Skip to content

Pukansky vartas Letterbox Hybrid

Hidden : 3/13/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kde bolo, tam bolo, bolo raz malé opevnené kráľovské mestečko Pukanec. V štiavnických kopcoch nad vinicami sa stovky rokov ťažilo zlato aj striebro. Okrem baníctva mestečko žilo cechmi a remeslom. Široko-ďaleko sa doniesli chýry o vzácnej pukanskej keramike a zručných majstroch hrnčiaroch.
Za uhorských čias žil v Pukanci aj hrnčiar Zlesík, ktorý mal troch synov. Jedného zimného večera gazda pri teple piecky vravel rodine príhody starých otcov. Otcove spomienky najradšej počúval najmladší Vavro. Besniaci víchor a snehová smršť za oblokmi mu pripomenuli onú zimu, keď sa v banských lesoch diali pračudesné veci.
Pokým útroby hôr dávali vzácnu rudu, žilo v Pukanci niekoľko nemeckých obchodníkov. Ako náhle vyťažili posledné kúsky zlata, celé rodiny sa pobrali na západ. Posledným rodom boli Turmerovci. Nevľúdny otec viedol k obchodu aj svojho syna. Ten sa však náturou nepodal po otcovi. Mal dobré srdce a neraz vypomáhal ľuďom pri remesle aj vo vinici. Zahľadel sa do kováčovej dcéry a ona jeho náklonnosť opätovala. Ich láske však osud vôbec nedožičil. V jedno ráno mládenec na žiadosť otca opustil mestečko a svoju milú už nikdy viac nevidel.

Pukancom dakto šíril vravy o tom, ževraj nemecký šuhaj ukryl banský poklad v hore. Reči sa rýchle rozpŕchli aj za tri chotáre. Ľudí, ktorí rečiam uverili pohltila chamtivosť. Lesom však márne snorili dňom i nocou. O niekoľko dní sa na svetlo sveta dostala zvesť o tom, že v hore straší. Z lesa sa vraj ľudia vracali zúbožení, na smrť preľaknutí. Opisovali tajomnú postavu v banskom mundúre so zahalenou tvárou. Boli aj takí, čo tvrdili, že vydesení zutekali pred postavou s jantárovými sovími očami. Na úteku väčšinou zakopli o koreň stromu a mátoha záhadne zmizla v belobe lesa. Ľudu sa zmocnil strach, báli sa čo i len priblížiť k zakliatemu lesu. I cesty opodiaľ radšej obišli, keď stáda na paseky hnali. Od tohoto času sa horou vybrali len zdatní drevorubači, ktorí však chýrom o poklade neverili a záhadnú postavu nikdy nezočili. Tým ostatným za hukotu sovy naskakovala husia koža a neraz aj krížom cez humná vzali nohy na plecia. Ani o desiatky rokov sa nenašiel taký, čoby les prebádal.



Vavra príbeh o tajomnom strážcovi pokladu natoľko zaujal, že urputne pátral v kronikách o hrôzostrašnom prízraku so sovími očami. Nedozvedel sa nič, iba ak smer odkiaľ zutekali vyplašení trúfalci. Hneď toho dňa nabral odvahu a rozhodol sa ísť po trase zúfalcov. Opustené miesta aj cestičky, ktorým sa poverčiví desiatky rokov vyhýbali, si obkreslil z mapy mestskej kroniky.
Keď sa Vavro poberal z archívu začalo husto snežiť. Pred odvážnou púťou ešte nazrel do svojej mapy pod prístreškom poblíž pozostatkov opevneného námestia. Dnes tu nájdete úzku vežu s krížom a pred jej bránou námestíčko a podivnú maľovanú mapu, ktorá odkrýva i čriepky dávnych čias. Stojíte čelom k mape.

Odtiaľ sa vybral mladý hrnčiar po svojej pravici hore ulicou. Dúfajúc, že prestane snežiť a fúkať jeho smerom, pokračoval v ceste rovno za nosom. Vavro sa dozvedel, že práve v týchto miestach bývala aj rodina nemeckého obchodníka a zlatníka. Dnes namiesto domu Turmerovcov stojí starý biely domec s tromi oblokmi do ulice. Stojí pred ním podivný stĺp číslo 129. Keď sa ocitnete čelom k domu vydajte sa vľavo a choďte rovno až ku križovatke, kde stojí stĺp číslo 209. Tam odbočíte hore do kopca.

