Skip to content

Wieniec Zdrój - woda lecznicza EarthCache

Hidden : 7/29/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


EarthCache jest dostęny od poniedziałku do soboty pomiędzy godz. 8:30 a godz. 15:30

Numer telefonu do pijalni: +48542721523

Za picie wody może być pobierana niewielka opłata w wysokości około 1 PLN (stan na maj 2016)

Wieniec Zdrój położony jest 6 km na zachód od Włocławka w lesie sosnowym na skraju doliny Wisły i Pojezierza Kujawskiego. Uzdrowisko powstało, na przełomie XIX i XX wieku, w wyniku odkrycia wód mineralnych podczas poszukiwań złóż węgla brunatnego.  W roku 1922 wykonano odwiert 1E, specjalnie dla Zakładu Zdrojowego, który otwarto w 1923 r., W latach 1959–1960 wykonano odwiert 3E do głębokości 130,9 m. Studnia ta do chwili obecnej dostarcza wody lecznicze dla obiektów Uzdrowiska. W Wieńcu oprócz wód mineralnych wykorzystuje się też borowiny z lokalnego złoża torfów niskich.     W uzdrowisku Wieniec Zdrój leczone są u osób dorosłych choroby narządów ruchu i reumatyczne, a u dzieci choroby układu krążenia.

Wejście do pijalni wód

Budowa geologiczna i warunki hydrogeologiczne

    Największy powierzchniowo obszar w rejonie Wieńca Zdroju zajmują piaski i żwiry tarasowe Wisły na których występują liczne wydmy, przeważnie o podłużnym kształcie, o kierunku SE-NW. W odległości około 2 km od Uzdrowiska w kierunku wschodnim, od miejscowości Rudy aż po Brzezie, w obniżeniach rynny subglacjalnej, występują zabagnienia i zatorfienia. Udokumentowane złoża osadów organogenicznych należą do torfowisk typu niskiego. Poniżej powierzchni terenu występuje brunatna glina zwałowa z otoczakami. Miejscami na glinie zalegają piaski akumulacji lodowcowej. Miąższość osadów czwartorzędowych wynosi w rejonie Wieńca Zdroju wynosi około 30÷40 m.
    Neogen reprezentują osady pliocenu i miocenu. Górny miocen i pliocen wykształcony jest w postaci iłów poznańskich, które ukazują się na powierzchni terenu w dolinie rzeki Zgłowiączki. Miąższość tych utworów w rejonie Wieńca Zdroju waha się w granicach 10÷20 m. Pod iłami zalegają warstwy miocenu wykształcone w postaci iłów z wkładkami węgla brunatnego i drobnoziarnistych piasków. Miąższość ich wynosi 20÷30 m.
    Utwory kredy dolnej wykształcone są jako piaski kwarcowe z wkładkami iłu czarnego, iły z przewarstwieniami piaskowców i margli. W Wieńcu Zdroju i okolicy poznane zostały piętra jury górnej. Są to głównie wapienie z przewarstwieniami margli, iłów i gipsów oraz zalegające poniżej wapienie oolitowe, których występowanie, według Kucharskiego (1961), jest ograniczone do okolic Wieńca, Wieńca Zdroju i Brzezia.
W rejonie Wieńca rozpoznano wody podziemne występujące w warstwach kenozoiku, kredy i jury. Pierwsze piętro wodonośne występuje w piaszczysto-żwirowych utworach czwartorzędu. Miąższość tej warstwy dochodzi do 30 m. Poziom ten stanowi główne źródło zaopatrzenia w wodę pitną i gospodarczą tego rejonu. Zwierciadło ma charakter swobodny i występuje około 8÷9 m poniżej powierzchni terenu.

W pijalni wód

    Drugie piętro wodonośne odizolowane jest od pierwszego warstwą iłów plioceńskich. Wody tego piętra występują w piaskach mioceńskich o miąższości dochodzącej do 20 m, W utworach kredy, w otworze 3E, występują trzy poziomy wodonośne o nieznacznej miąższości. Charakteryzują się one słabą wydajnością, a woda jest zmineralizowana typu siarczanowo–chlorkowo–wapniowego.
    Warstwy geologiczne zawierające wody wód lecznicze w Wieńcu znajdują się na głębokości od 115 do ponad 130 m i wykształcone są w postaci wapieni oolitowych jury górnej. Występują w nich wody siarczanowo-chlorkowo–wapniowo–sodowe, siarczkowe o mineralizacji 3,5 g/dm3. Wydajność eksploatacyjna z otworu 3E wynosi 27 m3/h, a podczas próbnego pompowania uzyskano 61,2 m3/h. Zwierciadło wody stabilizuje się 3,9 m n.p.t., tj na rzędnej 67,9 m n.p.m.
    Woda z ujęcia 3 E w Wieńcu Zdroju ma stabilny skład chemiczny. Wahania poszczególnych składników są niewielkie i nie przekraczają kilku %.
W Uzdrowisku Wieniec Zdrój k/Włocławka eksploatowane są wodę typu SO42-–Cl-–Ca2+–Na+, z zawartością H2S. W kilku ostatnich latach w Uzdrowisku tym pobiera się około 4000÷4800 m3 wody w ciągu roku, co daje średnio około 0,46÷0,55 m3/h. W Wieńcu Zdroju wykorzystuje się zaledwie 2 % zatwierdzonych, w wysokości 27 m3/h, zasobów eksploatacyjnych. Obecnie Uzdrowisko bazuje na odwiercie 3E, który jest jedynym źródłem zaopatrzenia w wodę leczniczą.
Przeprowadzone badania składu izotopowego wskazują na dominacje wody zasilanej w czwartorzędzie. Dwukrotne oznaczenia zawartości trytu wykazały brak tego izotopu, co jest równoznaczne z brakiem wody współczesnej i wskazuje, że badana woda infiltrowała przed 1953 r. Obecność 14C równa 7,9 pmc świadczy o występowaniu składowej wieku holoceńskiego. „Wiek” wody wyliczono na około 13 700 lat.


Źródło: Wody lecznicze i borowiny Uzdrowiska Wieniec Zdrój; A. Krawiec i A. Sadurski; Toruń 2006

 

Zadania do wykonania:

 

1. Wymień pięć głównych składników tej wody.

2. Jaki kolor ma okolica rozlewu wód, jaki minerał może to powodować?

3. Jaki smak ma woda (np. słodka)?

4. Jaki zapach ma woda?

5. Mile widziane, ale nie obowiązkowe foto w okolicy tego EC (proszę nie spoilerować odpowiedzi!)

 

Zalogować "znalezienie" możesz bezpośrednio po przesłaniu odpowiedzi przez mój profil. Jeżeli Twoje odpowiedzi będą błędne, zgłoszę się sam. Wpisy bez przesłanych prawidłowych odpowiedzi będą kasowane po 14 dniach.

 

Additional Hints (No hints available.)