Skip to content

TGP 13 - Jizda na pstrosovi Mystery Cache

This cache has been archived.

Tisnovske.geopivko: Děkujeme všem nálezcům za pěkné logy, bohužel nastal čas dát sérii pápá. Množí se logy, popisující aktuální tristní stav našich keší. Některé již ani není možné udržovat/obnovit díky tomu tomu, že po kůrovcové těžbě v posledních letech dnes les vypadá úplně jinak. No a zbytek ... na jejich údržbu již zbytky Tišnovského geopivka jen těžko hledají čas a síly. A tak historie této série vlastně věrně kopíruje osudy samotného TGP. Doby zrození, slávy, fungování a konečně ... úpadku a rozpadu. To vše ostatně patří k životu.
Takže jste právě svědky zajímavé události. Teď právě archivuji nejen jednu pěknou sérii, ale s ní i celé TGP. A stejně jako (některé) keše série na místech zůstanou a můžete si je odlovit alespoň jako archivní, tak i členové bývalého TGP zůstávají a s některými se můžete potkat při odlovu keší, na některé zase můžete narazit při zcela jiných aktivitách.

More
Hidden : 6/10/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nelympiáda TGP - Jízda na pštrosovi


Že jste o tomto sportu dosud neslyšeli? Tak vezte, že jízda na pštrosovi (pštrosí závody) jsou velice oblíbeným sportem hlavně v severní části Afriky a také v Arabských zemích. Tento druh sportu, stejně jako ostatní vybrané sporty skupinou TGP pro svoji sérii, nepatří mezi tradiční olympijské disciplíny.

Co jste věděli nebo naopak vůbec nevěděli o pštrosích?

Pštros dvouprstý (Struthio camelus) je největší žijící pták světa, který je nelétavý a původně pochází z Afriky. Je jediným žijícím představitelem čeledi pštrosovitých (Struthionidae) a rodu Struthio. V současné době jsou chováni po celém světě včetně České republiky.

Jízda na pštrosovi

Pštrosi obvykle váží mezi 90 a 130 kg, i když byli zaznamenáni i samci o váze až 155 kg. Pera samců jsou černá s příměsí bílých per na křídlech a ocasu. Samice a mladí samci mají peří šedohnědé s pár bílými pery. Silné nohy pštrosů jsou bez peří. Ptáci stojí na dvou prstech, přičemž větší vnitřní prst se podobá kopytu. Tato adaptace jim umožňuje rychlý běh, při kterém mohou v případě ohrožení života vyvinout na krátkou vzdálenost rychlost až 70 km/h. Vnitřní prst zároveň může sloužit jako nebezpečná zbraň, protože pštros se proti nepřátelům brání také kopáním. Pštros je pták s nejdelším krkem. Oči pštrosů s jejich silnými černými řasami (ochrana proti prachu) jsou největší oči všech žijících suchozemských tvorů. K jejich ochraně před prachem a pískem slouží pštrosům také třetí víčko – mžurka, která se zavírá horizontálně od vnitřního očního koutku k vnějšímu. Podobně je chráněno i široce otevřené ústí sluchovodu, které je umístěno na hlavě směrem dozadu. Peří kolem něho totiž vytváří tzv. příuší.

V době sexuální zralosti (mezi 2 až 4 roky) mohou samci dosahovat výšky od 1,8 do 2,7 metrů a samice od 1,7 do 2 metrů. Během prvního roku života mláďata rostou o 25 cm za měsíc. Po jednom roce života váží mladý pštros okolo 45 kg. Pštrosi se mohou dožívat až 75 let.

