Skip to content

RsG 7.5. ponorka Mystery Cache

This cache has been archived.

pinkturtle: Bohužel nestíhám údržbu, tak keš posílám do archívu. Přeji všem radostné nalézání pokladů i mimo geocaching:-)

More
Hidden : 5/6/2016
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

ROK S GEOCACHINGEM

 

Květen


Květen je pátý měsíc gregoriánského kalendáře v roce. Má 31 dní. Už od 13. století je měsíc květen spojen s lidovými oslavami, např. stavění májek nebo pálení čarodějnic, je považován za měsíc lásky.

Měsíc květen začíná ve stejný den v týdnu jako leden příštího roku. Žádný jiný měsíc v běžném roce nezačíná stejným dnem v týdnu jako květen.

7. květen je 127. den roku podle gregoriánského kalendáře (128. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 238 dní.

Svátek má dnes:

Stanislav, Stanimír Napoleon Stojan a Stojmír

Pranostika: Svatý Jan (v oleji) květy dal, svatý Jan (Nepomucký) květy vzal.


Události 7.5. v Česku:

1420 – Nejvyšší purkrabí pražský Čeněk z Vartenberka vydal Zikmundovi Lucemburskému pražský Hrad.

1458 – Jiří z Poděbrad korunován českým králem.

2008 – Fotbalová SK Slavia Praha slavnostně otevřela multifunkční Stadion Eden zápasem s anglickým univerzitním mužstvem z Oxfordu.

Události 7.5. ve světě:

558 – Došlo ke kolapsu chrámu Hagia Sophia v Konstantinopoli.

1765 – Na vodu byla spuštěna HMS Victory, nejstarší sloužící bitevní loď na světě. Je členem Royal Navy a bojovala již v bitvě u Trafalgaru.

1915 – Německá ponorka U-20 potopila zaoceánský parník RMS Lusitania. Zemřelo 1198 pasažérů, včetně 128 Američanů, což přispělo ke vstupu USA do první světové války na straně dohody.

1945 – V Remeši byl podepsán protokol o úplné bezpodmínečné kapitulaci Německa.

1954 – Porážka francouzské armády Viet Minhem v bitvě u Dien Bien Phu vedla k ukončení války v Indočíně.

2010 – Ekonomická krize 2007-2010: americké akciové trhy poklesly o necelý bilion dolarů (Flash Crash)



Ponorka


Naopak jiná německá ponorka, konkrétně U 110, byla 9. května 1941 potopena. Zemřelo přitom oproti Lusitanii (viz události 6.5.) pouze 15 členů posádky ponorky. Druhá útočící ponorka U 201 na britský konvoj plující z Islandu do Británie dokonce bez zásahu z místa konfliktu odplula. Přesto měla tato událost obrovský vliv na vývoj druhé světové války. Kapitán ponorky U 110 Fritz-Julius Lemp se domníval, že se ponorka potápí. Vydal proto členům posádky rozkaz evakuovat se a vzít si s sebou pouze osobní věci. Navzdory zásadám, že se musí při zásahu zničit veškerý šifrovací materiál i pomůcky. Když kapitán zjistil, že se ponorka nepotopila, skočil ze záchranného člunu a plaval směrem ke své ponorce. V moři se utopil.

Na palubu poškozené ponorky dva čluny s posádkou pod velením ani ne dvacetiletého Sub-Lieutenanta Davida Balmeho. Ten spolu se svými podřízenými sebral z ponorky vše nepřišroubované a kromě jiného přineslo toto výsadkové komando na palubu HMS BULLDOG také kompletní sadu šifrovacích pomůcek a samotný šifrovací přístroj ENIGMA v námořní verzi, vše nalezené nepoškozené a volně ležící na stolku v kabině radistů. Vlastnictví přístroje a kniha klíčů vedla k prolomení šifry, což se podařilo po celou dobu války utajit. Aby nedošlo k prozrazení, všichni námořníci byli zavázáni k mlčenlivosti, která trvala až do 70 let 20. století. (Kvůli neprozrazení bylo bez zásahu Britů Němci vybombardováno město Coventry - pro Churchilla to bylo neobyčejně bolestné rozhodnutí – nenařídil žádná opatření, aby systém „Ultra“ neprozradil. Němci město zničili tak důkladně, že premiér v dalších případech polevil. Jakmile kryptoanalytici vyčetli z německých telegramů nějaký další cíl, nařídil posilovat protivzdušnou obranu.) Zdroj: http://technet.idnes.cz/enigma-konec-valky-turing-0ys-/vojenstvi.aspx?c=A150129_144149_vojenstvi_kuz

Stroj Enigma poté putoval do Bletchley Parku, kde tým kryptoanalytika Alana Turinga luštil kódy šifrované Enigmou. Co je na principu fungování tohoto stroje tak geniální? Jsou to šifrovací kola (rotory), které se při zadání každého písmene pootočí a nastaví novou cestu pro elektrický proud! Ten projde jednotlivými rotory, kterých může být za sebou až osm a navíc se mohou, s jiným unikátním zapojením, vyměnit za jiné. Pak proud projde přes jakési elektrické zrcadlo (reflektor) umožňující několik dalších propojení, které signál „odrazí“ zpět. Ten projde zase přes rotory a teprve pak se rozsvítí zakódované písmeno. Takže i když budete neustále mačkat na klávesnici jedno písmeno, výsledek bude pokaždé jiný! Napíšete-li dvakrát slovo ENIGMA, vyjde vám při určitém nastavení jednou WYMNGF a podruhé JOLPFF. Právě tato skutečnost komplikuje luštění zpráv. Vojenská Enigma se od civilních provedení liší právě přidáním onoho reflektoru. Pokud neznáte nastavení, máte před sebou 159 trilionů pokusů. Němci bezmezně věřili tomu, že kód Enigma je neprolomitelný. A stroj Enigma z ponorky U 110 leží bezpečně na dně moře.

