Skip to content

Hrad Borotin Multi-cache

This cache is temporarily unavailable.

sima.27: ahoj,
omlouvam se za nereagování. Keška tam opravdu není, tak prozatím vypínam nez to nejak opravim.😟🙂

More
Hidden : 7/30/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na uvodnich souradnicich kes nenajdete. Ale dojdete na hezkou zriceninu hradu Borotin, ze ktereho je docela pekny vyhled na krajinu a kdyz budete mit stesti, treba uvidite bezet po poli i nejakou tu zver. Tato multikes vas provede vesnici Borotin, naucnou stezkou mistniho rodaka, pedagogickeho spisovatele a hudebniho skladatele J.E.Kypty a zavede vas zpet na hrad. Cela trasa je dlouha cca 3,5km.


Historie

Malebná zřícenina hradu Borotín, někdy označovaného i jako Starý zámek, stojí na holém návrší a odráží se v hladině podhradního rybníka. Hradní zřícenina Borotín se nachází nedaleko stejnojmenné obce na Táborsku v Jihočeském kraji. Z hradu se dochoval vysoký zbytek hradního paláce, brány, menší a velké válcové věže a nové obytné křídlo ze 16. století. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Kontury hradu, odrážející se na hladině rybníka jako v zrcadle, nepůsobí na návštěvníka nijak hrdým ani bojovným dojmem. Ale pozor: právě na tomto místě je třeba dodat, že Borotín náležel k hradům s poměrně kvalitním opevněním a že to potvrdil na sklonku husitských válek, kdy dokázal odolat útoku táborského vojska.

První zmínka o Borotíně pochází z r. 1356, kdy se uvádí v predikátu Vítka z Borotína a jeho syna Mikuláše. Že už tehdy hrad stál, jeví se jako téměř jisté; ba je dost dobře možné, že právě Vítek (původem z rodu pánů z Landštejna) byl jeho zakladatelem. Jan a Heřman z Borotína se na počátku 15. století hlásili k Husovu učení a Mikuláš z Borotína byl od r. 1426 jedním z táborských hejtmanů. Roku 1434 však Mikuláš od kalicha odpadl, za což byl borotínský hrad tábority obléhán; neúspěšně.

Od roku 1446 hrad patřil Janu Malovci z Pacova a dalším příslušníkům jeho rodu. Roku 1613 ho získal Kryštof Vojkovský z Milhostic, ale jeho synové se účastnili stavovského povstání a hrad byl na počátku třicetileté války dobyt a pravděpodobně také vypálen císařským vojskem. Roku 1623 ho jako konfiskát koupila od královské komory Polyxena z Lobkovic a ve stejném roce je hrad popisován jako pustý. Později opuštěný hrad sloužil jako zdroj snadno dostupného kamene. Současnou podobu zřícenina získala po památkových úpravách na začátku 80. let 20. století.

Hrad prošel složitým stavebním vývojem. Na místě předhradí stojí hospodářský dvůr. Příkop, který chránil jádro, byl poškozen vybudováním cesty při památkových úpravách.

Hradní jádro mělo polygonální půdorys, ze kterého předstupoval mohutný bergfrit v čele hradu. Jádro obepínal parkán, do kterého se z předhradí vstupovalo zaniklou věžovou branou. Bránu do vlastního jádra chránila menší okrouhlá věž. Palác, který stál na jižní straně jádra, je dochován jen zlomkovitě.

Během pozdní gotiky bylo celé jádro obehnáno novým příkopem. Na východě byla postavena nová budova brány s řadou střílen a v jádře vznikly nové obytné budovy. Na počátku 16. století byl prostor parkánu za novou branou vyplněn dalším palácem, ze kterého se dochoval také otisk roubené komory. Tyto části spolu se zbytkem bergfritu představují nejlépe dochované části hradu.

 

K Borotínu se váže několik pověstí - avšak jejich pravděpodobnost je velice sporná (chcete-li však věřit, inu věřte). Jaroslav Wimmer ve své knize "Pověsti z Táborska" (Borotín je na samé hranici Jihočeského a Středočeského kraje) uvádí, že tyto pověsti byly zpracovány i knižně například v knize rakouského spisovatele a dramatika Franze Grilparzera (1791 - 1872), autora několika veršovaných her s historickými náměty z českých dějin (e.c. Libuše) a antiky e.c. tragedie Des Meeres und der Liebe Wellen (Vlny moře a lásky).

BOROTÍNSKÁ NEMRTVÁ?

