Skip to content

VEJDA Mystery Cache

Hidden : 10/1/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


VEJDA


během mé základní vojenské služby jsem se dostal k řidičům, kde jsem měl tu čest řídit toto úžasné vozidlo, kterému se všeobecně u nás na Moravě říká VEJDA v čechách je to VEJTŘASKA, prostě Praga V3S vojenský třítunový či 3-nápravový speciál.
Praga V3S - VEJDA - VEJTŘASKA.......maskovaná v akci, tady je jako doma

Jak přišla vejda na svět


Po 2 světové válce se v naší armádě používalo, co bylo k mání, hlavně ruské či americké vozy, prostě co zbylo po bojích. Nastaly však problémy sehnat náhradní díly, proto se armáda rozhodla sjednotit vozozový park.

Požadavek na vývoj střední nákladní vůz do těžkého terénu předložil generální štáb (GŠ) dne 28. srpna 1951. Z nařízení tehdejšího ředitele Československých závodů na výrobu vozidel (ČZVV) vytvořili pro návrh a výstavbu prototypu V3S v závodě Auto Praga n. p. Praha-Libeň konstrukční středisko.
Ředitel ČZVV jmenoval do funkce vedoucího střediska Vladimíra Tyla a jako vedoucího konstruktéra ustanovil Ing. Jana Lance. O spolupráci a operativní zajištění vojenských požadavků se starali škpt. Jan Větvička a škpt. Petr Hořčička ze III. odboru VTÚ. Středisko zahájilo činnost 3. září 1951, zrušeno pak bylo 8. ledna 1952 (po dokončení prvního prototypu).

I na dnešní poměry byl automobil zkonstruován za rekordně krátkou dobu. Projekt byl přísně tajný a výsledná dokumentace musela být odevzdána do čtyř měsíců!!

V úvahách o možném finálním výrobci se objevil mimo jiné nově budovaný závod na nákladní automobily Škoda 706R v Liberci-Hanychově. MVS určilo jako výrobce n. p. Tatra Kopřivnice, jehož zástupci však argumentovali plným vytížením výrobní kapacity produkcí Tatra 111, vývojem Tatry 805 a dalších speciálních vozidel pro Ministerstvo národní obrany. Proto bylo přijato konečné rozhodnutí, že se výrobcem stane n. p. AutoPraga

Konstruktéři použili koncepci ověřenou během druhé světové války, například u amerických Stutebakerů či sovětských Zilů 151.
Skupina inženýrů, která vyvíjela tento náklaďák pro československou armádu, rozhodně netušila, že jejich dílo bude ve vojenských garážích k nalezení více než půl století.

První sériová "vejtřaska" vyjela z bran továrny přesně 2. dubna roku 1953, a časem našla uplatnění také v civilním sektoru. Během šedesáti let jeho služby vzniklo nepřeberné množství variant. V roce 1956 byla zkonstruována PRAGA S5T (civilní silniční verze).
V roce 1961 se výroba předala z Vysočan do Avie v Letňanech a v 80-tých letech do Bratislavy (BAZ), kde byla v roce 1990 výrova ukončena.

Výrobní varianty - vyráběné výrobcem:
Praga V3S - ve výrobě 1953 - 1983
Praga V3S M1 - ve výrobě 1983 - 1987 motor má zvýšený výkon na 88 kW při 2100 ot. / min.
Praga V3S M2 - ve výrobě 1984 - 1990 kulatá světla v nárazníku, upravené převody (jede 75 km/h)

Praga PLDvK 53/59, zvaná „Ještěrka“ - ve výrobě 1959 - 1962. Samohybný protiletadlový dvojkanón vz. 53/59
vyráběný v závodu Praga Letňany (podvozek), Závody Říjnové Revoluce Vsetín (zbraň), Závody K. J. Vorošilova Dubnica (montáž)

Praga V3S 4x4 údajně bylo vyrobeno pouze deset kusů, které měly být určeny k tahání menších děl


Kromě toho vznikly ještě tzv. nevýrobní modernizace:
Praga V3S M6 - s motory Daewoo Avia, výrobce VOP 081 Přelouč
Praga V3S M6T (P-V3S M8) - s motory a kabinou Daewoo Avia, výrobce VOP 081 Přelouč
Praga V3S VM (neoficiální označení) - s motory Detroit Diesel, výrobce AOV Benešov
Zmíněné nevýrobní modernizace se do výzbroje AČR nedostaly

Popis vozu


Jezdil jsem se štábní skříňovou Praga V3S z roku 1976 a dále také s valníkovou modernizovanou verzí V3S M2.
  
