Skip to content

Vyroci roku 2016 - 20.3. Narodni park Sumava Mystery Cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

kes uz se bohuzel nachazi v oplocenem arealu a bude odnesena. Z tohoto duvodu jsem byl pozadan o archivaci.

Voyager Reviewer - reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 2/24/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


VÝROČÍ ROKU 2016

 

 

Rok 2016 je rokem přestupným, začal pátkem 1. ledna a končí sobotou 31. prosince. Dle Organizace spojených národů (OSN) je tento rok mezinárodním rokem luštěnin. Rok 2016 je mimojiné také rokem mnoha zajímavých a důležitých výročí, a proto jsem připravil pár kešek, které jsou jim věnovány. Tato keška, věnovaná výročí 25 let od založení Národního parku Šumava, je jednou z nich. 

 

NÁRODNÍ PARK ŠUMAVA

(založen 20. března 1991)

 Rozlohou největší národní park České republiky, jehož předmětem ochrany jsou jedinečná nerušeně se vyvíjející biologická společenstva.

 

Logo národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava

 

Obecná charakteristika:

Národní park Šumava je lesnaté území v České republice, na kterém je ustanoven zvláštní režim ochrany životního prostředí. Mimo horských smrčin a pralesních porostů jsou nejvýznamnější slatě, rašeliniště a karová jezera. Šumavský národní park je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Na území NP bylo vyhlášeno 24 státních přírodních rezervací a jiných maloplošných chráněných území. Znakem Národního parku Šumava jsou v současnosti dva živé šumavské stromy, jeden suchý mezi nimi, a vrchovina za nimi.

 

Poloha:

NP Šumava se nachází na jihozápadě ČR. Lze jej od severovýchodu po jihovýchod geomorfologicky rozdělit na Šumavské pláně, Železnorudskou hornatinu, Boubínskou hornatinu, Želnavskou hornatinu a Trojmezenskou hornatinu s Vltavskou brázdou. NP Šumava se rozkládá v nadmořské výšce mezi 600 m (údolí Otavy u Rejštejna) a 1378 m (vrchol Plechého - nejvyšší hory české části Šumavy).

 

Topografická mapa Šumavy

 

Význam a smysl parku:

Národní park vznikl v roce 1991 z části území původní Chráněné krajinné oblasti Šumava. Účelem jeho vzniku bylo ochránit pestrou mozaiku unikátních rozsáhlých rašelinišť, smrkových i bukových pralesů, horských luk, nespoutaných řek a ledovcových jezer. Jako jeden z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě je nazýván Zeleným srdcem Evropy, Šumava bývá často označována i jako zelená střecha Evropy. Domov zde mají desítky ohrožených druhů rostlin a živočichů, jako jsou rys, los či tetřev hlušec. Některé druhy hmyzu se nevyskytují nikde jinde na světě než právě v šumavských rašeliništích.

 

Geologie:

Geologická prozkoumanost území národního parku i celé Šumavy je celkově na nízkém stupni. Teprve v posledních letech zde dochází k dalším průzkumům, které ukazují, že Šumava je komplikovaná klenbovitá struktura varisky přepracovaných krystalických hornin moldanubika. Šumava patří mezi nejrozsáhlejší a nejstarší pohoří střední Evropy s rozsáhlými relikty vrcholových plošin, ležících v několika úrovních v nadmořské výšce nad 1000 m n. m. Tyto jsou zachovány v její centrální části a nazývají se Šumavské pláně. Na Šumavě převládají přeměněné horniny a hlubinné vyvřeliny (především ruly a svory).

 

Hydrologie:

Vodstvo NP Šumava tvoří prameniště a rašeliniště, vodní toky, ledovcová jezera a umělá vodní díla. NP Šumava probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Hydrologicky náleží většina území k úmoří Severního moře, povodí Labe s hlavními řekami Vltavou a Otavou. Pouze malá část území při státní hranici spadá do povodí Dunaje, který ústí do Černého moře. Významnými vodními stavbami jsou hlavně plavební kanály, náhony a umělé nádrže. V NP Šumava se také nachází plavební Schwarzenberský kanál a Vchynicko-tetovský kanál, které sloužily k plavení dřeva z těžko přístupných lesních míst. Nejvýznamnější údolní nádrž je Lipenská údolní nádrž, jež byla vybudována na Vltavě v letech 1950-1960 u obce Lipno jako první stupeň vltavské kaskády.

