Skip to content

BVH # 3 - SCOTT JUREK Mystery Cache

Hidden : 8/10/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš patří do série Běh v horách.

Na úvodních souřadnicích keše nehledejte, finálky ve většině případů snadno vyluštíte pomocí listingů. Keše není nutné lovit podle očíslovaného pořadí.


Scott Gordon Jurek

motto: "Ačkoli chci vyhrát, je pro mě běh nástrojem sebepoznání."

(* 26. října 1973, Duluth, Minnesota, USA) je americký ultraběžec, fyzioterapeut, autor bestselleru New York Times Jez a běhej (2013) a veřejný mluvčí.

V průběhu své kariéry, ve které je jedním z nejdominantnějších ultra-maratonských běžců na světě, vyhrál mnoho nejprestižnějších závodů a mnohé i několikrát, včetně Hardrock 100 (2007), Badwater Ultra Marathon (2005, 2006), Spartathlon (2006, 2007, 2008) a Western States 100 Mile Endurance Run (1999-2005). V roce 2010, na mistrovství světa v běhu na 24 hodin v Brive-la-Gaillarde ve Francii, Jurek získal stříbrnou medaili za Shingo Inoue a stanovil nový americký rekord v zaběhnuté vzdálenosti během 24 hodin s uběhutými 165,7 mílemi (průměrným tempem 8 minut a 42 sekund na míli). Jurek od roku 1997 nejí maso a od roku 1999 je vegan.

Halucinace, zvracení a stavy téměř na pokraji smrti jsou pro něj rutinou. Nevzpěčuje se jim, nevyhýbá se jim a rozhodně si nestěžuje. Extrémní ultramaratonec Scott Jurek bere výzvy tak, jak jsou. A běží si svou cestou.

Věci se naučil brát se zatvrzelou pokorou dřevorubce už od dětství. Strávil ho v severní Minnesotě a bylo drsné, až praštělo. Spartánské, plné odříkání. Už jako malý chystal dříví na topení, pomáhal v domácnosti, plel zahradu, odklízel z ní kameny, v zimě odhazoval sníh. Žádný luxus, hodně práce, málo her a žádná odměna. Když si chtěl něco koupit, musel vyrobit a prodávat sousedům limonádu.

Celá rodina polských přistěhovalců Jurkových snášela těžký život mlčky. "Tatínek říkával, že člověk nemá na výběr."

Nehořekovalo se ani nad vážným onemocněním matky. Když se její roztroušená skleróza zhoršila, začal Scott se svýma dvěma sourozenci prostě jen víc pracovat pro domácnost. O její nemoci se nikdy nebavili. Jediné slovo o ní neřekl ani jejich otec. A matka, ta se o své chorobě nezmínila ani náznakem. "U nás doma se o věcech moc nemluvilo. Dodržovalo se prostě, že děláte i věci, které dělat nechcete. Bylo to do mě vtloukáno od útlého věku," vzpomíná.

Dětství v něm přitom zůstalo skutečně vytesáno. Naučilo ho jisté odevzdanosti: proti osudu se neprotestuje, člověk se s ním vyrovnává. "U nás doma se tvrdě pracovalo, ať jste chtěli, nebo ne." Z dětství si ale odnesl ještě jedno: naučil se spoléhat sám na sebe a vystačit si sám se sebou. Trávil sám celé hodiny rybařením na neklidných vlnách Lake Superior či lovem v přírodě.

To vše se mu bude, až se stane běžcem, hodit. Zatím má ale ještě před sebou dlouhou cestu.

Otloukánek, co se rozběhl, aby našel sílu

A rozhodně neoplývá sebevědomím. Ostatní hoši se do něj trefují, dávají tichému, mlčenlivému mladíkovi hanlivé přezdívky, tropí si z něj posměšky. V té době už běhal, nejdřív mu to sice nešmakovalo, raději se proháněl na lyžích po zasněžených horách, potom ale přišel běhu díky crosscountry na chuť.

Pověsil se na v té době nejlepšího běžce v regionu Dustyho Olsona, běhávali spolu, Scott byl v cíli vždy beznadějně pozadu, v uctivé vzdálenosti. V roce 1994 se ve dvaceti právě na Olsonovu výzvu zúčastnil ultramaratonu Minnesota Voyageur 50 Mile Trail Race. Nic tak dlouhého nikdy předtím neběžel, nikdy neuběhl ani maraton, během závodu chtěl vzdát, k nesnesení vyčerpaný. Místo toho se nakonec zakousl – a doběhl druhý. Pět minut před svým idolem Olsonem. Otloukánek se rozběhl.