Jízda na pštrosovi

Traduje se, že jejich zvykem je při ohrožení strčit hlavu do písku, ovšem tomu tak není. Pštros je typicky společenský pták, žijící v kočujících skupinách o velikosti 5–50 jedinců. Ve skupinách vládne přísná hierarchie. Dominantní samci a samice řídí přesuny skupiny, prachové koupele atd. Na cestách za potravou a vodou jsou pštrosi za den schopni urazit 10–40 km. Putování přerušují pouze v místech s dostatkem potravy. Kvůli ochraně před dravci se pštrosi přidružují k některým býložravcům, jako jsou např. zebry, gazely a antilopy. Udržují s nimi vztahy založené na vzájemné pomoci při hlídání okolí před možným nebezpečím. Pštrosy předurčuje jejich výška a vynikající zrak a sluch do role hlídek, kterým zároveň také neunikne žádná změna v chování býložravců, pokud spatří nebezpečí dříve než oni. Jejich potravou jsou převážně rostliny, jichž musí zkonzumovat velké množství, vzhledem k jejich nízké energetické hodnotě. Pštrosi konzumují nejen listy rostlin, ale také jejich zrna, poupata, pupeny, květy, plody a také kořeny. Jako každý pták, který se živí rostlinnou potravou, i pštros si usnadňuje její rozmělnění v žaludku, který má tři laloky, pomocí polykání kamínků. Denně takto spolyká několik hrstí oblázků a písku. Protože pštros je všežravec, zpestřuje si rostlinnou stravu hmyzem (nejčastěji termity a sarančaty), nepohrdne však ani malými savci (hlodavci), plazy a ptáčaty. Pštros nevydrží dlouho bez vody, zvláště pro mladé jedince je voda nutnou podmínkou k přežití. Pokud nemůže vodu najít, musí se spokojit s tučnými a šťavnatými rostlinami (halofyty) a plody. Pokud je to však jenom trochu možné, vypije pštros denně velké množství vody. Pro koupání pštros ale většinou vodu nepoužívá, využívá spíše prachové koupele, které mu částečně prachem, usazeným v peří, nahrazují maz chránící jeho peří proti vodě.

A nyní konečně k samotné sportovní disciplíně jízda na pštrosovi (pštrosí závody)

Pštrosi jsou dostatečně velcí a robustní, aby na nich mohli menší lidé jezdit. Při jízdě se jezdec drží pštrosa za křídla. Pštrosi byli trénováni v některých oblastech severní Afriky a Arábie podobně jako závodní koně. Závody byly i v USA, kde ale sklidily kritiku od organizace Animal Rights. Ovšem je jen malá pravděpodobnost, že se budou dále rozšiřovat vzhledem k nesnadnému sedlání těchto zvířat. Pštrosi jsou navíc nechvalně známí svou popudlivou povahou.

Jízda na pštrosovi

Jedná se spíše o adrenalinový sport než o oddychovou zábavu. Pštrosí závody, které se konají např. v Keni, se stávají stále oblíbenějšími při trávení volného času pro místní i turisty. Pro jízdu na temperamentním opeřenci však v sobě musí jezdci najít velkou dávku odvahy. „Mnoho z nich se zpočátku bojí, že je pštros zabije, “ říká majitel pštrosí farmy a trenér žokejů. A strach je tu opravdu na místě. Trénink probíhá jednoduše, nasadí se pštrosům pytel na hlavu a ti si pak myslí, že je noc a nechají se sebou dělat, co vás napadne. Velmi důležitou součástí jízdy na pštrosovi je sed na opeřenci, kde sedíte na zádech ptáka na speciálním sedle a nohy máte zaklíněné za křídly ptáka a pevně se přitom držíte křídel, abyste mohli usedět úplně odlišné chody než člověk může znát například z jízdy na koních. Tím pohybem je rychlé kmitání z boku na bok.

Jízda na pštrosovi

Video jízdy na pštrosovi si můžete prohlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=R_AaEpqtgiQ

Jak na keš?

A – Jakou maximální rychlost v km/h může pštros vyvinout?
B – Jaká je maximální možná hmotnost pštrosího vejce ve srovnání se slepičími vejci (tj. 1 pštrosí = x slepičích vajec)?
C – Kolik vajec může pštros zakrýt svým tělem při sezení na vejcích?
D - Počet noh normálního, zdravého a nezmutovaného pštrosa?

N a° b.c; E d° e.f

a 49
b a-B
c ŘEŠENÍ I. SLOVNÍ ÚLOHY
d 16
e A-B-C-D
f ŘEŠENÍ II. SLOVNÍ ÚLOHY

I. slovní úloha - c
Do začátku závodu už zbývá jen 12 hodin a keňský žokej najednou vidí, jak mu pštros bere „roha“. Pštros běží konstantní rychlostí 64 km za hodinu. Kolik kilometrů pštros tedy uběhne za 12 hodin, když si uprostřed stanoveného času dá přestávku v délce 7 minut, aby se mohl napít?

II. slovní úloha - f
Kolik kilometru ujede na kole keňský žokej honící pštrosa, který mu utekl?
Má na to stejný čas jako pštros, ale žokej dosahuje průměrné rychlosti jen 39 km/h. Samozřejmě, že i žokej si potřebuje dát pauzu. Dá si přestávku na pivko, kdy mu jeden lahodný mok vygeneruje 8 minut zdržení. Kolik ujede kilometrů, přičemž je už dopředu jasné, že pštrosa nedohoní?


Při výpočtu zaokrouhlujte matematicky.

 

CWG Tisnovske geopivko     SQ Tisnovske geopivko

Additional Hints (Decrypt)

Cšgebf nyn Qngry

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)