Skip to content

Boleslavske kostely a cirkve Multi-cache

This cache has been archived.

Březňák: Archivace keše.Do 30.června bude možno odlovit.Pak bude odstraněna.

More
Hidden : 3/13/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš vás provede po Boleslavských kostelech a církvích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Tento kostel, uzavírající svým průčelím Staroměstské náměstí spolu s budovou arciděkanství, podle Hájkovy kroniky původně dřevěný, byl postaven současně s hradem za doby Boleslava II. Zbožného koncem 10. stol. a zasvěcen Matce Boží. Kostel Matky Boží byl umístěn při hradbách města při fortně, kterou se vcházelo na předměstí, pozdější Nové Město. Na žádost měšťanů povolil král Václav IV. r. 1406 stavbu kamenného chrámu, který si svou podobu zachoval v hlavních rysech až do dnešních dob. Pro husitské bouře byla stavba kostela zastavena a pokračovalo se až v 2. polovině XV. stol. Kněžiště bylo zaklenuto r. 1470, jak to potvrzuje štít pánů z Cimburka, zasazený uvnitř klenáku. Patrně kvůli neutěšené politické i náboženské situaci byla stavba znovu zastavena a chrámová loď se dočkala zaklenutí až r. 1566 za pánů Krajířů z Krajku, což dosvědčují rodové znaky na emporách. V baroku byly boční lodi prohloubeny mezi dvěma poli o dvě kaple na pravé i levé straně, a to mezi dvěma pilíři, které dříve vystupovaly ze stěny gotického kostela. Další stavební úpravy sledujeme při stavbě renesanční kruchty, v době kdy kvetla kostelní hudba a zpěv. Uvedená úprava byla provedena zásluhou bohaté měšťanky Kateřiny Militké, která financovala mnohé stavební práce. V presbytáři, který je poněkud vyšší než hlavní loď, je gotický portál do sakristie, která do dnešní podoby byla přistavena v době baroka, stejně tak jako byla přistavena barokní předsíň k hlavnímu vchodu po velkém požáru r. 1702. Opravy se ujal švýcarský Vlach Mikuláš Rossi, když se seznámil s barokní architekturou v severní Itálii, což uplatnil na vrcholu štítu v průčelí. Velké restaurace kostela byly provedeny v letech 1888, a hlavně pak v letech 1902 až 1908. Znovu bylo proraženo velké gotické okno za hlavním oltářem místo malého kruhového. V průčelí byla dále odkryta dvě velká okna postranních lodí s gotickou kružbou, z nichž v levém se nachází kamenný kalich a na emporech oklepána několikerá vrstva nátěrů na freskách a sgrafitu. Nákladem továrníka Klingera dostala katedrální okna v presbytáři vitráž s postavami sv. Cyrila a Metoděje. Třetí okno se sv.Václavem pořídil děkan Matějka. Při leteckém bombardování města 9.5.1945 bylo však zcela rozbito a není obnoveno. Při tomto náletu byla kromě všech oken zničena i celá střecha kostela. Při opravách v r. 1946 byl kostel částečně modernizován a zasekána nová elektroinstalace. Na konci 50. let byla udělána nová fasáda a uvnitř postupně konservovány a polychromovány hlavní oltář, kazatelna a 2 postranní oltáře. V letech 1970-1972 bylo opraveno průčelí chrámu bez reliéfního štítu. V letech 1994-1997 pořízena nová střecha a venkovní fasáda kromě průčelí. Poslední oprava probíhala od července 2002 do června 2005. Kromě nové elektroinstalace muselo být provedeno důkladné vysušení, izolace základů a omítek a vyměněna dlažba. Na nákladech oprav prováděných od r.1994 se podílí město, stát i církev.

Ciferace chronogramu z nápisu na sloupu napravo od vchodu je vaše písmeno A

Kostel sv.Jana Nepomuckého

Výsledek obrázku pro Kostel svatého Jana Nepomuckého (Mladá Boleslav)

Původní kostel byl vystavěn v polovině 14. století za branami města na Horním předměstí, později nazvaném Nové Město. Původně byl zasvěcen sv. Janu Křtitelovi. Tento původní kostel sloužil jako farní a obklopoval ho hřbitov. Duchovní správu vykonávali johanité, kteří zde měli i svou komendu, a to až začátku do husitských válek, kdy v roce 1421 komenda zanikla. Po skončení husitské revoluce se kostel již filiálním k mladoboleslavskému kostelu Kostel Nanebevzetí Panny Marie. V letech 1590-1623 sloužil kostel rozrůstající se německé luteránské obci. Po bitvě na Bílého Hoře se vrátil opět katolíkům. Za třicetileté války byl kostel poškozen a proto byl v roce 1727 zbarokizován a přestavěn do současné podoby. V letech 1787-1812 sloužil jako kostel pro místní vojenskou posádku, a poté byl v roce 1812 pro zchátralost uzavřen a vyklizen. Hlavní oltář byl přenesen do kostela sv. Havla a kostel se stal skladištěm pro potřeby města. Roku 1816 byly obnoveny bohoslužby a kostel získal nové zasvěcení sv. Janu Nepomuckému. V letech 1902-1904 byla provedena novobarokní úprava fasády s nikami do nichž byly umístěny původní barokní sochy sv. Josefa z roku 1791 a sv. Jana Nepomuckého z 18. století. V letech 1988-2002 proběhla generální rekonstrukce kostela.

