Skip to content

TRILOBIT z KAČICE Mystery Cache

This cache has been archived.

Šachíno: Příroda je nevyzpytatelná. Celý pařez (ve kterém je keška uschovaná) likviduje plíseň, dřevokazné houby atd... kešku vkládám do archivu, ale krabičku nechávám na místě (pokud jí někdo "neodnese". Třeba někoho ještě potěší v rámci archeocachingu. Děkuji všem za návštěvy a za pěkné a vesměs pozitivní logy. Tato keška byla opravdu naší srdeční záležitostí.

More
Hidden : 4/17/2016
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Trilobit z Kačice není jméno žádného šlechtice, který by odtud pocházel. Ani trilobiti (vyhynulí mořští členovci z období prvohor) se v Kačici a v jejím blízkém okolí bohužel nenacházejí. Trilobit z Kačice je (mimo jiné) název první mystery cache, kterou pro vás vytvořil rodinný tým Šachíno. Pro náš tým, je sběr zkamenělin (převážně trilobitů) naším mnohaletým koníčkem a byl pro nás obrovskou inspirací při zakládání této keše. Budeme moc rádi, pokud budete mít zájem o její odlovení a snad se vám bude i trochu líbit. Možná v někom z vás probudí i zvědavost, či touhu zkusit si najít svého vlastního trilobita, či nějakou jinou zkamenělinu. Vítejte v prvohorách.




Kdo by neznal trilobity. V České republice asi nejvíc vyhledávané zkameněliny. Trilobiti byli pozoruhodní mořští živočichové (členovci), kteří se na Zemi začali vyskytovat před více než 500 miliony lety. Byli to typičtí představitelé prvohorních moří. Měkké tělo trilobitů bylo na hřbetní straně kryto kalcifikovaným krunýřem (exoskeleton), spodní strana těla a končetiny měly kutikulu tenkou, pouze organickou, která se většinou nezachovává. Krunýř je v podélném směru rozdělen do tří laloků (osní rhachis a postranní pleurální laloky), ve směru příčném se dělí na hlavový štít (cephalon), trup (thorax) tvořený ze dvou až čtyřiceti článků, a na nedělený ocasní štít (pygidium). Okraje dorzálního krunýře jsou podhrnuty částečně i na břišní stranu, kde vytváří duplikaturu. Na břišní straně cephalonu jsou přítomny ještě dvě kalcifikované části krunýře, rostrum a hypostom, který ležel před ústním otvorem. Trilobiti se nacházejí na všech zemských kontinentech. Každý rok se po celém světě nacházejí a popisují nové druhy. Doposud bylo na celém světě popsáno více než 15.000 druhů (různé zdroje uvádí dokonce mezi 17.000 - 20.000 druhy), z toho přes 1.000 druhů je popsáno z naší republiky. Nejvíce popsaných druhů pochází z Barrandienu (oblast rozprostírající se zhruba mezi Prahou a Plzní), spousta nových druhů je v současné době objevována i na území Moravy (např. Chabičov, Čelechovice atp.). Velikost trilobitů byla v průměru mezi 2-10 centimetry. Nejmenší popsaný druh je sotva 1 mm velký, největší pak dosahuje velikosti přes 75 cm. Trilobiti vyhynuli na konci prvohor. Největšího rozkvětu dosáhli trilobiti ve svrchním kambriu a v ordoviku. Po menším útlumu v siluru přichází jejich druhý rozkvět v období devonu. V karbonu se poté dařilo zejména proetidním druhům a v období permu trilobiti nadobro vymírají.

Sběratelé zkamenělin mají obrovské štěstí, že se v České republice nachází naprosto úžasná a na zkameněliny velmi bohatá oblast, která se jmenuje Barrandien. Jak jsme již zmiňovali, je to oblast rozprostírající se zhruba mezi Prahou a Plzní, na jejímž území se nachází velké množství zajímavých paleontologických lokalit, kde lze obrovské množství zkamenělin (tedy nejen trilobity) nacházet. Oblast byla pojmenována na počest slavného francouzského inženýra Joachima Barranda (1799-1883), který svým průzkumem této oblasti, proslavil naši zem po celém světě, vytvořil o prozkoumané oblasti doposud nepřekonatelné dílo Silurský systém středních Čech a svou sbírku, čítající téměř 300.000 kusů zkamenělin, naší zemi ve své závěti odkázal.


Jak ke keši:

Na úvodních souřadnicích se samozřejmě keš NENACHÁZÍ! K získání finálních souřadnic bude stačit, když správně odpovíte na deset tématických otázek. Otázky jsou položeny (a částečně i upraveny!) tak, aby je dokázal vyluštit opravdu každý, nikdo z vás nechce dělat znalce v oboru paleontologie. Při luštění se můžete spolehnout nejen na rady strýčka Googla a tetičky Wikipedie, ale i na vlastní důvtip, logiku a určité "skryté" rady, doporučení nebo pomůcky, které zde určitě najdete. Kdo by přeci jen měl s luštěním nějaké potíže, kontaktujte nás a my vám určitě rádi pomůžeme.

