Skip to content

Neumetely Multi-cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 7/24/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte na naší další keši, tentokráte věnované obci Neumětely.  

Jedná se o multi-cache o 3 zastávkách. Vzdálenost od začátku až ke krabičce je cca 3,5 km. 


Neumětely

Neumětely, již od pradávna typicky zemědělská vesnice, jsou známé především díky pověsti o Horymírovi a jeho koni Šemíkovi.

Pověst byla poprvé zapsána v 16. Století v Kronice české, letopiscem Václavem Hájkem z Libočan. Později koncem 19. století byla převyprávěna spisovatelem Aloisem Jiráskem ve Starých pověstech českých, které jsou dodnes školní četbou. Tak se stalo, že obec Neumětely znají již od školních let téměř všichni jako sídlo bájného rytíře Horymíra, jehož věrný kůň Šemík tu byl svým pánem pochován před vraty jeho tvrze.

O původu jména

 Antonín Profous ve své knize Místní jména v Čechách (3. díl 1951) odvozuje název obce od slovesa "neuměti", tj. šlo o ves lidí, kteří toho moc neuměli. Historikové však tvrdí, že jméno Neumětel se patrně vztahuje na zdejší hradiště.

 

Historie

První určitější zprávy o Neumětelích jsou z konce 13.století, kdy tu vládli páni z Neumětel, mající ve znaku jednorožce. Zdejší tvrz patřila k Zbraslavskému klášteru.

V husitských válkách zanikla fara neumětelská, tvrz dali Pražané i s příslušenstvím Janu Trčkovi. V kronice kláštera zbraslavského, který tehdy náležel řádu cisterciáků, je zaznamenáno, že jeho opat Jan zastavil Kaňkovi Mosteckému tvrziště v Neumětelích ve sporu o 100 kop grošů českých. O dalších osudech Neumětel není až do třicetileté války žádná zmínka.

Asi r. 1450 byla tvrz zastavena a od roku 1460 patřila Václavu Oldřichu z Valteřova. Potom náležela pustá tvrz až do r. 1539 k Libomyšli, později k Lochovicům. Kdy a jak zboží zdejší přešlo do jiných rukou není známo, až v 15. stol. je nalézáme v rukou pánů Vratislavů z Mitrovic. Okolo r. 1570 přešel statek manželstvím s vdovou po Jiřím Vratislavu z Mitrovic na Waltra z Walteršperka, který tu založil první školu.

Později se statek stal opět majetkem pánů z Mitrovic, kteří na panství lochovickém seděli, a byl při vpádu Uhrů dne 20. 10. 1620, tedy asi 14 dní před bitvou bělohorskou vypálen a vydrancován.

Kostel sv. Petra a Pavla

V Neumětelích byl kostel vystavěn ve 14. století. Dnes památkově chráněný, farní kostel sv. Petra a Pavla, ohrazený kamennou hřbitovní zdí, je v jádře gotický, barokně byl přestavěn v polovině 18. století. Nejstarší částí stavby je na východní straně presbytář s úzkými gotickými okny po stranách hlavního oltáře. Původně byl sklenut paprsčitou žebrovou klenbou, žebra však byla osekána. U severní zdi je přistavěná sakristie. V jednolodním kostele, který byl vyzdoben v barokním stylu, se nacházejí varhany z roku 1887.

Kolem kostela se rozkládá hřbitov s hrobkou kněze Ferdinanda Šebánka, vyhledávaného lékaře a dobrodince chudiny. U hřbitovní zdi směrem do návsi si můžeme prohlédnout celodřevěnou zvonici krytou šindelem, postavenou na konci 18. století.

Fara

Barokní budova s mansardovou střechou a portálem v ose. Jeden čas v ní byla knihovna, dnes je v soukromých rukách. Fara se nachází v pravo při pohledu od hřbitova. 

Kulturní dům

Kulturní dům s restaurací U Horymíra, umístěn v horní části náměstí, před objektem prostorná plocha umožňující parkování 50-80 osobních automobilů, objekt dobudován po roce 1992, součástí KD je velký sál s prostorným jevištěm, kapacita sálu cca 500 sedících osob, velice prostorná parketová podlaha vhodná pro společenské tance, přísálí pro 80 osob, součástí je i bar a prostorná šatna, včetně šaten pro účinkující s vlastním sociálním zařízením využitelné i jako šatny VIP osob. Další součástí KD je restaurace pro 60 osob se salonkem pro cca 15 osob. V roce 2014 byla dokončena rekonstrukce fasády KD a přístupová cesta k němu.  

