Skip to content

Trolejbusova linka Komarov-Turany Multi-cache

This cache has been archived.

berisz: Tak dnes jsem chtěl keš demontovat, ale nebylo co. Od disablování někdo keš demontoval za mě. Tak jsem zvědav, kde se objeví. Takže archivuji.

More
Hidden : 4/26/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Popis kešky

Tato multicache vás chce seznámit s již neexistující trolejbusovou linkou v Brně a vlastně i s počátky trolejbusové dopravy v Brně.

 

Historie trolejbusové dopravy v Brně

 Historie trolejbusové dopravy v Brně spadá do období první republiky, kdy se objevily první návrhy na zřízení trolejbusové sítě, a to po té, co již byla zahájena trolejbusová doprava v Praze. Z Brna byla vyslána skupina odborníků do měst v Německu a Švýcarsku, aby posoudila výhody trolejbusové trakce a do Brna dovezla zkušenosti z jejich provozu (informace z Brna pak využil při postavení trolejbusové trati například Zlín). Radnice sice měla zájem na provoz trolejbusů, ale nemohla se rozhodnout kudy trolejbusy vést, neboť tramvajová doprava v té době byla vedena téměř do všech částí s vysokou přepravní poptávkou. Jediným vhodným místem ve své době byla Černá Pole, kde v té době přepravovala cestující s potížemi autobusová linka A. Pro situování dopravy tímto směrem bylo také nakonec rozhodnuto. Do výběrového řízení se přihlásily společnosti ČKD, Škoda, Tatra, ale i anglická GUY MOTORS Ltd. se sídlem v Wolverhamptonu. K nákupu vozidel a k postavení trati by pravděpodobně došlo nebýt Mnichova 1938 a následné okupace v dubnu 1939; tehdy se pozornost soustředila na válečné události a nové německé vedení společnosti nemělo nejmenší zájem na zavedení provozu, a tak plány ožívají až po válce v době, kdy trolejbusovou dopravu provozuje Praha (1936), Plzeň (1941), Zlín (1944) a Most (1946). Než se brněnská radnice „rozhýbala", došlo ještě k zahájení provozu v Jihlavě (1948). S jistotou ale můžeme říci, že Brno zahájilo provoz s porovnáním s ostatními českými městy ještě brzy.
Na Moravě se stalo Brno 2. městem provozující trolejbusy, ve Slezsku tehdy trolejbusy nejezdily nikde. 

V roce 1948 bylo nakonec schváleno vedení tří trolejbusových tratí, a to od nádraží do Slatiny, z Komárova do Tuřan a od náměstí Rudé armády (Moravské náměstí) do Králova Pole. Plánovány tedy byly tři trolejbusové linky, které mezi sebou byly propojeny manipulačními tratěmi, přičemž navíc využívaly vodiče tramvaje! Se stavbou se začalo ještě tentýž rok. Vozovnu měly trolejbusy v Husovicích, v hale vozovny tramvajové (obě haly byly od sebe odděleny, v prostorech pro trolejbusy se dříve umývaly tramvaje). Z Brna bylo vysláno celkem 12 lidí na zaučení, a to do Prahy, Plzně, Zlína a slovenské Bratislavy. Zakoupeno bylo 15 trolejbusů Škoda 6Tr1, kromě Brna tento typ provozovala jen Plzeň, ovšem zde se jednalo pouze o jediný vůz. Po jejich dodání byly trolejbusy seřízeny a probíhaly první zkušební jízdy na již dokončené trati do Slatiny. Zároveň byly zaučováni další řidiči. Vše bylo připraveno, a tak do historie městské dopravy v Brně vchází datum 30. července 1949, kdy byl provoz na první lince zahájen. První trolejbusová linka od nádraží do Slatiny byla označena číslem 21. Jako druhá byla dne 6. listopadu téhož roku otevřena doprava na lince číslo 22 od Náměstí Rudé armády ( dnes Moravské náměstí ) do Králova Pole. Třetí trať uvedená do provozu v roce 1949, i když v jeho samotném závěru ( 31. prosince 1949 ), byla trať z Komárova do Tuřan. Nová linka s označením 23 měla délku trati 4767 metrů. Začínala protisměrnou smyčkou u konečné tramvají na Mariánském náměstí (připomeňme, že pro převoz do vozovny bylo opět využito tramvajové vedení), pokračovala komunikací mimo město, překřížila železniční trať směr Přerov a přes Brněnské Ivanovice pokračovala do Tuřan. I když byly zpočátku provozu s trolejbusy problémy (sběrače například dokázal shodit pouhý vítr) byla přepravní poptávka vysoká díky vhodnému zvolení vedení tratí. Beze změn pak fungoval trolejbusový provoz do roku 1953, kdy byly dodány nové trolejbusy, tentokrát typové řady Škoda 7Tr v celkovém počtu jedenácti kusů. Stejně jako předchozí vozy byly i tyto dodány v modro-krémovém laku s oranžovým tenkým podokenním proužkem. Nejvýznamnější změnou v padesátých letech bylo prodloužení linky číslo 21 do Šlapanic (na stavbě této trati se podílelo i místní obyvatelstvo ). Po přeložené trati po nové silnici směrem do Tuřan v úseku Komárov-Brněnské Ivanovice začaly trolejbusy jezdit v roce 1956, přičemž byla původní komunikace zrušena. V roce 1959 byla prodloužena trolejbusová linka v Tuřanech z původní smyčky před kostelem až na konec obce.

