Skip to content

Pet dni na serpentine / Five days in hairpin band Mystery Cache

Hidden : 7/24/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Stručně:

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte. Je zde možné zaparkovat vaše bojové geovozidlo. Pravděpodobně tudy projížděli partyzáni uschovat ukořistěnou techniku během bojů.

Věnování:

Tato keš je věnována hrdinům odboje během nacistické okupace. Její název jsem si vypůjčil z VIII. kapitoly knihy Jaroslava Hýska „Kronika pátého partyzánského oddílu Juraj“, vydané nakladatelstvím Blok v roce 1967. Údaje v listingu jsem čerpal z této publikace s plným vědomím toho, že po válce partyzáni často zveličovali své počty, úspěchy a hrdinství. I na to, co je pravdou, mohou být ale právem hrdí.

5. partyzánský oddíl Juraj:

Historie 5. partyzánského oddílu Juraj se začala psát v roce 1940, kdy byl její zakladatel, Josef Jakeš   z Tišnova (krycí jméno Juraj), na nucených pracích při stavbě dálnice v Mladkově u Boskovic. Tam získal své první zbraně a začal provádět odbojovou činnost. K rozvoji oddílu přispěl v únoru 1944 kontakt s parašutistou vyslaným ze Sovětského svazu. Byl jím Rudolf Procházka – krycí jméno Malý Josef. Oddíl se postupně rozrůstal (mimo hlavního oddílu měl ještě 4 podskupiny), vyzbrojoval a podnikal diverzní činnost.  Hlavní oddíl postupně operoval v prostorech východně od Olomouce, v okolí Morkovic a mezi Boskovicemi a Kostelcem na Hané. Jednotlivé akce však prováděl i mimo tyto prostory. Koncem války hlavní oddíl prováděl bojové akce v prostoru mezi obcemi Kořenec a Šebetov. Na tuto fázi historie oddílu se zaměřuje tato cache.

Prolog:

Je přelom dubna a května 1945. Vojska sovětského 2. ukrajinského frontu, útočící v bratislavsko-brněnském směru, rozprášila počátkem dubna německé jednotky na jihozápadním Slovensku a zatlačila je až k řece Moravě před Lanžhotem. Zhruba ve stejné době se probíjí 4. ukrajinský front přes polsko-československé hranice a míří k Ostravě (Ostravsko – opavská operace). V Bavorsku západním směrem útočí američtí vojáci V. tankového sboru generála Pattona. Jen šílenec si může myslet, že se nacistické Německo může udržet. Skupina armád Střed pod vedením polního maršála Ferdinanda Schörnera, složená ze 7. a 17. armády a 1. a 4. tankové armády však zatím pevně ovládá oblast Protektorátu Čechy a Morava. 13. dubna padla Vídeň. 15. dubna se z předmostí na řece Moravě rozvinul útok na Brno. V Ploštině u Valašských Klobůk bylo 19. dubna příslušníky protipartyzánského oddílu zaživa upáleno 24 osob, další tři osoby byly popraveny, jedna osoba byla umučena při výslechu. Stále se popravuje a z koncentračních táborů jsou vypravovány poslední pochody smrti. Dodělávající kobyla nejvíc kope.

Hlavní síly partyzánského oddílu Juraj se od Olomouce přes Stínavu, Oborský dvůr, Kořenec, Pavlov, Pohoru a Bačov dostávají do lesních serpentin ve svahu pod Kořencem. Cílem je ovládnout silnici z Kořence do Šebetova a zabránit ústupu německých vojáků z jejich postavení v oblasti Benešova.

Prvý den na serpentině – 3. 5. 1945

Oddíl má přes 100 členů. Víc než polovina z nich má samopaly, zbytek pušky. Je vybaven lehkými a těžkými kulomety a 20 pancéřovými pěstmi. Podél silnice je zaujata fronta o délce 1 km. Po vybudování palebných stanovišť jsou procvičeny signály a povely.

Kolem 10. hodiny přijíždí od Kořence malá skupina vojáků na kolech. Během asi desetiminutového boje bylo 17 německých vojáků zabito.

 Asi v 12:30 spojka hlásí příjezd skupiny na motocyklech. I ta je přepadena. Zabito bylo 14 vojáků a ukořistěno 7 motocyklů.

Kolem 16. hodiny je hlášen další provoz na silnici. 7 koňských povozů s nákladními vozy je ukořistěno. Zabiti byli 4 vojáci, zbytek jednotky je zajat.

Druhý den na serpentině – 4. 5. 1945

Asi v 10 hodin hlásí spojka příjezd nákladních aut. Na silnici jsou provedeny zátarasy ze dvou klád. Za nimi jsou připraveni dva partyzáni s pancéřovými pěstmi. První auto je zastaveno dávkou ze samopalu do kabiny. Ostatní brzdí a nemají kam ujet. Ukořistěna jsou 3 nákladní auta s dělostřeleckou municí. Němci jsou zajati a jen řidič prvního auta je zraněný.

