Skip to content

Sarkany a draky II. Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event. The date of this event has passed. In order to reduce confusion from inactive event listings, this event has been automatically archived. Event owners are encouraged to archive their events within 30 days after the event (Mega-/Giga-Events within 60 days). Attendees can still log archived events.

More
Hidden : Saturday, April 30, 2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vsetkych priaznivcov „geocachingu“ pozyvame na „event“, vdaka ktoremu ziskate suvenir, nadherny vizualny zazitok a splnia sa vam tajne priania.


Termin: 30.4.2016 / Miesto: Kalvaria / Cas stretnutia: 15:00 -17:00


Papierové šarkany majú dlhú históriu, svoje miesto našli v náboženstve, mystike, vede, umení, ale hlavne vo voľnom čase. Púšťanie šarkanov je jednoduchým a finančne nenákladným športom. Tradícia púšťania šarkanov a drakov je u nás veľmi rozšírená a čim ďalej tým viac sa rozmáha. V zahraničí je to veľmi populárna zábava hlavne cez víkendy keď sa priaznivci stretávajú na podujatiach, zvaných "drachenfest", po našom šarkaniáda, kde si jednoducho púšťajú svoje šarkany, buď svojpomocne spravených podľa vlastného plánu, alebo kúpených. Šarkaniáda nie je zábava len pre deti, veľmi často sa stáva že deti sprevádzajú rodičov a nie naopak. Existuje nepreberné množstvo drakov, kitov, ktorých ovládanie je pomerne náročné a vyžaduje cvik. Lietajúci draci môžu byť koníčkom pre dospelých, hoci na prvý pohľad vyzerajú ako aktivita pre deti. Postaviť papierového draka, aby lietal, vyžaduje zručnosť a najmä odhad aerodynamických vlastností výtvoru.

Drak vyletel do sveta z Číny


Prvé púšťanie drakov nemožno s presnosťou odhadnúť, niektoré zdroje uvádzajú štyri tisícky rokov pred naším letopočtom iné o dvetisíc rokov menej. Isté však je, že prvý draci lietali v Číne. Tu už však nepanuje presná zhoda v tom, prečo si ich ľudia vtedy púšťali. Jedni tvrdia, že roľníci chceli priniesť úrodu a púšťali šarkany na jar, iní píšu, že draci lietali nad políčkami ako poďakovanie. Nech už bol dôvod akýkoľvek, jednalo sa o rituál a nie detskú zábavu. Drak v čínskej mytológii symbolizuje silu, odvahu a múdrosť. Vládne dažďu, prameňom i plodnosti, preto súvisí s úrodou. V 5. stor. pnl čínsky filozofi Lu Ban a Mozia vyrábali šarkany z bambusu a hodvábu. Mali náboženský význam, používali sa tiež na skúmanie vetra a prenášanie správ.

Z Číny sa púšťanie draka rozšírilo do Japonska, Thajska, Indie, Oceánie a ďalej do Európy, tu už nebol využívaný len k rituálnym účelom, ale stal sa aj vybavením armády, pomáhal meteorológom viac porozumieť počasiu a veľmi sa ním preslávil Benjamin Franklin, keď v roku 1790 navrhol používanie šarkanov pri výskume bleskov. V roku 1863 austrálsky astronóm Lawrence Hargrave vyvinul komorového šarkana, ktorý položil základy tzv. kitingu. Roku 1899 bratia Wrightovci využívali šarkany pri vývoji lietadiel. V 19. storočí bol dokonca vyrobený drak, ktorý vyniesol do oblakov ľudskú posádku. Touto raritou sa preslávil Samuel Franklin Cody, keď v roku 1903 prekonal kanál La Manche na palube ťahanej šarkanmi.

V 16.-17. storočí sa prvýkrát šarkany objavili v Európe ako obľúbená rekreačná aktivita. Konštrukcia mala typický tvar kosoštvorca alebo šípu.

Rekordy

 

- Najmenší šarkan schopný letu meria na výšku 5 mm.
- Najväčší šarkan na svete dosiahol rozmery 42 x 25 m.
- Najdlhší šarkan na svete meral 1 034 m.
- Najväčšia nameraná rýchlosť šarkana presiahla 193 km/h.
- Najväčšiu výšku šarkan dosiahol 4 km.
- Najväčší počet šarkanov, ktoré leteli v jednom rade bol 11 284.
- Najdlhšie vydržal šarkan vo vzduchu 180 hodín.
- Niektoré druhy japonských šarkanov vážia až 2 tony.

Kedy je doba na draka?


U nás sa púšťanie drakov rozšírilo až v devätnástom storočí v súvislosti s priemyselnou výrobou papiera. Neodmysliteľne patrí k jeseni, ale nemali by sme v tom hľadať žiadny skrytý význam, išlo o zábavu pre deti. Tie mali na jeseň, keď už bolo po žatve konečne čas užiť si trochu hier a radovánok. Dnes už nie sme obmedzovaní okolitými podmienkami ako naši predkovia. Nikedy sú lepšie podmienky pre púšťanie draka na jar ako v jesenných mesiacoch. Draka môžeme púšťať kedykoľvek bez ohľadu na ročné obdobie, stačí len priaznivý vietor. Ideálne je ak fúka konštantne, ak je vietor nárazový, drak sa môže stať neovládateľným.

Druhy drakov


Typy rozlišujeme podľa ich letových vlastností a tvarov. Je veľa typov šarkanov, spomenieme si najznámejšie:

- Plochý – typická voľno časová konštrukcia – lístoček, hviezda, diamant. Prekrížené prútiky sú potiahnuté papierom alebo plátnom, šarkan má chvost, stužky a šnúru.
- Akrobatický – ide o športový typ šarkanov na niekoľkých šnúrach, ktoré pripomínajú tvarom rogalo.
- Čínsky – existuje nespočetné množstvo tvarov. Tradične ide o trubicu z bambusových kruhov potiahnutú papierom. Tiež môže mať tvar papierového vreca, opäť s bambusovou konštrukciou.
- Krabicový – jedná sa o komplikovanejší model. Najjednoduchšiu verziu predstavujú často dva štvorstenné, vzájomne spojené papierové boxy.
- Vlečný/ťažný – tento šarkan sa využíva v športe, napr. snowboardingu. Používa systém niekoľkých šnúr. Tzv. komorové šarkany sú podobné krídlu pre paragliding.


Z každého typu si môžete kúpiť nespočetné množstvo druhov alebo si skúsiť z papiera či umelého hodvábu a tyčiek vyrobiť vlastného draka. Môžete s partnerom kreatívne využiť daždivého počasia, aby ste si až bude slnečno a dostatočne veterno užili zábavu vonku.

 

Svoju ucast potvrdte co najskor.

Additional Hints (No hints available.)