Skip to content

Panna nebo orel? Mystery Cache

Hidden : 9/7/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato trochu netradiční stromová série je poděkováním všem stromovým velikánům, za to, že jsou a dávají nám při odpočinku v jejich společnosti sílu a energii. A také mlčky trpí, když do jejich korun šplháme a věšíme ty krabičky, za nimiž se další z nás opět škrábou nahoru...


Proč říkáme "Panna, nebo orel?", když je české mince nemají?

Ustálená rčení neboli frazeologie každého živého jazyka přináší nepřeberné množství informací o historii společenství, které ten konkrétní jazyk užívalo. Platí to samozřejmě i pro nás Čechy, kteří také máme hodně všelijakých rčení a průpovídek. Jedna z nich je taková řečnická otázka, která zaznívá, když se někdo nemůže rozhodnout a hází si mincí, aby náhoda rozhodla za něj. To známé rčení zní: „Panna, nebo orel?“
Ale proč tedy zrovna „Panna, nebo orel?“ Proč to rčení nezní třeba takto: „Koruna s jedničkou, nebo dvouocasý lev?" Takové znění by totiž lépe odpovídalo realitě – tedy tomu, co dnes vidíme na jednokorunové minci. Je třeba říct, že házení mincí jako pomůcka při rozhodování je skutečně prastarým zvykem. Doloženo je určitě už ve starém Římě, kde se lidé ptali „Hlava, nebo loď?“. Jedna drobná měděná mince, které Římané říkali assus, mívala totiž na jedné straně vyobrazení hlavy a na druhé byla vyražena příď lodi.

Pokud jde ale o naši „pannu nebo orla“, je to taková malá záhada. Ten orel je pravděpodobně orel rakouský, resp. rakousko-uherský, na kterého byli naši předkové opravdu zvyklí. Panna byla sice donedávna vyobrazena i na jednokorunové minci jako mladá žena, která v pokleku sází lípu, ale to byly koruny československé. Proto je asi nejpravděpodobnější, že rčení „panna, nebo orel?“ pochází z doby, kdy se platilo tolary, které nechávala razit rakouská císařovna Marie Terezie. Tyto stříbrné a poměrně velké tolary z 2. poloviny 18. století, které se jen tak lehce nezakutálely, měly opravdu na jedné straně vyraženého rakouského dvouhlavého orla a na straně druhé portrét panovnice. Marie Terezie na tom tolaru nevypadá sice úplně mladě, ale čerstvě a energicky působí určitě. Možná proto jí naši předkové, házející mincemi, říkali tak lichotivě...

Je to úplně jednoduché... Musíte se rozhodnout, zda si pro keš půjdete na Pannu nebo na Orla, v rozhodování vám může pomoci právě hození mincí. Pokud si nevyberete správný strom, máte už jistotu, že keš je na tom druhém. Budeme rádi, když pro zajímavost do logu napíšete, zda jste házeli mincí a zda jste strom s keší trefili napoprvé.

Pokud se rozhodnete jít na Pannu, vydejte se na souřadnice N 49° 43.549 E 013° 29.021, kde se nachází rozcestník žluté turistické značky. Zde vás bude zajímat cedulka s nadmořskou výškou a směrovka hned pod ní, z nichž zjistíte následující údaje:
nadmořská výška = 4AB metrů
vzdálenost do nejbližšího cíle = C,D km
vzdálenost do nejvzdálenějšího cíle = EF,5 km
Pannu potom najdete na souřadnicích:
N 49° FE.BA(C+D) E 013° E(C+D).(C+D)(A-C)A.

Pokud se rozhodnete jít na Orla, vydejte se na souřadnice N 49° 42.575 E 013° 29.001, kde se nachází informační tabule.
Orla potom najdete na souřadnicích
N 49° pěší chůze, čtyřkolý vyplétaný vůz. (pěší chůze + dvoukolý vůz), nákladní zvířata, mušle hřebenatka
E 013° čtyřkolý vyplétaný vůz, mušle hřebenatka. čtyřkolý vůz se jhem tažený voly, smykový vůz, mušle hřebenatka

Doufáme, že vás tato hříčka pobaví a při rozhodování či házení mincí budete mít štěstí...


NEZAPOMEŇTE SI POZNAMENAT BONUSOVÉ ČÍSLO!!!


NEZAPOMEŇTE:
Při lezení ke kešce nepoužívejte takové pomůcky, které zraňují kmeny stromů.
Nechoďte na kešku jako sólista !!! Jděte alespoň ve dvojici.
Při lezení pro kešku dodržujte všechna Bezpečnostní pravidla!!!
A také nezapomeňte být ohleduplní a opatrní k přírodě i ke kešce samotné.

Additional Hints (No hints available.)