Skip to content

Stara drevcicka naves Multi-cache

Hidden : 4/22/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato multinka vás provede původní dřevčickou návsí a při odlovu finálky si užijete i místní přírodu.


Kraj i okolí, kde Dřevčice leží, byl od nepaměti úrodný a vhodný pro usazení člověka. Na území Dřevčic je archeologickými nálezy doložen člověk pozdní doby kamenné - eneolitu, to jest období 4300-2000 př. n. l. Při hluboké orbě se pod ornicí našlo několik sídelních jam, které byly obydlím pravěkých lidí. Skutečným unikátem je však tzv. „Dřevčický příbor“ - slavný keramický soubor, nalezený 24. prosince 1932 při hloubení příkopu u cesty od Dřevčic k Popovicím. Tento unikátní soubor se skládá ze dvou velkých hliněných nádob a 14 malých, rovněž hliněných, hrnků (čerpáčků) s velkým ouškem. Celý nález je dnes uložen v Národním muzeu a kromě jiného je též zajímavý i tím, že je dokladem určitého rituálu, spojeného s pitím nápojů.

Kdy byla obec založena, nevíme. Ze jména obce Dřevčice = ves lidí „Dřevcových“, můžeme usoudit, že je založil nám neznámý Dřevec - zřejmě knížecí družiník. První písemný doklad k obci Dřevčice se vztahuje až k roku 1052. Dřevčice jsou poprvé jmenovány ve falzu z 12. století nahrazující ztracený doklad mez i vesnicemi, které věnoval Břetislav I. v polovině 11. století staroboleslavské kapitule při jejím založení.

Někdy v průběhu 14. století, zde vzniklo vladyctví s tvrzí na východním konci vsi. Z roku 1332 pochází první zmínka o majiteli. Později (v roce 1382) patří celé zboží Dřevčice k menzálním statkům olomouckého biskupství. Roku 1422, obsadil Dřevčice Jetřich Tluksa z Vrábí. Roku 1586 byly Dřevčice připojeny k Brandýsu.
Dřevčice stejně jako celé okolí nesmírně utrpěly za třicetileté války. Roku 1628 (1630?) byla vesnice s kostelem i tvrzí vypálena. Dřevčická tvrz tehdy se všemi hospodářskými budovami do základů vyhořela, byla však i s dvorem znovu vystavěna.

28. března 1663 tvrz se dvorem i částí vsi znovu vyhořela, avšak při požáru shořely jen její dřevěné části a zdivo neutrpělo, takže byla rychle opravena. V 18. století byla tvrz upravena na barokní špýchar, potom na sýpku kontribučensko-obilního fondu. Dřevčický dvůr byl potom jako jediný z dominikálních dvorů brandýského panství ponechán ve vlastní režii i po provedení rabizace v letech 1777-1785.
Rozvoj obce nastal až po roce 1790, kdy se rozparcelovaly panské pozemky na díly a začali na nich hospodařit obyvatelé obce. Slibný vývoj byl přerušen v roce 1809, kdy 20. září „v čas velikého větru znamenitá ves Dřevčice vyhořela - celá kromě chrámu, fary a zvonice.“

V obci se prokazatelně (dle písemných záznamů) vyučovalo již v roce 1803, ale je jisté, že vyučování probíhalo již dlouho před tímto datem. Původní škola byla umístěna při staré faře v těsném sousedství kostela, přežila proto i zničující požár roku 1809.

V roce 1883 byla založena a zřízena nová provizorní dvoutřídní škola, která se přestěhovala do nově postavené budovyv roce 1887. Škola je od té doby neustále v provozu, neohrozilo ji ani uzavírání malých škol v okolí.

Obce se samozřejmě dotkly i obě světové války. Mnoho mužů ve válce padlo. Byly i historické škody - roku 1917 byly, kromě jiného, zrekvírovány dva starobylé zvony ze zvonice, ty se však po válce naštěstí vrátily zpět. Kulturní život v obci byl v období mezi první a druhou světovou válkou velmi bohatý, kulturního dění se účastnili Sokolové, Baráčníci, Hasiči a Sportovní klub. Sokolové pořádali veřejná vystoupení, pravidelná cvičení, zájezdy po vlasti i do zahraničí. V roce 1927 měla obec sokolská činných 93 členů (59 mužů a 34 žen). Společně s baráčníky a hasiči sehráli mnoho divadelních vystoupení.