K vážnému zásahu do sítě trolejbusové dopravy došlo v roce 1968, kdy byla zrušena linka číslo 23 z Komárova do Tuřan a trolejbusová doprava tak zůstala zachována pouze na dvou linkách. Ke snesení trolejového vedení ve zmíněném úseku došlo až v roce 1972, v době, kdy byl pohled společnosti na trolejbusy již změněn a trolejbusy v Brně zažívaly největší rozkvět. Ten započal v roce 1969 (o rok dříve probíhala výluka na trati do Šlapanic a vozy zůstávaly ukončeny na smyčce ve Slatině, počet vypravovaných vozů se tak snížil na historické minimum ). Nejprve byly dodány nové vozy typu Škoda 9 Tr. Tak jako vše v době socialismu, byla i funkce trolejbusů v Brně přehodnocena, ale tentokrát až přehnaným způsobem. Propagováno byla zavedení trolejbusové dopravy do nových panelových sídlišť, bez ohledu na to, že do takovýchto míst je vhodnější zavést dopravu tramvajovou, která je sice nákladnější, ale také rychlejší a v jednotvárných panelových sídlištích se stává výborným vztyčným bodem pro orientaci. 

Více podrobnějších informací o trolejbusové dopravě naleznete na níže uvedených stránkách.

                               

Umístění cache

K nalezení této krabičky budete muset absolvovat cestu cca 9km dlouhou, krabička je umístěna cca v půlce trasy mezi Komárovem a Tuřany. Dá se odlovit na kole, pěšky, pomocí MHD a téměř i drive-in (krátká procházka je třeba).

Úvodní souřadnice (stage 1) vás zavedou do míst, kde stávala konečná trolejbusu v Komárově. Nyní je zde konečná tramvaje č.12 a také jízdenkový automat. Jeho číslo (najdete na předním panelu pod tlačítky) vám dá písmena ABC.

Stage 2 je umístěna v Brněnských Ivanovicích, nedaleko odsud byla umístěna trakční napájecí měnírna pro napájení trolejového vedení. Zde hledejte opět jízdenkový automat a jeho číslo doplňte za písmena DEF.

Stage 3 vás přivedena na konečnou v Tuřanech, tj. do míst, kam až byla trolejbusová linka prodloužena. Nyní zde končí dvě autobusové linky, jedna pravidelná a jedna školní. Součet obou dvojciferných čísel linek vám dá trojciferné číslo ve tvaru GHI.

 

Keš naleznete na souřadnicích (závorky nenásobit)

N 49°(G-B)(A+E).(G+I)(A+I)(A+D)´

E 16°(F-H)(C-B).(F-B)(I-G)(B+G)´

 

 

POZOR! V keši není tužka.

Zdroj: www.cnds.cz, www.wikipedia.cz, www.bmhd.cz

Additional Hints (No hints available.)