Skip to content

Cmentarz nr 42 i Pomnik Pomordowanych w Sieklówce Mystery Cache

Hidden : 4/20/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cmentarz wojenny nr 42 - Sieklówka – austriacki cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jägera, znajdujący się w gminie Kołaczyce we wsi Sieklówka. Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 32 żołnierzy poległych w dniach 20-28 grudnia 1914 roku:


  • 19 Austriaków m. in. z 17, 27 i 87 Pułków Piechoty Austro-Węgier.
  • 13 Rosjan 
    oraz
  • 2 Niemców (poległych 8 maja 1915 roku)

Obiekt jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Ma kształt prostokąta. Cmentarz został zrekonstruowany. Postawiono nowe krzyże zgodne z oryginałem. Krzyże mają wyjątkowy charakter tworzą je dwa wyrzeźbione w drewnie miecze. Na cmentarzu znajduje się także kamienny pomnik zwieńczony drewnianym 9krzyżem. Na cmentarzu znajduję się również grób osoby cywilnej, a dokładniej Jana Lejkowskiego. W 2015 roku cmentarz przeszedł renowację.


Sieklówka

Do 1991 była podzielona na Sieklówkę Dolną i Sieklówkę Górną. Podział ów związany był z zamieszkami religijnymi i miał nastąpić w XVI wieku. W świadomości mieszkańców, których głównie jednoczyła parafia, raczej nie istniała granica między osadami prócz tej, że sieklowianie na dole pracowali w dawnych czasach dla innego pana, aniżeli sieklowianie na górze.

Wieś liczy około 1003 mieszkańców - w większości jest to ludność rolnicza. Część osób znajduje zatrudnienie w okolicznych zakładach pracy. W niewielkiej odległości od Cmentarza z I Wojny Światowej, przy drodze z Sieklówki do Warzyc, znajduje się pomnik ofiar okupanta hitlerowskiego. W tamtym czasie wieś była jednym z najaktywniejszych ośrodków konspiracyjnego ruchu oporu AK w okolicy. Wojna pochłonęła wiele ofiar.

6 lipca 1940 roku w lesie na pograniczu Sieklówki rozstrzelano 87 polskich żołnierzy i oficerów oraz kilku przewodników.

Dwóm osobom udało się zbiec w trakcie transportu, a jednej z miejsca egzekucji (Tadeusz Socha z Mrukowej). W 1945 roku ciała przeniesiono do grobu nr 6 na cmentarzu ofiar hitlerowskich egzekucji w Warzycach. Pomnik w sieklewskim lesie   Powyżej miejsca egzekucji, przy drodze z Sieklówki do Warzyc, wybudowano pomnik odsłonięty w 1971 roku. Po zbliżeniu się linii frontu do Sieklówki wieś została wysiedlona 22 sierpnia 1944 roku. Działania wojenne przyniosły ogromne straty materialne: zniszczono 168 budynków mieszkalnych (ocalało 15), wycięto 610 drzew owocowych, pola zostały zaminowane, a we wsi znajdowało się 220 bunkrów i ponad 11 km okopów.

Additional Hints (No hints available.)