 

Začátek Schwarzenberského plavebního kanálu

 

Podnebí:

Šumava je typická přechodným oceánským a vnitrozemským klimatem, takže má poměrně malé roční výkyvy teploty a poměrně vysoké srážky během celého roku. Šumava náleží do chladné klimatické oblasti. Teploty se mění především s nadmořskou výškou (průměrné teploty jsou ve výšce 750 m n. m. cca 6 °C a v 1300 m n. m. asi 3 °C) a liší se i vlivem terénu. Nejchladnějším měsícem bývá leden, nejteplejším červenec. Největší množství srážek je v centrální části Šumavy a liší se samozřejmě na návětrné a závětrné straně pohoří (díky srážkovému stínu). Nejvíce sněhu je v nejvyšších polohách příhraničního hřebene, nejméně na severovýchodním okraji Šumavy. Souvislá sněhová pokrývka leží v nejvyšších polohách 120-150 dní. Ve vrcholových polohách jsou časté mlhy, na vrcholcích a hřebenech silný vítr a námraza.

 

Použité zdroje:

Text: www.wikipedia.org, www.npsumava.cz

Obrázky: www.wikipedia.org, www.itras.cz

 

KE KEŠI:

 

Krabičku nehledejte na úvodních souřadnicích, zavedly by Vás jen doprostřed louky !!! Samotná finální krabička se nachází v rozmezí 100 - 1000 m od úvodních souřadnic !!! Pro vyluštění finálních souřadnic musíte vyluštit jednoduchý kvíz o Národním parku Šumava:

 

1) Kdo byl ředitelem Národního parku Šumava v letech 2004 - 2007?

                  a) Alois Pavlíčko, poté A=6

                  b) František Krejčí, poté A=8

                  c) Miroslav Filip, poté A=1

2) Největší šumavské rašelinné jezírko byste hledali v:

                 a) Tříjezerní slati, poté B=7

                 b) Chalupské slati, poté B=5

                 c) Mlynářské slati, poté  B=0

3) Jak se nazývá šumavský vrchol s nadmořskou výškou 1315 m n.m., jenž je velice turistický atraktivní díky rozhledně, která se na vrcholu nachází?

                 a) Medvědí hora, poté C=6

                b) Poledník, poté  C=8

                c) Blatný vrch, poté C=7

4) Nejvyšším vrcholem NP Šumava je Plechý s nadmořskou výškou 1378 m n.m., na jehož vrcholu byste našli:

                 a) rozhlednu, poté D=2

                 b) skalnatý útvar, poté D=9

                 c) turistickou chatu, poté D=4

5) Jakým způsobem vzniká řeka Otava, která odvodňuje severozápadní část NP Šumava?

                 a) soutokem Vydry a Křemelné u Čeňkovy pily, poté E=6

                 b) vytéká z Plešného jezera, poté E=7

                 c) pramení pod vrcholem Třistoličníku v nadmořské výšce 1311 m n.m., poté E=2

6) Kolik procent orné půdy se využívá pro zemědělské účely v Národním parku Šumava?

                 a) 20 %, poté  F=8

                 b) 12 %, poté F=5

                 c) 9 %, poté F=1

 

 FINÁLOVÉ SOUŘADNICE: N 49° 27. ABC E 018° 09. DEF

Keš je velikosti small a obsahuje logbook, psací potřebu a věci na výměnu. K výměně přistupujte férově !!! Keš po nálezu vraťte na původní místo a krabičku dobře zamaskujte !!!

 

PŘEJI ÚSPĚŠNÝ LOV A NEZAPOMENUTELNÉ ZÁŽITKY

Additional Hints (Decrypt)

Nm cb birerav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)