Počet velkých oken na boku kostela ve směru infocentra je vaše písmeno B

Kostel sv.Bonaventury.

V polovině 14. století sloužil kostel jako benediktinský klášter, ale odhaduje se, že vznikl mnohem dřív. V klášteře byla v 15. až 17. století zřízena bratrská škola českých bratří. Po bitvě na Bílé hoře se areál dostal do rukou katolické církve a ta jej v barokním slohu přestavěla. V roce 1784 - 85 zde piaristé zřídili gymnázium a kolej, která se předtím nacházela v Kosmonosech. Kostel byl ve 20. století zcela zdevastován a sloužil jako sklad Okresního bytového družstva. Po revoluci objekt dál bezostyšně chátral až do roku 2007, kdy bylo otevřené Vzdělávací centrum Škoda Auto Na Karmeli. Firma Škoda Auto a.s. vedle kostela vybudovala svojí vysokou školu a v rámci projektu zrekonstruovala a otevřela i kostel sv. Bonaventury. Dokonale propojila současnou moderní architekturu s renovací kostela a přilehlého okolí. Nyní kostel opět září, jako v době své největší slávy.

Prostřední číslice nade dveřmi,podobná arabské používané v Evropě je vaše písmeno C.

Kostel sv.Havla

Kostel byl původně hřbitovním. Založení hřbitova (místo bylo původně sadem) je datováno do roku 1539. Hřbitov sloužil jako morový v situacích, kdy nepostačoval obecní hřbitov u kostela sv. Jana Nepomuckého. Kostel byl pohřebním místem rodiny Krajířů z Krajku, kteří byli v hrobce pod ním pohřbeni. Členové rodu patřili k Jednotě bratrské a po bitvě na Bílé Hoře byla jejich hrobka v důsledku náboženské nevraživosti poškozena. Cínové rakve byly následně roztaveny a byly z nich zhotoveny oltářní svícny. Hrobka pak již zůstala prázdná. Na hřbitově kolem kostela se pohřbívalo zhruba až do poloviny 19. století. Byli zde pochováni rytíři z Neuberka, páni z Bubna, piarističtí kněží, čeští bratři, šlechtici i měšťané, vojáci i řemeslníci, a u zdi hřbitova rovněž tuláci i sebevrazi.

Počet písmen v posledním slově prvního řádku nápisu nad vstupem do parku je vaše písmeno D

Kostel Jednoty bratrské

Sborový dům

Začátek činnosti Jednoty bratrské v Mladé Boleslavi sahá pravděpodobně do 70. či 80. let 15. Sborový důmstoletí. První doložená zmínka je z roku 1496. Obnovení práce ve městě se Jednota bratrská (JB) dočkala 19. dubna 1895, kdy se do Mladé Boleslavi přistěhoval Václav Vančura se svou rodinou. Jejich domovem se stal byt ve starobylém domě – Templu. Na stejném místě také o týden později začala pravidelná shromáždění Jednoty bratrské. Václav Vančura byl velice agilní člověk a svou víru v Ježíše Krista předával nejen lidem v Mladé Boleslavi, ale i v širokém okolí. Malá modlitebna v Templu brzy nestačila stále se rozšiřujícímu okruhu posluchačů, a proto se ozývaly hlasy po zbudování vlastního domu. Ten byl slavnostně otevřen 8. října 1899 v Blahoslavově ulici, kde Jednota bratrská sídlí dodnes. Po Václavu Vančurovi, který pracoval v našem městě až do roku 1932, působilo ve sboru ještě dalších sedm kazatelů. Během více než sta let prožil obnovený sbor dobré i horší časy. Po počátečním růstu přišla stagnace v těžkých obdobích obou světových válek a později během komunistického režimu. Církve byly násilně zatlačeny do svých budov a bylo jim znemožněno veřejně působit. JB nebyla nikdy církví zaměřenou jen sama na sebe, ale snažila se pomáhat lidem v nouzi. Tato činnost se mohla nově začít aktivně rozvíjet po roce 1989.