Obecní knihovna byla založena v roce 1920. Do svého fondu zahrnula i původní hasičskou knihovnu založenou v roce 1905. V roce 1926 byla obec elektrifikována, elektrické žárovky se poprvé rozzářily v domech 1. listopadu 1926.
Roku 1950 byl zřízen místní rozhlas, dokončena stavba hasičského domu, byl vybudován park a hřiště u školy, byla zřízena krytá čekárna u autobusové zastávky. Pravidelná doprava s Prahou byla zahájena 25. září 1920.
Roku 1958 byla otevřena prodejna Jednoty, v pozdějším období byly upraveny chodníky a vyasfaltována silnice.
Dřevčice, narozdíl od ostatních obcí v okolí, nestagnovaly ani v období budování tzv. rozvinuté socialistické společnosti. Jako jedna z mála obcí v okrese Praha-východ a vlastně i celé republice zahájila již v roce 1980 stavbu čistící stanice odpadních vod, kterou dokončila společně s kanalizací roku 1986.

zdroj: http://www.drevcice.cz/historie.htm

Ke keši:

Tahle multi vás provede po, troufám si říct, malebné polabské vesničce. Projdete se ulicí, která tu stojí více jak 900 let a na závěr vás zavedu do místního sadu, který díky zde konaným CITO eventům pěkně prokoukl.

1.stage - Tyršův pomníček (N 50° 10.112 E 014° 37.897): Pomníček byl odhalen 25. 9. 1932. Autor bronzové plakety je sochař B. Hlaváček. Vás ale bude zajímat ciferace toho staršího ze dvou letopočtů na pomníku = A

2.stage - Dřevčická tvrz (N 50° 10.112 E 014° 37.837): Tvrz vznikla ve 14. století, původně biskupská, založená na ostrohu, chráněná vodním opevněním. Po husitských válkách zpustla, kolem roku 1630 byla upravena renesančně, v 18. století byla přestavěna v barokní sýpku, v jejímž suterénu jsou zbytky paláce. Pozůstatky tvrze (ohradní zeď a někdejší obytná budova) stojí na severním okraji obce nad rybníkem a dosud prozrazují pevnostní charakter původní stavby. Více se o ní můžete dozvědět v listingu tradičky (GC3MN4D). Vás bude zajímat jednociferné číslo na červené tabulce napravo od vstupní brány = B

3.stage - Kostel sv. Bartoloměje (N 50° 10.082 E 014° 37.754): Původně románský kostel sv. Bartoloměje pochází z 11. - 12. století, později byla na jeho jižní straně přistavěna raně gotická část, v 18. století byl postaven nový presbytář. Vedle kostela stojí fara postavená roku 1818. Starý hřbitov vedle kostela sv. Bartoloměje byl zrušen v roce 1856. V roce 1824 byl založen nový hřbitov, který slouží dosud (můžete u něj zaparkovat). Více o kostele si můžete přečíst v listingu tradičky (GC6XQJW). Vás bude zajímat počet velkých oken viditelných ze souřadnic stage (tzn. ty ze stran a malé kulaté nad vchodem nepočítejte) = C

4.stage - Dřevčický Park (N 50° 10.060 E 014° 37.694): Tento dům původně sloužil jako statek. Dnes je z něho domov pro seniory, wellness a restaurace. Vás bude zajímat rok postavení této budovy = DEFG

Cestou k poslední stage můžete obdivovat pískovcový křížek z roku 1794, u kterého bývala tradička (GC5EYEH). Byl postaven za 48 zlatých 24 krejcarů. Nově tu je také postaven altánek, kde se můžete na chvíli posadit a užívat si poklidu zdejší návsi.

5.stage - Obecní úřad (N 50° 10.012 E 014° 37.619): Před sebou vidíte pamětní desku. Z levého letopočtu prověďte ciferaci = H

Tak, teď máte všechny indicie a můžete vyrazit pro finálku, která je na následujících souřadnicích:

N 50° 10.(G-H) (B-D) (F+C) E 014° 37.(A-C) (B+D) (F-C)

Děkuji panu hraběti z nedalekého panství za betatest!

Doufám, že se vám bude líbit

Lovu zdar!

Additional Hints (Decrypt)

hiavge fgnerub fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)