Skip to content

Tynecka kamenina Mystery Cache

Hidden : 6/4/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Historie Manufaktury na kameninu

   

Manufaktura na týneckou kameninu

   

Manufaktura na kameninu v Týnci nad Sázavou byla založena počátkem 90. let 18. století (prameny ukazují nejspíše na rok 1791, případně 1793) hrabětem Františkem Josefem z Vrtby (1759–1830). Továrna zpočátku využívala ke svému provozu objekty v areálu týneckého hradu, velmi brzy ale vznikla potřeba rozšíření výrobních i provozních prostor. Namísto původně zamýšlené přístavby byla nakonec postavena východně od hradního areálu nová monumentální jednopatrová budova obdélníkového půdorysu hlavním průčelím obrácená k severu. K výstavbě nové manufaktury není dochována žádná dokumentace, informace o datu stavby nové budovy továrny čerpali dosavadní autoři zprostředkovaně ze zmínek v dokumentech úředního charakteru, z nichž vyplývá, že továrna byla postavena ve druhém desetiletí 19. století, pravděpodobně v roce 1812. Přesto se nejedná o jednoznačný údaj, zajímavý je v tomto kontextu např. seznam tesařů „při stavbě nové budovy továrny“ datovaný rokem 1799, nebo opakované zmínky o původu budovy „z konce 18. století“ (bez bližšího upřesnění nebo uvedení zdroje) v projektové dokumentaci související s adaptací objektu na kulturní dům v 60. letech 20. století.

   

V roce 1830 se po smrti Františka Josefa z Vrtby stává vlastníkem továrny kníže Jan z Lobkowicz (1799–1878). V 50. letech 19. století začal úpadek továrny způsobený zvyšujícími se náklady na výrobu. V průběhu 50. a 60. let došlo k několika neuskutečněným pokusům o zastavení provozu továrny a o prodej budovy – mezi uvažované možnosti využití tohoto rozsáhlého objektu patřil ústav pro duševně choré, ženské oddělení věznice, vojenský výchovný ústav nebo vojenský špitál. Výroba byla nakonec definitivně zastavena až v roce 1866, budova manufaktury však zůstala prakticky nevyužita.

   

Manufaktura na týneckou kameninu

   

V roce 1870 se správy konopišťského panství ujímá syn Františka Josefa z Lobkowicz, František Eugen. Od něj pak panství, včetně objektu bývalé továrny, kupuje v roce 1887 arcivévoda rakouský František Ferdinand d´Este (1863–1914). Zásadním obdobím z hlediska historie objektu je přelom 19. a 20. století, kdy nechal arcivévoda objekt bývalé továrny postupně přestavět na hotel, nejprve s kapacitou 8, později 23 pokojů. K této přestavbě se dochovalo několik souborů plánů, dokumentace této přestavby je ale poněkud torzovitá a není vždy zjevné, které z plánů byly nakonec realizovány a v jakém rozsahu. I přes nové využití budova od ukončení provozu továrny postupně chátrala, hotel navíc nevyužíval celý objekt, ale především jeho levé křídlo.

   

Státní hotel

   

Zejména dlouhodobě nevyužité části budovy se během první poloviny 20. století ocitly v dezolátním stavu, na němž nic zásadního nezměnili ani jeho dočasní vlastníci či správci (v letech 1919–1939 Československý stát, v době protektorátu Správa benešovských pivovarů, po 2. světové válce pak Československé státní statky). V levé části budovy dožíval hotel.

   

Kulturní dům

   

Manufaktura na týneckou kameninu

   

V roce 1951 se objekt stal majetkem MNV v Týnci nad Sázavou, který již od počátku plánoval celkovou rekonstrukci, neboť stav objektu byl havarijní. Místo oprav došlo však pouze k několika provizorním opatřením bezpečnostního charakteru (ochrana před padající střešní krytinou a kusy omítky). S ohledem na tento stav se poněkud překvapivě zásadnější stavební úpravou stala v roce 1958 instalace střešní věžičky s hodinami. Na generální opravu MNV neměl prostředky a z dochovaných dokumentů je patrné, že hledal investora, který by byl schopen opravu budovy, která byla navíc památkovým objektem, realizovat. V roce 1959 byla pak správa objektu převedena na n. p. METAZ, který ve dvou hlavních etapách, v letech 1959–1963 a 1969–1972, provedl adaptaci na kulturní dům. Stavební zásahy z tohoto období měly podstatný vliv na současný stav objektu, neboť v rámci nich došlo k masivním zásahům do původní konstrukce budovy (aplikace železobetonových vestaveb atd.) a k výrazným změnám jejího vzhledu (vikýřová okna v části střechy, nové okenní rámy). V rámci první etapy z přelomu 50. a 60. let byly zároveň definitivně zlikvidovány hospodářské budovy ve dvoře objektu.

   

Současnost

   

Dnes v historické části města Týnce nad Sázavou najdete rodinný hotel, z jedné strany se dívá na město Týnec a řeku Sázavu, z druhé strany má krásnou zahradu se starými stromy a skalkou plnou květin. Součástí areálu je také parkoviště a INFOCENTRUM, kde jsou připraveni Vám poradit s nejlepšími výlety po okolí nebo navrhnout skvělé cyklistické trasy.

   

Současný stav budovy

   

Tímto bych chtěl poděkovat současným majitelům za textové a fotografické materiály k budově bývalé manufaktury. Více informací najdete na centrumtynec.cz


UPOZORNĚNÍ: Omlouvám se všem, co najdou kešku ve špatném stavu, v horším případě prázdnou skrýš. Ze zdravotních důvodů se nemohu delší dobu starat o své kešky, nerad bych je rušil a stále věřím, že v dohledné době budu moc všechny dát do původního stavu. V případě nálezu mi prosím zašlete fotku skrýše / místa, rád odpovím, zda je to správné místo. Děkuji za pochopení a přeji hezký den. Marffswed



FINÁLNÍ SOUŘEDNICE:


 

N 49° 49.ABC E 014° 35.DEF

   

Která část budovy byla využívána jako hotel je písmeno A:
Levá část budovy = 7
Pravá část budovy = 8
Celá budova = 2
Podkroví = 9

   

Rok instalace střešní věžičky s hodinami je písmeno B:
1898 = 4
1928 = 8
1958 = 2
1978 = 6

   

Rok definitivního konce výroby je písmeno C:
1876 = 4
1906 = 8
1866 = 6
1886 = 2

   

Kdo dal manufakturu postavit je písmeno D:
kníže Jan z Lobkowicz = 8
hrabě František Josef z Vrtby = 4
Františka Ferdinanda d´Este = 6
Josif Vissarionovič Stalin = 2

   

Kdo spravoval budovu v době protektorátu je písmeno E:
Správce majetku Viktora Koženého = 7
Správa benešovských pivovarů = 9
Správa státních statků = 5
MNV Týnec nad Sázavou = 3

   

Směr hlavního průčelí budovy je písmeno F:
Směrem na západ = 4
Směrem na jih = 8
Směrem na sever = 6
Směrem na východ= 2

   

   

Additional Hints (Decrypt)

Qhgvan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)