Číslo R55? je vaše písmeno E

Farní sbor Českobratrské církve evangelické

Farní sbor ČCE v Mladé Boleslavi vznikl spojením kazatelských stanic dvou tolerančních sborů (založených po tolerančním patentu 1781) První náležela k reformovanému sboru v Mělnickém Vtelně, druhá k luterskému sboru v Kovánci. Sloučením těchto dvou tradic (reformované a luterské) vznikla nejen sama Českobratrská církev evangelická roku 1918, ale právě i mladoboleslavský sbor (o rok později 1919). V současné době se nás o nedělích schází průměrně okolo 35. Společenství tvoří několik rodin s dětmi, střední a starší generace, mládež ve sboru chybí. Jsme společenstvím křesťanů, vyznávajícím svou víru civilním způsobem. To znamená, že se nevzdáváme vlastního kritického myšlení. Naše církev nabízi jakousi alternativu střízlivého křesťanství ke křesťanství katolickému, a svou tolerancí a otevřeností je alternativou církvím exklusivním. Bohoslužby jsou poměrně strohé, zaměřené na Písmo a jeho zvěst. Ve zpěvech navazujeme na dlouhou tradici, táhnoucí se až ke kořenům reformace české a světové, takže v našem kancionálu najdete písně i z dávného středověku. Se stejnými nápěvy (např. Ženevských žalmů) se setkáte v evangelických církvích po celé Evropě i ve světě. A ač už jejich texty někdy bývá složité vnímat v plném rozsahu, patří i ty nejstarší písně mezi velmi oblíbené, snad proto, že mohou k člověku promlouvat v každé době.

Číslo orientační(modrá)je vaše písmeno F

Náboženská obec Církve československé husitské

Církev československá byla vyhlášena po bohoslužbách v Husí Lhotě (vesnice nedaleko Mladé Boleslavi) 21.3.1921 jako reakce na návštěvy, bohoslužby a přednášky Dr. Karla Farského. Až do chvíle udělení státního schválení samostatné NO byli členové nové církve oficiálně vedeni pod NO Bakov n.J. Skutečný vznik NO po udělení státního souhlasu se váže k datu 16.11. 1924. V únoru 1924 měla NO v Mladé Boleslavi a okolí 3.261 členů. 1. farářem se stal František Holman (1924-25), 2. Karel Svoboda (1926 – 33). V této době byl zakoupen pro NO pozdně gotický městský palác Templ (vybudován 1488-1493), který v letech 1924-1965 sloužil jako sbor CČS. Největšího rozvoje dosáhla NO v MB za faráře Dr. Mojmíra A. Beneše (1933-1950). Členská základna dosáhla počtu 5.500 členů, byl ustanoven odbor sociální péče, Pěvecký sbor Farský, Jednota mládeže, ve školách se vyučovalo náboženství průměrně ročně pro 420 školních dětí, svátost křtu přijalo 3.000 dětí, bohoslužby se konaly také ve čtyřech střediscích. V duchovní správě vypomáhalo několik duchovních, bohoslovců, učitelů náboženství. Vedení NO nashromáždilo slušný majetek. Byl zakoupen pozemek pro výstavbu Husova sboru, do majetku církve byl získán činžovní dům. V té době byla NO v MB sídlem mladoboleslavského okrsku v rámci královéhradecké diecéze. Období od r. 1950 můžeme nazvat obdobím likvidace náboženského a duchovního života. Poslední morovou ranou v materiálním zajištění NO byl vyhlášený havarijní stav budovy Templ, na jejíž opravy se nepodařilo zajistit dostatečné finanční prostředky, což znamenalo budovu opustit a předat za symbolickou 1,- Kč městu. V tomto období se fakticky jednalo o přežití NO, protože církev se neměla kde scházet. Usilovným jednáním se podařilo nejprve získat byt pro faráře v domě čp. 495 v ulici Boženy Němcové, získat půjčku na zakoupení celého domu, kde ve 2. poschodí byly kanceláře NO a v přízemí vybudována modlitebna. Nová modlitebna byla slavnostně otevřena při bohoslužbách 16.5. 1967. Rok 1989 se stal předělem pro naši společnost i pro NO. Období po sametové revoluci v r. 1989 se dá nazvat obdobím obnovy duchovního života, obdobím nadšení a naděje v lepší časy církve. Br. farář Jelínek byl velice aktivní, uměl sehnat peníze od sponzorů, členů církve i příznivců na nutné generální opravy budovy, které probíhaly v letech 1990 – 95. Posledních deset let bylo charakterizováno postupným zlhostejněním společnosti ke všemu, co přesahuje materiální rozměr života. Práce církve v průmyslovém městě je těžká. Potýkáme se s odporem k jakékoliv instituci včetně církve. V současné době je náboženská obec početně malá.

Číslo R67? je vaše písmeno G

Výpočet finálky:

POZOR.

20.4.2016 v 14:30 po vymudlení přesunuta finálka a upraven výpočet.

N 50° 25.(A-C)(E-B-D)(G-3)

E 014° 5(C-D).A(F-E)C

Ciferný součet souřadnic je 51

Pozor na mudly se svými čtyřnohými kamarády!

Additional Hints (Decrypt)

I gehopr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)