Ještě dopoledne přijíždí další 2 auta. Scénář se opakuje. Zajati byli i mj. dva důstojníci Waffen SS, kteří byli okamžitě po identifikaci zastřeleni.

Po 16. hodině úsekem projížděla větší skupina cyklistů. 2 byli zabiti, 25 zajato. Partyzáni získali dalších 27 pušek.

Třetí den na serpentině – 5. 5. 1945

V 8:30 přijížděla další skupina cyklistů. Téměř rutinně zajali partyzáni dalších 9 zajatců.

Kolem 14:30 hlásí hlídka silnou kolonu. Velitel se rozhoduje k boji. Minimálně dosáhne zmatku v koloně. Jako první přijíždějí dva polopásové tahače SdKfz 251 („Hakl“) se zapřaženými děly. Partyzáni útočí a Němci se brání střelbou z kulometů a házením granátů. Náhle se na nebi objevují ruská letadla. Němci panikaří a snaží se utéct. Sedm jich je zabito a ostatní se vzdávají. Zbytek vozatajské kolony, která jela za polopásy, napadla v otevřeném terénu mezi Kořencem a lesem letadla Rudé armády. Palba z leteckých kulometů splašila koně a způsobila zmatek. Ten partyzáni podpořili palbou svých osmi kulometů z okraje lesa. Po půlhodině boje byl celý pluk na útěku. Na místě zůstali jen mrtví a ranění, pro které si večer přijela sanitní a nákladní vozidla.

Německé kolony začaly používat cestu z Kořence přes Horní Štěpánov. Partyzáni se přesunuli lesem do Pavlova se svými zajatci a přes noc a další den odpočívali.

Čtvrtý den na serpentině – 7. 5. 1945

Asi v 11 hodin ohlásila spojka veliteli příjezd větší skupiny motocyklů od Kořence. Byly to lehké polopásové motocykly Sd.Kfz. 2 od firmy NSU. Vozidla byla vyzbrojena kulomety, takže se na výstrahu nestřílelo. Němci měli 25 mrtvých, 16 těžce zraněných a 20 zajatých.

Kolem 15. hodiny ohlásila hlídka příjezd větší kolony nákladních aut. Bylo jich 12. Partyzáni zahájili palbu do kabin. Auta zastavila nebo havarovala. V kabinách zahynulo 6 Němců, zajato jich bylo 52. Auta byla odvezena do lesa a zátarasy odstraněny. Oddíl se stáhnul od silnice, po které v noci projela kolona pásových vozidel.

Pátý den na serpentině – 8. 5. 1945

Okolo 10. hodiny hlásila hlídka příjezd velké kolony od Kořence. Jely v ní i tanky. Partyzáni pomocí pancéřových pěstí zničili první tři tanky. Další tři tanky se snažily uprchnout z příkré stráně, kde se převrátily. Palba z jejich děl a kulometů nepřinesla partyzánům žádné ztráty. Další boj se přenesl před les a zapojilo se do něj sovětské letectvo, které zaútočilo na kolonu 35 polopásových vozidel SdKfz 251 jedoucích za tanky. Polopásy byly buď zničeny, nebo se převrátily při útěku. Útok letadel podpořily partyzánské kulomety a granáty z okraje lesa. Za polopásy jela vozatajská kolona, která byla rovněž zničena. Některá vozidla se pod serpentinami podařilo Němcům zprovoznit, ale nechali je v Šebetově. V lese se bez odporu vzdalo 25 SdKfz 251 s posádkami (120 vojáků).

Ještě nebyli všichni Němci odzbrojeni, když byla hlášena další velká kolona. Partyzáni se stáhli a rozhodli se na okraji lesa zaútočit na konec kolony.

K však boji nedošlo. První nákladní vozidlo mělo nad kabinou zvláštní konstrukci. Rusové v oddíle ji poznali. Byly to gardové raketomety „Kaťuša“ jednotek 4. ukrajinského frontu. Boje v serpentinách byly minulostí.

Oddíl se přesunul do Kořence, kam téhož dne dorazily další jednotky – ruské, rumunské i československé pod vedením generála Klapálka. Oddíl se pak přemístil do Boskovic, stále obsazených okupanty. 

 

 English version:

This cache is dedicated to the memory of heroes of resistence movement during Nazi occupation in The second World War. Partisan troop „Juraj“ spent five days in hairpin bands between willages Kořenec a Šebetov by fighting against soldiers of Nazi army last week of the WWII. Their fight is the theme of this cache.

The first day – 3. 5. 1945

Partisan troop „Juraj“ has more than 100 members. More than half of them have assault riffles. The others have riffles. Troop is also armed by light and heavy machine-guns and by 20 panzerfausts. Front line in hairpin band is more than 1 km long. Task is to prevent a retreat of Nazi soldiers from their position near Benešov.