Pomník padlým

Roku 1919 byl postaven na návsi pomník Svobody, zhotovený v Netolicích kameníkem Vodičkou. Pomník padlým na náměstí je figurální, sign. A. Mářa, provedl F. Bílek.

Šemíkův hrob

Památkově chráněný pomník Horymírova koně Šemíka se nachází v parčíku za hřbitovem, u silnice. Velký kámen označující původní údajné místo Šemíkova hrobu kryje dnes klasicistní pískovcová stříška na čtyřech sloupech, v jejímž průčelí je vytesán nápis:

„V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík, věrný kůň rytíře Horymíra zakopán leží."

  Kámen (původně z Plešivce) ve tvaru koňské hlavy, chrání od roku 1887 malý antický chrámek, postavený z podnětu knížete Karla ze Schwarzenbergu. Kámen byl v Neumětelích považován za nedotknutelný a jakákoliv manipulace s ním měla na Neumětely přinést neštěstí. Proto vesničané v roce 1813 se zbraní v ruce bránili ruským vojákům kámen odvalit, neboť ti si mysleli, že pod ním najdou poklad. Jiná skazka vypráví o sedlákovi, který si kámen odvezl domů a nakonec ho rád vrátil, když jeho stavení hned o první noci zpustošil červený kohout. O kameni se také říkalo, že má čarovný vliv na plodnost. Stačilo prý převést v noci za úplňku třikrát přes kámen kobylu. Jeden sedlák prý tak učinil a dočkal se mimořádně bujného hříběte; to ale špatně skončilo. Když jednou na louce jen tak z ničeho nic přeskočilo plně naloženou fůru, sedlák se zděsil, že hříbě je vtělením ďábla a probodl ho vidlemi.

Vodopis a geologie

Kolem obce protéká potok Chumava, pramenící v brdských lesích jižně od Hostomic, který se vlévá v Libomyšli do Litavky. Největším rybníkem v katastru obce je Velký rybník, za vsí u silnice do Hostomic. Po stránce geologické se obec nalézá na území prvohorních břidlic, z nichž vrstva navětralých šedých břidlic dosahuje mocnosti až 12 m, pod nimi se nacházejí břidlice černé, které se dostávají na povrch na okraji katastru směrem k Lážovicům v místě zvaném V rokli. V širokém údolí Chumavy jsou čtvrtohorní usazeniny.

O samotné keši:

Jak je již zmíněno na začátku, jedná se o multi-cache o 3 zastávkách. Vzdálenost od začátku až ke krabičce je cca 3,5 km. Nejlepší prostředek pro odlov je kolo, ale i autem se bez problémů dostanete k prvním dvěma stagím. Ke třetí stagy a finálce už budete muset po svých. Průvodci vám budou křížky...

Zjistit indície, by neměl být problém. Kdyby však nastal jakýkoliv zádrhel, nebojte se mě kontaktovat. 

U stage č.1 doporučuji jen přibrzdit, místo není moc vhodné ke stání, přeci jen je zde frekventovaná silnice. Vše je krásně čitelné z auta i v 50km rychlosti. 

Stage 1

N 49°50.970

E 014°00.944   Počet řádků nápisu A

Stage 2

N 49°51.047    Kolik osob je na křížku B (sudé číslo)

E 014°01.743  Kolik šroubků s matičkou i bez matičky je vzadu na křížku C (liché číslo)

Stage 3

N 49°50.772    Letopočet na kamenném podstavci DEFG

E 014°02.339  Počet okvětních lístků na vytesané květině v čele podstavce H (sudé číslo)

 

Máte všechna potřebná čísla? Tak dosaďte do tohoto vzroce a hurá na finále. 

(Závorky se nijak nenásobí. Ani jiné matematické chytáky zde nejsou. Jen sečíst či odečíst dvě čísla) 

!!!POZOR!!! Na keš nevyvíjejte žádnou velkou sílu. Nepáčit! Stačí pouze lehce odklopit :-)

N49°5(A-B).(C+B) C G

E014°0B. D H (E-C) 

 

 

Bohužel i lidé z okolí jsou nepořádní. :-( U keše byla objevena větší nelegální skládka odpadků...Už jsem toho dost stačila odvozit (plné osobní auto), ale stále něco zbývá. Doufám, že brzy bude vše pryč a tato lidská ohyzdnost nám nebude rušit prostředí kešky. Budu ráda za každou pomocnou ruku, za každou odnesenou igelitku. Do fotogalerie jsem dala pár fotek.

 

 

Flag Counter

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Anpuámígr fr an uenavpv úmrzí bopí Arhzrgryl n Ubfgbzvpr. Wnx fr qeíi manpvyv uenavpr? :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)