Od té doby běhal nejen pro radost, ale ani ne jen kvůli medailím. Běhal, aby nabral vnitřní sílu. Po studiu fyzioterapie na vysoké škole totiž upadl do kolečka práce – práce – práce. Hodně stresu v nemocnici, kde našel zaměstnání, odpočinku se nedočkal ani doma, přepracování si totiž nosil i do vztahu s manželkou Leah, který se kvůli tomu začal bortit.

Tím častěji běhal ven. Odmítá ale, že by zdrhal před problémy. Byla to prý sice cesta, jak se vymanit z hádek a napětí, běhání v horách a po kopcích pro něj ale neznamenalo ani útěk, ani hledání návyku, drogy, aby zapomněl na civilní život. "Běh a ultramaratony mi pomohly naučit se, jak vzít život do vlastních rukou. Běh na vzdálenost sta mil vám dovolí projít těžkými momenty vašeho života." Ano, kdo zvládne sto mil, získá sebedůvěru, s níž se přenese přes každodenní nesnáze.

Od vítězství k vítězství

Scott Jurek zvládal desítky, stovky mil. Na kontě měl už lecjaké úspěchy, opravdu velký závod měl však teprve přijít. Psal se rok 1999 a nastoupil na start závodu Western States 100. Od začátku se ujal vedení, aby ho udržel – až do cíle. Byla to famózní jízda, kterou si protáhl až do roku 2005, závod vyhrál sedmkrát za sebou.

A kromě toho taky například stodvaapadesátimílový Spartathlon (ovládal ho od roku 2006 do roku 2008, vyhrál třikrát po sobě) či Hardrock Hundred Mile Endurance Run a kupu dalších. Ne vždycky to bylo na pohodu, v roce 2005 Badwater Ultramarathone se po 112 kilometrech začalo jeho tělo neovladatelně třást, zvracel a nakonec u trati zkolaboval. Deset minut ležel, aniž by se pohnul. Poté vstal a doběhl v rekordním čase první. Rok nato si vítězství zopakoval.

Ultramaratony jsou větší výzvou pro psychiku než pro fyzičku, myslí si Jurek.

Vyjmenovávat všechna jeho vítězství nemá smysl. Ve výčtu neschází Colorado's Hard Rock 100 Endurance Run (2007) ani Miwok 100K (2002, 2003, 2004). V roce 2006 sice v kaňonu Barranca del Cobre těsně prohrál s nejrychlejším mužem legendárního severomexického kmene Tarahumara, který se proslavil běhy na dlouhou trať, o rok později se ale do kaňonu vrátil a zvítězil.

Pak přišel zlom. V jednom roce mu zemřela matka a přišel i o ženu, Leah od něj odešla. Jeho běžecký kolega si vzal život. V roce 2009 neuspěl na Western States, vynechal Spartathlon, na Ultra-Trail du Mont-Blanc skončil na ostudném devatenáctém místě.

Vypadalo to, že se idol kácí k zemi. A skutečně, přinejmenším měl jiné starosti než myslet na vítězství. Předně chtěl přijít na to, kdo vlastně je a co je jeho úkolem.

Čistá cesta zenového bojovníka

Běžec se zastavil, uchýlil se do ústraní, mlčel a hloubal, převracel své nitro naruby. Poslední roky dřel, trénoval, sám, soustředěný. Porazil ty nejlepší z nejlepších, ztrhal všemožné rekordy, vyhrál, co mohl. A co za to? Jeho manželka jej opustila kvůli jinému běžci, jeho nejlepší přítel – běžec spáchal v depresích sebevraždu. Duše jeho matky opustila nemocí dávno demobilizované tělo. To má za všechno svoje úsilí?

Zapomněl na tělo, zapomněl na mysl a snažil se soustředit na duši. Dokonce navštívil šamanku, aby mu ji poodhalila. Jsi vůdce, jsi učitel, řekla mu. Jak tomu ale rozumět?

Upnul se na jednoduchost. Maso přestal jíst už v roce 1997, veganem se stal o dva roky později, i proto, že špatný jídelníček vinil z chronických nemocí, které se v jeho rodině objevovaly, i ze zdravotních potíží jeho pacientů, o něž se kdysi jako fyzioterapeut staral. Vždy tvrdil, že právě veganství umožňuje jeho tělu běhat dál a běhat rychleji.

Teď šel ještě dál, přijal minimalistický životní styl. Žádné auto, žádná televize. "Jde o to žít prostě, jíst, pít, podporovat se, pomáhat si a být sami za sebe zodpovědní," říká. A pochopil, že běh je toho součástí: díky němu se člověk dostává do spojení s původní přirozeností.