At 10 A.M. came little group of enemy soldiers on bicykles. After 10 minutes fight is 17 of them killed. At 12:30 guard announced group on motocykles. Group is assaulted, 14 enemy soldiers are killed and 7 motocycles are captured.

At 16 P.M. partisans assaulted convoy of horse wagons, killed 4 enemy soldiers and captured 7 horse wagons. Few enemies are detained.

The second day – 4. 5. 1945

At 10 A.M. si announced convoy of army trucks. Roadblock of two logs is constructed. Two partisanes are already with panzerfausts. Machine-gun burst stopped the first truck. Partisanes captured 3 trucks with artillery ammunition. Driver of first truck is wounded, other enemy soldies are detained.

After few minutes comes 2 trucks. Scenario si repeated. Among detained soldiers are two Waffen SS officers. They were shooted down immediately after identification.

After 16 P.M. partisanes assaulted group of cyclists. 2 of them were killed, 25 were detained. Partisanes got 27 new riffles.

The third day – 5. 5. 1945

At 8:30 A.M. partisanes detained group od 9 cyclists. At 14:30 guard announced strong convoy. Commander of troop commands to fight. First cames 2 halftracks SdKfz 251 with hitched atillery guns. Nazi soldiers defeat themselves by machine-gun shooting and hand-grenades throwing. Suddenly russian aicrafts flew. Germanes are in panic and try to escape. Seven of them are killed. Others capitulate. Rest od horse wagons convoy was assaulted by russian aircrafts in open space between Kořenec and the forest. Partisans supported airborne assault by 8 machine-guns fire from the edge of the forest. After 30 minutes fight was convoy destroyed. Only dead bodies of men and horses stayed on the battlefield. Rest of regiment was on the run. Nazi convoys began to use alternative road over Horní Štěpánov. Partisanes moved through the forest to Pavlov with their POW´s and have a rest for the next day.

The fourth day – 7. 5. 1945

Partisanes taked their positions. At 11 A.M. was announced group of motorcycles. Light halftrack motorcycles Sd.Kfz. 2 were armed by machine-guns. It means: No warning fire. 25 enemy soldiers were killed, 16 seriously wounded and 20 detained.

At 15:00 was announced convoy of 12 trucks. Partisans assaulted them. 6 enemy soldiers were killed, 52 datained. Partisanes moved away from the road. Convoy of tracked vehicles rided on the road at the night.

The fifth day – 8. 5. 1945

At 10 A.M. a strong convoy including tanks was announced. Partisanes used panzerfausts and destroyed first three tanks. Rest three tanks tryed to run away, but overturn on steep slope. Next fight took place behind the forest. Russian aircrafts assaulted convoy of 35 SdKfz 251, that rided behind tanks. Halftracks were destroyed or overturn in terrain at run away. Partisanes supported airborne attack by machine-guns fire and hand-grenade throwing. Horse wagon convoy, that rided behing halftacks was destroyed too. 25 halfrack crews (120 soldiers) surrended to partizanes In the forest. All of them still werent disarmed and next strong convoy was announced. Partisanes decided to assault it at the edge of the forest.

But there was no fight. First truck has strange construction above the cab. Russians in troop recognize it. It was rocket launcher „Kaťuša“ of troops of the 4th ukrainian front. Fights in hairpin bands become history.

 

Finální souřadnice/Final coordinates: Keš je umístěna v prostoru, kde probíhaly boje, na souřadnici/The cache is hidden on a former battlefield on coordinates:

N 49o 3(A+1).(B-2)(C+1)D  E 016o 4(E+2).(F-28)(G-3)H      

Kde/Where:

A – délka fronty v serpentinách v km k prvnímu dni / lenght of the front line in hairpin bands (in km) in the 1st day

B – počet klád v zátarasu druhý den / number of logs in a roadblock in the 2nd day

C – počet zabitých důstojníků Waffen SS druhý den / number of Waffen SS officers, who were shooted down in the 2nd day

D – velitelem bratislavsko – brněnské operace, při níž bylo osvobozeno popisované území, byl / chief commander of bratislava-brno operation, during that was liberate described area, was: R. J. Malinovskij (D=8), A. I. Jeremenko (D=7), A. A. Grečko (D=6)

E – počet polopásových vozidel SdKfz 251 napadených partyzány třetí den / number of halftracks SdKfz 251 assaulted by partisanes in the 3rd day

F – počet německých vojáků zabitých partyzány čtvrtý den / number of german soldiers, who were killed by partisanes in the 4th day

G – počet tanků, zničených pancéřovými pěstmi pátý den / number of tanks, that were destroyed by panzerfausts in the 5th day

H – v popisovaném období byl velitelem 4. ukrajinského frontu / commander-in-chief of 4th. ukrainian front in described time was: A. I. Jerjomenko (H=3), F. I. Tolbuchin (H=5), I. J. Petrov (H=9)

 

Additional Hints (Decrypt)

Uyhobxb/Qrrc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)