Na Borotíně se prý dle legend narodila krásná a chytrá dívka, která měla i jisté paranormální schopnosti. Tato dívka se zamilovala do jednoho prostého mládence. Její otec však byl proti tomuto vztahu a našel své dceři jiného hocha. Jeho krásná dcera však k tomuto druhému muži necítila žádnou lásku a proto se i dále scházela s prostým mládencem, kterého skutečně milovala. Druhého si však musela vzít za svého manžela, by splnila to, co jí její otec nařídil. Její manžel nachytal však svou ženu v náručí toho, koho skutečně milovala a s kterým dle legend byla již v tu dobu v jiném stavu. Když jí manžel nachytal u tohoto "záletu", tak jí probodl nožem - pravděpodobně si ani nestačil všimnout toho, že jeho manželka mu poněkud "nakynula" a v nejbližší době měla porodit. Malé děcko, které bylo ukryto v lůně své zavražděné matky, bylo zachráněno a přežilo. Dle legend se zjevuje duch zavražděné manželky na Borotíně i dnes. Dle jiné verze této legendy byla prý odsouzena k tomu býti nemrtvá do té doby, než zemře poslední potomek rodu pánů z Borotína.

BÍLÉ SVĚTLO NAD BOROTÍNEM

Další legenda se váže k bílému světlu, které se údajně objevuje nad Borotínem. Toto světlo má charakter určitého varování pro obyvatele obce Borotín. Světlo se v historii prý vždy objevovalo před tím, než Borotín měla potkat nějaká tragédie. Údajně bylo vždy vidět na hradem Borotín či nad rybníkem (což mohl být pouze odraz na vodní hladině). Údajně po tomto světlu potkala obec Borotín (popřípadě obce kolem Borotína) nějaká živelná či politická katastrofa či nějaká násilnost.

BOROTÍNSKÁ BÍLÁ PANÍ A DALŠÍ PŘÍZRAKY

Na zříceninách hradu, v jeho okolí, na hradbách či nad zříceninou ve vzduchu, se zjevovala (prý i zjevuje) bílá paní. Je údajně mladá a může se jednat o některého ženského potomka rodu pánů z Borotína. Je možné, že se jedná o tutéž nemrtvou osobu, která byla zavražděna manželem (viz výše). Dalším přízrakem, který se tu prý zjevuje, je duch malého chlapce, jenž se prý utopil pod hradem Borotín v rybníce. Jiná verze však vypravuje, že se tento chlapec neutopil v rybníce, ale v bažinách. Ovšem když jsem pátral okolo Borotína , tak jsem žádné bažiny nenašel. Je možné, že se chlapec mohl utopit v bahně vypuštěného či částečně vypuštěného rybníka. Ale nezapomínejme prosím, že se nemusel utopit vůbec - vždyť se jedná jen a jen o legendu.


Ke keši

Úvodní souřadnice vás zavedou na zříceninu hradu. Odtud se vydáte k dalšímu stanovišti. Samozřejmě můžete začít odkudkoliv, záleží jen na vás odkud přijedete, kolik máte času atd. Na zjištění souřadnic to nemá vliv. Udělala jsem okruh takhle, aby trasa začínala a končila u hradu.

Stage 1

N 49° 29.975; E 014° 37.740

zricenina hradu Borotin

Stage 2

N 49° 29.959; E 014° 37.643

Jak dlouho působil J.E.Kypta v Jindřichove Hradci? Čísla sečti a vyděl 7. Výsledek je A

 

Stage 3

N 49° 30.098 E 014° 37.238

Počet písmen M ve slově KŘÍŽOVEC. Výsledek je B

 

Stage 4

N 49° 30.162 E 014° 37.131

Kolem r.1446 se stal Borotín majetkem rytířského rodu. Jméno toho rodu? Počet písmen prvního slova odečti od poctu písmen slova druhého - Z se nepočítá. Výsledek je C

 

Stage 5

N 49° 30.236 E 014° 36.962

Kdy byl položen základní kámen základní školy? Datum převeď na čísla, sečti a od výsledku odečti 30. Výsledek je D

 

Stage 6

N 49° 30.286 E 014° 36.847

E=A

 

Stage 7

N 49° 30.320 E 014° 36.739

Číslo popisné domu, kde se narodil Jan Evangelista Kypta. Výsledek je F

 

Stage 8

N 49° 30.039 E 014° 36.724

Lidový název vánoční mše "Hej mistře" Počet písmen = G

 

Stage 9

N 49° 29.843 E 014° 37.097

Počet písmen druhého slova v latinském názvu Volavky popelavé. Výsledek je H

 

Stage 10

N 49° 29.811 E 014° 37.468

Kdy se J.E.Kyptovi narodila první dcera Josefa? Od letopočtu odečtěte 1810. Výsledek je CH

 

Kontrolní součet všech čísel A….CH je 35

 

Zjištěná čísla dosaďte

N 49° AB.CDE

E 014° FG.HCH

 

Přeji úspěšný lov a pro první tři hledače je v kešce ukryt malinký symbolický poklad smiley

Additional Hints (Decrypt)

i zrpuh n cnermh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)