Skip to content

Trebusice Multi-cache

Hidden : 7/5/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache se věnuje vsi Třebusice, kteroužto považuji za hnízdo rodné své...


Pojďme a přečtěme si společně příběh vsi zvané Třebusice ve středních Čechách... Půjdeme po stopách dávných i žijících předků a pokocháme se i okolím :)

Výchozí souřadnice keše jsou zároveň souřadnicemi pro zaparkovaní vozidla. Vejde se jich tam až 10, takže by neměl být problém, jen, prosím, neblokujte vjezdy a buďte obezřetní při odbočování na parkoviště samotné!

Ukázka z kroniky (zdroj www.trebusice.cz, vyprávění pamětníků)

Území Třebusic a jeho katastr byl nepřetržitě osídlen již několik tisíciletí před Kristem, čemuž nasvědčují nálezy při vykopávkách, které jsou z dob (kultur) nejstarších: Volutová, Šňůrová, Zvoncová, Knovízská, Nordická, Durynská, Laténská, Jihočeská mohyla a mladší doba římská. Vykopávky byly prováděny na území za "slatinským lesíkem" a to v období od roku 1922-1924 a na území nad obcí cestou na Brandýsek, kde se nacházela pískovna.

Z historie Třebusic:

 V době historické byly lesy postupně tříbeny, káceny, z toho pravděpodobně také vznikl název Třebusice, který se počítá k osadám vzniklým na vykácené - vytříbené, vytlučené půdě. Třebiti - třibiti - káceti les. Třebusici-Třebusice, podobně vznikly i další města a vesnice - Třebová, Třebichovice, Třebušín, Třeboň, Třebíz. V knize "Město Slaný, jeho kraj a památnosti" se uvádí, že názvy těchto obcí jsou odvozeny z kmene treb-, treba- - oběť, neboť původní osadníci těchto míst byli strážci posvátného návrší, kde se pohanským bohům přinášely oběti. Archeologické nálezy z okolí mé obce jsou právě nejvíce z doby pohanské. V současné době jsou umístěny v depozitáři Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. První doložená písemná zmínka o Třebusicích je v Kronice české od Václava Hájka z Libočan, v které se píše o bitvě u Třebusic roku 882. První věrohodná písemná zmínka o obci pochází z let 1227 či 1228, kdy se ze dvorců v Třebusicích (Trebusicih) zmiňuje příjem kláštera sv. Jiří na Pražském hradě.

Podle dostupných materiálů je známo o Třebusicích, že byly vesnicí poddanskou ke kapitule svatovítské. Když je v bouřích proti Ferdinandu II. odbojní stavové kapitule zkonfiskovali, koupil je ku statku na Zvoleněvsi, s Kolčí a Blevicemi Jan Milner z Mylhausu se svým bratrem. On sám i jeho bratr Petr Milner z Mylhausu, jenž byl r.1618 jedním z českých direktorů ze stavu rytířského, činně účastnili se vzpoury proti Ferdinandu II. a byli proto oba po bitvě na Bílé hoře patentem z 17. února 1621 odsouzeni k oběšení a všechny jejich statky včetně Třebusic zabrány. Třebusice poté královská cela i s příslušenstvím vrátila původním majitelům. Další zmínka o Třebusicích je až v roce 1714, kde jsou zapsány ve výpise z hlavních knih gruntovních panství chrášťanského na odprodanou ves Třebusice, která v témže roce změnila majitele, kdy ji koupil Liborius Václav Ubelli ze Siegburku a připojil ji ke svému panství kolečskému, jehož zůstaly součástí až do zrušení roboty. Sňatkem Marie Barbory roz. Ubelliové dostalo se panství Koleč i s Třebusicemi Bohušům rytířům z Otěšic, jejichž poslední mužský potomek Bohuš rytíř z Otěšic, c. k. místodržitelský rada a přísedící zemského výboru v království českém prodal je roku 1864 císaři Ferdinandu Dobrotivému.

S Třebusicemi se pojí i zajímavá historie zaniklé obce Tuklaty. Mezi obcemi Třebusice a Kolčí bývala vesnice Tuklaty (při úvozové polní cestě od již zaniklého žel. nádraží Želenice u Slaného směrem na Dřetovice). V místech bývalých Tuklat zůstala jen košatá lípa v polích. Obec pravděpodobně byla zničena v 15. století v husitských bouřích, kdy byla v kněžském vlastnictví. Hmotným důkazem zaniklých Tuklat bylo v minulosti vyorávání kamenů, které měly formu stavebních a připomínaly základy obydlí, byly zde nalezeny i lidské kosti, také se praví, že kdysi v těch místech byl rybník. Písemným dokladem o této vesnici je listina, kde je uveden 13. prosinec 1379, datum výpovědi Peška, nájemce fary želenické, při výslechu farářem Michalem z Knovíze, je jmenována ves "Tuklaty".

