Skip to content

BzUs - 5KA #05 BONUS Mystery Cache

Hidden : 1/5/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Náš kamarád Aleš nedávno oslavil své kulaté vylíhnutiny a tak se ostatní Borci z Úval rozhodli dát mu dárek v podobě malé série s názvem

Borci z Úval sobě - Pět křížků pro Aleše.


První čtyři jsou tradičky, ve kterých nasbíráte indicie pro pátou-bonusovou mysterku.
Všechny keše, včetně bonusu, lze obejít za cca 1 hodinu, našlapete nějaké 3 km.





Výpočet finálních souřadnic

N a úvodních souřadnicích keš nehledej ...
V keších #01 až #04 nalezneš vždy jednu indicii, kterou si poznamenej.
A nezapomeň, že všechny cesty vedou do Říma...

Keš naleznete na souřadnicích:
N 50° 06.(supermarket-371) E 014° 47.(139+supermarket)

(kontrolní součet tisícin minut je 970)


Pro krabičku není potřeba lézt nikam vysoko, podívej se na terénní obtížnost. Je dole!

Pozor na možné padající kameny!!


Okraje skalky jsou nestabilní. Opravdu nezkoušejte lézt nahoru, hrozí nebezpečí pádu!!

Kříže, křížky, křížečky ...

Kříž je prastarý, snad jeden z nejstarších symbolů na Zemi a zaujímá mezi těmito symboly dominantní postavení. Dnes je chápán jako znak mučednictví, připomínající cestu Ježíšova utrpení, bolesti a smrti. Má však bohatou a dlouhou předkřesťanskou historii. Byl v nejrůznějších civilizacích vnímán jako vysoce mystické a posvátné znamení.
Lidé ho užívali ji před mnoha tisíci lety a první křesťané ho dokonce považovali za symbol potupy a hanby. Po zmrtvýchvstání Ježíše se kříž změnil v symbol vítězství. Ovšem v raném křesťanství měl větší důležitost symbol ryby, odvozený od apoštola Petra, který byl původně rybářem.
V dnešní společnosti je kříž často nošen jako šperk z určité pózy, aniž mívá jeho majitel(ka) výraznou povědomost o jeho původním a dodnes živém významu. Sílu, kterou tento symbol má, do jisté míry dokládá fakt, že prochází mnoha kulturami a mnohým náboženstvím, a že si našel místo prakticky u všech generací i to, že je vlastně nejčastěji užívaným znakem vůbec.
Částečně je to naše podvědomí, co se ke kříži automaticky obrací. Křížíme ruce, když jsme nejistí, kříž malujeme na věci, pokud nechceme, aby se jich nepovolaný dotýkal, kříž obsahují zákazy - sem se nesmí.
Křížkem označujeme i to, čeho si má druhý všimnout, co chceme zdůraznit, co nemá zůstat přehlédnuto. Když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že máme i v moderním životě k tomuto symbolu velmi úzký vztah, a že si jej vlastně už ani neuvědomujeme.

Rovnoramenným křížem se dal rozdělit čtverec i kruh.Čtyři takto vzniklé díly, mohly pak představovat přírodní živly, nebo roční období, vrcholy čar pak čtyři světové strany.křížeHorizontála představovala ženský princip a současně oddělení dvou světů (horní nebe, dolní peklo nebo spodní část znamenala místo, kde se rodí a umírají lidé a kde vycházejí hvězdy, horní část pak sféru andělů). Současně se vytvářelo spojení západu a východu (horizontální osy světa). Vertikála, která se nachází ve středu horizontály, naopak vyjadřovala mužský princip, spojení severu a jihu, oddělení levé a pravé strany (tzn. vytvoření vertikální osy světa). Kříž také představuje zjednodušenou podobu stromu života nebo „kosmického stromu“. Klíčový je střed, kde se obě čáry setkávají. U člověka je zastoupen srdcem = sluncem těla, zdrojem života. Kříž je také znakem překřížení cest, místem setkání, křižovatkou a v tomto smyslu i symbolem osudu.




Kříž "keltský"

Keltský křížJeho význam je interpretován různě. Jeden z výkladů říká, že kruh představuje koloběh Slunce během roku, čtyři ramena kříže potom dva slunovraty a dvě rovnodennosti. Jiný pak kříž připodobňuje k průniku dvou světů – toho našeho, který je symbolizován vodorovnou linkou, a duchovního, zastoupeného v lince svislé. Kruh je pak jakousi ochrannou sférou.

Jednou z jeho verzí je kříž s jedním prodlouženým ramenem – přezdívá se jí Patrikův kříž. Podle legendy totiž tento světec spojil křesťanskou insignii se starým symbolem slunečního kotouče, aby tak demonstroval toleranci křesťanství k původním pohanským kultům.
Pravděpodobnější ovšem je, že k prodloužení ramene došlo prostě proto, aby mohl být zařazen mezi křesťanskou symboliku a nové náboženství se tak více přiblížilo konvertitům z Ostrovů. Nabízí se i rize praktické vysvětlení, podobně jako u latinského kříže - potřeba upevnit kříž do země, případně podstavce, kde delší rameno fungovalo jako ukotvení...




O keši

Ke keším je to příjemná procházka po pevné cestičce podle potoka. Na kole lze větší část bez problému objet, jen počítejte s odložením bicyklu při dohledávání jednotlivých krabiček.
To stejné platí o kočárku, při dohledání keší budete mezi 15 - 40 metry od cesty, kočárek bude vhodné na ní zanechat. Počítejte s tím a vezměte s sebou partnera(ku) na pohlídání.

V žádném případě nevjíždějte motorovým vozidlem za závoru!!! Občas je otevřená, ale dál po cestě je zákaz vjezdu. Navíc by se vám snadno mohlo stát, že při návratu bude závora zamčená...

Výpočet finálních souřadnic

V keších #01 až #04 nalezneš vždy jednu indicii, kterou si poznamenej.
A nezapomeň, že všechny cesty vedou do Říma...

Keš naleznete na souřadnicích:
N 50° 06.(supermarket-371) E 014° 47.(139+supermarket)

(kontrolní součet tisícin minut je 970)



Pro krabičku není potřeba lézt nikam vysoko, podívej se na terénní obtížnost. Je dole!

Pozor na možné padající kameny!!


Okraje skalky jsou nestabilní. Opravdu nezkoušejte lézt nahoru, hrozí nebezpečí pádu!!


Zdroj: PhDr. Olga Hegarová, CSc. - Jazyky, znaky a symboly v historickém kontextu; Wikipedia.org;





BzUs-5KA #04

BzUs-5KA #01


Additional Hints (Decrypt)

Wr qbyr cbq xevmxrz, an fxnyh arpubq.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)