Skip to content

Superpozice v opustenem lomu v Kurimi EarthCache

Hidden : 1/21/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Eathcache na ne moc známém místě u které se i trošku zapotíte krátkým, ale prudkým výstupem a seznámíte se základním principem v geologii.



Opuštěný lom v Kuřimi


Geologicky velmi zajímavé místo, na kterém si ukážeme jedno ze základních pravidel v geologii, se nachází u železniční trati na okraji Kuřimi.

Pohled na lom zepředu Pokud půjdete kolem železniční trati z Kuřimi směrem na Českou a Lelekovice, zaujmou vás na první pohled nápadné železobetonové garáže. Až potom si uvědomíte místo ve kterém vlastně stojí – tedy v lomu. Díky výstavbě garáží však lom neskončil tak jako většina ostatních, totiž zavezením odpadky a postupným zarůstáním plevelem a akáty. Bohužel na některých místech to v současné době vypadá opačně.

Lom byl založen původně v dioritech, vyvřelých horninách, které jsou částí větší geologické jednotky – brněnského masívu. Diority jsou v tomto lomu složeny především ze živců a amfibolu a při bližším pohledu lze tyto minerály poznat i prostým okem. Amfiboly tvoří šedozelené sloupečky a mezery mezi nimi vyplňují světle šedé živce.

Horninové žíly Spolu s diority je lom tvořen žilami světlých aplitů (vyvřelá hornina složená z křemene, živců a slíd), které jsou vidět při pohledu z dálky a v lomové stěně tvoří světlé šedé, až více než jeden metr mocné, většinou ploše uložené, žíly, prorážející diority.

Horninové žíly Pokud se přiblížíme k lomové stěně blíže, objevíme pak další žíly, které pronikají do dioritů i aplitů a jsou z nich nejmladší. Tyto zelenošedé, jemnozrnné horniny se odborně nazývají dioritové porfyrity a petrograficky jsou blízké vulkanickým horninám – čedičům. O tom, že tyto horniny se v době svého vzniku nacházely blízko zemského povrchu, pak svědčí drobné dutinky, původně vyplněné vulkanickými plyny.

Superpozice


Na tomto lomu lze dobře pozorovat jedno ze základních pravidel geologie – princip superpozice, který již v 17. století definoval dánský učenec Niels Stensen.

Superpozice Princip superpozice (někdy též zákon superpozice) je jedním ze základních principů v geologii a stratigrafii. Říká, že geologické vrstvy ležící níže (v podloží) jsou starší než vrstvy ležící výše (v nadloží). Vychází z jednoduchého předpokladu, že každá vrstva se ukládá během konečného časového intervalu, po uplynutí tohoto intervalu začne sedimentace další vrstvy, která se začne ukládat na předešlou. Nejdříve tedy musí sedimentovat vrstva v podloží, aby na ní mohla později nasedimentovat nadložní vrstva. Sekvence několika vrstev tak reprezentuje několik časových úseků, během kterých se dané vrstvy ukládaly. Platnost tohoto principu není univerzální, je porušena např. v převrácených vrstevních sledech, apod.

Superpozice - ukládání horninZjednodušeně řečeno nám toto pravidlo říká, že v nedeformovaném stavu leží mladší hornina vždy nahoře a horniny starší leží v podloží s tím, že horniny mladší pronikají do hornin starších. Tak je tomu i v případě tohoto odkryvu.

Klasický případ superpozice lze nalézt při východním okraji lomu (viz waypoint). Zde na starohorních dioritech leží mladé čtvrtohorní spraše, které vznikly v dobách ledových usazením velmi jemného křemenného prachu unášeného větrem.

Bohužel se mi nepodařilo sehnat fotografie z doby, kdy byl lom ještě funkční, případně plány těžby, plány dobývacích prostorů apod. Nezjistil jsem ani informace od kdy do kdy byl lom funkční a proč těžba přestala. Na Báňském úřadě, na geologické službě ani na Městském úřadě v Kuřimi těmito informacemi nedisponují. Pokud budete mít nějaký materiál, ať už foto, nebo nějakou zajímavou informaci, pošlete mi jej, rád ho do listingu doplním.

Zdroje:

www.kurim.cz
geologická služba Brno

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vaše úkoly jsou následující:

Hlavní úkoly:


1) Na úvodních souřadnicích pod lomem:

a) Změřte nadmořskou výšku dle Vaší GPS 

b) Pak se přibližte až k lomové stěně. Naleznete zde zajímavou aplitickou žílu (viz fotohint). Jakou má barvu? Změřte její délku a šířku.

