Skip to content

Posledni kes #9 (Haldy 3) Mystery Cache

This cache has been archived.

ladislavappl: V rámci redukce počtu mých přemnožených keší i tuto keš archivuji.
Děkuji všem, kteří ji vyluštili nebo aspoň navštívili.
Owner

More
Hidden : 8/9/2016
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Poslední keš #9 (Haldy 3)

6. 12. 2016 přidán návod!

Šachta


Tak vám předkládám další keš. Jejím tématem je česká literatura – a abych to trošku vyvážil, tak i něco matematiky.

O uhlí a železe

Při hlubinné těžbě není vždy možné přímo pod zemí dokonale oddělovat uhlí od hlušiny. Řeší se to dvěma způsoby: a) Dobývání se základkou.  Hlušina se ještě v dole oddělí od uhlí a hned se použije k zaplnění prostor zbylých po vytěženém uhlí. Tím se omezí sesedání země na povrchu. Odpadu je málo, takže haldy nehyzdí krajinu. To je typické pro hnědouhelné doly, např. v Severních Čechách. To, co u nás na Severu nazýváme haldami, jsou nadložní zeminy uložené v okolí povrchových dolů. b) Dobývání na zával.  Vše, co se vytěží, se vyveze na povrch a tam se teprv odděluje uhlí od hlušiny. Velká kvanta hlušiny se ukládají na odvaly (lidově haldy). Ty ani po rekultivaci zrovna krajinu nezkrášlují. Nevýhodou je, že se země nad vytěženými (hlušinou nezaplněnými) prostorami propadá a vznikají tak na povrchu škody. To je případ Ostravska a Kladenska. Tam se na haldy vyváželo i velké množství odpadu (strusky) z vysokých pecí.

O české meziválečné literatuře a poezii

Po I. světové válce, ve které byly v podstatě zbytečně obětovány milióny vojáků a civilistů (a španělská chřipka dílo zkázy dokonala), sílilo přesvědčení, že zabíjení a smrti již bylo dost a že je třeba si konečně vážit a užívat života. Tento směr se v literatuře začal označovat jako vitalismus.  Netrval dlouho, ale inspiroval celou řadu slavných spisovatelů a básníků (např. F. Šrámka). Později si pokrokoví umělci uvědomili, že není všechno tak radostné, jak si příští vývoj naší samostatné republiky představovali a soustředili se i na sociální problémy společnosti, hlavně na bídu prostých lidí a těžký život pracujících. S. K. Neumann, J. Wolker, J. Hora a další autoři představují směr zvaný proletářské umění.  Vedle toho existoval v rámci české avantgardy  (třeba mnohostranný V. Vančura) poetismus  (J. Seifert, K. Biebl a hlavně V. Nezval) přerůstající do surrealismu.  Sociálně zaměřený kritický realismus  (třeba A. M. Tilschová – Haldy (1927) - více zde) zase u některých autorů koncem třicátých let vyústil v socialistický realismus  (I. Olbracht - více zde, M. Majerová, M. Pujmannová a další). Tento směr nejen kritizoval kapitalismus, ale snažil se i ukázat cestu k lepším zítřkům prostřednictvím socialistické revoluce, kdy „...povstane proletariát, svrhne kapitalistický řád, nastanou ty krásné chvíle, o nichž psal Marx ve svém díle...,“  jak jsme z recese zpívali jako studenti. Hlavním ideologem soc. realismu byl Z. Nejedlý (více zde). Trochu stranou stál K. Čapek, řadící se k pragmatismu. Existovaly i spiritualismus  (F. Halas - více zde), expresionismus  (F. Götz - více zde), ruralismus  (J. Knap - více zde, R. Jedevět - více zde), naturalismus  (K. M. Čapek-Chod - více zde) a další -ismy.  A samozřejmě i Červená knihovna, rodokapsy, kovbojky a podobný brak, ale též Hoši od Bobří řeky J. Foglara (1937), Muži v offsidu K. Poláčka (1931), povídky E. Basse (více zde) a další.
V české meziválečné literatuře se najdou krásná a dodnes živá díla. Bohužel se leckteré pěkné knížky ocitly na seznamu literatury pro povinnou školní četbu, čímž většině z nás je škola nadosmrti znechutila. Škoda.

Jeden z nejlepších románů ve stylu předválečného realismu je bezesporu román M. Majerové Siréna. Je to vlastně kronika čtyř generací Hudců, jejich rodin i bezejmenných dělníků, hutníků a horníků. I přes určitý schematismus některých vedlejších postav zde plasticky a s důvěrnou znalostí mentality a problémů lidí Kladenska autorka zobrazila četné lidské typy i jejich vývoj během dlouhého období. Zvláště hlavní hrdinku Hudcovku vykreslila přímo mistrovsky.
„Na spisovatelku a novinářku Marii Majerovou bývá v současnosti nahlíženo až nezdravě kritickým pohledem a její dílo hodnoceno velmi příkrým odsudkem. Objektivní pravdou ovšem zůstává, že Majerová patřila především ve dvacátých a třicátých letech k nejlepším autorkám domácí prózy pro dospělé i mláde
ž.“ (citace z příspěvku Marthose na ČSFD.cz). K její cti je nutno uvést, že sice vstoupila do KSČ, ale po Gottwaldově vnitrostranickém puči v r. 1929 nesouhlasila s její bolševizaci (t.j. s jejímu podřízení KSSS a Kominterně) a byla ze strany vyloučena. Sirénu napsala v roce 1935, tedy dlouho před Únorem 1948, po kterém se už takto muselo psát povinně. (I ona pak takhle musela psát a také psala. Do vězení se asi nikomu nechtělo...)