Opakování je největším nepřítelem bezpečnosti. Traduje se, že k odhalení kódu napomohla nepozornost jednoho z německých radiotelegrafistů, který si jen tak z dlouhé chvíle vyťukával jedno písmeno pořád dokola. Díky tomu se prý přišlo na to, že se jeden znak nikdy nezakóduje do toho pravého písmene stisknutého na klávesnici. Šlo skutečně jen o lehkomyslnost, či o záměr, jak vyzrazením šifry oslabit Německo? Dále pak měla pomoci pravidelná hlášení o počasí v Atlantiku, posílaná z ponorek do německého ústředí. Souběžně se šifrovaným textem se totiž rádiem hlásí i nekódovaná zpráva. Přispěla neopatrnost ve spojení s přílišnou důvěrou ve schopnosti Enigmy lépe pochopit její fungování a způsob předávání klíče?
Na obrázku níže vidíte Mariana Rejewského, polského matematika (více v textu výše).

Hlavním vodítkem k dekódování je klíč zprávy vysílaný na začátku každé první depeše mezi oběma operátory Enigmy. Pro jistotu je uváděn hned dvakrát. Němci trvají na opakování, aby se vyhnuli chybám způsobeným překlepy nebo rádiovým rušením. Netuší, že tím mohou ohrozit bezpečnost komunikace. Zase ta ješitnost, že je Enigma nerozluštitelná? Šest písmen – tři a tři – jsou oním denně měněným klíčem odemykajícím utajený text. Zjištění, že první a čtvrtý znak počátečního kódu jsou jedním písmenem, podobně jako druhý a pátý a třetí a šestý znak, umožní Rejewskimu odhalit další informace o nastavení přístroje. To se zpravidla mění každý den. Další nastavení kotoučů a zapojení zrcadla se mění méně často. Dešifrátorům se krůček po krůčku daří pochopit všechny vztahy. Brzy začnou číst i samotné zprávy, ale pořád potřebují k jejich rozluštění mnoho času. Toho ale není nazbyt. Němci náhle provádějí další zdokonalení Enigmy a vše se ocitá opět na začátku. Po napadení Polska musí Rejewski prchnout. Naštěstí se výsledky práce polských dešifrátorů dostanou do rukou odborníků v britském Bletchey Parku, kteří podle nich mohou pokračovat. V týmu je i mladý matematik Alan Turing (1912–1954). Bude úspěšný stejně, jako je jeho polský kolega?

Dole na fotografii je Alan Turing, další výjimečný, tentokrát britský matematik. Jeho podíl na rozluštění ENIGMY je rovněž popsán výše v textu.

Šedesát let po skončení druhé světové války zůstávají po legendárním šifrovacím zařízením Enigma nezodpovězené otázky. Mezi nimi jsou i tři (až donedávna) nedešifrované zprávy. Německý amatérský kryptograf Stefanem Krahem proto v lednu 2006 vyhlásil projekt na jejich dešifrování. Vytvořil klienta pro Windows i Unix, který se simultánním spojením výpočetní kapacity mnoha počítačů pokouší trio zbývajících zpráv dešifrovat. A 20. února 2006 bylo dosaženo úspěchu, když první ze zpráv vydala své tajemství. Poslední z nich padla 15. ledna 2013, tedy až 68 let po ukončení druhé světové války.


O keši v rámci projektu RsG:

Tato keš je jednou z 366 které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem kdo ve svém okolí mají odloveny všechy keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.

Ke keši se dostanete pomocí následujících vzkazů, pro VELKÉHO POLSKÉHO matematika Rejewského by to byla hračka.


XRPNPOCWRCTPONGRUYIVGYPDDUFUIMZLLUFYOHQLUIRCATGIOZQXDWRWANFXQYEGUBFAABGLTNBKHCVCWLCUBDXISMFXWLSLFIVWXGHRMQUVBGJDXHQVHXXXISNXNWGPEUAUMDGWWUCSPOAXUVIGNJKXHNQCFMPVIRSNAHNJOFVVFNKZEVCYPBYREHELKHDDATKUUSBRNYXVMRJHCWFSWGSHJKAYTDLVVWLLAIYASSHQLXZEOXYYUHIEWBDMBFTMXLVLNFJDWRDWVOHPTSGMNNQHAZEWJMEYPRNFFZKRJCLMCESK



Happy caching!

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

wr cbhžvgb cífzrab PU, imxnml yhfgrgr cbfghcar gnx, wnx wfbh hirqral i yvfgvath cevfghc - arwyrcr bq cnexbivfgr ebiar cevzb x fbhenqavpvz fpuenaxn: hmnire wr febhobinpv, cebfíz, cerq bgrieraí cbabexl ižql arwqeíi bqcbwgr chzch (wr cbq oyvmxlz cnermrz) m unqvpxl, wvanx cbšxbqígr aáebpaý n pvgyviý grpuavpxý uvtugrpu:-) zrpunavfzhf. ifr cebfvz ienprwgr an zvfgb, cbabexh ubqgr pb arwqnyr qb ibql

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)