2) Ve východní části lomu (viz waypoint) uvidíte typický příklad superpozice. Spraše zde nasedají na diority. Jak mocné jsou zde viditelné odkryté vrstvy. Jakou mají barvu? Čím je tato barva způsobena?

3) Vydejte se po cestičce nahoru nad lom (viz waypointy), na nejvyšším místě (viz waypoint) změřte nadmořskou výšku. Rozdílem nadmořských výšek zjistíte skutečnou výšku lomu. Prosím buďte opatrní, okraj lomu není nijak zabezpečen, takže může hrozit pád. Nepřistupujte tedy až k těsné blízkosti lomové hrany.

Vedlejší úkoly:


4) Jaké 4 hlavní horniny lze v lomu najít? Vše najdete v listingu.

5) Co je to superpozice? Vše najdete v listingu.

Dobrovolný úkol:


6) Připojte, prosím, k logu i nějakou fotku Vás nebo GSP v lomu. Případně naleznete-li nějakou pěknou horninovou žílu, podělte se o ni s ostatními fotkou.

Vaše odpovědi mi posílejte přes profil, pak se normálně zalogujte. Pokud bude něco špatně, určitě se vám ozvu. Prosím respektujte pravidlo 1 log = 1 email s odpověďmi. V tomto případě budu nekompromisní a kdo se zaloguje bez odeslání odpovědí, toho smažu. Berte to tak, že je to pro mě důkaz alespoň toho, že jste pro ten bodík něco udělali.

Abandoned quarry in Kurim


Pohled na lom zepředuInteresting geological part of landscape in Kurim near Kurim - Brno rail.

If you walk next to the rail from Kurim to Lelekovice and Česká, you will see many ferroconcrete garages. Than you will see a place in which the garages stand in. The quarry. Due to the construction of garages, the quarry was not finished as a rubish place.

The quarry was originally founded in diorite - ignaeus rocks which are part of larger geological formation called Brno massif. Diorites are composed of spar and hornblende. With closer view to the quarry, you can see grey-green columns of hornblende and light grey spars.

Horninové žílyAnother important rocks in this quarry are light aplites. Diorites and aplites are penetrated by dark green-grey porphyrites.

Horninové žílyFrom a far view, we can see light grey, more than 1 metre wide, veins of aplites, penetrating diorites in the quarry wall. When we look closer we can see another veins, which penetrate diorites and aplites and are called diorite porphyrites and are the youngest. These diorite porphirites are very related to basalts and in the times of their creation, there were located near earth's surface.

Superposition


In this quarry you can see one of the basic rule in geology and stratigraphy - principle of superposition. This rule was formulated in 17th century by Niels Stensen, the danish scholar.

SuperpoziceThe superposition principle is one of the basic rule in geology. It says that the geological layers which lies below, are older than the top-imposed layers, which are younger. Each layer is imposed during some time interval and after that interval, it starts a sedimentation of another layer. So first sedimentate the layer in the subsoil, after than can sedimentate overlying layer. Validity of this principle is not absolute. It cannot be applied in e.g. overturned layer sequence.

Superpozice - ukladani horninSimply said - the older rock formation is from under and the younger rocks are above. The older rocks are penetrated with younger.

Typical occurence of superposition, you can find on the eastern part of quarry (see waypoint). On the precambrian diorites there are imposed young quaternary loesses, which were made of fine quartz dust and were created in the ice age.

Unfortunately I have no photos or materials from time the quarry was functional. There are no other information in the offices. I think e.g. the logging plan could be interesting. If you have some important information, i will be happy to add it to my listing.

Sources:

www.kurim.cz
geological service in Brno

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Your tasks are:

Main tasks:


1) On the opening coordinates under the quarry:

a) Measure the altitude according to your GPS

b) Go to the quarry wall. Look for an interesting aplite vein (see photohint). What is the color? Measure its length and width.

2) In the eastern part of the quarry (see waypoint) you will see typical example of superposition. Loesses are imposed on the diorites. How wide are the layers, you can see. What is the color? What is the cause of this color?

3) Go through the path (see waypoint) on the highest point of the quarry (see waypoint). Measure the altitude of the highest point. Difference between both values is real height of the quarry. Please be carefull, not to fall over the quarry edge.

Secondary tasks:


4) Specify 4 types of rock, which you can find in this quarry (see listing carefully).

5) What is superposition (you can find it in listing)?

Voluntary task:


6) Add a photo of you or your GPS in the quarry to your log.

Your right answers send me via email through my profile, than you can log your visit. If your answers aren't correct, I will give you an echo. Please respect a rule - 1 log = 1 email with answers. In that case i will be uncompromising, who will log without sending answers, he will be deleted. It is a proof for me, that you were there and do something for a point.



Additional Hints (Decrypt)

zrge f frobh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)