Třebusice neměly nikdy kostela, pouze kapličku (v žádných dostupných pramenech nebylo zjištěno, kdy byla postavena), která sloužila jako zvonice, proto farou patřily Třebusice k Želenicím do doby, kdy kostel byl farním, poté až do roku 1761 náležely ke Pcherám, pak k Budči a od r.1776 ke Kolči. Co se týče školy, byla až do roku 1859 škola místní, od zmíněného roku, kdy se postavila nová školní budova v Kolči, chodily děti do Kolče.

Na přelomu 19. a 20. století se vesnice stala zemědělsko-hornickou obcí, protože většina obyvatel pracovala na místních statcích nebo v kladenských dolech a později i v hutích. V roce 1932 se v obci nacházelo: cihelna, holič, 3 hostince, kolář, kovář, krejčí, 2 obuvníci, pekař, 8 rolníků, řezník, 3 obchody se smíšeným zbožím, stavitel, 2 trafiky, 2 truhláři, výroba valch na prádlo a otevřena byla nová obecná škola. V tomto roce vesnice čítala 602 obyvatel.

Do historie obce se zapsaly i obě světové války, z níž ta druhá více, kdy v květnových dnech v době pražského povstání prchali Němci houfně z Prahy a od Slatiny přijela do obce dne 8. května 1945 kolona po zuby ozbrojených Němců. Velitel kolony se dožadoval rozhovoru se starostou obce, kterého ještě s jedním radním vyslali do sousedního Brandýska, přes který již projížděla Rudá armáda od Slaného na Prahu, aby vyjednali koloně volný průjezd na Kladno a dále na západ do amerického zajetí. V případě, že se dvojice do hodiny nevrátí, bude každou hodinu zastřeleno 10 občanů obce. Obecní představitelé se stačili vrátit včas a kolona, ve které údajně prchal i tehdejší říšský protektor Karl Hermann Frank, se dala do pohybu. Přes sousední Brandýsek volně projela a zastavena byla u hřbitova ve Švermově (zhruba 6 km od Třebusic). Některým vozům se však podařilo prorazit a dostaly se do amerického zajetí (sám K. H. Frank byl zajat v blízkosti Rokycan a převezen do Plzně). Ostatní němečtí vojáci byli vráceni i do Třebusic, kde rozbili své zbraně o kameny, aby nemohly být znovu použity (jeden z kamenů je ještě k vidění).

V roce 1974 se začalo se stavbou místního sportovního areálu s požární nádrží, která také sloužila jako koupaliště. V dnešní době zde najdeme odpočinkovou zónu, která se i nadále zvelebuje. K dispozici je asfaltové hřiště na fotbal, basketbalový koš, pingpongový stůl a dva posilovací stroje. V areálu se každoročně 25. prosince koná "Vánoční turnaj" v malé kopané, kterého se účastní týmy z okolních obcí a samozřejmě i náš tým PK Třebusice, který své zázemí našel ve slánské BIOS hale.

Dne 1. 1. 2004 k obci Třebusice byla připojena osada Holousy, vzdálena od obce necelý kilometr, která původně patřila k obci Brandýsek. Stavbou R7 (nyní D7) se však dopravní návaznost s Brandýskem přetrhala. Do osady nyní vede a zde končí jediná silnička ze Třebusic. Dalšími komunikacemi jsou pouze polní cesty: jedna vede severním směrem přes pláň Rovina (~325 m n. m.) do Želenic. K 1. 1. 2015 naši obec obývalo 497 občanů.

Od roku 2006 je ves členem mikroregionu Tří potoků, který se stará o celkový rozvoj regionu a ochranu životního prostředí.

Tolik z historie mé obce, její současnost mi můžete prohlédnout sami při hledání indicií k finálce :) Fotky v logu potěší :) Stejný výhled jako vy měl zdejší rodák, malíř Josef Švandrlík, který působil v Itálii a zemřel v Terstu roku 1917. Jeho dosud žijící potomci vlastní překrásné obrazy krajinomalby.

Přeji všem úspěšný lov a příjemnou procházku naší malebnou vsí. Finálka se nachází stále v katastru obce Třebusice. Cesta k ní je do kopce, ale příjemná, občas však bývá zarostlejší.

K finálce se dostanete pomocí dosazení do vzorce: N 50 F.(D)(E-1)(F-E-D-1) a E 014 (F-D-1).(F-6)(E+D)(E)

Po stížnostech některých hledačů - autobusy jsou upravené už dávno, jen je musíte hledat ve waypointech, nikoli v listingu.

Additional Hints (Decrypt)

Xnzcnx xbzhcnx zhfry Xegrprx cevaéfg anfgeíunaé cyágab an xnyubgl f xncfnzv?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)