Skip to content

CACHEWALKING Mystery Cache

Hidden : 4/11/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Při odlovu této keše se dozvíte základní informace o cachewalking, resp spojení geocaching a nordic walking. Finální souřadnice si můžete vyluštit v teple domova nebo si projít nápovědní trasu cca 10km kolem Ústí nad Orlicí. Ve finále vás čeká pěkný výhled.

Cachewalking je spojení dvou aktivit, které mi úžasně naplňují volný čas a ten se tak stává zábavný, napínavý, vzdělávající, vzrušující, zdravý a efektivní. Jedná se o geocaching a nordic walking! Geocaching netřeba představovat, ten každému z vás přináší to své - kousek dobrodružství, spoustu zážitků... ? Já bych se s vámi chtěla podělit o zkušenosti s nordic walking, alias severská chůze, chůze s holemi.

Moje zkušenosti

V době, kdy bylo moje tělo v rekonvalescenci po úraze páteře, byla chůze vůbec první možností pohybu venku na čerstvém vzduchu. Chůze s holemi mi pomohla odlehčit páteři tak, že jsem bezpečně zvládla ujít i delší vzdálenost a býti delší dobu venku. Což mi velice prospívalo nejen na těle, ale i na duši, která byla také tou situací vážně zraněná. Začala jsem chodit pravidelně. Všimla jsem si, že na procházce s holemi se mi hmatatelně uvolňovala krční páteř a já se najednou mohla lépe otáčet, rozhlédnout se a bezpečně přejít silnici :-). Ovšem nebylo tomu tak vždy, když jsem šla „jen tak“ bez holí blokáda a bolesti zůstávaly. Otestovala jsem si tak přínos nordic walking na vlastním těle i duši. Postupně jsem zjišťovala další a další benefity, které mi severská chůze poskytovala nejen v souvislosti s úrazem, ale i následným návratem kondice, otužování zdraví…

Proto jsem se začala o nordic walking více zajímat a chci předávat své poznatky dál.

Jedná se o chůzi s holemi, ale s jakými holemi? Není totiž hůl jako hůl. O klacek, či dokonce trekovou hůl se mohu příjemně opřít, ale jen z nordic walking hole se mohu ještě navíc odrazit! Svou konstrukcí rukavičky (1) umožňuje odraz z hole až za tělem, v čemž je právě ten ohromný rozdíl od běžné trekové hole, která má poutko (2) Madlo (3) je uzpůsobeno k pohodlnému odrazu z hole, zatímco grip (4) trekové hole je připraven na silový úchop. Botička nordic walking hole (5) je svým tvarem upravena ke kvalitnímu odrazu i z asfaltu, krytka hrotu trekové hole (6) je ochranou pro batoh a kolemjdoucí při manipulaci s holemi. Hrot (7) na nordic hůlce je uzpůsoben k dynamickému odrazu z hole, zatímco hrot trekové hole (8) je vytvořen k opoře o hůl.

Tyto „vychytávky“ nordic walking holí umožňují volný rozsah pohybu horními končetinami, čímž je blízký vaší přirozené chůzi a proto tak výhodný. Tento odraz až za oblastí trupu zprostředkovává právě rukavička, díky které nemusíte madlo hole vůbec držet.

Technika chůze

„Kvalitní centrovaná opora“ o hůl přináší aktivní stabilizaci lopatky, odlehčení krční páteři, uvolnění hrudní páteře a umožní tak stabilizaci bederní části zad. To vše přirozenou aktivaci svalů na pažích, zádech ale i břiše umocněnou tlakem do hole. Správně provedenou technikou odrazu z nordic walking hole, si tak můžeme vylepšit kdejaký zdravotní neduh, který si denně vyrábíme v zaměstnání, stylem života, ale třeba i úrazem a v samotném důsledku i stravováním. Ono když si obden dáváme 5km nordic walking, nadbytečné tukové zásoby vezmou brzy za své. Proto jsem spojila „příjemné s užitečným“ a pustila se do praktikování „CACHEWALKING“.

Aby mohlo dojít k zapojení těchto správných biomechanických řetězců, je nutné mít optimální délku hole. Jednoduše se pozná tak, když máte hole v ruce, zapíchnete je kolmo dolů do země, a podíváte se na úhel v oblasti lokte, ten by se měl pohybovat kolem 90°. Lze také určit délku hole vzorečkem, který ovšem nebere v úvahu proporcionalitu těla, nicméně je poměrně spolehlivý. Délka hole (cm) = výška těla (cm) x 0,68.

Své první hole jsem vyzkoušela na kurzu nordic walking v Brně, kde mi hole náramně padly do ruky a dával mi i smysl přístup našeho lektora. Na první pohled se mi zdálo, že je možné prostě vzít hole do rukou a vyrazit, ale zjistila jsem, že dohled a trefné poznámky lektora jsou důležité a nutné ke správnému a zdravému přínosu nordic walking. Netrvalo dlouho a udělala jsem si instruktorský kurz, abych mohla erudovaně předávat tuto dovednost dál. Postupně jsem objevovala další a další možnosti chůze s holemi nejen v rámci mojí práce fyzioterapeuta, ale i aktivit s holemi v přírodě, poznáváním nových míst. Tato cesta mě postupně dovedla až ke geocachingu, který mi nabízí nové a nové cíle a dobrodružství na mojí cestě s holemi. No a rázem byl na světě cachewalking

Co přináší nordic walking?