Pak se vrátil na výsluní, v roce 2010 ve francouzském Brive-la-Gaillarde udělal americký rekord v počtu kilometrů uběhnutých za čtyřiadvacet hodin (zvládl jich 265), odnesl si stříbrnou ze světového šampionátu a pomohl americkému týmu k bronzové. A běhá dál, a dobře.

V roce 2012 vyšla Scottova kniha Jez a běhej, kterou napsal se Steve Friedmanem. Kniha popisuje začátky Scottova ultraběhu, jeho úspěchy. V závěru knihy je veganská minikuchařka Scottových oblíbených receptů.

Možná i proto, že běh je pro něj něčím jiným než honem za medailemi. "Ačkoli chci vyhrát, je pro mě běh nástrojem sebepoznání."  Za svou kondici vděčím veganství, říká Jurek.

A pořád se po doběhu do cíle vždy zabalí do deky a čeká, dokud neuběhne poslední závodník, aby jim mohl všem vzdát hold.

Mezi jeho nejlepší výkony patří:

  • Western States Endurance Run 2004: 100 mil (160 km) za 15:35
  • Ice Age 50 Mile 1999: 50 mil (80 km) za 6:21
  • GNC 2001: 50 mil (80 km) za 5:50
  • Austin Marathon 2006: 26,2 míle (42 km) za 2:38
  • Brive-la-Gaillarde: za 24 hodin uběhl 266 km

Mezi jeho vítězstvími neschází:

  • Spartathlon (152 mil/245km): 2006-2008
  • Western States Endurance Run: 1999-2005
  • Badwater Ultramarathon: 2005, 2006
  • Miwok 100K Trail Race: 2002, 2003, 2004 (v letech 2001, 2005, 2006 skončil druhý)
  • Leona Divide 50 Mile Run: 2000, 2001, 2002, 2004
  • Diez Vista 50K Trail Run: 2000, 2003

Zdroj: http://rungo.idnes.cz/vegan-a-ultramaratronec-scott-jurek-d72-/behani.aspx?c=A130820_171841_behani_froY

Jak na keš:

Keše není nutné lovit podle očíslovaného pořadí, pro ty, kdo nechtějí hřeben zdolávat několikrát, doporučuji prostudovat mapu, předem si určit pořadí, držet vrstevnici nebo jít výše než kešky jsou a lovit je shora. Nechoďte bez rozmyslu za šipkou, někdy ušetříte více síly kilometrem navíc, než klesat a stoupat zběsilým terénem při překlenování údolí. Trasa celé série je přes dvacet km dlouhá a nastoupáte pravděpodobně více než 1000 výškových metrů.

Okolo většiny krabek vedou cesty, zbytky cest nebo stezky. Nejobtížněji se asi budete hložím dostávat ke keši číslo čtrnáct. S sebou doporučuji skirunnerům trekové hůlky, z cesty k finálkám budete občas zdolávat hodně příkré svahy či kamenitá pole nahoru nebo dolů. Keše nedoporučuji lovit za sněhu ani v noci. Sledujte atributy a obtížnost terénu jednotlivých míst.

Zvažte své síly, pokud nejste trénovaní, sérii lovte buď nadvakrát (jeden okruh z Vysoké Pece a druhý z Jezeří) nebo některé krabičky prostě vynechejte. Komu to přístroj umožní, změřte prosím nastoupané metry, které jste během odlovu série zdolali a napište toto číslo do logu bonusové keše, můžete napsat i celkovou délku v kilometrech a ti, kdo najdou všechny skrýše během jednoho dne, pište i celkový čas od první po poslední krabičku. Časy „jednodenních“ lovců budou postupně aktualizovány v listingu bonusovky.

 

G) Scott Jurek napsal knihu:

            Born to Run                G = 1

            Run or Die                  G = 7

            Run and Eat                G = 4

H) Sto mil (160 km) na Wester States v roce 2004 Scott Jurek běžel v čase:

            Nad dvacet hodin                               H = 2              

            Pod šestnáct hodin                             H = 9

            Přesně za sedmnáct hodin                 H = 3

CH) Scott Jurek se stal veganem v roce:

            1997                Ch = 5

            1998                Ch = 4

            1999                Ch = 3

N 50° 33.(F – B)(C/D)(G+B)

E 013° 28.(G)(Ch)(H)



Veliký dík patří týmu Hillanti za betatest, za ověření výpočtů i nalezení míst v terénu. Dík za jejich čas strávený testováním této série.

Additional Hints (Decrypt)

šgreovan ir fxnypr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)