I když si myslíme, že otázky nejsou těžké, přeci jen chápeme, že pro někoho nemusí být hledání správných odpovědí úplně snadné, proto dáváme na vyluštění otázek stupeň obtížnosti č. 4. Co se týče terénu, tak určitě doporučujeme pěší odlov. Sice se dá s vozidlem dojet „skoro“ až ke keši, ale pokud nevlastníte nějaké terénní vozidlo, čtyřkolku, traktor či podobně, zanechte raději své geovozidlo zaparkované na doporučeném místě pro parkování a ke keši dojděte pěšky. Pohyb na čerstvém vzduchu rozhodně nikomu neuškodí. V některém z ročních období a při nepříznivém počasí, můžete cestou narazit na kaluže vody, bahnitý terén, sněhové závěje, zvýšené zdravotní riziko v případě přisátého klíštěte, požahání kopřivou, poškrábání trny a podobně. Z tohoto důvodu raději upozorňujeme na terén se stupněm obtížnosti č. 3 (i když si myslíme, že dvojka by možná bohatě stačila). Rozhodně však nebudete muset zdolávat žádné velehory, nepolezete nikam po stromech, nepoženeme vás do podzemí a podobně.

Chovejte se prosím ke keši, jako kdyby byla vaše vlastní, ať vydrží co nejdéle. Její výroba nebyla zrovna jednoduchá a při výrobě byly použity určité „ingredience“, které už zřejmě neseženeme. Důležité upozornění! Při otevírání a při zavírání horního poklopu keše (nezapomeňte si ho z vnitřní strany prohlédnout), dbejte zvýšené opatrnosti. Poklop (který se otevírá z boční strany) je docela těžký a nedoporučujeme jeho otevírání a zavírání svěřit malým georobůtkům. Poklop prosím nevyvracejte až úplně dozadu, bohatě stačí otevření do pravého úhlu. Děkujeme za pochopení. Do keše lze vkládat TB, GC, GK a CWG. Chtěli, bychom vás všechny slušně požádat (pokud to není úplně nezbytné), nedávejte prosím do keše kinderbordel a jiné podobné zbytečnosti. Neodnášejte z keše vložené psací potřeby a samozřejmě i stálé vybavení keše.

Do keše budeme nepravidelně vkládat CWG, speciálně vytvořená pro tuto keš a to až do vyčerpání zásob. Pro prvního úspěšného lovce čeká v keši malý dárek v podobě originální zkameněliny jednoho hojného českého trilobita, jako památku na první úspěšný odlov této keše. Pokud nebude mít FTF-kař o trilobita zájem může ho samozřejmě v keši nechat pro někoho jiného. Pro nejrychlejší lovce čeká v kešce i speciální CWG za FTF, STF a TTF odlov.

Obrovské poděkování za provedený betatest, pomoc při vytváření listingu a velmi důležité rady, patří Žirafce183. Za technickou pomoc a rady při tvorbě HTML kódu listingu, patří náš dík Kulhalovi a Pospíkům.

Doporučené odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Trilobiti

https://cs.wikipedia.org/wiki/Paleontologie

http://www.biolib.cz/cz/gallery/dir62/

Použité zdroje : google, wikipedia, cbg.zcu.cz, úprava textu - Šachíno, fotografie obrazů pocházejících z vlastní soukromé sbírky - Šachíno, autoři obrazů jsou A. Hanák a D. Berger.


A. Na přiložené perokresbě, kterou vytvořil náš kamarád, malíř Arnošt Hanák, se nachází jeden velmi známý a hojný trilobit. Vaším úkolem je zjistit, jaké je jeho latinské jméno.

Trilobit
Trilobit

Sao hirsuta (A=8)
Paradoxides gracilis (A=7)
Ananaspis fecunda (A=1)
Hydrocephalus minor (A=4)
Odontochile hausmani (A=9)
Bohemoharpes naumanni (A=2)

B. Pokud jste uhodli správně, určitě už také víte, z jakého období prvohor tento druh trilobita pochází.

Silur (B=3)
Karbon (B=6)
Devon (B=2)
Ordovik (B=7)
Perm (B=9)
Kambrium (B=1)

C. V jakém souvrství, lze tento druh trilobita nalézt?

v souvrství jineckém (C=9)
v souvrství motolském (C=4)
v souvrství klabavském (C=2)
v souvrství lochkovském (C=5)
v souvrství bohdaleckém (C=3)
v souvrství šáreckém (C=6)

D. Kdo tento druh trilobita popsal a pojmenoval?

Roderick Impey MURCHISON (D=7)
Joachim BARRANDE (D=2)
Ivo CHLUPÁČ (D=8)
Christian Peder Bianco BOECK (D=3)
Ignác HAWLE (D=6)
August Carl Joseph CORDA (D=5)

E. Ve kterém roce byl tento druh trilobita poprvé popsán?

1799 (E=9)
1883 (E=5)
1872 (E=3)
1827 (E=0)
1971 (E=7)
1846 (E=2)

F. Jaké jiné druhy trilobitů (z nabízených možností) lze ve stejném souvrství ze kterého pochází vyluštěný trilobit nacházet?