Základní verze má motor Tatra T 912 (půlka motoru Tatra 111) vzduchem chlazený řadový vznětový šestiválec s vrtáním 110 mm, zdvihem 130 mm, zdvihovým objemem 7412 cm3, výkonem 72,1 kW/2100 min-1 a točivým momentem 353 Nm/1400 min-¹, dřevěnou korbou pro 22 sedících. Vejda řidiči nijak neulehčí život, v kabině bylo hlučno od motoru, který je v tunelu mezi sedačkami. V létě od něj navíc jde vedro do kabiny, zato v zimě je naopak v kabině chladněji, protože táhne všemi škvírami, hlavně ve dveřích. Ty má vejda proti směru jízdy, takže o to víc během jízdy nasávají mrazivý vzduch.
Na jakýkoliv posilovač čehokoliv rovnou zapomeň – volant stojícího auta nejde téměř utočit, účinné vzduchové brzdy reagují se zpožděním a řadit se musí s meziplynem. Rejd předních kol je malý, a tak relativně krátké auto potřebuje 10,5 m nejmenší stopový poloměr při zatáčení.
Je to auto stavěné do války, hlavně do terénu, kde prostě exceluje.


Úzká kola s velikým průměrem výborně rozkládají váhu, takže vejda se málo boří. Když už se jí to ale stane, má k dispozici uzávěrku zadních diferenciálů a ty ji z problému vysekají. Když jde do tuhého, dá se přiřadit náhon přední nápravy. No a když už nic nepomáhá, zařadí se redukce a vejda se prostě ze všeho vyhrabe.
Já měl navíc ve výbavě naviják a do neřešitelné situace se nešlo vůbec dostat.
Naopak jsem občas z průšvihu vytahoval jiná auta (nejčastěji vinou řidiče, přiznávám i mě tahali) – třeba UAZ, Tatra, ZIL či GAZ. Vejdy jsou na tyhle situace stavěné, třeba tlačení – místo nárazníku mají vepředu mohutný U-profil, který navíc výškově odpovídá výztuhám vzadu, takže vejtřasky se mohou tlačit i navzájem. Krom toho mají pružný rám, který dovoluje velké překroucení a výkyvné tuhé nápravy se přizpůsobují profilu terénu.
křížení náprav

V3S má navíc v každém kole reduktor, který zpomaluje převod, takže otáčky až tří hnacích hřídelů jsou vyšší než otáčky kol. To sice auto zpomaluje, ale naopak mu dává terénní sílu. Nápravy navíc nejsou díky reduktorům v ose kol, což dále zvětšuje světlou výšku a tím i průchodnost terénem, prostě je o dobrých 20 cm nad osou kol!
Ve vodě dokáže brodit až 80 centimetrů, tedy se klidně může ponořit po spodní okraj kabiny a jede stále vpřed.

  
pokusy o náhradu P-V3S: Avia S430 a BAZ TNS 666 Děvín

Spotřeba nafty - 27 litrů na sto km je taky dobrá v porovnání s podobnými dobovými vozy.
Řidičské nepohodlí ani spartánskou výbavu jsem mu nemohl vyčítat, vždyť V3S vznikla nedlouho po 2. světové válce.
Armáda se V3Sek začala hromadně zbavovat a nakupuje vozy Tatra 810, nahrazuje tím dosluhujícího veterána V3S, který byl v roce 2016 z armády vyřazen a "rozprodáván" do civilu.
První Tatrovky z celkového počtu 556 kusů armáda převzala 28. března 2008.

Pragu V3S v armádě postupně nahradila Tatra 810


Z armády jsem již řadu let, ale na skvělou "vejdu" si vždy rád zavzpomínám.


JAK NA KEŠ
Byť jsou úvodní souřadnice v autoparku bývalých kasáren Místek, keš tady nehledej, tu musíš vypátrat jinak.

Vejda má šestiválcový motor, zjisti v jakém pořadí pracují jednotlivé válce tohoto motoru,
dostaneš hodnoty A B C D E F .


N 49°40.DEF          E 018°19.ABC




Additional Hints (Decrypt)

i birebinpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)