  • napřímení páteře (narovnání zad a vzpřímení postavy)
  • rotabilitu páteře (uvolnění pohyblivost zad do rotace)
  • odlehčení páteři a nosným kloubům (uleví tlaku na meziobratlové ploténky, kyčelním a kolenním kloubům
  • prodloužení kroku (při odrazu z hole dochází ke zrychlení pohybu, tak docílíme delších kroků a tak zapojení hýždového svalstva)
  • zapojení více svalových skupin do práce (do akce se dostavájí svaly na zadních straně paží, lopatek a zad
  • otevření hrudníku pro plný nádech (zvýšenou pobylivostí v hrudníku dochází k uvolnění prostoru pro plíce)
  • trénink kardiovaskulárního systému (zapojením více svalů potřebuje tělo více kyslíku, který do těla vhání naše srdeční pumpa, opakovanou zátěží ji tak trénujeme, aby vydržela více)
  • celková aktivace autoreparačních schopností organismu (zvýšeným okysličením organismu, ale i vyplavováním metabolitů usnadňujeme našemu tělu regeneraci)
  • odreagování se od všedního pracovního shonu a stresu (praktikování nordic walking se může odehrávat kdekoli, tedy na místech, která se vám líbí, které vás nabíjejí, kde vám je dobře, kde nemusíte myslet, anebo naopak kde vás bude samotné prostředí inspirovat)

Pohyb venku v přírodě na čerstvém vzduchu a s partou kamarádů mi přináší pohodu, klid a radost do života.

Trocha historie na závěr

Nordic walking jako organizovaná pohybová aktivita pro veřejnost vznikla ve Skandinávii tak trošku náhodou. V zemi tisíce jezer byly tradičně organizovány veřejné závody na běžkách. Ovšem roku 1988 se sněhu neurodilo, nicméně se organizátoři rozhodli akci přeci jen uspořádat sice bez lyží, ale zato s holemi. Tato v podstatě nová aktivita se nebývale „ujala“, a tak dala základy budoucímu fenoménu nordic walking. Ovšem nenechme se zmýlit jen touto informací, že je toto první chůze s holemi vůbec. Chůze i běh s holemi již od 30 letech 20. století slouží jako letní příprava lyžařů běžců v podstatě na celém světě. Nebo prehistorická podoba chůze s opíráním se o hůl.

Současnost

Pomaloučku polehoučku se nordic walking rozvíjel, jak ve vývoji holí, které přeci jen dosáhly trošku jiných parametrů, nežli jsou hole běžkařské, ale i v rozšíření do dalších nejen severských zemí. V roce 2004 přišla chůze s holemi i k nám do České republiky. Začaly vznikat nejrůznější spolky i školy severské chůze. Mnoho lidí s vidinou rychlého zisku se do této aktivity pustilo s vervou, ovšem bez znalostí přirozených principů lidského pohybu, používání vhodných holí atp. Bohužel i dnes se ve specializovaných sportovních obchodech setkávám s neznalostí alespoň základních rozdílů mezi holemi nordic walkingovými, trekovými či sportovními vycházkovými, o informacích zjistitelných na nejrůznějších webových serverech ani nemluvě.

Otázky ke zjištění finálních souřadnic.

1. Z jaké země nordic walking vzešel? USA (A=1) Norsko (A=2) Česká republika (A=3) Finsko (A=4) Švýcarsko (A=5) Nápověda na virtuální STAGE1

2. Kdy vznikla myšlenka veřejného organizování nordic walking v podobě první veřejné akce? 1972 (B=4) 1932 (B=5) 1988 (B=6) 1992 (B=7) 1996 (B=8) Nápověda na virtuální STAGE2

3. Jaká je vhodná délka nordic walking hole pro osobu vysokou 162cm? 120cm (C=1) 110cm (C=2) 115cm (C=3) nelze určit, je třeba vzít v úvahu hmotnost těla (C=4) individuálně tak, aby byl úhel v ramenním kloubu 90° (C=5) Nápověda na virutální STAGE3

4. Jaké jsou základní rozdíly mezi holí určenou k nordic walking a treking? Teleskop, botička, délka hole, grip (D=3) botička, hrot, hmotnost hole, antishock (D=4) madlo, teleskop, rukavička, hrot (D=7) rukavička, hmotnost hole, délka hole, botička (D=6) rukavička, madlo, hrot, botička (D=5) Nápověda na virtuální STAGE4.

5. Počet sousloví "nordic walking" v listingu? Bez části Otázky ke zjištění finálních souřadnic a dále. 24 (E=3) 22 (E=2) 18 (E=4) 15 (E=0) 17 (E=1) Nápověda na virtuální STAGE5.

Vzorec ke zjištění finálních souřadnic:

N 49° D(B+C).(C+D)(C+E)D
E 016° C(A+C).(D-C)(D-A)C


Můžete také využít "nápovědní trasu", která vás provede mou oblíbenou cca 10km trasou kolem Ústí nad Orlicí. Na virtuálních stages 1-5 dostanete nápovědu k rozluštění správných odpovědí na otázky.

Additional Hints (Decrypt)

cbq qhorz mn qhorz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)