záměnky Bednáře káĎ – Led na řekáCH. Použitý způsob tvorby se nazývá NÁSOBNÁ TVORBA. Zkuste si vyřešit několik záměnek, v nichž je využito principu násobné tvorby:

5 4 - 9
Plísním ženu za to, že se
staré krámy válí v lese.

3 5 - 8
Šachy, které moc nestály?
Panovnice tě pochválí.

6 4 - 4 6
Lucerny vozíku za šera posvítí
na mečík vábivý, na růže, na kvítí.

7 4 - 5 6
Více než pestrá vázanka cizince
nádhera města líbí se mamince.

Námět záměnky můžeme vytvořit také tak, že vezmeme dva nebo více výrazů, v každém z nich provedeme záměnu a po provedených záměnách je sloučíme v nový celek. Např. HŘÍBĚ, VLÁSKY – PŘÍBĚH LÁSKY. Takovému způsobu tvorby říkáme SDRUŽOVACÍ TVORBA. Celý námět se skládá z dílčích námětů (dílčích náznaků a dílčích jader), které se spojují (sdružují) v jeden celek. V každém dílčím námětu se provádí právě jedna druhová operace (záměna). A teď si zkuste procvičit sdružovací tvorbu v záměnkách na pár příkladech:

5, 5 - 10
Nádoby bez vody, keř trpí v žáru,
snad i ta květinka podlehne zmaru.

5, 5 - 10
Řev už skončil, zápasiště tichne,
jen zbraň na nás minulostí dýchne.

4, 6 - 3 7
Palivo živel odnáší, i branka v dáli mizí,
úrodu z polí divoký proud řeky vmžiku sklízí.

5, 5 - 10
Zvířat houf řádí v lukách i v poli,
vesničky názor nehraje roli.

Řešení záměnek: Kárám paní – harampádí; hra levná – královna; světla káry – květ lákavý; kravata Nora – krása Tábora; konve, líska – konvalinka; halas, aréna – halapartna; koks, vrátka – tok Svratky; stádo, vísky stanovisko.

Hádankáři jsou při tvorbě a řešení v mnoha ohledech velmi tolerantní. PÍSMENA LIŠÍCÍ SE DÉLKOU jsou považována ve většině druhů hádanek za PÍSMENA SHODNÁ. Podobně liberální jsou hádankáři k významu pojmu SLOVO; kromě běžně v jazykovědě používaného významu považují hádankáři za JEDNO SLOVO i SPOJENÍ NESLABIČNÉ PŘEDLOŽKY (při splnění dalších podmínek i slabičné předložky) S BEZPROSTŘEDNĚ NÁSLEDUJÍCM SLOVEM. To má důležitý dopad zejména u násobné tvorby; druhová operace se neuplatňuje na neslabičných předložkách samostatně, ale vždy jen na spojení této předložky s následujícím slovem = malý příklad: hebké vlásky, v máji hezké vlajky vlají = v dílčím náznaku V MÁJI, který je spojený s jádrem, se provádí jen jediná záměna, protože je tento dílčí náznak považován za JEDNO SLOVO.

Additional Hints (Decrypt)

cbpgl cvfzra wrqabgyvilpu fybi anmanxh - wnqen: 1. mnzraxn 5 4 4 - 3 3 7 2. mnzraxn 4 3 6 6 - 3 6 6 4 SVAÁY - i zrafvz cnermh oyvmxb iryxéub cnermh- ivm uvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)