Vavro nebol nadšený, ale podľa mapy musel prejsť okolo domu v ktorom žil s rodinou. Zakrádal sa nenápadne ulicou. V trochu pozmenenej podobe Zlesíkov dom existuje dodnes. Ak ho identifikujete z fotografie, viete, že idete správne. Vavro sa blížil k viniciam, cez ktoré sa zo zakliateho lesa rozpŕchli vyplašení sedliaci. Vavro si razil cestu ulicou s domcami a viničnými hajlokmi. Spoza chrbta sa vám bude vynárať výhľad na Pukanec s bájnym Sitnom na horizonte. Budete stúpať rovno k domu pri kríži a nad ním prejdete popri oplotenom zdroji životodarnej tekutiny. Na krížnych cestách sa vydajte po stopách Vavra cestou vľavo. Na ďalšom rázcestí pôjdete rovno za nosom. Za chrbtom vám bude kovová brána so zelenou "machuľou". V týchto miestach už ide Vavro hájom. Postupne sa vám po ľavej strane odhalí zalesnené banské údolie a nad ním kopce.

Neodbočujte na krížnych cestách a držte smer. Po vašej ľavici prejdete okolo morušového sadu. Vavro sa už v týchto miestach zakrádal ohlušujúcim tichom lesa. Srdce mu bilo sťa bubon. Mysľou sa mu hnala nesmierna zvedavosť, ktorá pažravo hltala všetken jeho strach. Húkanie sovy ani nič podobné vôbec nepočul. Vy držte smer. Nedajte sa zviesť bočnými chodníčkami, ktoré vás budú neraz pokúšať. Na krížnych cestách pokračujte vždy po hlavnej cestičke rovno miernym klesaním do údolia.

Tam, kde sa cesta stáča doľava, Vavro zdesene zastal, akoby ho o zem prikovali! Tmavý les mu šepkal vánkom, sťaby na čarovnej flaute hral. Po svojej pravici zazrel magický mohutný dub s veľkou dutinou pri zemi. Zazdalo sa mu, žeby to bol práve onen strom, ktorý poklad chráni. Vavro podišiel k driečnemu dubu a neisto začal prehľadávať celý strom. Od samej radosti mu slzy vyskočili, keď si uvedomil, čo objavil. Jeho radosť však dlho netrvala. Zrazu sa horou prehnal studený vetrisko a jeho myseľ zavial strach zo záhadného strážcu pokladu so sovími očami. Schúlil sa ku stromu, aby poklad chránil svojim telom. Po chvíľke sa víchor zmenil vo vánok a započul akýsi neľudský šepot. Znel sťaby ozvena úderov padajúcich kvapiek v bani. Bolo to vari akési znamenie banského strážcu? Keď malú truhličku otvoril, rozžiarila sa mu tvár. Hneď si však spomenul na smutný osud jednej lásky. Poklad ihneď vrátil tam, kam patrí. Vedel však, že toto malé tajomstvo ďalšie roky bude chrániť ako oko v hlave. V jeden zimný večer o desiatky rokov Vavro rozpovedal svojmu synovi príbeh o tom ako sa stal vartášom pukanského pokladu.


Post scriptum: Tajomný baník so sovím výrazom z pukanských lesov sa objavuje aj v iných ľudových príbehoch a legendách. Vždy bol len zdanlivo zápornou postavou. Ľudí s dobrým srdcom a úmyslom nikdy nevyplašil, ani im neublížil. Povráva sa, že pravdepodobne bol duchom baníka, ktorý pri práci našiel svoju smrť. Podľa inej legendy sa zjavil "soví muž" istej vdove na čistinke pod Veterníkom (Veľký Veterník - medzi Pukancom a Uhliskami). Keď zistil, že nehľadá banské poklady a chce sa dozvedieť kde jej pochovali muža, ktorý tiež zahynul v bani, miesto jej rád vyzradil.

Letterbox hybrid je vzácny typ kešky, ku ktorej nepotrebujete gps. Všetky potrebné indície ako sa dostať k finálu kešky sa dozviete z listingu. Pečiatka je súčasťou kešky, nie je na výmenu. V okolí úvodných súradníc môžete zaparkovať.
Prajeme príjemnú prechádzku a veľa pekných zážitkov.

Autor príbehu skomponoval originálnu konceptuálnu hudbu v modernom neoklasickom style. Atmosfericka hudba je ladena v smutnych tonoch, cez ktore rozprava pribeh hrnciarovho syna Vavra, ktory cez pukanske lesy nasiel cestu k pokladu, ktory zostal akymsi epitafom smutneho pribehu nenaplnenej lasky dvoch ludi. The Watcher of Villa Baka

Additional Hints (Decrypt)

180 pz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)