Jak najít keš

1. úloha
V románu Marie Majerové Siréna autorka popisuje scénu, kde se jedna z hlavních postav  (Hudec-vynálezce) intimně sblíží s jistou ženou dnes už málo obvyklého povolání. Copak tato žena těsně před sblížením dělala?     

    1 - schovala se před deštěm do stohu slámy      
    2 - natahovala hodiny
    3 - věšela prádlo
    4 - štípala dříví na dvorku
    5 - schovala ho před policajty, když roznášel letáky
    6 - koupala se v řece
    7 - sfoukla plamen svíčky
    8 - zavírala okno  
    9 - s Hudcem se dívali na hvězdy na noční obloze
   11 - schovala se před bouřkou do kupky sena

Vyberte správnou odpověď a číslo před ní uvedené dosaďte za S.

2. úloha
Přenesme se do dvacátých let 20.století. Považujme se tentokrát za majitele dolů a železáren. Na Kladensku, kde se těží kamenné uhlí, se zrovna moc velkých kopců nevyskytuje. Přitom by se na ně tak hezky běhalo! Dívky by si vytvarovaly lýtka do krásy, aby se uchytily u filmu nebo ulovily movitého ženicha (jak vzpomínala známá herečka Lída Baarová), chlapci by zase získali fyzičku, která se by se jim jistě hodila při práci v našich dolech a hutích. Jsme kapitalisté s lidskou tváří, kteří dětem svých zaměstnanců udělají, co jim na očích vidí. A tak naší mládeži vybudujeme dvě haldy, aby mohla trénovat.

Zadání úlohy

Zadání: Obě haldy budou mít opět tvar komolých kuželů. Sklon stěny (resp. spádnice) od vodorovné roviny základny první haldy bude 29°, druhé 31° (sklony na obrázku jsem při kreslení přehnal). Jejich výška bude stejná, obě budou 50 metrů vysoké. Průměr základny druhé haldy bude přesně o 40 metrů větší než té první. Na obě haldy věnujeme dohromady 2 mil. m3 odpadového materiálu (hlušiny a zeminy).

  • Vypočtěte objem  první haldy, zaokrouhlete ho na celé m3a pak poslední tři číslice dosaďte za X.
  • Vypočtěte průměr základny  druhé haldy, zaokrouhlete ho na 3 desetinná místa (čili na milimetry) a pak poslední tři číslice dosaďte za Y.

Nepočítejte se ztrátami materiálu při dopravě, sesedání hald atd. Žádné pěšiny tam ještě nejsou. Součet objemů obou hald tedy bude výše uvedené 2 mil. m3 (přesně 2 000 000 m3). Výpočet je dost citlivý na přesnost, takže počítejte raději na větší počet platných číslic.

*  *  *

Zjištěné hodnoty dosaďte do výrazu  (X * Y * 9 / S) a vypočtěte ho. Neodmocňujte!  Dostanete číslo ABCDEFGH. (Pokud vyjde např. 1234,56,  tak za G a H dosaďte nuly (1234,5600).  Desetinné čárky si nevšímejte a číslici H nezaokrouhlujte. Pak už jen dosaďte:

N 50° (39.784 – 0.DFG)´       E 13° (44.234 – 0.CHE)´

Ještě kontrola...

... a je to!

Poznámky

  • OdznakKdo tuto keš vyluštíte a získáte zelenou, tak můžete být vyznamenán(a) i tímto Čestným odznakem. Směl ho nosit každý pionýr-žák, který podal rodiči podepsanou přihlášku do hornictví nebo hutnictví, a každá žákyně, která odevzdala přihlášku do kovoprůmyslu, stavebnictví nebo zemědělství. Odznak byl odměnou a vyznamenáním přihlášeným a pobídkou všem ostatním, kteří se rozhodli pro povolání, vyžadující uvědomělých, nadšených a obětavých pracovníků. (cit. z 1).
    Pozn. ownera: mlátek i želízko jsou nakresleny špatně. Mlátek má být nasazen na násadě tak, aby násada nepřečnívala. Naopak na želízku přečnívá správně, aby se vibrace tolik nepřenášely na horníkovu ruku. Ale želízko má taky chybu: není zkoseno do ostré špičky (asi se ulomila), takže spíš připomíná nepodařené kladivo. Takové nářadí by asi horníci tomuto „výtvarníkovi“ omlátili o hlavu...

  • Vůbec se nebudu zlobit, když přiznáte, že na luštění sami nestačíte a že jste se proto spojili s někým, kdo umí to, co vy zrovna ne a na oplátku jste mu zase pomohli s řešením úlohy, která byla nad jeho síly. Zastávám názor, že důležitým úkolem geocachingu je navazovat a prohlubovat komunikaci mezi lidmi, takže je jedině dobře, když se k řešení spojí třeba děti s rodiči, zeť s tchyní, učitel matematiky se studentem, inženýr s muzikantem atd. Ale souhlasit se mnou jistě nemusíte...

  • Přidán návod.

  • Literatura a odkazy
    (1) Úvodní  obrázek a odznak: Kniha vedoucího pionýrů. Mladá fronta 1952, Praha. Autoři obrázků neznámí.
    (2) Dobrovolný, B. a kol.: Malý technický naučný slovník. SNTL Praha 1959. 
    (3) Hrabák, J. a kol.: Průvodce po dějinách české literatury. ORBIS Praha 1976.

Konec

GC6PAV2 – verze 1.2 z 5. 11. 2017

(CC BY-SA 3.0 CZ) ladislavappl, 2016

Document made with KompoZer

Additional Hints (Decrypt)

Xqlm chwqrf an frire, gnx b av mnxbcarf. uggc://nccy.y.fjro.pm/Unyql/Fveran.wct

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)