Aulacopleura, Lodenicia, Cheirurus (F=2)
Ceratocephala, Kotysopeltis, Warburgella (F=9)
Conocoryphe, Ptychoparia, Hydrocephalus (F=4)
Ananaspis, Prionopeltis, Scharyia (F=7)
Microparia, Amphytrion, Actinopeltis (F=1)
Osekaspis, Trinucleoides, Placoparia (F=3)

G. TRILOBITI NA MOŘSKÉM DNĚ (POZOR! Toto není originální název obrazu) kvaš na kartonu, 28,5 x 40 cm, 1942, vytvořil geniální malíř:

Alfons MUCHA (G=7)
Arnošt HANÁK (G=3)
Adolf BORN (G=6)
Pablo PICASSO (G=5)
Zdeněk BURIAN (G=0)
Auguste RENOIR (G=2)

H. Název obdivuhodné knihy, ve které byl tento kvaš reprodukován:

Zavátý život (H=4)
Ztracený svět (H=2)
Z hlubin pravěku (H=3)
Draci a obři (H=1)
Divy prasvěta (H=0)
Hlubinami pravěku (H=5)

I. Jaké druhy trilobitů, (z nabízených možností) se na kvaši nachází?

Litavkaspis rejkovicensis a Acadolenus snajdri (I=8)
Conocoryphe cirina a Lobocephalina emmrichi (I=4)
Ellipsocephalus hoffi a Paradoxides (bohemicus) gracilis (I=9)
Hydrocephalus mandiki a Rejkocephalus knizeki (I=6)
Ellipsocephalus vetustus a Acadoparadoxides sacheri (I=5)
Conocoryphe sulzeri a Peronopsis integra (I=7)

J. Na podstavci bronzové busty Joachima Barranda (1799-1883) od sochaře Bohuslava Schnircha (1845-1901), která je umístěna před jedním pilířem ochozu 2. patra Národního muzea v Praze je vyobrazen trilobit:

Deiphon forbesi (J=7)
Dicranopeltis scabra propinqua (J=3)
Ellipsocephalus hoffi (J=5)
Sphaerexochus mirus (J=2)
Paradoxides (bohemicus) gracilis (J=0)
Ptychoparia striata (J=8)

Keš se nachází ukrytá na souřadnicích:

N 50° JC.FAD E 014° GE.BHI

Protože máme zájem, abyste kešku nalezli a za námahu při luštění se úspěšně zalogovali, máme pro vás připravenu možnost kontroly vašich vypočítaných souřadnic. Jsme přesvědčeni, že zkušení lovci dokáží kešku (po přečtení celého listingu včetně hintu) nalézt naprosto v pohodě i metodou BF.

EDIT 8.1.2017 - Přidán nový atribut pro zimní období. Bohužel jsme zjistili, že pokud je dlouhotrvající sníh a mráz, jde keška velmi špatně otevřít (přimrzá). Pokud se Vám nepodaří z tohoto důvodu keš otevřít, stačí když místo vyfotíte, pošlete nám (soukromě) fotografii z místa odlovu a samozřejmě si kešku můžete zalogovat. Omlouváme se za tento "technický nedostatek" ale přírodě poroučet neumíme :-) Na druhou stranu, zaplaťpánbu, že už je v zimě zase sníh :-)

EDIT 13.9.2018 - Na keši se nám projevil "zub času", povětrnostní podmínky a příroda vykonala už bohužel své. Keš již není v takové kondici jako v době jejího vzniku a ani jí už nelze do tohoto stavu vrátit...spíše už není chuť jí opravovat, protože se finální souřadnice keše samozřejmě objevili na finálkách a na fináři, a z keše se pro některé stala jen obyčejná "díkzabodovka" a z těchto důvodů nemá smysl keš opravovat a udržovat v luxusním stavu, protože to stejně skoro nikdo neocení 😔 Ve fotogalerii si tak můžete alespoň prohlédnout jak vznikala výroba keše a jak v době svého vzniku vypadala.





Additional Hints (Decrypt)

Gl qin oíyé fgebzl, wnxbol frz arcngevyl, prfgbh x avz bq cbyr, wfzr cbqboaé arfcngevyv. Cboyíž wrqabub m avpu, grq hž gb iíš, bowri gnwabh yrfaí fxeýš. Oýiny wfrz fgngaý n zbuhgaý, grq záz znyý imuyrq, ir fiýpu úgeboápu hxeýiáz cbxynq fgneý 500 zvyvbah yrg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)